Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Inne zagadnienia biblijne
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: kontousunięte1 » 24 sie 2016, 11:08

Ilekroć "dojadę" do 16-go rozdziału Ew. według Łukasza, nie umiem oprzeć się myślom dość niebiblijnym. Pewnie źle rozumuję, ale przypowieść o zarządcy, który jest nieuczciwy w stosunku do swojego pana i do oszustwa skłania inne osoby, a za to wszystko na końcu zostaje pochwalony przez pana za "roztropność" - po prostu mnie powala.
Już nie chcę tu podsumowania i krytyki pisać, ale, jak dla mnie to jest skandal. I, jak widać, Bóg nie ma nic przeciwko cwaniactwu, nieuczciwości ale...wszystko zależy od punktu widzenia. Nie umiem sobie z tą przypowieścią poradzić. Chyba, że wyłączę myślenie albo Biblii już powiem "dziękuję".


ToBe
Posty: 80
Rejestracja: 18 lip 2016, 11:46
wyznanie: Kościół Boży w Chrystusie
O mnie: Gal 5:19, 22-23
2 Kor 13:13
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: ToBe » 24 sie 2016, 11:37

Nigdy nie pomyślałam o tym fragmencie jak o "cwaniactwie", bardziej jak o "jak nie drzwiami to oknem lub kominem" w ratunku swojej osoby...


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: kontousunięte1 » 24 sie 2016, 11:44

ToBe pisze:Nigdy nie pomyślałam o tym fragmencie jak o "cwaniactwie", bardziej jak o "jak nie drzwiami to oknem lub kominem" w ratunku swojej osoby...

W życiu bym na to nie wpadła :lol:
Przecież Biblia uczy jednocześnie, aby o sobie nie myśleć, wszystko dla Boga i bliźnich. Nawet, jak szkodę poniosę to trudno, moja wina i trzeba płacić za swoje błędy. W tym fragmencie ewidentnie chodzi o namawianie do oszustwa. Nie dość, że zarządca był oszustem, to jeszcze drugich wciąga w swoją nieuczciwość (zmniejszając ich długi w stosunku do pana o połowę - więc fałszerstwo), a za wszystko zostaje uznany za dobrego.
To nie jest moja bajka.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: jj » 24 sie 2016, 13:39

Tam nie ma pochwaly cwaniactwa, wprost przeciwnie, jest nagana nieuczciwosci, zacheta do nieprzywiazywania wagi do dobr materialnych, ale raczej do darowania ich dla zjednania sobie przyjaciol i gromadzenia skarbu w niebie. Tlumaczenie nie jest najlepsze. Zrozumienie zalezy od tego,co sobie z gory zalozysz.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: kontousunięte1 » 24 sie 2016, 14:12

jj pisze:Tam nie ma pochwaly cwaniactwa, wprost przeciwnie, jest nagana nieuczciwosci, zacheta do nieprzywiazywania wagi do dobr materialnych, ale raczej do darowania ich dla zjednania sobie przyjaciol i gromadzenia skarbu w niebie. Tlumaczenie nie jest najlepsze. Zrozumienie zalezy od tego,co sobie z gory zalozysz.

Dzięki. Znasz jakieś lepsze tłumaczenie? Ja mam kilka różnych i wszędzie jest podobnie/tak samo.
Muszę to dogłębnie "zbadać", ale ja naprawdę nie widzę tego, o czym piszesz. O jakimś z góry zakładaniu też nie raczej nie mogę mówić, bo Pśw. czytam od lat, różne wydania i ilekroć ten fragment czytam to zawsze nasuwa mi się tylko taka interpretacja, jak napisałam w pierwszym poście. Dręczy mnie to od dawna, ale wreszcie odważyłam się zapytać.
Chyba mam jakiś umysł wypaczony ;-)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: jj » 24 sie 2016, 14:21

Eeee tam, zaraz wypaczony. Kazdy moze sie czyms zasugerowac, a pozniej tak juz sie ciagnie... :)
A co powiesz na taki przeklad?:

Przypowieść o sprytnym zarządcy

1Nieco później uczniowie usłyszeli od Jezusa jeszcze jedną historię:

– Pewien bogaty właściciel zatrudniał zarządcę, który został później oskarżony o złe gospodarowanie majątkiem. 2 Wezwał go więc i oznajmił mu: „Słyszę o tobie różne złe rzeczy. Przygotuj rozliczenie, bo nie będziesz już u mnie pracował!”. 3 „Straciłem taką posadę! Co ja teraz zrobię?” – myślał zarządca. „Nie mam siły do pracy fizycznej, a nie będę przecież żebrać... 4 Już wiem, co zrobić, aby niektórzy ludzie pomogli mi i przyjęli mnie do swojego domu, gdy stąd odejdę!”. 5 Wezwał wszystkich dłużników swojego pracodawcy. „Ile jesteś winien?” – zapytał pierwszego. 6 „Sto beczek oliwy” – odparł tamten. „Weź więc zobowiązanie” – rzekł zarządca – „i napisz: Winien pięćdziesiąt beczek – resztę umorzono”. 7 „A ty, ile jesteś winien?” – zapytał następnego dłużnika. „Dziesięć ton pszenicy” – odpowiedział. „Weź swoje zobowiązanie i napisz: Winien osiem ton – resztę umorzono”. 8 Właściciel dowiedział się o tym i pochwalił złego zarządcę za spryt. Jest bowiem prawdą, że ludzie tego świata wykazują tu, na ziemi, więcej sprytu niż ludzie należący do Boga. 9 Dobrze więc wam radzę: Zjednujcie sobie przyjaciół nawet przy pomocy dóbr materialnych i pieniędzy, aby mogli was przyjąć w niebiańskim domu, gdy zakończycie swoją ziemską pracę. 10 Kto jest wierny w małych sprawach, będzie wierny również w wielkich. A kto jest nieuczciwy w drobnych sprawach, będzie nieuczciwy i w dużych. 11 Jeśli więc nie zarządzacie uczciwie dobrami materialnymi, kto wam powierzy prawdziwe dobra w niebie? 12 Skoro nie potraficie rzetelnie gospodarować cudzym majątkiem, kto wam da coś na własność? 13 Nie da się lojalnie służyć dwóm panom. Albo jednego nienawidzisz, a drugiego kochasz, albo na odwrót – drugiego szanujesz, a pierwszego lekceważysz. Nie możecie równocześnie żyć dla Boga i dla pieniędzy!


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: kontousunięte1 » 24 sie 2016, 14:31

NO TERAZ TO ZGODA! Pełna!
JJ, dzięki wielkie :clap: :flower1: Nareszcie załapałam.
Jeszcze mi zdradź skąd to super tłumaczenie pochodzi, a może to twoja "radosna twórczość własna". Pełna podziwu jestem. Dodaj sobie punkt za pomoc :kiss:


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: jj » 24 sie 2016, 14:43

Nie, to nie jest moja tworczosc, to jedno z tych "nowoczesnych" tlumaczen, ktore mialo tylko sluzyc "odsugerowaniu". :-D
Bo teraz z pewnoscia nie bedziesz miala trudnosci z zadnym przekladem, np z BG:

(1) Mówił też i do uczniów swoich: Człowiek niektóry był bogaty, który miał szafarza, a ten był odniesiony do niego, jakoby rozpraszał dobra jego. (2) A zawoławszy go, rzekł mu: Cóż słyszę o tobie? Oddaj liczbę z szafarstwa twego; albowiem już więcej nie będziesz mógł szafować. (3) I rzekł on szafarz sam w sobie: Cóż uczynię, gdyż pan mój odbiera ode mnie szafarstwo? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. (4) Wiem, co uczynię, że gdy będę złożony z szafarstwa, przyjmą mię do domów swoich. (5) Zawoławszy tedy do siebie każdego z dłużników pana swego rzekł pierwszemu: Wieleś winien panu memu? (6) A on rzekł: Sto bareł oliwy. I rzekł mu: Weźmij zapis twój, a siadłszy prędko, napisz pięćdziesiąt. (7) Potem drugiemu rzekł: A tyś wiele winien? A on mu rzekł: Sto korcy pszenicy. I rzekł mu: Weźmij zapis twój, a napisz ośmdziesiąt. (8) I pochwalił pan szafarza niesprawiedliwego, iż roztropnie uczynił; bo synowie tego świata roztropniejsi są nad syny światłości w rodzaju swoim. (9) I jać wam powiadam: Czyńcie sobie przyjacioły z mammony niesprawiedliwości, aby gdy ustaniecie, przyjęli was do wiecznych przybytków. (10) Kto wierny jest w małem, i w wielu wiernym jest; a kto w małem niesprawiedliwy, i w wielu niesprawiedliwym jest. (11) Ponieważeście tedy w mammonie niesprawiedliwej wiernymi nie byli, prawdziwego któż wam powierzy? (12) A jeźliście w cudzem wiernymi nie byli, któż wam da, co waszego jest? (13) Żaden sługa nie może dwom panom służyć, gdyż albo jednego będzie miał w nienawiści, a drugiego będzie miłował; albo się jednego trzymać będzie, a drugim pogardzi; nie możecie Bogu służyć i mammonie.

(Ew. Łukasza 16:1-13, Biblia Gdańska)


A tamto, to z Biblica:

http://www.biblica.com/es-us/la-biblia/ ... ukasza/16/


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: kontousunięte1 » 24 sie 2016, 15:19

Dzięki wielki. :thumbup:


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: jj » 24 sie 2016, 15:34

Alez, nie ma za co.:)

W sprawie tego nowego przekladu nie moge powiedziec wiecej, bo nie wiem, czemu nie dziala. Moze jeszcze nie jest kompletny? Jest to jeden z przekladow NIV - New International Version (nie mylic z Przekladem nowego Swiata). Ten nazywa sie "Slowo Zycia". Moze ktos madrzejszy w tym temacie zechce sie wypowiedziec?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: kontousunięte1 » 24 sie 2016, 15:38

No właśnie próbuję ta stronę i ... się wkurza :lmao: ;-) . Ale mam ją już w zakładkach i ... może ktoś mądrzejszy ode mnie coś zadziała. ;)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: jj » 24 sie 2016, 15:44

Aaa...juz wiem, co to jest:
https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82owo_%C5%BBycia
Mozna czytac i chyba pobrac np tutaj:
https://www.bible.com/pl/bible/137/jhn.1.psz


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: kontousunięte1 » 24 sie 2016, 15:49

Ciekawe. Muszę się bliżej przyjrzeć i może ściągnąć.
O ile sobie przypominam (okładkę, ta brązową), to kiedyś na forum o tym przekładzie ktoś pisał, ale jako na komórkę do ściągnięcia. Pamiętam, że mnie się nie chciało zainstalować. Ale może coś pokręciłam.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: jj » 24 sie 2016, 15:55

kontousunięte1 pisze: Ale może coś pokręciłam.

Ja tez, bo to chyba nie jest tlumaczenie NIV. Nie wiem, ale moze sie przydac takie wspolczesne slownictwo.


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk. 16 - pochwała cwaniactwa

Postautor: n.ellie » 24 sie 2016, 21:04

Też mam trudność z tą przypowieścią. O ile rozumiem, że zarządca chciał sobie zapunktować u ludzi, którzy mieli długi u jego pana, to nie rozumiem za co pan go pochwalił. Za spryt? Oszustwo?
Co to znaczy "czyńcie sobie przyjaciół z mamony niesprawiedliwości?" W czym szafarz był sprawiedliwy?


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości