Jaki macie system czytania Biblii?

Inne zagadnienia biblijne
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Ufna » 10 mar 2016, 14:25

Nie chciałam odświeżać tematu sprzed dwóch i pół roku, więc zakładam nowy. :-)

No właśnie, jaki macie system czytania Biblii i czy w ogóle jakiś macie? Korzystacie z jakiejś rocznej rozpiski (kiedy i po ile rozdziałów), czy nie macie z góry ustalonego planu i czytacie po prostu tak "jak Duch prowadzi"? Przerabiacie każdą księgę od deski do deski, czy może losujecie różne fragmenty na chybił trafił? Częściej sięgacie do Starego czy Nowego Testamentu?

Jak często czytacie? Codziennie? A może macie jakiś jeden lub kilka dni w tygodniu przeznaczonych na lekturę Słowa Bożego?
Ile rozdziałów czytacie jednego dnia? Czy robicie notatki? Uczycie się wersetów na pamięć?
A może zamiast samodzielnego czytania Biblii wolicie słuchać audiobooka? :)


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: MMW » 10 mar 2016, 15:06

Przez ostatnie tygodnie codziennie tylko audiobook Paulistów - katolicki, ale językowo górujący nad wszystkim, co do tej pory czytałem i raczej nie przekłamujący tłumaczenia na katolicką modłę. Na razie tylko NT, ale przymierzam się do ST. NT czytam równolegle: Ewangelie+Dzieje i Listy+Objawienie. Wychodzi jakaś godzina dziennie. ST przeczytałem w życiu 2 razy od deski do deski i teraz też planuję tak czytać, ale będę przeplatał NT, bo po dłuższym czasie mam przesyt judaizmem.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Imperator » 10 mar 2016, 15:50

Z Zona skonczylismy niedawno wspolne czytanie NT, zwykle po odbiedzie. Zadnej metody w tym nie byly, ksiega po ksiedze. Zwykle rozdzial lub logiczna mniejsza czesc + omowienie jakichs glownych mysli czy nauk. Bez stresu ze jestesmy do tylu z programem.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Czekoladowy » 10 mar 2016, 16:14

Osobiście nie korzystam z żadnej rozpiski. Jest wiele różnych "rocznych planów czytania Biblii" i jak ktoś czyta np. pierwszy raz, by mieć jakiś ogólny ogląd, to może rzeczywiście jest to dobre. W moim przypadku nie za bardzo widzę sens stosowania czegoś takiego ze względu na to, że odgórny plan nie jest w stanie przewidzieć indywidualnych potrzeb czytelnika. Dobrze jest wiedzieć jakie kwestie poruszane są w poszczególnych księgach i wybierać je sobie według zapotrzebowania lub chęci do zajęcia się danym tematem. Jeśli np. ktoś ma problemy w zborze, to niech poczyta Listy do Koryntian, a jak chce dobrze zrozumieć czym jest usprawiedliwienie, to List do Rzymian. Jeżeli ma się jakąś bardzo konkretną kwestię do rozwiązania, to dobrze jest też zrobić sobie studium całej Biblii wybierając większe fragmenty tematycznie (w tym przypadku robienie notatek może okazać się bardzo owocne).

Ja zwykle czytam rano i wieczorem łącząc to z taką dłuższą modlitwą, a poza tym czasem po prostu jak mam wolny czas. Ilość rozdziałów zależy od tekstu, średnio 2 na jedno czytanie. Notatki raczej ograniczam do wyjaśniania trudnych fragmentów i zaznaczania ważnych myśli króciutkimi wpisami w samej Biblii, choć na pewno robienie takich regularnych notatek jest bardzo wartościowe. Wolałbym jednak ten trud zastosować w celu uporządkowanego omówienia jakiegoś tematu, niż po prostu tworzenia "kroniki przemyśleń przy czytaniu" :P
No i słuchanie audiobooka uważam za bardzo korzystne. Jak gdzieś idę, np. na zajęcia, to zwykle mam na słuchawkach włączone Przypowieści Salomona. Dobra księga do takich okoliczności, bo nawet jak uwaga gdzieś na chwilę ucieknie, czy ciężarówka zagłuszy lektora, to nic się nie stanie, nie straci się kontekstu. Główna korzyść z takiego słuchania jest taka, że po prostu te słowa zostają gdzieś w pamięci jak się przesłucha już kilka razy. Później często nagle same przypominają się, kiedy jest taka potrzeba. Kiedyś dużo słuchałem melorecytacji Księgi Kaznodziei i teraz zdarza mi się, że przypomnę sobie jakieś słowo, czy temat i od tak mogę powiedzieć dłuższy fragment z pamięci. Jednak niestety forma wielu audiobooków nie sprzyja zapamiętywaniu - są czytane jednostajnie tonem pozbawionym emocji, który nie pozostawia po sobie wyraźnego śladu. Fajnie jest też jednocześnie słuchać audiobooka i śledzić tekst na papierze - dwa zmysły zajęte.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Zbyszekg4 » 10 mar 2016, 16:30

A co powiecie na czytanie razem z komentarzami? Ja stosuję ten program, theWordem zwany: viewtopic.php?t=12975&highlight=theword


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Ufna » 10 mar 2016, 18:39

Może opowiem trochę o tym, jak to było u mnie.
Niedługo po tym, jak się nawróciłam, zaczęłam czytać Nowy Testament. Byłam w tym bardzo niesystematyczna. Mogłam całe tygodnie w ogólnie nie otworzyć Biblii, a potem nagle zarwać noc na przeczytanie kilku listów albo będąc chora i leżąc w łóżku, przeczytać w jeden dzień Ewangelię Mateusza.
Do dzisiaj w mojej pierwszej Biblii przy spisie treści mam odhaczone poszczególne jej części z datą ich przeczytania. Zaczęłam do Listu do Rzymian - czytałam go jakoś na przełomie października i listopada 2013 roku. Później w listopadzie pochłonęłam wszystkie ewangelie, oprócz Ewangelii Łukasza. W grudniu zabrałam się za listy do Tesaloniczan i do Tytusa. W lutym 2014 roku (po długiej przerwie, która prawdopodobnie była spowodowana sesją) znów miałam maraton: 20 lutego wszystkie Listy Jana, List Judy i Apokalipsa św. Jana (do dzisiaj pamiętam tamtą noc), 21 lutego List do Hebrajczyków i 22 lutego I List do Koryntian. W marcu przeczytałam wszystkie pozostałe listy oraz Ewangelię Łukasza. Za Dzieje Apostolskie zabrałam się dopiero w kwietniu i tak oto dokończyłam czytanie NT.
I w sumie to byłoby na tyle - dalej w 2014 przeczytałam już chyba tylko Księgę Wyjścia i Księgę Daniela. W wakacje pracowałam i jakoś tak zaniedbałam to wszystko. Później miałam trochę zawirowań życiowych, kryzys duchowy, musiałam zmienić zbór i tak wyszło, że porzuciłam czytanie na długi czas. Chyba dopiero od czerwca 2015 roku znów odczułam szczerą chęć zgłębiania Słowa Bożego.
Nie wiem, czy to kwestia tego, że jestem jeszcze młoda w wierze, ale trudno mi dojrzeć do Starego Testamentu. Wielokrotnie próbowałam się za niego zabrać, miałam postanowienie, że w roku 2016 przeczytam cały ST, ale szybko się poddałam. Jak do tej pory przeczytałam już tylko Księgę Rodzaju, Księgę Hioba, Księgę Rut, Pieśń na Pieśniami, Księgę Joela, połowę Księgi Jozuego, Księgę Jonasza, chyba też Księgę Przysłów i Kaznodziei... Zaczynałam też czytać Izajasza, ale nawet nie pamiętam, w którym miejscu skończyłam. :-/ No i Księgę Kapłańską i połowę Księgi Liczb przesłuchałam online z tej strony: http://www.biblia-mp3.pl/, ale chyba mimo wszystko lepiej się skupiam, kiedy mam tekst przed oczami.
Teraz doszłam do wniosku, że jednak na razie będę czytała Nowy Testament, ale nie chcę sobie robić planów całorocznych, bo są dla mnie zbyt dalekosiężne i to mnie demotywuje. Wyliczyłam sobie, że wystarczy czytać po 9 rozdziałów dziennie, by przeczytać cały Nowy Testament w miesiąc. No i tak co miesiąc mogłabym czytać od początku, potem jeszcze raz i jeszcze raz. Na razie mi się to sprawdza - z początkiem marca zaczęłam od Ewangelii Mateusza, a dzisiaj skończyłam Ewangelię Jana. :) Oby tylko wytrwać w tym do końca.
Mam nadzieję, że bardzo Was nie zanudziłam tą całą historią. :mrgreen:


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Filip » 10 mar 2016, 20:08

Ja od paru lat koszystam z planu ułożonego jeszcze przez Roberta Murray'a M'Cheyne - szkockiego pastora prezbiteriańskiego z XIX wieku. Bardzo go sobie chwalę, bo przez cały rok mam kontakt z różnymi częściami Biblii, ale jednocześnie czytam w miarę po kolei. Poniżej rozpiska, niestety po angielsku: http://static.esvmedia.org/assets/pdfs/ ... .tract.pdf

Dodatkowo rano czytam Nowy Testament ( http://apostles-raleigh.org/wp-content/ ... e-Year.pdf ). A ostatnio staram się wprowadzić w życie tradycję holenderskich kalwinów polegającą na czytaniu fragmentu Pisma Świętego po obiedzie.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Ian » 11 mar 2016, 08:38

Od 1.5 roku z żoną mamy wieczorem tzw. cichy czas: krótka modlitwa o Bożą obecność, prowadzenie, mądrość, zrozumienie, poznanie, zastosowanie fragmentu w żuciu, itp. Czytamy 3 rozdziały danej księgi / listu. Po przeczytaniu omawiamy prośby modlitewne i modlimy się razem 10-20 min. I tak codziennie, księga po księdze.

To taki standardowy dzień. A jak mam więcej czasu to czytam więcej rozdziałów z innej księgi.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Imperator » 11 mar 2016, 11:28

Super Ian. Po polsku czy po angielsku czytacie? :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Ian » 11 mar 2016, 13:00

Imperator pisze:Super Ian. Po polsku czy po angielsku czytacie? :-)

Ja po polsku, żona po filipińsku. Ale myślę o tym by zmienić na przekład angielski, może jak skończę nowy testament, który właśnie zaczynamy.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Ufna » 12 mar 2016, 20:15

No proszę, ile ludzi,tyle różnych metod. :) Ale widzę, że większość z Was czyta codziennie i że raczej skupiacie się bardziej na Nowym Testamencie.
Dziękuję, Filipie, za podesłanie tych planów. Kiedyś znalazłam w sieci nieco inny (ułożony według chronologii wydarzeń), ale może i lepiej jest, jak sam powiedziałeś, mieć do czynienia z różnymi częściami Biblii. Jakoś nie mogę mieć zbyt długo obcować z samym Starym Testamentem, męczy mnie to.
MMW, czy mógłbyś mi podać linka do tej Biblii Paulistów?
Czekoladowy, może i dobry sposób, aby czytać Biblię w zależności od zapotrzebowania, ale z drugiej strony w ten sposób niektóre księgi będą mi mniej znane inne bardziej (bo np. nie jestem pastorem, więc nie będę czytać fragmentów dotyczących zarządzania zborem). Już nie mówiąc o tym, że niektóre księgi bardziej mi się podobają niż inne, więc faktycznie mogłabym czytać tylko te, a inne pomijać...

Na razie zostaję przy moim postanowieniu przeczytania całego NT do końca marca, ale już widzę, że te 9 rozdziałów dziennie to jednak dla mnie za dużo, zaczynam zaniedbywać inne obowiązki. Chociaż może to dlatego, że za długo sypiam. :lol: Ewangelie pochłonęłam bez oporów, ale Dzieje Apostolskie czyta mi się ciężej, więc musiałam dzisiaj zrobić sobie odskocznię do Listu do Galacjan. Chyba od kwietnia ograniczę czytanie do 4 rozdziałów dziennie.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Filip » 12 mar 2016, 20:55

Nie jestem wielkim zwolennikiem planu chronologicznego, ponieważ nie pozwala śledzić tego w jaki sposób autor rozwija swoją myśl w danej księdze.

Biblia Paulistów od niedawna jest dostępna w internecie: http://www.xn--sowokrla-03a89e.pl/#/reading . Wydania książkowe oraz audiobook można kupić na ich stronie (google -> Biblia Paulistów audiobook ).


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Kamil M. » 12 mar 2016, 21:34

Nie mam systemu, czytam wedle zainteresowania i ostatnio chyba głównie Nowy Testament. Czasem są to całe księgi, czasem jakieś określone fragmenty. Plus coniedzielne czytania na liturgii, które chyba dają mi nawet więcej niż własna lektura.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: kontousunięte1 » 13 mar 2016, 08:40

Kiedy pierwszy raz czytałam Biblię to "szło" od początku do końca.
Obecnie,od lat przyjęłam taki sposób: zaczynam od Psalmu /te najczęściej pobudzają mnie do modlitwy własnymi słowami/, potem coś ze ST i coś z NT. Nie "coś" w sensie "cokolwiek" tylko po kolei jadę.
Był też czas kiedy studiowałam poszczególne Księgi /np.wszystkich proroków tzw.mniejszych; takie tematyczne studium/,ale wtedy z jakimś książkowym przewodnikiem,komentarzem itp.
Nie zastanawiam się ani nie liczę czy całą Biblię czytam w rok,pół czy w jakimś innym czasie.
Na pewno już ze 3-4 razy "zaliczyłam ST,a NT-nie zliczę.


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Czekoladowy » 16 mar 2016, 17:04

Dziś podczas czytania komentarza MacArthura do Nowego Testamentu poznałem nową metodę czytania. Wydaje się bardzo ciekawa i zamierzam ją zastosować. Poniżej wklejam krótki fragment na ten temat:

Do czytania Nowego Testamentu zastosuj inny plan. Wielokrotnie czytaj jedną księgę, przez miesiąc lub dłużej. To pozwoli ci zachować w pamięci to, co dokładnie znajduje się w Nowym Testamencie i rzadziej będziesz zmuszony do korzystania z konkordancji, by znaleźć to co cię interesuje.
Jeśli chcesz zastosować tę metodę, rozpocznij od czytania jakiejś krótkiej księgi, np. 1 listu Jana, i staraj się czytać ją w całości oraz za jednym razem, przez trzydzieści dni. Po upływie tego miesiąca będziesz doskonale wiedział, co znajduje się w księdze. Wypisz sobie główne motywy z każdego rozdziału. Gdy będziesz wracał do swoich notatek, łatwiej zapamiętasz, co znajdowało się w każdym z jej rozdziałów. W efekcie dojdziesz do wzrokowego zapamiętania tekstu całej księgi.
Dłuższe księgi podziel na sekcje i każdą z nich czytaj przez trzydzieści dni. Na przykład Ewangelia Jana zawiera dwadzieścia jeden rozdziałów. Podziel je na trzy siedmiorozdziałowe sekcje. Po dziewięćdziesięciu dniach czytania skończysz studiowanie całej Ewangelii Jana. Dla zachowania różnorodności warto mieszać długie księgi z krótkimi. W ten sposób w okresie krótszym niż trzy lata skończysz cały Nowy Testament – i naprawdę będziesz go znał!


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości