Biblijny opis świata

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Biblijny opis świata

Postautor: nan » 08 paź 2018, 17:29

Witam, ktoś linkował na forum ten film: https://www.youtube.com/watch?v=oLfNABulVCw
Obejrzałem i jakoś do mnie nie trafia, w zasadzie kompletnie do mnie nie trafia, jednak przytaczane fragmenty o filarach ziemii, kopule, krańcach ziemii czy sklepieniu są intrygujące, więc przychodzę z pytaniem-czy zna ktoś jakiś artykuł lub książkę(po polsku do znalezienia w pdf najlepiej) szerzej omawiającą te kwestie? Bo filary, krańce, kopuła, sklepienie i fragmenty w których jest mowa o tych rzeczach w Biblii są w moim odczuciu nie do końca precyzyjne, a mogą być po prostu symboliczne w pewnym stopniu. Chciałbym coś, co omówi te rzeczy i pokarze jak pogodzić te opisy z faktami naukowymi, z obecną wiedzą na temat wyglądu kosmosu. Ciekawy jest też to, że autor filmu wspomina, że hebrajczycy uważali ziemię za płaską i będącą pod kopułą itd itd, ktoś coś?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19444
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblijny opis świata

Postautor: KAAN » 09 paź 2018, 09:27

Istnieją różne teorie o pierwotnej ziemi i różne próby wyjaśnienia sformułowań typu "filary ziemi, "firmament" . Nie sa to łatwe zagadnienia ponieważ starożytne księgi pisane są językiem pozbawionym dzisiejszych naukowych określeń, operujące słownictwem prostym, odpowiadającym doświadczeniom człowieka żyjącego w otoczeniu niezmienionej przyrody, jednak z pewnością musimy stwierdzić, że opis odpowiada rzeczywistości, którą musimy jakoś zinterpretować przekładając opis starożytny na obecne pojęcia. Jest to trudne zadanie, ale wielu naukowców rozumiejąc dosłownie opisy Genesis stworzyło modele opisujące pierwotną ziemię dobrze funkcjonujące pod względem naukowym, choć sprzeczne z ogólnie przyjętym uniformitariańskim modelem świata. Odpowiedzi szukaj na portalach kreacjonistów, sporo materiałów i linków (szczególnie) znajdziesz na stronie creationism.org.pl


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości