Jaki macie system czytania Biblii?

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Zbyszekg4 » 16 mar 2016, 17:19

Cukierkowy, a będziesz czytał zawsze jeden przekład czy zmienisz na różne?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Czekoladowy » 16 mar 2016, 17:26

Na pewno taki sposób czytania pociąga za sobą korzystanie nie tylko z kilku przekładów, ale także różnych komentarzy, książek i tekstu greckiego. Trochę takie prywatne, bardzo dokładne studium biblijne.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Zbyszekg4 » 16 mar 2016, 17:30

A czy studiując np 1Jana będziesz czytał też wersety paralelne w innych Księgach? (czyli właściwie studium obejmie całą Biblię, mimo, że skupione będzie na 1 Jana)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
DzisKrzysiek
Posty: 28
Rejestracja: 13 lut 2016, 11:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: DzisKrzysiek » 16 mar 2016, 21:36

Poleci ktoś jakieś dobre studium biblijne? Może być rozłożone tematycznie :D


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Czekoladowy » 16 mar 2016, 23:19

Zbyszekg4 pisze:A czy studiując np 1Jana będziesz czytał też wersety paralelne w innych Księgach? (czyli właściwie studium obejmie całą Biblię, mimo, że skupione będzie na 1 Jana)


Myślę, że to już wyjdzie w praniu. Wolałbym jednak skupić się na jednej księdze, ew. jednym autorze, z tego powodu, że dany termin w dwóch różnych księgach może oznaczać dwie różne rzeczy i ogólnie dane zagadnienie może być opisane na dwa sposoby lub dwa różne zagadnienia na sposób podobny. Zamieniłoby się to więc w studium całej Biblii, jeśli miałbym do sprawy podchodzić skrupulatnie.

Poleci ktoś jakieś dobre studium biblijne? Może być rozłożone tematycznie :D

A jakie studium masz na myśli? Książkowe, w internecie? Skupiające się na zagadnieniach na podstawie fragmentów zebranych z całej biblii (w stylu teologii systematycznej), czy może na wyciąganiu zagadnień z danego fragmentu (w stylu teologii biblijnej, ew. egzegezy)?


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Ufna » 17 mar 2016, 17:52

Czekoladowy pisze:
Do czytania Nowego Testamentu zastosuj inny plan. Wielokrotnie czytaj jedną księgę, przez miesiąc lub dłużej. To pozwoli ci zachować w pamięci to, co dokładnie znajduje się w Nowym Testamencie i rzadziej będziesz zmuszony do korzystania z konkordancji, by znaleźć to, co cię interesuje.

Jedna księga przez miesiąc? Ojej, chyba bym tak nie mogła, zanudziłabym się. Poza tym wydaje mi się to strasznie czasochłonne. Widzę, że na przestudiowanie całego Nowego Testamentu trzeba by było poświęcić ze 2 lata :-o Może kiedyś tego spróbuję, ale jeszcze nie teraz. Niemniej jednak życzę powodzenia. :)


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Noemi » 17 mar 2016, 18:28

na stronie zboru zielonoswiatkowego Betel w Bydgoszczy jest plan czytania Biblii rozłozony tak ze w ciagu roku przeczyta sie cała .


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: kontousunięte1 » 17 mar 2016, 19:10

Jeśli chcesz,mogę ci wysłać książkę.Taki "przewodnik",który ma inspirować do czytania "Biblia w 365 dni".Jest tam werset i omówienie.Ja już nie korzystam z tego. Daj znać na pw.


Awatar użytkownika
DzisKrzysiek
Posty: 28
Rejestracja: 13 lut 2016, 11:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: DzisKrzysiek » 17 mar 2016, 21:29

Czekoladowy pisze:
Zbyszekg4 pisze:A czy studiując np 1Jana będziesz czytał też wersety paralelne w innych Księgach? (czyli właściwie studium obejmie całą Biblię, mimo, że skupione będzie na 1 Jana)


Myślę, że to już wyjdzie w praniu. Wolałbym jednak skupić się na jednej księdze, ew. jednym autorze, z tego powodu, że dany termin w dwóch różnych księgach może oznaczać dwie różne rzeczy i ogólnie dane zagadnienie może być opisane na dwa sposoby lub dwa różne zagadnienia na sposób podobny. Zamieniłoby się to więc w studium całej Biblii, jeśli miałbym do sprawy podchodzić skrupulatnie.

Poleci ktoś jakieś dobre studium biblijne? Może być rozłożone tematycznie :D

A jakie studium masz na myśli? Książkowe, w internecie? Skupiające się na zagadnieniach na podstawie fragmentów zebranych z całej biblii (w stylu teologii systematycznej), czy może na wyciąganiu zagadnień z danego fragmentu (w stylu teologii biblijnej, ew. egzegezy)?


Chodzi mi o jakiś prosty plan, który pomoże mi w zdobyciu ogólnej znajomości Biblii. Głęboka egzegeza raczej odpada :D


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Czekoladowy » 17 mar 2016, 22:41

Chodzi mi o jakiś prosty plan, który pomoże mi w zdobyciu ogólnej znajomości Biblii. Głęboka egzegeza raczej odpada :D

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, że chodzi Ci o znajomość głównych doktryn w Biblii. Jeśli tak, to chyba najlepszy byłby jakiś podręcznik do teologii systematycznej. Jeśli chcesz coś krótkiego, a jednocześnie solidnego, to chyba dobra będzie książka "Poznaj prawdę" Bruce Milne. Przykładowy link: http://www.sklep.af.com.pl/pl/p/POZNAJ- ... j-%09/2485

A jeśli chcesz coś na kształt streszczeń poszczególnych ksiąg, to może dobry byłby jakiś wstęp do NT lub ST, ale tutaj nie znam nic takiego bardziej zwięzłego.

Jest jeszcze opcja po środku - książki do teologii biblijnej. Tutaj jednak też nie znam jakiś zwięzłych pozycji.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Ufna » 18 mar 2016, 12:22

Czekoladowy pisze:
Do czytania Nowego Testamentu zastosuj inny plan.

Właśnie, Czekoladowy, jeszcze jedno pytanie do Ciebie. :) Skoro do czytania Nowego Testamentu MacArthur podaje "inny plan", to jaki jest plan czytania Starego? Pytam, bo Stary Testament czyta mi się szczególnie ciężko i jeszcze nie opracowałam na własny użytek żadnego systemu, którego udałoby mi się przestrzegać do końca. :P


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: Czekoladowy » 18 mar 2016, 13:35

Jego książka skupia się na Nowym Testamencie, w związku z czym nie rozpisuje się z bardzo na temat czytania ST. Pisze jedynie, by przeczytać go przynajmniej raz w roku i zaznaczać niezrozumiałe fragmenty, które mogą się wyjaśnić w ciągu dalszego czytania.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
libertus
Posty: 26
Rejestracja: 18 sty 2010, 16:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki macie system czytania Biblii?

Postautor: libertus » 24 lip 2016, 11:15

Ufna pisze:Nie chciałam odświeżać tematu sprzed dwóch i pół roku, więc zakładam nowy. :-)

No właśnie, jaki macie system czytania Biblii i czy w ogóle jakiś macie? Korzystacie z jakiejś rocznej rozpiski (kiedy i po ile rozdziałów), czy nie macie z góry ustalonego planu i czytacie po prostu tak "jak Duch prowadzi"? Przerabiacie każdą księgę od deski do deski, czy może losujecie różne fragmenty na chybił trafił? Częściej sięgacie do Starego czy Nowego Testamentu?

Jak często czytacie? Codziennie? A może macie jakiś jeden lub kilka dni w tygodniu przeznaczonych na lekturę Słowa Bożego?
Ile rozdziałów czytacie jednego dnia? Czy robicie notatki? Uczycie się wersetów na pamięć?
A może zamiast samodzielnego czytania Biblii wolicie słuchać audiobooka? :)


Biblijne synonimy, symbole i alegorie etc...analizuje się w wielu aspektach i szerokiej perspektywie.



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości