Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy sobie równi?

Inne zagadnienia biblijne
Magnezik
Posty: 175
Rejestracja: 17 gru 2013, 21:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy sobie równi?

Postautor: Magnezik » 05 sty 2014, 13:40

Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy równi?
Na jakiej podstawi takie stwierdzenie?
Jasne, że nie równi Bogu bo stworzenie nigdy nie będzie równe stwórcy
ale czy stworzenie równe stworzeniu?

Ja myślę, że nie będziemy do końca równi sobie
ale chętnie poznam inne opinie.

Np
jest napisane, że równi aniołom ale aniołowie nie do końca są sobie równi lecz posiadają hierarchie.
Łuk 20;36
36) Gdyż już nie mogą umrzeć, są bowiem równi aniołom, a jako uczestnicy zmartwychwstania są synami Bożymi.

Przypowieść o talentach Mateusza 25;14-30
wskazuje, że sprawiedliwie to nie zawsze znaczy równo.
Wskazywanie w przypowieściach na nagrodę nie jest raczej wskazywaniem na zbawienie
bo zbawienie jest z łaski.

Nie wszyscy w niebie mają swoje trony i koronę.
Objawienie Jana (Apokalipsa)
(4) A wokoło tronu dwadzieścia cztery trony, a na tych tronach siedzących dwudziestu czterech starców, odzianych w białe szaty, a na głowach ich złote korony.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy sobie równi?

Postautor: Klangman » 05 sty 2014, 17:07

Magnezik pisze:Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy równi?
Na jakiej podstawi takie stwierdzenie?
Jasne, że nie równi Bogu bo stworzenie nigdy nie będzie równe stwórcy
ale czy stworzenie równe stworzeniu?

Ja myślę, że nie będziemy do końca równi sobie
ale chętnie poznam inne opinie.

Np
jest napisane, że równi aniołom ale aniołowie nie do końca są sobie równi lecz posiadają hierarchie.
Łuk 20;36
36) Gdyż już nie mogą umrzeć, są bowiem równi aniołom, a jako uczestnicy zmartwychwstania są synami Bożymi.

Przypowieść o talentach Mateusza 25;14-30
wskazuje, że sprawiedliwie to nie zawsze znaczy równo.
Wskazywanie w przypowieściach na nagrodę nie jest raczej wskazywaniem na zbawienie
bo zbawienie jest z łaski.

Nie wszyscy w niebie mają swoje trony i koronę.
Objawienie Jana (Apokalipsa)
(4) A wokoło tronu dwadzieścia cztery trony, a na tych tronach siedzących dwudziestu czterech starców, odzianych w białe szaty, a na głowach ich złote korony.


Literalni "starcy" mocno utrudniają interpretację. Polecam wniknąć głębiej w Pismo. U Joela napisane jest: "a starsi wasi śnić będą sny" (Joela 2:28). Może tutaj znajdziesz pomoc. Poza tym zauważ, że 24 to 12+12 (pokolenia Izraela + Apostołowie). Ciekawe jest to, że zarówno jedno pokolenie Izraela odpadło, jak i jeden Apostoł. 24 starców może zatem oznaczać w jakimś stopniu pełnię, gdy w końcu Pan zwróci serca Ojców do Synów (Judaizm - Chrześcijaństwo).

Czy dobrze kombinuję? Nie wiem ale chyba ma to sens :)


Magnezik
Posty: 175
Rejestracja: 17 gru 2013, 21:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy sobie równi?

Postautor: Magnezik » 05 sty 2014, 17:30

Czy dobrze kombinuję? Nie wiem ale chyba ma to sens :)


Moim skromnym zdaniem kombinujesz bez sensu.
Jeśli wszystko co nam nie pasuje do naszej teologi
będziemy brali za symbol
to nie wiele w Biblii będzie nie symbolem.
Oczywiście są symbole ale moim zdanie nie tu, nie w Objawieniu 4;4.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy sobie równi?

Postautor: Klangman » 05 sty 2014, 17:51

Magnezik pisze:
Czy dobrze kombinuję? Nie wiem ale chyba ma to sens :)


Moim skromnym zdaniem kombinujesz bez sensu.
Jeśli wszystko co nam nie pasuje do naszej teologi
będziemy brali za symbol
to nie wiele w Biblii będzie nie symbolem.
Oczywiście są symbole ale moim zdanie nie tu, nie w Objawieniu 4;4.


Wobec tego czekam na propozycję, w której będzie więcej logiki. Nie powinno być to trudne wobec potencjalnego bezsensu tego co napisałem :)

Pozdrawiam :)

Ps. 4 i 4 jest dość intrygujące :)


Magnezik
Posty: 175
Rejestracja: 17 gru 2013, 21:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Magnezik » 05 sty 2014, 18:26

Sorry Klangman po prostu nie wiem co chciałeś mi odpowiedzieć przez swoją odpowiedź
przez co sam stworzyłem dziwną odpowiedz ;-)

Wśród tych 24 starców mogą być apostołowie ale jak to się ma do moich pytań na początku?

Kiedy matka synów Zebedeusza czyli 2 Apostołów pyta Jezusa
czy jeden może siąść po prawicy a drugi po lewicy kiedy będą w niebie
to Jezus nie mówi nie bo wszyscy zbawieni będą równi

Mateusza 20;20-23
(20) Wtedy podeszła do Niego matka synów Zebedeusza ze swoimi synami i oddając Mu pokłon, o coś Go prosiła.
(21) On ją zapytał: Czego pragniesz? Rzekła Mu: Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie.
(22) Odpowiadając Jezus rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić? Odpowiedzieli Mu: Możemy.
(23) On rzekł do nich: Kielich mój pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których mój Ojciec je przygotował.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 05 sty 2014, 19:17

Magnezik pisze:Sorry Klangman po prostu nie wiem co chciałeś mi odpowiedzieć przez swoją odpowiedź
przez co sam stworzyłem dziwną odpowiedz ;-)

Wśród tych 24 starców mogą być apostołowie ale jak to się ma do moich pytań na początku?

Kiedy matka synów Zebedeusza czyli 2 Apostołów pyta Jezusa
czy jeden może siąść po prawicy a drugi po lewicy kiedy będą w niebie
to Jezus nie mówi nie bo wszyscy zbawieni będą równi

Mateusza 20;20-23
(20) Wtedy podeszła do Niego matka synów Zebedeusza ze swoimi synami i oddając Mu pokłon, o coś Go prosiła.
(21) On ją zapytał: Czego pragniesz? Rzekła Mu: Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie.
(22) Odpowiadając Jezus rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić? Odpowiedzieli Mu: Możemy.
(23) On rzekł do nich: Kielich mój pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których mój Ojciec je przygotował.


Nie ma problemu :) Nie należę do obrażających się. Szukam czasami po omacku i mam nadzieję, że jestem na tyle silny by usłuchać tego, który wyjaśni mi mój błąd.
Moja odpowiedź nawiązywała do Twojego pytania w tym kontekście, że współkrólować mamy wszyscy wraz z Jezusem (o ile dobrze pamiętam). Korony skojarzyły mi się zatem z symbolem królowania. Dlatego liczbę 24 utożsamiłem ze zbiorowością (podałem też jakieś tego wyjaśnienie). Następnie skojarzyło mi się to z Joelem. Cóż... tak działa mój mózg :) Od skojarzenia do skojarzenia. Czy coś w tym jest? Myślę, że tak. Czy jest w tym Prawda? Nie wiem :)

Dlatego wydaje mi się, że w Niebie będziemy wszyscy równi, ale mam świadomość występowania dużej ilości wersetów, które każą to jeszcze raz przemyśleć. Sądzę jednak, że to bardzo zaawansowana teologia (te wszystkie rozważania odnośnie nagród, które przecież mogą być dowodem na pewne nierówności). Myślę, że w procesie budowania Królestwa możemy mówić o nierówności (przypowieść o talentach;"temu kto ma będzie dodane"). Bóg będzie udzielał talentów tym, którzy służą dobrej sprawie, tym obficiej im lepiej je wykorzystujemy.

Nie wiem czy w Niebie będzie konieczność budowania tego co już zbudowane zostało. Tam chyba ma być odpoczynek :) Nie bardzo umiem to sobie wyobrazić, bo w sumie sens naszej egzystencji w dużym stopniu opiera się na działaniu (tworzeniu).

Ps. Myślę, że są na tym forum bardziej kompetentne osoby, które mogłyby pochylić się nad tym tematem :) Niestety są często zajęte innego typu dyskusjami.


Magnezik
Posty: 175
Rejestracja: 17 gru 2013, 21:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Magnezik » 05 sty 2014, 19:38

Poczytałem trochę inne forum i 24 starców lepiej zostawić w spokoju
bo jest za mało informacji by ustalić kim oni są, za dużo domysłów a za mało faktów.

Natomiast główne pytanie i inne spostrzeżenia oprócz starców są nadal otwarte.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 05 sty 2014, 19:54

Magnezik pisze:Poczytałem trochę inne forum i 24 starców lepiej zostawić w spokoju
bo jest za mało informacji by ustalić kim oni są, za dużo domysłów a za mało faktów.

Natomiast główne pytanie i inne spostrzeżenia oprócz starców są nadal otwarte.


Pozostaje życzyć temu tematowi, by wyciągnął Chrześcijan z działu polemicznego, który znajduje się nieco niżej :)


Awatar użytkownika
Grażyna
Posty: 1248
Rejestracja: 21 gru 2013, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy sobie równi?

Postautor: Grażyna » 05 sty 2014, 19:55

Magnezik pisze:Czy w niebie ludzie zbawieni będą wszyscy równi?
Na jakiej podstawi takie stwierdzenie?
Jasne, że nie równi Bogu bo stworzenie nigdy nie będzie równe stwórcy
ale czy stworzenie równe stworzeniu?

Ja myślę, że nie będziemy do końca równi sobie
ale chętnie poznam inne opinie.

Np
jest napisane, że równi aniołom ale aniołowie nie do końca są sobie równi lecz posiadają hierarchie.
Łuk 20;36
36) Gdyż już nie mogą umrzeć, są bowiem równi aniołom, a jako uczestnicy zmartwychwstania są synami Bożymi.


Przypowieść o talentach Mateusza 25;14-30
wskazuje, że sprawiedliwie to nie zawsze znaczy równo.
Wskazywanie w przypowieściach na nagrodę nie jest raczej wskazywaniem na zbawienie
bo zbawienie jest z łaski.

Nie wszyscy w niebie mają swoje trony i koronę.
Objawienie Jana (Apokalipsa)
(4) A wokoło tronu dwadzieścia cztery trony, a na tych tronach siedzących dwudziestu czterech starców, odzianych w białe szaty, a na głowach ich złote korony.



A ja bym się gdzieś w kąciku chciała usadowić. Nigdy nie dążyłam do bycia na świeczniku. Oby tylko się tam dostać. Jeżeli Bóg mieszkałby w pałacu, to ja chetnie zamieszkam w wiejskiej chacie. Byleby tam się znaleźć. A do tronu Boga niech podchodzą ci znacznie lepsi ode mnie. Krytycyzmu na szczęście nie straciłam.


Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, laska Twoja i kij Twój mnie pocieszają... Ps. 23:4


Grażyna
Magnezik
Posty: 175
Rejestracja: 17 gru 2013, 21:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Magnezik » 05 sty 2014, 20:38

Grażyna, tu na ziemi rolą człowieka jest się uniżać a Boga wywyższyć uniżonego
ale jeśli Bóg wywyższy Cię w niebie na pewną stałą pozycje w nagrodę za uczynki to dla czego miała byś iść na łatwiznę,
że ja się nie będę za bardzo wysilać i też za dużo nie chcę.

Zbawienie jest za darmo ale na przykład załóżmy za zasługi z uczynków na dzień dzisiejszy możesz śpiewać z hyrem aniołów
ale jeśli się bardziej postarasz będziesz mogła robić coś jeszcze bardziej zaszczytniejszego to dlaczego by bardziej się nie starać.

Sorry ale w tym kontekście krytycyzm kojarzy mi się z lenistwem.


Awatar użytkownika
Grażyna
Posty: 1248
Rejestracja: 21 gru 2013, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Grażyna » 05 sty 2014, 21:19

Magnezik pisze:Grażyna, tu na ziemi rolą człowieka jest się uniżać a Boga wywyższyć uniżonego
ale jeśli Bóg wywyższy Cię w niebie na pewną stałą pozycje w nagrodę za uczynki to dla czego miała byś iść na łatwiznę,
że ja się nie będę za bardzo wysilać i też za dużo nie chcę.

Zbawienie jest za darmo ale na przykład załóżmy za zasługi z uczynków na dzień dzisiejszy możesz śpiewać z hyrem aniołów
ale jeśli się bardziej postarasz będziesz mogła robić coś jeszcze bardziej zaszczytniejszego to dlaczego by bardziej się nie starać.

Sorry ale w tym kontekście krytycyzm kojarzy mi się z lenistwem.


Nie o to chodzi. Ja nie idę na łatwiznę. Po prostu wiem, że cokolwiek bym zrobiła, to i tak za mało będzie. Dobra, pokutuję, przepraszam Boga, naprawiam krzywdy i jest mi przed Panem Jezusem autentycznie głupio. Rozumiesz to?

Co mam powiedzieć? Że inni po egzorcyzmach dochodzą do siebie dłużej niż kilka-kilkanaście dni? Że praca dodatkowa się przed świętami jeszcze znalazła, że bałam się, że kasy będzie za mało i na loterii wygrałam prawie 170 złotych? Że jestem szczęśliwa, mąż zdrowieje szybciej niż powinien? Tyle łask dla byłej satanistki! Wiesz, jaka byłam podła i wszystko szło jak po grudzie, a jak już coś się udało, to nie dawało radości? Ja wiem, że Bóg jest miłosierny, przebacza, ale kurcze pieczone, ja tego wszystkiego co robiłam żałuję. Czułeś się kiedyś jak syn marnotrawny, taki duchowo w łachmanach, brudny, głodny i raptem Bóg Cię nie odtrąca i bracia w Chrystusie też?


Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, laska Twoja i kij Twój mnie pocieszają... Ps. 23:4





Grażyna
Magnezik
Posty: 175
Rejestracja: 17 gru 2013, 21:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Magnezik » 05 sty 2014, 21:21

Zbawienie jest za darmo z łaski tym którzy przyjmują ale Bóg odda według uczynków.

Mt 16, 27 Bw "Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego z aniołami swymi, i wtedy odda każdemu według uczynków jego."

Rz 2,5-6 "Ty jednak przez zatwardziałość swoją i nieskruszone serce gromadzisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny; tych zaś, którzy o uznanie dla siebie zabiegają i sprzeciwiają się prawdzie, a hołdują nieprawości, spotka gniew i pomsta."

2Tm 4, 14 Bw "Aleksander, kotlarz, wyrządził mi wiele złego; odda mu Pan według uczynków jego;"

1P 1, 17 Bw "A jeśli wzywacie jako Ojca tego, który bez względu na osobę sądzi każdego według uczynków jego, żyjcie w bojaźni przez czas pielgrzymowania waszego,"

Ap 2, 23 Bw "[...] Ja jestem Ten, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według uczynków waszych."

Ap 18, 6 Bw "Odpłaćcie mu, jak i on odpłacił, i w dwójnasób oddajcie według uczynków jego; do kielicha, w którym napój mieszał, nalejcie mu podwójną miarę."

Ap 20, 13 Bw "I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich."

Oczywiście nie chodzi o martwe uczynki bez wiary ale wypływające z miłości do Boga i ludzi
oraz zgodnie z wolą Boga.


Magnezik
Posty: 175
Rejestracja: 17 gru 2013, 21:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Magnezik » 05 sty 2014, 21:36

Grażyna jeśli przyjęłaś Jezusa do swojego serca to on Ci nie wypomina Twojej przyszłości
a tym bardziej nie powinni robić tego zborownicy ani ty sama. To już jest za tobą.
Czasami trzeba do czegoś w pewnym sensie wrócić, żeby rana lepiej się leczyła/ goiła
ale wracasz do przebaczonej rzeczy, sprawy.
Ciesz się z łaski z tego, że jest ci wybaczone, że kto inny poniósł kare i ty już nie musisz za to cierpieć po śmierci
ale jeszcze nie koniec życia więc przykładaj się ze względu na nagrodę po za zbawieniem.
Poza tym myślę, że wielkość nagrody poza zbawieniem dla wierzącego zaczyna się od momentu uwierzenia, kiedy staje się nowym stworzeniem.

Jeśli już to robisz to super,
ja nie wiem jak jest u ciebie
a napisałem tylko jak to zabrzmiało,
mogłem się mylić.


Awatar użytkownika
Grażyna
Posty: 1248
Rejestracja: 21 gru 2013, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Grażyna » 05 sty 2014, 21:49

Dzięki. Staram się żyć zgodnie z nauką Pana Jezusa. Wyszłam za mąż, więc nie żyję z mężem w grzechu, najpierw wyrzekłam się diabliska, modlę się, codziennie czytam Biblię staram się pomagać. Wiem, że mogę jeszcze więcej zrobić i zrobię. Zakładam Stowarzyszenie Alzheimerowskie. I walczę codziennie z tym szatanuchem oczywiście z pomocą Pana Jezusa, bo sama nic nie zrobię. Teraz przestał mnie tak dręczyć, ale przez pierwsze dni po nawróceniu czepiał się jak rzep psiego ogona. To było masakryczne.


Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, laska Twoja i kij Twój mnie pocieszają... Ps. 23:4





Grażyna
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 06 sty 2014, 12:12

Magnezik pisze:
Kiedy matka synów Zebedeusza czyli 2 Apostołów pyta Jezusa
czy jeden może siąść po prawicy a drugi po lewicy kiedy będą w niebie
to Jezus nie mówi nie bo wszyscy zbawieni będą równi

Mateusza 20;20-23
(20) Wtedy podeszła do Niego matka synów Zebedeusza ze swoimi synami i oddając Mu pokłon, o coś Go prosiła.
(21) On ją zapytał: Czego pragniesz? Rzekła Mu: Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie.
(22) Odpowiadając Jezus rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić? Odpowiedzieli Mu: Możemy.
(23) On rzekł do nich: Kielich mój pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których mój Ojciec je przygotował.


W ewangelii Marka fragment ten jest bardziej rozbudowany i wspomina o trzecim rodzaju chrztu: chrzcie w cierpieniu...Wypicie kielicha równoznaczne jest z ochrzczeniem. (Ew. Marka 10, 35-40) Też wydaje mi się, ze tutaj łączy się kilka czynników: gorliwość w upodobnianiu się do Pana Jezusa przeplata się z krzyżowaniem swojego ja i pokornym przyjmowaniem cierpień, trudności, prób...

Też uważam, ze królestwo niebieskie jest hierarchiczne :) Wszyscy będziemy Braćmi i Siostrami w Chrystusie i to jest ta strona dotycząca równości: wszyscy zbawieni będą obywatelami Królestwa Niebieskiego, ale jaką będziemy mieli funkcję? To już inna inszość... Tyle jest przypowieści o rozmnażaniu talentów, rozwijaniu, rośnięciu itd jeden przyniósł 10 talentów w miejsce 5, drugi 4 w miejsce 2, a trzeci gdyby przyniósł 2 w miejsce 1 tez byłby pochwalony, ze zrobił swoje :)



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości