Sędziów 19

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Sędziów 19

Postautor: kruszynka » 03 gru 2016, 15:51

Księga Sędziów jest obrazem tego co co się dzieje z ludem bożym kiedy łamie przymierze z Bogiem. Dopóki żył Jozue przestrzegali przykazań i czcili jedynego Boga.

(1) I wstąpił anioł Pański z Gilgal do Bochim, i rzekł: Wywiodłem was z Egiptu i wprowadziłem was do ziemi, którą przysiągłem waszym ojcom, mówiąc: Nie naruszę przymierza mego z wami na wieki. (2) Tylko wy nie zawierajcie przymierza z mieszkańcami tej ziemi, ale zburzcie ich ołtarze. Wy jednak nie usłuchaliście mojego głosu. Czemu to uczyniliście? (3) Przeto i Ja powiadam: Nie wypędzę ich spośród was, będą wam wrogami, a ich bogowie będą dla was sidłem.

Zresztą cały rozdział drugi jest jakby wstępem do odpowiedzi na Twoje pytanie.
Cóż zatem? A no nie posłuchali.
Generalnie obraz nędzy i totalnego , moralnego wręcz, upadku narodu, który zdradził Boga.

Jednak Pan wzbudzał sędziów, którzy wyratowywali .
Co oni robili potem? Dalej to samo:
(19) Lecz po śmierci sędziego odwracali się i postępowali jeszcze gorzej niż ich ojcowie, idąc za innymi bogami, aby im służyć

A jeśli chodzi o wskazaną przez Ciebie sytuację, to mamy obraz dwóch rzeczy:
Analizując całe to zdarzenie widzimy, że upadek, totalne dno dotyka wszystkich i mieszkańców miasta i gościa u którego nocowali, który to córkę był w stanie oddać oprawcom i w końcu nawet lewitów, a jeden z nich tak potraktował swoją nałożnicę, że szkoda gadać. Nawet nie sprawdził, czy żyje, a poćwiartował ją by rozesłać do 12 pokoleń Izraela mówiąc jakoby: patrzcie co mnie się stało? Mnie! A sam ją wyprowadził na dwór w ich ręce.
No, miazga.

I teraz. Mamy w księdze obraz sędziów którzy byli WZBUDZANI przez Boga do dokonania pewnych czynów, poprzez które lud był wybawiany z rąk oprawców. Sam fakt, że ich wzbudzał świadczy o tym, że nie należy całości życia tych sędziów brać pod uwagę jeśli szuka się w nich jakiegoś wzorca postępowania, wzorca życia. Chodzi o to że po prostu wzbudzał ich w pewnym momencie do podjęcia takiego a takiego działania. Np do podburzenia całego ludu by wystąpił przeciw Benjaminitom.

Ważne jest zauważenie momentu wzbudzenia i celu, i że jest to jednorazowa akcja , by nie wpaść w błąd łączenia życiorysów pewnych ludzi z faktem przedstawiania ich jako wybawców narodu w taki sposób że szukałoby się w tych życiorysach właśnie jakiegoś wzorca moralnego.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sędziów 19

Postautor: Janek » 08 gru 2016, 14:59

Efendi pisze:Może ktoś mądrzejszy i rozumie ten rozdział? Szczególnie końcówke. Od 26 wersetu.
Czemu tak się stało? Co miało to znaczyć?



Podobnie było przecież z Lotem...Który został zaliczony i tak do sprawiedliwych.
Inna moralność,czasy,prawo gościnności,kultura...To nie był nakaz Boga jak
niektórzy ateusze twierdzą.

http://biblista.pl/index.php/ukryte/pyt ... 22-30.html
Dość dobre opracowanie (chyba katolickie no ale dość dobre).


Kryszynka pisze: Nawet nie sprawdził, czy żyje,


Douay-Rheims Bible
And when he was come home he took a sword, and divided the dead body of his wife with her bones into twelve parts, and sent the pieces into all the borders of Israel.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Sędziów 19

Postautor: kruszynka » 08 gru 2016, 17:55

Janek pisze:Kryszynka pisze:
Nawet nie sprawdził, czy żyje,


Douay-Rheims Bible
And when he was come home he took a sword, and divided the dead body of his wife with her bones into twelve parts, and sent the pieces into all the borders of Israel.


No cóż, o martwych (wcześniej) członkach nie ma tu:
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-7-19.htm
http://www.biblia-internetowa.pl/Sedz/19/29.html

Doobra. I tak miazga. ;-)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości