Czas stworzenia zwierząt - rozbieżność

Inne zagadnienia biblijne
marioosh666
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czas stworzenia zwierząt - rozbieżność

Postautor: marioosh666 » 03 sty 2019, 10:44

Potem Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!» I stało się tak. Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre. A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!» Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona». I stało się tak.
Rdz 1, 24 - 30

Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa". I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny.
Rdz 2, 18 - 20

Dyskutowałem ostatnio na temat kreacjonizmu ze zwolennikiem ewolucjonizmu i podał te dwa fragmenty jako dowód na wzajemne wykluczanie się opisu, bo raz najpierw były zwierzęta, a później człowiek, żeby nad nimi panował, a drugi raz najpierw był człowiek, a później zwierzęta, żeby mu towarzyszyły. Jestem przekonany, że człowiek był na końcu, ale jestem ciekaw wyjaśnienia tej sytuacji. Stawiam na gramatykę języka hebrajskiego, która ponoć nie rozróżnia czasu przeszłego i zaprzeszłego, bo nic innego nie pasuje.

Czy ktoś zna fachowe wyjaśnienie tej sytuacji?


Są ludzie i moderatorzy...
Dziesięć panien
Posty: 76
Rejestracja: 10 gru 2018, 20:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czas stworzenia zwierząt - rozbieżność

Postautor: Dziesięć panien » 03 sty 2019, 14:10

Kiedyś student zadał podobne pytanie o stworzenie to odpowiedziałem że najpierw Bóg stworzył człowieka jako istotę duchową a potem uczynił ciało. Oczywiście nie jest to ostateczna prawda ponieważ w Biblii jest mnóstwo sytuacji które są dla mnie na razie bez odpowiedzi, lecz nie zmienia to mojej wiary w Boga.


Jezus Chrystus. Izajasz 9,6 "...
Cudowny, Doradca, Bóg Mocny,
Ojciec Wieczności, Książę Pokoju;
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czas stworzenia zwierząt - rozbieżność

Postautor: nan » 23 lut 2019, 20:36

Wyrażenie "ulepiwszy z gleby..." nie musi oznaczać tego, że właśnie teraz Bóg je ulepił, czyli przyprowadził już uprzednio ulepione.
https://www.gotquestions.org/two-Creation-accounts.html


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości