Dlaczego Apostołowie dostali 2 razy ducha świetego ?

Inne zagadnienia biblijne
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 04 sty 2014, 22:24

dzordan pisze:Chcę wierzyć,

To tak z ciekawosci....uważasz ze Jezus w Jana 20 robił se jaja czy ze okłamał apostołów, czy ze źle przetłumaczyli.:)


Tak szczerze? Sprawa nie jest wcale wesoła bo jeżeli przyjmiemy, że apostołowie wówczas (Jana 20:22) faktycznie otrzymali by Ducha to znaczyło by, że Łukasz nie wiedział o tym i nieświadomie wprowadził czytelników w błąd. W rzeczywistości ani Jan ani Łukasz nie popełnili błędu.

Wszystko zależy od tego jak odczytujesz ten tekst. Albo jak chcesz odczytać. Jeżeli czytasz ten tekst bez żadnych komentarzy to nie masz żadnej informacji o tym, że wówczas otrzymali Ducha Świętego.

Jana 20:22 - A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
20:23 - Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.

Sam sobie dopisujesz w wyobraźni że wówczas coś się stało podczas gdy to jest polecenie "Weźnijcie Ducha Świętego". Łukasz był historykiem więc trochę inaczej opisuje ostatni posiłek z apostołami nie mniej nie można mu zarzucić by nie wiedział o czym pisze.
Łuk 24:49 - A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości.
Tak samo Łukasz opisuje ostatni posiłek w Dziejach Apostolskich.

DA 1:4 - A spożywając z nimi posiłek, nakazał im: Nie oddalajcie się z Jerozolimy, lecz oczekujcie obietnicy Ojca, o której słyszeliście ode mnie;
1:5 - Jan bowiem chrzcił wodą, ale wy po niewielu dniach będziecie ochrzczeni Duchem Świętym.
1:6 - Gdy oni tedy się zeszli, pytali go, mówiąc: Panie, czy w tym czasie odbudujesz królestwo Izraelowi?
1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Zarówno Jan i Łukasz opisuje o tej samej obietnicy zesłania Ducha Świętego o której czytamy dopiero w Dziejach Apostolskich.

Ci którzy mówią że apostołowie otrzymali dwa razy Ducha używają pewnej gry słów że wówczas otrzymali a następnie Duch na nich zstąpił/zostali ochrzczeni. Gdzie pisze Jan, że wówczas uczniowie otrzymali Ducha?? Jan pisze, że Jezus kazał im wziąć Ducha Świętego o czym też pisał Paweł "Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości.". Jeżeli więc nie wczytujemy sobie w tekst Jana więcej niż napisał to odczytamy to jako polecenie.

Pozostaje jeszcze fragment z DA 1:8 kiedy to Łukasz pisze "weźmiecie moc Ducha Świętego" czyli prawie tak samo jak opisywał całą sytuację Jan. Moc Ducha była skutkiem zstąpienia czy napełnienia Duchem czyli Duch zstąpił dopiero na uczniów w dzień pięćdziesiątnicy.

I jak?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 sty 2014, 11:51

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:To, że widzisz zstąpienie jako otrzymanie nie ma uzasadnienia w tekście!


Skoro z teksty wynika że Duch Święty zstąpił na uczniów dopiero dniu pięćdziesiątnicy to znaczy, że wcześniej się to nie wydarzyło. Od początku kiedy czytałem Biblię właśnie tak to odbieram i na razie nie widzę jakiegoś mocnego argumentu abym mógł zmienić zdanie. Po prostu w tej kwestii wierzę tekstowi Biblii.

Ja pozostanę przy swoim zdaniu i Ty pewnie też, ale ja byłem pierwszy. :-D


Oczywiście WCZEŚNIEJ NIE ZSTĄPIŁ ale OTRZYMALI Go.

Trochę obrazowo. Żona i mąż w okresie ciąży nie PRZYTULALI DZIECKA BO GO NIE ZRODZILI ale MIELI DZIECKO.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 sty 2014, 11:55

Chcę wierzyć:
Weźmiecie Ducha to ROZKAZ - Jako że Jezus TCHNĄŁ na nich to ukazuje to akt nowego stworzenia.
Bóg którzy tchnął ducha w Adama obecnie tchnął Ducha w Apostołów - to piękny akt ukazujący to co się stało.

Jednak Zrodzenie to nie jest MOC i WYLANIE.
Zwróć uwagę że Jezus mówi WEŹMIECIE MOC DUCHA ŚW a nie WEŹMIECIE DUCHA SW.

Gdy ci powiem weźmiesz Króla
albo
Weźmiesz na siebie MOC króla
to są to DWIE ROŻNE RZECZY.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 06 sty 2014, 12:47

Lash pisze:Chcę wierzyć:
Weźmiecie Ducha to ROZKAZ - Jako że Jezus TCHNĄŁ na nich to ukazuje to akt nowego stworzenia.
Bóg którzy tchnął ducha w Adama obecnie tchnął Ducha w Apostołów - to piękny akt ukazujący to co się stało.

Jednak Zrodzenie to nie jest MOC i WYLANIE.
Zwróć uwagę że Jezus mówi WEŹMIECIE MOC DUCHA ŚW a nie WEŹMIECIE DUCHA SW.

Gdy ci powiem weźmiesz Króla
albo
Weźmiesz na siebie MOC króla
to są to DWIE ROŻNE RZECZY.


Dopisane. Tego nie ma w tekście Biblii.

Jana 20:22 - A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
20:23 - Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.


DA 1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Oba teksty mówią o czasie przyszłym. Apostołowie zaczęli głosić dopiero po otrzymaniu Ducha.
...........................................

Łuk 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Ten fragment Łuk 1:7-8 nie mówi tylko o mocy ale o obietnicy Ojca jak to zostało ujęte w Ew Łuk 24:49. A co to za obietnica?

Jan 14:16 - Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -
14:17 - Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie.
14:18 - Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was.
.........................................

Następnie

DA 2:4 - I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał.


DA mówią, że zstąpił na nich Duch Święty a nie moc Ducha Świętego.
.....................................................

DA 2:15 - Albowiem ludzie ci nie są pijani, jak mniemacie, gdyż jest dopiero trzecia godzina dnia,
2:16 - ale tutaj jest to, co było zapowiedziane przez proroka Joela:
2:17 - I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny;
2:18 - Nawet i na sługi moje i służebnice moje Wyleję w owych dniach Ducha mego I prorokować będą.

Piotr odnosi proroctwo Joela do tego wydarzenia. Jakby zupełnie zapomniał albo nie wiedział, że Duch został wylany na nich wcześniej. Jakie wnioski?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 sty 2014, 12:36

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Chcę wierzyć:
Weźmiecie Ducha to ROZKAZ - Jako że Jezus TCHNĄŁ na nich to ukazuje to akt nowego stworzenia.
Bóg którzy tchnął ducha w Adama obecnie tchnął Ducha w Apostołów - to piękny akt ukazujący to co się stało.

Jednak Zrodzenie to nie jest MOC i WYLANIE.
Zwróć uwagę że Jezus mówi WEŹMIECIE MOC DUCHA ŚW a nie WEŹMIECIE DUCHA SW.

Gdy ci powiem weźmiesz Króla
albo
Weźmiesz na siebie MOC króla
to są to DWIE ROŻNE RZECZY.


Dopisane. Tego nie ma w tekście Biblii.


Oczywiście to ukazuje moje zrozumienie TEGO TEKSTU.
Nawiązuje to do Gen 2:1-7 Gdzie Bóg przez Tchnienie Ducha daje życie człowiekowi - cielesne.
Tu mamy podobne zdanie. Jezus tchnie Ducha Św na uczniów dając im nowe życie i nowego Ducha.



Chcę wierzyć pisze:

Jana 20:22 - A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
20:23 - Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.


DA 1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.




Chcę wierzyć pisze:

Oba teksty mówią o czasie przyszłym. Apostołowie zaczęli głosić dopiero po otrzymaniu Ducha.



Tego nie ma w Biblii.
Tekst pierwszy nie jest w czasie PRZYSZŁYM ale jest w drugim aoryście proszę można sprawdzić:

http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... nc_1017022

Aorysty odzwierciedlają w podstawowej formie czas PRZESZŁY.

Tu mamy Aoryst trybu rozkazującego
Dla nas to brzmi dziwnie ( zrób coś co się wydarzyło )

Dlatego niektórzy utrzymują że nie chodzi o czas ale chodzi o tryb jedynie i próbują odczytywać to dowolnie.

Osobiście uważam że tekst powinien być odczytany tak jak mówi kontekst:

Jezus tchnął na nich i to MA ZNACZENIE - jest to nawiązanie w Piśmie do AKTU DZIAŁANIA DUCHA SW.

Ciekawe jest to, że Słowo to ma NAWIĄZANIE do zrodzenia.
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 5453&t=KJV

Gdyby wziąć je literalnie znaczy że Jezus

zrodził /uczynił / natchnął /


Po czym padają słowa - OTRZYMALIŚCIE / Otrzymajcie Ducha Św.

Niektórzy tłumaczą tego typu problematyczne frazy jako np ( uwierzywszy - wierzcie / Wyruszywszy - idźcie ) etc.
Tu mnożna to zrozumieć ( otrzymaliście - przyjmujcie )


Zdecydowanie nie ma tu czasu PRZYSZŁEGO.



Durgi Tekst Zdecydowanie nawiązuje do przyszłości
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... nc_1019008



Chcę wierzyć pisze:
...........................................

Łuk 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Ten fragment Łuk 1:7-8 nie mówi tylko o mocy ale o obietnicy Ojca jak to zostało ujęte w Ew Łuk 24:49. A co to za obietnica?


1.Cytujesz Dzieje autorstwa Łukasza a nie Łukasza :D
2. O obietnicy to nie BIBLIA ale twój dopisek :)

Biblia mówi o PRZYSZŁYM otrzymaniu MOCY DUCHA Św. a nie DUCHA Św.

Chcę wierzyć pisze:
Jan 14:16 - Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -
14:17 - Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie.
14:18 - Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was.



1. Nie ma tu nic o MOCY Ducha Św.
2. Wers 14:7 mówi o PRZYJĘCIU tak jak 20:22 ( podobnie zresztą jak Dzieje 1:8 )
3. Jezus Przyszedł do uczniów tuż po zmartwychwstaniu i dał im DUCHA ŚW, ale potem im dał MOC DUCHA ŚW do wypełnienia Misji.
4. W Dziejach mamy otworzenie nowej Świątyni Boga w której Duch Boży mieszka. I aby służyć Bogu potrzebna jest moc Ducha Św.


Chcę wierzyć pisze:
.........................................

Następnie

DA 2:4 - I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał.


DA mówią, że zstąpił na nich Duch Święty a nie moc Ducha Świętego.


Jak najbardziej.
Tekst nie musi mówić IDENTYCZNYCH słów.

Łukasz wyjaśnił to wcześniej
(1) Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku (2) aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. (3) Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. (4) A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: Słyszeliście o niej ode Mnie - /mówił/ - (5) Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzeczeni Duchem Świętym. (6) Zapytywali Go zebrani: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela? (7) Odpowiedział im: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, (8) ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.


1. Jak udzielił Jezus polecenia APOSTOŁOM
2. Co znaczy zostaną "ochrzczeni" Zanurzeni w Duchu Św
3. Wers 8 mówi że DUCH Św na nich ZSTĄPI i wyjaśnia co to znaczy:
ale gdy Duch Święty zstąpi na was:
- otrzymacie Jego moc
- i będziecie moimi świadkami w

Jak widać Łukasz wyjaśnia jasno co ma na myśli mówiąc o zstąpieniu / chrzcie w Duchu Św.

Chcę wierzyć pisze:
.....................................................

DA 2:15 - Albowiem ludzie ci nie są pijani, jak mniemacie, gdyż jest dopiero trzecia godzina dnia,
2:16 - ale tutaj jest to, co było zapowiedziane przez proroka Joela:
2:17 - I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny;
2:18 - Nawet i na sługi moje i służebnice moje Wyleję w owych dniach Ducha mego I prorokować będą.


I znowu - wylanie Ducha Św nigdzie nie jest określone jako otrzymanie w tym momencie!
Zwróć uwagę że ludzie na których wylany jest Duch SŁUŻĄ INNYM
- prorokują
- mają widzenia
- sny

nie ma tu nic o tym że OTRZYMUJĄ Ducha Św.

Chcę wierzyć pisze: Piotr odnosi proroctwo Joela do tego wydarzenia. Jakby zupełnie zapomniał albo nie wiedział, że Duch został wylany na nich wcześniej. Jakie wnioski?


Wnioski są takie, że WCZEŚNIEJ DUCH nie został wylany ale dany!

Znowu próbujesz powiedzieć, że Jezus w Jana 20 niby rzekł Wylewam na was Ducha Św :O
Nie!

Duch w nas mieszkający to OSOBISTE zbawienia
Duch na nas wylany to POSŁUGA Świątyni = Kościołowi.
Dlatego od dnia 50 tnicy mamy KOŚCIÓŁ :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 sty 2014, 12:36

dzordan pisze:Heh spoko ale podobny efekt byl wcześniej. Jeszcze w starym testamencie :)
Wg takiej logiki to tych 70 tez było nowonarodzonymi chrześcijaninami ?
A nie wiem czy to nie byłyby zadaleko idace wnioski......


Lb 11:24-35
24 I wyszedł Mojżesz, by oznajmić ludowi słowa Pana. Następnie zwołał siedemdziesięciu starszych ludu i ustawił ich wokół namiotu. 25 A Pan zstąpił w obłoku i mówił z nim. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. Nie powtórzyło się to jednak.
26 Dwóch mężów pozostało w obozie. Jeden nazywał się Eldad, a drugi Medad. Na nich też zstąpił duch, bo należeli do wezwanych, tylko nie przyszli do namiotu. Wpadli więc w obozie w uniesienie prorockie. 27


Dokładnie
tych 70 jednak było zdolnych do posługi ludowi a nie miało Ducha Św w sobie!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 08 sty 2014, 16:00

Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Chcę wierzyć:
Weźmiecie Ducha to ROZKAZ - Jako że Jezus TCHNĄŁ na nich to ukazuje to akt nowego stworzenia.
Bóg którzy tchnął ducha w Adama obecnie tchnął Ducha w Apostołów - to piękny akt ukazujący to co się stało.

Jednak Zrodzenie to nie jest MOC i WYLANIE.
Zwróć uwagę że Jezus mówi WEŹMIECIE MOC DUCHA ŚW a nie WEŹMIECIE DUCHA SW.

Gdy ci powiem weźmiesz Króla
albo
Weźmiesz na siebie MOC króla
to są to DWIE ROŻNE RZECZY.


Dopisane. Tego nie ma w tekście Biblii.


Oczywiście to ukazuje moje zrozumienie TEGO TEKSTU.
Nawiązuje to do Gen 2:1-7 Gdzie Bóg przez Tchnienie Ducha daje życie człowiekowi - cielesne.
Tu mamy podobne zdanie. Jezus tchnie Ducha Św na uczniów dając im nowe życie i nowego Ducha.



Nie wiemy czy nawiązuje. Jest może użyte te same słowo czy wyrażenie. Jest więc to argument ale często używa się tych samych słów aby opisać różne sytuacje. To co się wówczas wydarzyło opisuje Łukasz „udzieliwszy przez Ducha Świętego poleceń apostołom”. Jezus powiedział im co mają dalej czynić.
Znając nt za dobrze hebrajski czy grekę sam wczytujesz w te słowa to co twoim zdaniem się wówczas wydarzyło. Dlatego nie przyjmiesz nawet rzeczowych argumentów. Podobnie jest jak rozmawiasz z ludźmi na temat "skrytego pochwycenia"




Chcę wierzyć pisze:

Jana 20:22 - A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
20:23 - Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.


DA 1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.




Chcę wierzyć pisze:

Oba teksty mówią o czasie przyszłym. Apostołowie zaczęli głosić dopiero po otrzymaniu Ducha.



Tego nie ma w Biblii.
Tekst pierwszy nie jest w czasie PRZYSZŁYM ale jest w drugim aoryście proszę można sprawdzić:

http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... nc_1017022

Aorysty odzwierciedlają w podstawowej formie czas PRZESZŁY.

Tu mamy Aoryst trybu rozkazującego
Dla nas to brzmi dziwnie ( zrób coś co się wydarzyło )

Dlatego niektórzy utrzymują że nie chodzi o czas ale chodzi o tryb jedynie i próbują odczytywać to dowolnie.

Osobiście uważam że tekst powinien być odczytany tak jak mówi kontekst:

Jezus tchnął na nich i to MA ZNACZENIE - jest to nawiązanie w Piśmie do AKTU DZIAŁANIA DUCHA SW.

Ciekawe jest to, że Słowo to ma NAWIĄZANIE do zrodzenia.
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 5453&t=KJV

Gdyby wziąć je literalnie znaczy że Jezus

zrodził /uczynił / natchnął /


Po czym padają słowa - OTRZYMALIŚCIE / Otrzymajcie Ducha Św.

Niektórzy tłumaczą tego typu problematyczne frazy jako np ( uwierzywszy - wierzcie / Wyruszywszy - idźcie ) etc.
Tu mnożna to zrozumieć ( otrzymaliście - przyjmujcie )


Zdecydowanie nie ma tu czasu PRZYSZŁEGO.



Durgi Tekst Zdecydowanie nawiązuje do przyszłości
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... nc_1019008



Prawda, że to dziwnie brzmi? Tym bardziej że dalsza część wypowiedzi Jezusa jest czasu przyszłego. Tłumacze Biblii także zdecydowali się użyć formy czasu przyszłego.
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 0/verse/22
Po za tym pozostaje jeszcze tekst z Ew. Łukasza.


Chcę wierzyć pisze:
...........................................

Łuk 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Ten fragment Łuk 1:7-8 nie mówi tylko o mocy ale o obietnicy Ojca jak to zostało ujęte w Ew Łuk 24:49. A co to za obietnica?


1.Cytujesz Dzieje autorstwa Łukasza a nie Łukasza :D
2. O obietnicy to nie BIBLIA ale twój dopisek :)

Biblia mówi o PRZYSZŁYM otrzymaniu MOCY DUCHA Św. a nie DUCHA Św.


A co niby oznaczają słowa Jezusa „nie zostawię was sierotami”?

1:4 - A spożywając z nimi posiłek, nakazał im: Nie oddalajcie się z Jerozolimy, lecz oczekujcie obietnicy Ojca, o której słyszeliście ode mnie;
1:5 - Jan bowiem chrzcił wodą, ale wy po niewielu dniach będziecie ochrzczeni Duchem Świętym.

Tu nie ma mowy o mocy Ducha tylko o Duchu i to w dodatku po niewielu dniach. Być ochrzczonym oznaczało być zanurzonym. Czyli to miało się dopiero wydarzyć.


Chcę wierzyć pisze:
Jan 14:16 - Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -
14:17 - Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie.
14:18 - Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was.



1. Nie ma tu nic o MOCY Ducha Św.
2. Wers 14:7 mówi o PRZYJĘCIU tak jak 20:22 ( podobnie zresztą jak Dzieje 1:8 )
3. Jezus Przyszedł do uczniów tuż po zmartwychwstaniu i dał im DUCHA ŚW, ale potem im dał MOC DUCHA ŚW do wypełnienia Misji.
4. W Dziejach mamy otworzenie nowej Świątyni Boga w której Duch Boży mieszka. I aby służyć Bogu potrzebna jest moc Ducha Św.




Sam decydujesz co się wówczas wydarzyło ponieważ znasz sytuację w której zostało użyte słowo. Nie będę się powtarzał.



Chcę wierzyć pisze:
.........................................

Następnie

DA 2:4 - I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał.


DA mówią, że zstąpił na nich Duch Święty a nie moc Ducha Świętego.


Jak najbardziej.
Tekst nie musi mówić IDENTYCZNYCH słów.

Łukasz wyjaśnił to wcześniej
(1) Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku (2) aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. (3) Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. (4) A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: Słyszeliście o niej ode Mnie - /mówił/ - (5) Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzeczeni Duchem Świętym. (6) Zapytywali Go zebrani: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela? (7) Odpowiedział im: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, (8) ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.


1. Jak udzielił Jezus polecenia APOSTOŁOM
2. Co znaczy zostaną "ochrzczeni" Zanurzeni w Duchu Św
3. Wers 8 mówi że DUCH Św na nich ZSTĄPI i wyjaśnia co to znaczy:
ale gdy Duch Święty zstąpi na was:
- otrzymacie Jego moc
- i będziecie moimi świadkami w

Jak widać Łukasz wyjaśnia jasno co ma na myśli mówiąc o zstąpieniu / chrzcie w Duchu Św.


A jednak masz tendencję aby dzielić włos na czworo.

Chcę wierzyć pisze:
.....................................................

DA 2:15 - Albowiem ludzie ci nie są pijani, jak mniemacie, gdyż jest dopiero trzecia godzina dnia,
2:16 - ale tutaj jest to, co było zapowiedziane przez proroka Joela:
2:17 - I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny;
2:18 - Nawet i na sługi moje i służebnice moje Wyleję w owych dniach Ducha mego I prorokować będą.


I znowu - wylanie Ducha Św nigdzie nie jest określone jako otrzymanie w tym momencie!
Zwróć uwagę że ludzie na których wylany jest Duch SŁUŻĄ INNYM
- prorokują
- mają widzenia
- sny

nie ma tu nic o tym że OTRZYMUJĄ Ducha Św.



Chytry jesteś. :) A jednak Łukasz pisze „gdy zstąpi na was” w odniesieniu do Ducha a nie do mocy. W DA 2:17 także pisze o mocy? Prawda? A później wychodzą takie tam kwiatki.

A jednak masz tendencję aby dzielić włos na czworo nie podając żadnego przeciwnego argumentu. Skoro wyrażenia wylanie, chrzest, zstąpienie nie mówią o otrzymaniu Ducha Świętego to nie mam więcej argumentów bo żadnych argumentów raczej nie przyjmiesz. W innych miejscach DA właśnie te terminy oznaczały nie co innego tylko właśnie otrzymanie Ducha.



Chcę wierzyć pisze: Piotr odnosi proroctwo Joela do tego wydarzenia. Jakby zupełnie zapomniał albo nie wiedział, że Duch został wylany na nich wcześniej. Jakie wnioski?


Wnioski są takie, że WCZEŚNIEJ DUCH nie został wylany ale dany!

Znowu próbujesz powiedzieć, że Jezus w Jana 20 niby rzekł Wylewam na was Ducha Św :O
Nie!


Nie. Jezus udzielił im poleceń przez Ducha Świętego. To wszystko. Ten tekst nawet nic nie mówi o tym, że wówczas Duch został dany.

Duch w nas mieszkający to OSOBISTE zbawienia
Duch na nas wylany to POSŁUGA Świątyni = Kościołowi.
Dlatego od dnia 50 tnicy mamy KOŚCIÓŁ :)


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 sty 2014, 17:53

Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Lash pisze:Chcę wierzyć:
Weźmiecie Ducha to ROZKAZ - Jako że Jezus TCHNĄŁ na nich to ukazuje to akt nowego stworzenia.
Bóg którzy tchnął ducha w Adama obecnie tchnął Ducha w Apostołów - to piękny akt ukazujący to co się stało.

Jednak Zrodzenie to nie jest MOC i WYLANIE.
Zwróć uwagę że Jezus mówi WEŹMIECIE MOC DUCHA ŚW a nie WEŹMIECIE DUCHA SW.

Gdy ci powiem weźmiesz Króla
albo
Weźmiesz na siebie MOC króla
to są to DWIE ROŻNE RZECZY.


Dopisane. Tego nie ma w tekście Biblii.


Oczywiście to ukazuje moje zrozumienie TEGO TEKSTU.
Nawiązuje to do Gen 2:1-7 Gdzie Bóg przez Tchnienie Ducha daje życie człowiekowi - cielesne.
Tu mamy podobne zdanie. Jezus tchnie Ducha Św na uczniów dając im nowe życie i nowego Ducha.


Nie wiemy czy nawiązuje.


Uważam że tak.
ST ukazuje tą frazę w tym kontekście :)

Chcę wierzyć pisze: Jest może użyte te same słowo czy wyrażenie. Jest więc to argument ale często używa się tych samych słów aby opisać różne sytuacje.


Oczywiście.
Zwróć uwagę jednak na specyfikę słowa Tchnąć tu użytego
Jest ono powiązane bardziej ze zrodzeniem i tworzeniem a nie dmuchaniem. :)

Chcę wierzyć pisze: To co się wówczas wydarzyło opisuje Łukasz „udzieliwszy przez Ducha Świętego poleceń apostołom”. Jezus powiedział im co mają dalej czynić.


Ciekawe :)
Więc powiedz jak PRZED DUCHA ŚW udzielił im poleceń skoro:
- Oni nie mieli Ducha
- On mówił do nich fizycznie.

Chcę wierzyć pisze:Znając nt za dobrze hebrajski czy grekę sam wczytujesz w te słowa to co twoim zdaniem się wówczas wydarzyło.


Nie znam "za dobrze" - po prostu sprawdzam czy ludzie mówią prawdę :)

Chcę wierzyć pisze: Dlatego nie przyjmiesz nawet rzeczowych argumentów. Podobnie jest jak rozmawiasz z ludźmi na temat "skrytego pochwycenia"


1. Nie - przyjmuję argumenty ludzi rzeczowe. Ale gdy ktoś neguje że napisano Weźmijcie Ducha Św gdy Jezus DOKONAŁ AKTY TCHNIĘCIA NA NICH to nie mówi nic rzeczowego.

Po co Jezus TCHNĄŁ NA NICH? po co?

2. A jak ja mówię o skrytym pochwyceniu :O chyba mylisz mnie z kimś ....

Chcę wierzyć pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Jana 20:22 - A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
20:23 - Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.


DA 1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.




Chcę wierzyć pisze:

Oba teksty mówią o czasie przyszłym. Apostołowie zaczęli głosić dopiero po otrzymaniu Ducha.



Tego nie ma w Biblii.
Tekst pierwszy nie jest w czasie PRZYSZŁYM ale jest w drugim aoryście proszę można sprawdzić:

http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... nc_1017022

Aorysty odzwierciedlają w podstawowej formie czas PRZESZŁY.

Tu mamy Aoryst trybu rozkazującego
Dla nas to brzmi dziwnie ( zrób coś co się wydarzyło )

Dlatego niektórzy utrzymują że nie chodzi o czas ale chodzi o tryb jedynie i próbują odczytywać to dowolnie.

Osobiście uważam że tekst powinien być odczytany tak jak mówi kontekst:

Jezus tchnął na nich i to MA ZNACZENIE - jest to nawiązanie w Piśmie do AKTU DZIAŁANIA DUCHA SW.

Ciekawe jest to, że Słowo to ma NAWIĄZANIE do zrodzenia.
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 5453&t=KJV

Gdyby wziąć je literalnie znaczy że Jezus

zrodził /uczynił / natchnął /


Po czym padają słowa - OTRZYMALIŚCIE / Otrzymajcie Ducha Św.

Niektórzy tłumaczą tego typu problematyczne frazy jako np ( uwierzywszy - wierzcie / Wyruszywszy - idźcie ) etc.
Tu mnożna to zrozumieć ( otrzymaliście - przyjmujcie )


Zdecydowanie nie ma tu czasu PRZYSZŁEGO.



Durgi Tekst Zdecydowanie nawiązuje do przyszłości
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... nc_1019008



Prawda, że to dziwnie brzmi? Tym bardziej że dalsza część wypowiedzi Jezusa jest czasu przyszłego.



Dalsza cześć wypowiedzi nie jest czasu przyszłego
Znowu mitologia
Czasy są takie

20:23 ἄν τινων ἀφῆτε ( 2 aoryst ) τὰς ἁμαρτίας ἀφιένται ( teraźniejszy ) αὐτοῖς ἄν τινων κρατῆτε ( teraźniejszy ) κεκράτηνται ( przeszły dokonany)

Jak widać nie ma tu czasu przyszłego ale od tego momentu mogli to robić. Jak? Bez Ducha Św?
NIE.

Chcę wierzyć pisze:
Tłumacze Biblii także zdecydowali się użyć formy czasu przyszłego.
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 0/verse/22



Akurat tu jest CZAS TERAŹNIEJSZY -
wzięliście - przeszły
weźcie - teraźniejszy
weźmiecie - przyszły

Podobnie w następnym tłumaczą teraźniejsze i przeszłe czasy :)


Chcę wierzyć pisze:
Po za tym pozostaje jeszcze tekst z Ew. Łukasza.



I ona zapowiada INNE WYDARZENIE. To opisane w Dziejach 2 :)

Chcę wierzyć pisze:
Chcę wierzyć pisze:
...........................................

Łuk 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Ten fragment Łuk 1:7-8 nie mówi tylko o mocy ale o obietnicy Ojca jak to zostało ujęte w Ew Łuk 24:49. A co to za obietnica?


1.Cytujesz Dzieje autorstwa Łukasza a nie Łukasza :D
2. O obietnicy to nie BIBLIA ale twój dopisek :)

Biblia mówi o PRZYSZŁYM otrzymaniu MOCY DUCHA Św. a nie DUCHA Św.


A co niby oznaczają słowa Jezusa „nie zostawię was sierotami”?


Oznacza to że DA im DUCHA Św.


Chcę wierzyć pisze:

1:4 - A spożywając z nimi posiłek, nakazał im: Nie oddalajcie się z Jerozolimy, lecz oczekujcie obietnicy Ojca, o której słyszeliście ode mnie;
1:5 - Jan bowiem chrzcił wodą, ale wy po niewielu dniach będziecie ochrzczeni Duchem Świętym.


Ochrzczeni a nie OTRZYMACIE.
To dwie różne rzeczy
Baptidzo to nie Lambano :)

Jezus dobrze im rzekł -
Ducha mają NIE ZOSTAWIŁ ICH SIEROTAMI
ale chrzest był oddzielony od otrzymania :)


Chcę wierzyć pisze: Tu nie ma mowy o mocy Ducha tylko o Duchu i to w dodatku po niewielu dniach. Być ochrzczonym oznaczało być zanurzonym. Czyli to miało się dopiero wydarzyć.


I znowu widzisz to co chcesz!
Łukasz wyraźnie lokalizuje tą obietnicę - Chrzest w DUCHU Św.
O niej czytamy np tu:

(16) on tak przemówił do wszystkich: Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. (Ew. Łukasza 3:16, Biblia Tysiąclecia)

Dlatego Jezus nie chrzcił
(2) chociaż w rzeczywistości sam Jezus nie chrzcił, lecz Jego uczniowie - (Ew. Jana 4:2, Biblia Tysiąclecia)

Łukasz W obu wypadkach identyfikuje to jako MOC
(47) w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. (48) Wy jesteście świadkami tego. (49) Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie uzbrojeni mocą z wysoka. (50) Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. (51) A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. (52) Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, (53) gdzie stale przebywali w świątyni, <wielbiąc i> błogosławiąc Boga. (Ew. Łukasza 24:1-53, Biblia Tysiąclecia)

Jezus Daje Swojego Ducha Uczniom zaraz po uwielbieniu
(39) A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego; Duch bowiem jeszcze nie był /dany/, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony. Jan 7.


W każdym wypadku masz wyjaśnione ze chodzi o moc!

Chcę wierzyć pisze:

Chcę wierzyć pisze:
Jan 14:16 - Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -
14:17 - Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie.
14:18 - Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was.



1. Nie ma tu nic o MOCY Ducha Św.
2. Wers 14:7 mówi o PRZYJĘCIU tak jak 20:22 ( podobnie zresztą jak Dzieje 1:8 )
3. Jezus Przyszedł do uczniów tuż po zmartwychwstaniu i dał im DUCHA ŚW, ale potem im dał MOC DUCHA ŚW do wypełnienia Misji.
4. W Dziejach mamy otworzenie nowej Świątyni Boga w której Duch Boży mieszka. I aby służyć Bogu potrzebna jest moc Ducha Św.




Sam decydujesz co się wówczas wydarzyło ponieważ znasz sytuację w której zostało użyte słowo. Nie będę się powtarzał.

Nie rozumiem :)
Jak widać nie czytasz uważnie - we WSZYSTKICH tekstach o zanurzeniu etc masz o mocy Najczęściej jest to wyjaśnione w następnym zdaniu.

Chcę wierzyć pisze:
Chcę wierzyć pisze:
.........................................

Następnie

DA 2:4 - I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał.


DA mówią, że zstąpił na nich Duch Święty a nie moc Ducha Świętego.


Jak najbardziej.
Tekst nie musi mówić IDENTYCZNYCH słów.

Łukasz wyjaśnił to wcześniej
(1) Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku (2) aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. (3) Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. (4) A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: Słyszeliście o niej ode Mnie - /mówił/ - (5) Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzeczeni Duchem Świętym. (6) Zapytywali Go zebrani: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela? (7) Odpowiedział im: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, (8) ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.


1. Jak udzielił Jezus polecenia APOSTOŁOM
2. Co znaczy zostaną "ochrzczeni" Zanurzeni w Duchu Św
3. Wers 8 mówi że DUCH Św na nich ZSTĄPI i wyjaśnia co to znaczy:
ale gdy Duch Święty zstąpi na was:
- otrzymacie Jego moc
- i będziecie moimi świadkami w

Jak widać Łukasz wyjaśnia jasno co ma na myśli mówiąc o zstąpieniu / chrzcie w Duchu Św.


A jednak masz tendencję aby dzielić włos na czworo.

Super Argument ;)
To że czytam, uważnie to dzielenie włosa na czworo a to że ktoś nie czyta uważnie to cnota ;)

Chcę wierzyć pisze:
Chcę wierzyć pisze:
.....................................................

DA 2:15 - Albowiem ludzie ci nie są pijani, jak mniemacie, gdyż jest dopiero trzecia godzina dnia,
2:16 - ale tutaj jest to, co było zapowiedziane przez proroka Joela:
2:17 - I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny;
2:18 - Nawet i na sługi moje i służebnice moje Wyleję w owych dniach Ducha mego I prorokować będą.


I znowu - wylanie Ducha Św nigdzie nie jest określone jako otrzymanie w tym momencie!
Zwróć uwagę że ludzie na których wylany jest Duch SŁUŻĄ INNYM
- prorokują
- mają widzenia
- sny

nie ma tu nic o tym że OTRZYMUJĄ Ducha Św.



Chytry jesteś. :) A jednak Łukasz pisze „gdy zstąpi na was” w odniesieniu do Ducha a nie do mocy.

Zacytuję bowiem zmyślasz :)

(49) Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie uzbrojeni mocą z wysoka. Łuk 24

JEDEN WERSET


(8) ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. Dzieje 1 :8

Drugi Werset


(4) I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.

Nie otrzymali ale NAPEŁNIANI ( por Ef 5 napełniajcie cię / Dzieje 6 pełni Ducha )
Trzeci Werset


Wskaż mi gdzie mowa że zesłanie Ducha nie wiązało się z Jego mocą


Chcę wierzyć pisze:
W DA 2:17 także pisze o mocy? Prawda? A później wychodzą takie tam kwiatki.

Oczywiście.
Piotr ukazuje to co się stało.
Jest to EWIDENTNA realizacja tego co było zapowiedziane w Łuk 24 i Dziej 1,8

Chcę wierzyć pisze: A jednak masz tendencję aby dzielić włos na czworo nie podając żadnego przeciwnego argumentu.

Skup się na ARGUMENTACJI a nie na osobie :)

Chcę wierzyć pisze: Skoro wyrażenia wylanie, chrzest, zstąpienie nie mówią o otrzymaniu Ducha Świętego to nie mam więcej argumentów bo żadnych argumentów raczej nie przyjmiesz.

Bo nie mówią
Porównaj zdania

Krysia otrzymała wodę

Na Krysię wylano wodę
Krysia zanurzona jest w wodzie
Woda zeszła na Krysię

Jak widać trzy opisy są zewnętrzne a jedne WEWNĘTRZNY
Skoro oczywistych argumentów nie przyjmujesz to jak przyjmiesz inne :O


Chcę wierzyć pisze: W innych miejscach DA właśnie te terminy oznaczały nie co innego tylko właśnie otrzymanie Ducha.

GDZIE wskaż :)
Pogadajmy o tych innych miejscach :)

Chcę wierzyć pisze:

Chcę wierzyć pisze: Piotr odnosi proroctwo Joela do tego wydarzenia. Jakby zupełnie zapomniał albo nie wiedział, że Duch został wylany na nich wcześniej. Jakie wnioski?


Wnioski są takie, że WCZEŚNIEJ DUCH nie został wylany ale dany!

Znowu próbujesz powiedzieć, że Jezus w Jana 20 niby rzekł Wylewam na was Ducha Św :O
Nie!


Nie. Jezus udzielił im poleceń przez Ducha Świętego. To wszystko. Ten tekst nawet nic nie mówi o tym, że wówczas Duch został dany.

CO ZNACZY słowo WIĘŹLIŚCIE / PRZYJĘLIŚCIE?
greckie Lambano :)
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2983&t=KJV


Jan 20:22
20:22 καὶ τοῦτο εἰπὼν ἐνεφύσησεν καὶ λέγει αὐτοῖς Λάβετε πνεῦμα ἅγιον

Porównaj choćby z Galacjan
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 3/verse/14
(14) aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha. (List do Galatów 3:14, Biblia Tysiąclecia)


To Jest dokładnie to samo słowo

OTRZYMAJCIE DUCHA ŚW Jezus im mówi po tym jak tchnął na nich! a później mieli otrzymać Jego MOC w NAPEŁNIANIU.
Dlatego wierzę w odrębność chrztu od otrzymania Ducha Św :)



Chcę wierzyć pisze:



Duch w nas mieszkający to OSOBISTE zbawienia
Duch na nas wylany to POSŁUGA Świątyni = Kościołowi.
Dlatego od dnia 50 tnicy mamy KOŚCIÓŁ :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 sty 2014, 23:02

A ja zauważyłam cos takiego że Jezus jak wysłał uczniów bez torby, bez dwuch sukien itp to tez oni chyba dostali jakieś dary Ducha bo jak wrócili to sie cieszyli że złe duchy wychodzą z ludzi,wiec mieli jakąś moc no i uzdrawiali. To wyglada jak by Jezus dawał im Dary Ducha na bierzace potrzeby a takie całkowite otrzymanie Ducha to dopiero w dzień piędziesiatnicy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 09 sty 2014, 09:08

Tym razem mały słownik w DA gdzie chrzest i zstąpienie oznacza właśnie otrzymanie Ducha.

DA 1:5 - Jan bowiem chrzcił wodą, ale wy po niewielu dniach będziecie ochrzczeni Duchem Świętym.

DA 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

DA 8:14 - A gdy apostołowie w Jerozolimie usłyszeli, że Samaria przyjęła Słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana,
8:15 - którzy przybywszy tam, modlili się za nimi, aby otrzymali Ducha Świętego.
8:16 - Na nikogo bowiem z nich nie był jeszcze zstąpił, bo byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa.

DA 10:44 - A gdy Piotr jeszcze mówił te słowa, zstąpił Duch Święty na wszystkich słuchających tej mowy.
10:45 - I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy z Piotrem przyszli, że i na pogan został wylany dar Ducha Świętego;

DA 11:15 - A gdy zacząłem mówić, zstąpił na nich Duch Święty, jak i na nas na początku.
11:16 - I przypomniałem sobie słowo Pana, gdy powiedział: Jan chrzcił wodą, ale wy będziecie ochrzczeni Duchem Świętym.

W DA 1:5 jest mowa o chrzcie Duchem Świętym. Chrzest i zstąpienie jest równoznaczne tu z otrzymaniem Ducha.

DA 19:6 - A gdy Paweł włożył na nich ręce, zstąpił na nich Duch Święty i mówili językami, i prorokowali.

W żadnym z tych przypadków nie ma mowy tylko o mocy Ducha. Natomiast gdzie jest mowa o chrzcie, zstąpieniu czy wylaniu oznacza to otrzymanie Ducha.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 sty 2014, 11:41

Chcę wierzyć pisze: Tym razem mały słownik w DA gdzie chrzest i zstąpienie oznacza właśnie otrzymanie Ducha.


Wiedziałem że spróbujesz ucieczki w przód :)

Chcę wierzyć pisze:
DA 1:5 - Jan bowiem chrzcił wodą, ale wy po niewielu dniach będziecie ochrzczeni Duchem Świętym.

DA 1:7 - Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,
1:8 - ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.


Tu akurat tekst POTWIERDZA moje zdanie.
Ochrzczenie Duchem Św to WZIĘCIE MOCY DUCHA Św. A nie Otrzymanie Ducha Św.


Chcę wierzyć pisze:
DA 8:14 - A gdy apostołowie w Jerozolimie usłyszeli, że Samaria przyjęła Słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana,
8:15 - którzy przybywszy tam, modlili się za nimi, aby otrzymali Ducha Świętego.
8:16 - Na nikogo bowiem z nich nie był jeszcze zstąpił, bo byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa.


I znowu. Nie ma tu RÓWNOWAŻNIKA Słów. Choć zgadzam się, że przy pierwszym czytaniu wydaje się tak jak mówisz.

To wynika jednak z TŁUMACZENIA POLSKIEGO.
W grece mamy tu inne słowa.
Dzieje 8 mówią
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... nc_1026016

8:16 οὔπω γὰρ ἦν ἐπ᾽ οὐδενὶ αὐτῶν ἐπιπεπτωκός μόνον δὲ βεβαπτισμένοι ὑπῆρχον εἰς τὸ ὄνομα τοῦ κυρίου Ἰησοῦ
Słowo oddane jako zstąpił to.
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 1968&t=KJV

Natomiast w Dziejach 1 mowa o
1:8 ἀλλὰ λήψεσθε δύναμιν ἐπελθόντος τοῦ ἁγίου πνεύματος ἐφ᾽ ὑμᾶς καὶ ἔσεσθέ μοι μάρτυρες ἔν τε Ἰερουσαλὴμ καὶ ἐν πάσῃ τῇ Ἰουδαίᾳ καὶ Σαμαρείᾳ καὶ ἕως ἐσχάτου τῆς γῆς
Słowo oddane jako zstąpił to.
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 1904&t=KJV


Więc to sprawa tłumaczenia na polski.

Więc są to ODMIENNE Słowa.
Jednocześnie uznaje że słowa pomimo tego że nie są BLISKOZNACZNE to oddają w w jakiś sposób podobną czynność - z góry na dół.


Chcę wierzyć pisze: DA 10:44 - A gdy Piotr jeszcze mówił te słowa, zstąpił Duch Święty na wszystkich słuchających tej mowy.
10:45 - I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy z Piotrem przyszli, że i na pogan został wylany dar Ducha Świętego;


Znowu zakładasz, że WYLANIE DARU to otrzymanie Ducha Św :O
Czy otrzymanie Daru Królewskiego to Otrzymanie Króla?


Chcę wierzyć pisze: DA 11:15 - A gdy zacząłem mówić, zstąpił na nich Duch Święty, jak i na nas na początku. 11:16 - I przypomniałem sobie słowo Pana, gdy powiedział: Jan chrzcił wodą, ale wy będziecie ochrzczeni Duchem Świętym.
W DA 1:5 jest mowa o chrzcie Duchem Świętym. Chrzest i zstąpienie jest równoznaczne tu z otrzymaniem Ducha.


I nie ma problemu!
Piotr nie miał nawet ochoty OCHRZCIĆ WODĄ pogan a co dopiero modlić się o Ducha dla nich!
Tu mamy WSZYSTKO w Jednym!
Otrzymanie Ducha i Wylanie Go na pogan następuje w JEDNYM MOMENCIE i to nawet przed Chrztem wodnym.

Ty popełnisz błąd - to, że coś jest wyjątkowego próbujesz ustalić jako normę! Ba nawet Piotr jest zdziwiony czyż nie :)

Sprawa z poganami jest oczywista dla większości czytelników.
Normalnie wyglądało to tak że:
- Głoszono Ewangelię - chrzczono wodą - proszono o WYLANIE DUCHA Św.
Jako że Piotr miał problem z poganami Bóg musiał użyć wizji oraz Zmienił kolejność wydarzeń aby przekonać kościół pochodzenia żydowskiego że Poganie są w pełni kościołem.
Dlatego otrzymanie i wylanie Ducha jest w jednym momencie i poprzedza nawet chrzest wodny!


Chcę wierzyć pisze: DA 19:6 - A gdy Paweł włożył na nich ręce, zstąpił na nich Duch Święty i mówili językami, i prorokowali.
W żadnym z tych przypadków nie ma mowy tylko o mocy Ducha. Natomiast gdzie jest mowa o chrzcie, zstąpieniu czy wylaniu oznacza to otrzymanie Ducha.


Tam gdzie mowa o Chrzcie Zstąpieniu i wylaniu jest mowa o MOCY DUCHA SW bowiem Ewangelie JEDNOZNACZNIE to nazywają i Dzieje to zapowiadają:

(49) Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie uzbrojeni mocą z wysoka. (Ew. Łukasza 24:1-53, Biblia Tysiąclecia)

(8) ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. (Dzieje Apost. 1:1-26, Biblia Tysiąclecia)


Otrzymanie Ducha Św jest ODRĘBNYM AKTEM. Ale Oczywiście może wystąpić w jednym momencie jak w przypadku POGAN ( Piotr i Paweł w Efezie ).

Jak widać nadal nie zmierzyłeś się z Pytaniem które ci zadałem a jest bardzo dla ciebie nie wygodne.
Odnośnie Jana 20:22

Co Jezus zrobił gdy tchnął na uczniów?
Po co Jezus zrobił gdy tchnął na uczniów?
Dlaczego mówi im OTRZYMAJCIE DUCHA Św?
Dlaczego od tego momentu mieli moc do rozwiązywania i związywania? ( czas teraźniejszy )?

Czekam niecierpliwie na odpowiedzi :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 09 sty 2014, 12:16

A potrafisz wskazać przypadek z DA gdzie uczniowie otrzymują samą MOC lub Ducha a później moc? ;)


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 sty 2014, 12:52

Najpierw:

Jak widać nadal nie zmierzyłeś się z Pytaniem które ci zadałem a jest bardzo dla ciebie nie wygodne.
Odnośnie Jana 20:22

Co Jezus zrobił gdy tchnął na uczniów?
Po co Jezus zrobił gdy tchnął na uczniów?
Dlaczego mówi im OTRZYMAJCIE DUCHA Św?
Dlaczego od tego momentu mieli moc do rozwiązywania i związywania? ( czas teraźniejszy )?

Czekam niecierpliwie na odpowiedzi


Chcę wierzyć pisze:A potrafisz wskazać przypadek z DA gdzie uczniowie otrzymują samą MOC lub Ducha a później moc? ;)


Moc Ducha Św nie jest BEZOSOBOWA dlatego zanurzenie w Duchu / wylanie / napełnienie DUCHEM Św które jest otrzymaniem MOCY Ducha nie jest oddzielone od Jego osoby. Dlatego gdy napełniamy się DUCHEM Św to nie napełniamy się OSOBĄ ALE JEGO MOCĄ. I dokładnie to się stało w Dziejach 2:4. Oni zostali napełniani mocą Osoby która w nich mieszkała.


Mamy też świadectwo Apostołów które oddzielają moc Ducha od otrzymania Ducha Św.

(4) Bóg zaś uwierzytelnił je cudami, znakami przedziwnymi, różnorakimi mocami i udzielaniem Ducha Świętego według swej woli. (List do Hebrajczyków 2:4, Biblia Tysiąclecia)

Oczywiście WSZYSTKIE cuda i znaki i moce POCHODZĄ Od Ducha Św a jednak jest to oddzielone od UDZIELENIA DUCHA Sw.

Dlatego też Apostołowie zachęcają do NAPEŁNIANIA Się Duchem Sw w jaki sposób?
(18) A nie upijajcie się winem, bo to jest [przyczyną] rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, (19) przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach. Ef 5

Paweł mówi - słuchajcie czyńcie to co w Dziejach 2:4 !
(4) I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.

Bo wtedy miało miejsce NAPEŁNIENIE.


Mówi
Napełnianie się Duchem to napełnianie się JEGO MOCĄ choć on w nas mieszka!
(13) W Nim także i wy usłyszeliście słowo prawdy, Dobrą Nowinę o waszym zbawieniu. W Nim również uwierzyliście i zostaliście opatrzeni pieczęcią Ducha Świętego, który był obiecany. Ef 1


Zwróć też uwagę że ani jedno słowo w Dziejach 2 nie opisuje tego co się stało z Apostołami jako OTRZYMANIE DUCHA. Natomiast wszystkie mówią o akcie wypełniania.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości