Księga Henocha

Inne zagadnienia biblijne
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 06 mar 2014, 08:28

Hardi pisze:
magda pisze:Ja też czytałam ta księgę no bo skoro Juda czytał i się na nią powołuje

nie, nie czytał i się na nią nie powoływał, nie był w stanie gdyż księga Henocha powstała o wiele później, jest to zbiór różnych fragmentów pism itd. i to w księdze Henocha są cytowane słowa z listu do Judy, a nie odwrotnie

nawet Wikipedia podaje takie info:

Jest ona kompilacją tekstów powstałych między 170 r. przed Chr. i końcem I w. po Chr.

ta sama Wikipedia podaje że List do Judy został napisany w latach 80. lub 90. I wieku.

więc logiczną rzeczą jest, że to księga Henocha skopiowała fragment z listu Judy, a nie odwrotnie.


Logiczną rzeczą jest to że Juda pisząc ten tekst nie wyssał sobie go z palca ale musiał go zaczerpnąć z jakiś pism. Nie wiemy czy to była akurat cała Ks. Henocha czy może tylko jakiś fragment zupełnie innego tekstu ale tak właśnie musiało być.

Dlaczego Wikipedia ma być wyznacznikiem wszystkiego? Czy podane są źródła skąd pochodzą te rzekome informacje? Wiadomo że sama księga została spisana (skompilowana) około 170r. ale nie wiemy z jakich źródeł bo nie znamy autorów.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 06 mar 2014, 10:31

No nie wiem czy tak bylo z datowaniami jest roznie zydzi pne juz o niej wiedzieli rozne sa zdania. Nie wiem dlaczego jestes u mnie w ignorowanych dziwna sprawa.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości