piekło - kazdy bedzie w piekle ?

Inne zagadnienia biblijne
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 01 wrz 2014, 10:57

Ja optuje za czyśćcem. Bo dziela nie do konca idealnych ostana sie a oni sami zostana ocaleni, "ALE JAK PRZEZ OGIEŃ". Biblia nie mowi o czysccu bezposrednio, ale ten fragment jest wystarczajaco sugestywny


Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 07 wrz 2014, 14:30

Dżorgan, ah, to Twoje poczucie estetyki :rotfl: :-)

Co powiesz o fragmencie u gory parafrazowanym przeze mnie?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 07 wrz 2014, 14:42

Ligia pisze:Ja optuje za czyśćcem. Bo dziela nie do konca idealnych ostana sie a oni sami zostana ocaleni, "ALE JAK PRZEZ OGIEŃ". Biblia nie mowi o czysccu bezposrednio, ale ten fragment jest wystarczajaco sugestywny
Źle rozumiesz Biblię, przeczytaj kontekst, dopiero wtedy zrozumiesz swój błąd. Czyśćca nie ma.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 07 wrz 2014, 14:44

KAAN pisze:
Ligia pisze:Ja optuje za czyśćcem. Bo dziela nie do konca idealnych ostana sie a oni sami zostana ocaleni, "ALE JAK PRZEZ OGIEŃ". Biblia nie mowi o czysccu bezposrednio, ale ten fragment jest wystarczajaco sugestywny
Źle rozumiesz Biblię, przeczytaj kontekst, dopiero wtedy zrozumiesz swój błąd. Czyśćca nie ma.


No to wyjasnij mi prosze. Ja sie nie upieram.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 07 wrz 2014, 15:05

Każdy człowiek nowonarodzony z Ducha świętego jest obmyty krwią Jezusa. Ich grzechów Bóg nie pamięta. Ojciec widzi nas przez pryzmat ofiary swego Syna, a więc jako czystych, udających się do wiecznej szczęśliwości z Bogiem, więc po co czyściec?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 08 wrz 2014, 11:13

Ligia pisze:
KAAN pisze:
Ligia pisze:Ja optuje za czyśćcem. Bo dziela nie do konca idealnych ostana sie a oni sami zostana ocaleni, "ALE JAK PRZEZ OGIEŃ". Biblia nie mowi o czysccu bezposrednio, ale ten fragment jest wystarczajaco sugestywny
Źle rozumiesz Biblię, przeczytaj kontekst, dopiero wtedy zrozumiesz swój błąd. Czyśćca nie ma.
No to wyjasnij mi prosze. Ja sie nie upieram.
Fraza "jak przez ogień" dotyczy dzieła jakie człowiek wierzący buduje, cały fragment z Kor 3 jest napomnieniem do właściwego postepowania człowieka wierzącego. Szkoda poniesiona w przypadku niewłaściwego postepowania nie dotyczy kary, albo jakiegoś zadośćuczynienia ale jest utratą nagrody jaką mógłby odebrać wierzący postępujacy zgodnie z wolą Bożą. Po prostu człowiek budujący liche duchowe budowle będzie jak pogorzelec, nic nie dostanie, jednak jego zbawienie będzie zrealizowane w pełni.

I List do Koryntian 3:15 Jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień.

Każdy otrzyma zapłatę za to co buduje w czasie swojego życia tu na ziemi. Zauważ, ze w próbie ognia płonie nie człowiek ale jego dzieło.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Akwila
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, 14:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Akwila » 21 lis 2014, 17:42

Jest zamieszanie co do tego czym jest piekło. W Biblii oraz w języku potocznym różnie używane są różne terminy, co może powodować zamieszanie. Nie można do jednego worka wrzucać wszystkiego, lecz należy rozróżniać jedno od drugiego. W Obj. Św. Jana mowa o piekle jako o jeziorze ognistym do którego wrzucony zostanie szatan i jego poplecznicy. Nie jest to Szeol czy miejsce o którym mowa w przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Każde z tyc pojęć pokazuje coś innego więc każde należy rozpatrywać osobno. Istotne jest że jak napisano w Hebr. Każemu człowiekowi postanowione jest raz umrzeć a potem sąd. A po tym sądzie trafimy w jedno z dwóch miejsc: Na zewnątrz lub wenątrz.

Ciąg dalszy niestety dopiero jutro


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 21 lis 2014, 21:14

Akwila pisze:W Obj. Św. Jana mowa o piekle jako o jeziorze ognistym do którego wrzucony zostanie szatan i jego poplecznicy.


W Objawieniu jest mowa o piekle, które zostanie wrzucone wraz z szatanem do jeziora ognistego, Biblia rozróżnia tutaj piekło i jezioro ogniste jako osobne stany, gdzie będę znajdowały się niezbawione dusze.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 23 lis 2014, 23:53

Oberyn. pisze:
Akwila pisze:W Obj. Św. Jana mowa o piekle jako o jeziorze ognistym do którego wrzucony zostanie szatan i jego poplecznicy.


W Objawieniu jest mowa o piekle, które zostanie wrzucone wraz z szatanem do jeziora ognistego, Biblia rozróżnia tutaj piekło i jezioro ogniste jako osobne stany, gdzie będę znajdowały się niezbawione dusze.


Czy mogę prosić o konkretny odnośnik do Pisma Świętego?

Z góry bardzo dziękuję!


Girion23
Posty: 142
Rejestracja: 07 paź 2014, 20:39
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Girion23 » 25 lis 2014, 22:07

Każdy, kto w Niego wierzy, nie zginie, ale będzie miał życie wieczne.


No... a kto nie wierzy? Będzie miał TEŻ życie wieczne, wieczne męki w ogniu piekielnym?

W dodatku wcześni chrześcijanie nie wierzyli w nieśmiertelną duszę...

http://www.cogwriter.com/immortality.htm


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Czekoladowy » 30 lis 2014, 18:57

Hardkore no nie ?

Tylko, jeśli wyrwie się to zdanie z kontekstu.

Przyjrzyjmy się dokładniej (Mt8:10-12)
10 Słysząc to, Jeszua zdumiał się i powiedział do tych, którzy za nim szli: "Otóż to, mówię wam, że nie znalazłem w Isra'elu nikogo o takim zaufaniu!
11 Ponadto powiadam wam, że wielu przybędzie ze wschodu i z zachodu, aby zająć swoje miejsca na uczcie w Królestwie Niebieskim wraz z Awrahamem, Jic'chakiem i Ja'akowem
12 Lecz ci, którzy narodzili się dla Królestwa, zostaną wyrzuceni w ciemność, gdzie ludzie będą zawodzić i zgrzytać zębami


Skąd takie nagłe ni stąd, ni zowąd wtrącenie Jezusa w rozmowie z rzymskim setnikiem? W takim rozumieniu, jak podajesz, że chodzi tu o chrześcijan, dzieci Boże wypowiedź naszego Pana byłaby przecież bez sensu. Mi się wydaje, że rozumienie jest zupełnie inne.

Wydaje mi się, że cała wypowiedź z 11 i 12 wersetu jest w kontekście zdania "nie znalazłem w Isra'elu nikogo o takim zaufaniu". Stąd też słowo "ponadto", które zaraz po tym pada. Cała wypowiedź odnosi się do sprawy Izraela i pogan. Werset 11 mówi, że do Izraela zostaną włączeni poganie, którzy należy zauważyć narodzili się jako poganie, a dopiero po przyjęciu Chrystusa zostali włączeni do Izraela, w którym się nie narodzili ale zostali włączeni. Natomiast ci, o których mowa w 12 wersecie to Żydzi, którzy to narodzili się dla Królestwa, bowiem urodzili się już będąc Żydami. Pan Jezus najwidoczniej napomina tutaj Żydów mówiąc, że dojdzie do sytuacji, kiedy wielu pogan, nawet ten setnik rzymski zostaną posadzeni na uczcie obok Patriarchów, a więc jako Izraelici, a ci, którzy Żydami są już od urodzenia nie zostaną przyjęci (prawdopodobnie dlatego, że nie zaufali Chrystusowi, czyli nie uwierzyli, bo o ufności/wierze mówi Jezus na początku)

A więc byłoby tak:
10 Jezus słysząc poganina zdumiał się i powiedział, że poganin ma większą wiarę niż Żydzi
11 Rozwinął że wielu będzie takich wierzących pogan, którzy zostaną przyjęci w grono Izraela
12 Lecz ci, którzy z racji urodzenia już należą do grona Izraela mogą zostać wyrzuceni, (jeśli nie uwierzą)



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości