Dlaczego Apostołowie dostali 2 razy ducha świetego ?

Inne zagadnienia biblijne
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 sty 2014, 13:37

Nie otrzymali dwa razy Ducha Świętego. Ducha Świętego otrzymali w dzień pięćdziesiątnicy.
W J 20:19-22 nic nie pisze o otrzymaniu Ducha Świętego tylko o zapowiedzi otrzymania Ducha.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 sty 2014, 13:44

Sytuację z J 20:19-22 masz opisaną tu

DA 1:1 - Pierwszą księgę, Teofilu, napisałem o tym wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku
1:2 - aż do dnia, gdy udzieliwszy przez Ducha Świętego poleceń apostołom, których wybrał, wzięty został w górę;


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Apostołowie dostali 2 razy ducha świetego ?

Postautor: Lash » 03 sty 2014, 14:22

dzordan pisze:Dlaczego Apostołowie dostali 2 razy ducha świetego ?

chodzi mi o te momenty

J 20:19-22 pisze:19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!10 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»11.



Dz 2:1-4 pisze:1 Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. 2 Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. 3 Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 4 I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.


To jest dobre pytanie.
Niektórzy negują ten fakt. Co ciekawe są w tym zainteresowani zarówno "agresywni" charyzmatycy jak i cesacjoniści aby go zanegować.
"Agresywni charyzmatycy" negują to bowiem dla nich najważniejszy jest chrzest w Duchu Św. dlatego nie mogą się zgodzić na to aby wcześniej już go mieli! To prowadzi do takich błędów jak np. ... gdy nie mówisz w języka to nie masz Ducha Sw.
Cesacjoniści natomiast nie lubią tego bowiem dla nich nie ma czegoś takiego jak "chrzest w Duchu Św" w kościele odrębny od otrzymania Ducha. Więc też kasują to z pamięci!

Ja wierzę, że Apostołowie otrzymali Ducha Św. w momencie opisanym w Jana 20. Potem zaś zostali napełnieni i zanurzeni w Duchu Św aby wypełniać misję. To tłumaczy dlaczego:
- mamy zbawionych cesacjonistów którzy mają Ducha Św ale są mało efektywni a budowaniu Kościoła
- mamy zbawionych charyzmatyków którzy nie mają jawnych Darów Ducha Św ale wierzą.


Dla mnie oba ekstrema - Cesacjonistyczne i "Agresywno-Charyzmatyczne" są błędem który wycina wielu ludzi ze służby.
Duch Św jest nam dany aby nas ZRODZIĆ i PROWADZIĆ
Duch Św jest na nas wylany abyśmy SŁUŻYLI INNYM i BUDOWALI ICH.

Dla mnie czym innym jest zbawienie osobiste i posługa dla innych!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 03 sty 2014, 14:40

Słyszałam takie porównanie:
Gdy się nawracamy, otrzymujemy Ducha Świętego, który w nas zamieszkuje. On w nas.
Gdy jesteśmy chrzczeni Duchem Świętym, zanurzamy się w Nim. My w Nim.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 sty 2014, 14:44

Łukasz opisuje to co się wówczas stało tak

Łuk 24:49 - A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości.

DA 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Czyli przed tym wydarzeniem Duch Święty na nich jeszcze nie zstąpił. Jest to chyba dosyć czytelne. Natomiast udzielił im poleceń przez Ducha Świętego i otworzył im oczy.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 sty 2014, 15:19

Chcę wierzyć pisze:Łukasz opisuje to co się wówczas stało tak

Łuk 24:49 - A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości.

DA 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Czyli przed tym wydarzeniem Duch Święty na nich jeszcze nie zstąpił. Jest to chyba dosyć czytelne. Natomiast udzielił im poleceń przez Ducha Świętego i otworzył im oczy.



Zwróć uwagę, że Łukasz opisuje Dzieje 2 słowami:
- Wylanie
- Zanurzenie
- Przyobleczenie
- Zstąpienie na

WSZYSTKIE mają aspekt ZEWNĘTRZNY względem człowieka ( tzn nie mówią nic o wnętrzu człowieka )

Otrzymanie Ducha Św to zamieszkanie Ducha w Człowieku.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 sty 2014, 15:29

Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:Łukasz opisuje to co się wówczas stało tak

Łuk 24:49 - A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości.

DA 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Czyli przed tym wydarzeniem Duch Święty na nich jeszcze nie zstąpił. Jest to chyba dosyć czytelne. Natomiast udzielił im poleceń przez Ducha Świętego i otworzył im oczy.



Zwróć uwagę, że Łukasz opisuje Dzieje 2 słowami:
- Wylanie
- Zanurzenie
- Przyobleczenie
- Zstąpienie na

WSZYSTKIE mają aspekt ZEWNĘTRZNY względem człowieka ( tzn nie mówią nic o wnętrzu człowieka )

Otrzymanie Ducha Św to zamieszkanie Ducha w Człowieku.


Tak zauważyłem, ale kiedy mówi "zstąpi na was" to znaczy że przed dniem pięćdziesiątnicy: nie zstąpił, nie otrzymali, nie zostali napełnieni. Czyli - nie byli napełnieni Duchem Świętym bo nie mogli go posiadać skoro na nich nie zstąpił jeszcze.
No i wcale nie jestem z klubu "agresywni charyzmatycy" :ok:


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Salomon1987
Posty: 24
Rejestracja: 03 sty 2014, 15:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Salomon1987 » 03 sty 2014, 15:32

Odpowiedz jest prosta. Najpierw Duch stapil na uczniow( najblizszych) pozniej na wszystkich. Bo doliczyc sie mozna 15 jezykow jakie slyszeli ludzie w czasie zeslania piedziesiatnicy. Apostolow bylo 15?


Niech wam wszytkim Pan Bog błogoslawi w swojej nieskonczonej łasce , w imieniu Pana Jezusa Chrystusa.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 sty 2014, 15:38

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:Łukasz opisuje to co się wówczas stało tak

Łuk 24:49 - A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości.

DA 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Czyli przed tym wydarzeniem Duch Święty na nich jeszcze nie zstąpił. Jest to chyba dosyć czytelne. Natomiast udzielił im poleceń przez Ducha Świętego i otworzył im oczy.



Zwróć uwagę, że Łukasz opisuje Dzieje 2 słowami:
- Wylanie
- Zanurzenie
- Przyobleczenie
- Zstąpienie na

WSZYSTKIE mają aspekt ZEWNĘTRZNY względem człowieka ( tzn nie mówią nic o wnętrzu człowieka )

Otrzymanie Ducha Św to zamieszkanie Ducha w Człowieku.


Tak zauważyłem, ale kiedy mówi "zstąpi na was" to znaczy że przed dniem pięćdziesiątnicy: nie zstąpił, nie otrzymali, nie zostali napełnieni. Czyli - nie byli napełnieni Duchem Świętym bo nie mogli go posiadać skoro na nich nie zstąpił jeszcze.
No i wcale nie jestem z klubu "agresywni charyzmatycy" :ok:



Posiadanie pieniędzy z napełnienie pieniędzmi sakwy to dwie rożne rzeczy.
Podobnie posiadanie DUCHA Św a pełnia Ducha Św.

Widać to bardzo wyraźnie w Dziejach 6
(1) Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy. (2) Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły - powiedziało Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów. (3) Upatrzcie zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie.


Jak widać nie wszyscy byli PEŁNI DUCHA ŚW ale niektórzy tylko go mieli w pełni.
Napełnienie to nie posiadanie!

To, że widzisz zstąpienie jako otrzymanie nie ma uzasadnienia w tekście!

W ST ludzie też byli napełniani DUCHEM ŚW. ale go nie posiadali!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 sty 2014, 15:40

Salomon1987 pisze:Odpowiedz jest prosta. Najpierw Duch stapil na uczniow( najblizszych) pozniej na wszystkich. Bo doliczyc sie mozna 15 jezykow jakie slyszeli ludzie w czasie zeslania piedziesiatnicy. Apostolow bylo 15?
Proszę trzymać się działów wyznaczonych dla nie protestantów


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 sty 2014, 17:44

dzordan pisze:
Salomon1987 pisze:Odpowiedz jest prosta. Najpierw Duch stapil na uczniow( najblizszych) pozniej na wszystkich. Bo doliczyc sie mozna 15 jezykow jakie slyszeli ludzie w czasie zeslania piedziesiatnicy. Apostolow bylo 15?


Hmmm a tam pisze ze tchnol w uczniów.
Nie pisze ze chodzilo o 12 apostołów w sumie.
Nowego apostola zamiast judasza tez wybrali z pośród uczniów i swiadków Zmartwychwstania Jezusa.



J 20:19-23 pisze:19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!10 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»11
.


Czy zle mi sie wydaje ?


Trudno widzieć tam więcej niż 10 uczniów.
Maria nie jest do nich zaliczana
Inni Jezusa opuścili oprócz 12.
12 było w wieczerniku.
Judasz już nie żył.
A Tomasza nie było gdy Jezus się pojawił.


(18) Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: Widziałam Pana i to mi powiedział. (19) Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! (20) A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. (21) A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. (24) Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. (25) Inni więc uczniowie mówili do niego: Widzieliśmy Pana! Ale on rzekł do nich: Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę. (26) A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz /domu/ i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: Pokój wam! (27) Następnie rzekł do Tomasza: Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż /ją/ do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym. (28) Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój! (29) Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. (30) I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. (31) Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego.
(Ew. Jana 20:1-31, Biblia Tysiąclecia)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 sty 2014, 23:29

Lash pisze:To, że widzisz zstąpienie jako otrzymanie nie ma uzasadnienia w tekście!


Skoro z teksty wynika że Duch Święty zstąpił na uczniów dopiero dniu pięćdziesiątnicy to znaczy, że wcześniej się to nie wydarzyło. Od początku kiedy czytałem Biblię właśnie tak to odbieram i na razie nie widzę jakiegoś mocnego argumentu abym mógł zmienić zdanie. Po prostu w tej kwestii wierzę tekstowi Biblii.

Ja pozostanę przy swoim zdaniu i Ty pewnie też, ale ja byłem pierwszy. :-D


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości