Czas u Boga

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 14 mar 2011, 12:48

O ile Czas JEST?
a moze czasu nie ma.... ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 mar 2011, 12:49

Lash pisze:O ile Czas JEST?
a moze czasu nie ma.... ;)

Całkiem możliwe, że wszechświat cały czas jest niszczony i stwarzany na nowo, nieprawdaż? ;) Jest to w sumie całkiem ciekawa teoria :P


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 14 mar 2011, 13:28

fantomik pisze:
Lash pisze:O ile Czas JEST?
a moze czasu nie ma.... ;)

Całkiem możliwe, że wszechświat cały czas jest niszczony i stwarzany na nowo, nieprawdaż? ;) Jest to w sumie całkiem ciekawa teoria :P
nie nie o to chodzi!

Chodzi o to że Czasu nie da się uchwycic jako takiego

http://forumzn.katalogi.pl/czas_nie_ist ... 10403.html

pierwszy post pokazuje rózne opcje!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 mar 2011, 13:49

Lash pisze:
fantomik pisze:
Lash pisze:O ile Czas JEST?
a moze czasu nie ma.... ;)

Całkiem możliwe, że wszechświat cały czas jest niszczony i stwarzany na nowo, nieprawdaż? ;) Jest to w sumie całkiem ciekawa teoria :P
nie nie o to chodzi!

Chodzi o to że Czasu nie da się uchwycic jako takiego

http://forumzn.katalogi.pl/czas_nie_ist ... 10403.html

pierwszy post pokazuje rózne opcje!

Teoria o 'nieistniejącym czasie' sprowadza czas mierzalny do kolejności logicznej (czasu logicznego), co przyznam nawet mi się podoba ;) Niemniej teoria o kwancie czasu umożliwia wierzenie w to, że w pomiędzy każdym z kwantów czasu wszechświat przestaje istnieć (zostaje zniszczony!) i powstaje na nowo w nowym kwancie czasu :) Ta teoria też mi się podoba :P

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 17 mar 2011, 02:13

swego czasu też zainteresował mnie ten temat, a już szczególnie po obejrzeniu kazania, które wrzucił Hardi w temacie "Powrót Nephilimów". była tam mowa między innymi o różnych wymiarach. wydaje mi się, że to może być tak, że Bóg zna wszystkie wymiary (także te, których my nie rozumiemy i nie znamy) w sposób, jak my widzimy obraz 3D. czyli patrząc na półkę pełną książek widzimy jednocześnie jej szerokość, wysokość, głębokość, ale nie mówimy sobie "o wow, jak super, widzę teraz w trzech wymiarach", bo tak jest na co dzień i to jest nasze normalne postrzeganie. wydaje mi się, że dla Boga czas to jest właśnie takie patrzenie na półkę, coś absolutnie normalnego w Jego rzeczywistości, że widzi jednocześnie Cały Czas. wydaje mi się, że Bóg ma z czasem taką interakcję, że może w tej sekundzie działać już np. w dniu 20 marca. dla nas jest to pewien przeskok czasu, który musimy przeżyć, przeczekać, dla Niego - rzeczywistość, na którą może wpływać. nie jest jednak jednoznaczne z tym, że zawsze tak czyni. poza tym, nie zmienia też przeszłości, co wydaje mi się być piękną ojcowską cechą :)
temat skomplikowany i snuć możemy swoje domysły i "propozycje" ujęcia tego w słowa. wydaje mi się, że kiedy będziemy mieli okazję dowiedzieć się o tym i zobaczymy już nie w zwierciadle, a twarzą w twarz, Potęga i Bliskość Boga powalą nas "na kolana" :) i takie parametry jak czas nie będą nam w żaden sposób potrzebne, ani do używania, ani rozumienia :) a ta chwila się zbliża :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 17 mar 2011, 09:53

Teoria "Boga poza czasem" jest tak naprawdę stworzona w celu jako takiego rozwiązania problemu suwerenności Bożej i wolności człowieka, chodzi w niej przykładowo o coś takiego -- dla Boga przyszłość i przeszłość jest jak dla nas "teraz". Co za tym idzie -- jeśli właśnie wyglądasz za okno (czego nie robisz w praktyce bo patrzysz w monitor :P) i widzisz kogoś siedzącego na ławce i pijącego piwo z puszki to jaki wpływ ma Twoje obserwowanie tego zjawiska "teraz" na samo zjawisko, tj. czy to, że na tą osobę patrzysz "teraz" spowodowało, że wzięła łyk piwa? Oczywiście, że nie. W skrócie w tym celu ta teoria została stworzona. Sama teoria posiada niestety dość konkretne luki i osobiście uważam, że nie oddaje tego co w Piśmie jest przedstawiane jako Bożą Wieczność.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 17 mar 2011, 14:16

Dzięki, Blaith. Wniosłaś coś nowego w moje rozmyślania :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 mar 2011, 09:31

Blaith pisze:swego czasu też zainteresował mnie ten temat, a już szczególnie po obejrzeniu kazania, które wrzucił Hardi w temacie "Powrót Nephilimów". była tam mowa między innymi o różnych wymiarach. wydaje mi się, że to może być tak, że Bóg zna wszystkie wymiary (także te, których my nie rozumiemy i nie znamy) w sposób, jak my widzimy obraz 3D. czyli patrząc na półkę pełną książek widzimy jednocześnie jej szerokość, wysokość, głębokość, ale nie mówimy sobie "o wow, jak super, widzę teraz w trzech wymiarach", bo tak jest na co dzień i to jest nasze normalne postrzeganie. wydaje mi się, że dla Boga czas to jest właśnie takie patrzenie na półkę, coś absolutnie normalnego w Jego rzeczywistości, że widzi jednocześnie Cały Czas. wydaje mi się, że Bóg ma z czasem taką interakcję, że może w tej sekundzie działać już np. w dniu 20 marca. dla nas jest to pewien przeskok czasu, który musimy przeżyć, przeczekać, dla Niego - rzeczywistość, na którą może wpływać. nie jest jednak jednoznaczne z tym, że zawsze tak czyni. poza tym, nie zmienia też przeszłości, co wydaje mi się być piękną ojcowską cechą :)
temat skomplikowany i snuć możemy swoje domysły i "propozycje" ujęcia tego w słowa. wydaje mi się, że kiedy będziemy mieli okazję dowiedzieć się o tym i zobaczymy już nie w zwierciadle, a twarzą w twarz, Potęga i Bliskość Boga powalą nas "na kolana" :) i takie parametry jak czas nie będą nam w żaden sposób potrzebne, ani do używania, ani rozumienia :) a ta chwila się zbliża :)



Fajny ten obraz o półce
Problem zaczyna sie wtedy że Bóg WIEDZIAŁ to wszystko co jest na półce i Wszystko co bedzie na półce zanim ja stworzył!
Patrzenie więc na półkę to podziwianie tego co się zrobiło! a nie tego co ksiązki zrobiły
To zresztą Obraz Pawał i weilkiego domu z naczyniami!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 19 mar 2011, 16:55

Lash, w przykładzie z półką chodzi mi o to, że człowiek widzi przedmioty w 3 wymiarach - widzi, że nie są płaskie, tylko mają głębokość, albo że jedna rzecz stoi dalej niż druga. Bóg może tak postrzegać czas. i jest to w opozycji do postrzegania czasu przez człowieka, który musi sobie powiedzieć (albo wyobrazić - w każdym razie musi zajść proces myślowy), że coś wydarzyło się 2 lata temu, czy miesiąc temu, w końcu wczoraj i co dzieje się w tym momencie. nie widzi on, co będzie jutro albo za miesiąc (ewentualnie może z jakimś prawdopodobieństwem powiedzieć, że pójdzie do pracy, będzie padał deszcz itp.). nie widzi tego w całości na raz, w sposób w który patrzy na półkę (czyli rejestruje jednocześnie, że jest głęboka, wysoka i szeroka). na dodatek przeszłość przywołuje zależnie od swojej pamięci i raczej punktowo - poprzez wydarzenia czy momenty, które bardziej zapamiętał.
tu jeszcze wklejam odpowiedź z gotquestion.org: http://www.gotquestions.org/God-time.html


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 mar 2011, 10:32

Blaith pisze:Lash, w przykładzie z półką chodzi mi o to, że człowiek widzi przedmioty w 3 wymiarach - widzi, że nie są płaskie, tylko mają głębokość, albo że jedna rzecz stoi dalej niż druga. Bóg może tak postrzegać czas. i jest to w opozycji do postrzegania czasu przez człowieka, który musi sobie powiedzieć (albo wyobrazić - w każdym razie musi zajść proces myślowy), że coś wydarzyło się 2 lata temu, czy miesiąc temu, w końcu wczoraj i co dzieje się w tym momencie. nie widzi on, co będzie jutro albo za miesiąc (ewentualnie może z jakimś prawdopodobieństwem powiedzieć, że pójdzie do pracy, będzie padał deszcz itp.). nie widzi tego w całości na raz, w sposób w który patrzy na półkę (czyli rejestruje jednocześnie, że jest głęboka, wysoka i szeroka). na dodatek przeszłość przywołuje zależnie od swojej pamięci i raczej punktowo - poprzez wydarzenia czy momenty, które bardziej zapamiętał.
tu jeszcze wklejam odpowiedź z gotquestion.org: http://www.gotquestions.org/God-time.html


Ależ ja to rozumiem!
Tu nie ma najmniejszego problemu!

Problem jest taki że Czas jest STWORZONY - czyli nie istniał przed Kreacją.
Oraz CZAS jest stworzony PRZEZ BOGA bo nie istnieje samoistnie!


Skoro nie istniał PRZED kreacją to znaczy że Bóg STWARZAJĄC czały czas w jednym akcie stworzenia stworzył go OD POCZATKU DO KOŃCA i wypełnił WSZYTKIMI WYDARZEANIAMI


Zwróc teraz uwage na konswkwencje!
- Bóg wiedział Wszytko zanimi stworzył czas ( czyli istnienie czasu nie ma wpływu na to czy wiedział o twoim jutrzejszym grzechu albo dobrym uczynku ) Czas więc nie miał na to wpływu, ale Jedynie miał wpływ Ten który OKRESLIŁ JUTRO zanim zostało ono stworzone.
- Bóg Stworzył Jutro czyli nie masz wpływu na wydarzenia przyszłe ale jedynie odkrywasz to co On stworzył!
- Wczoraj i jutro i dzisiaj Istnieją STALE tak samo . Czas jest więc ZŁUDZENIEM.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2011, 10:56 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 21 mar 2011, 10:37

Lash pisze: - Wczoraj i jutro i dzisiaj Istnieją STALE tak samo . Czas jest więc ZŁUDZENIEM.


Czy dlatego List do Hebrajczykow mowi: Jezus Chrystus ten sam wczoraj, dzis i na wieki?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 mar 2011, 10:57

Imperator pisze:
Lash pisze: - Wczoraj i jutro i dzisiaj Istnieją STALE tak samo . Czas jest więc ZŁUDZENIEM.


Czy dlatego List do Hebrajczykow mowi: Jezus Chrystus ten sam wczoraj, dzis i na wieki?
Nie wiem
to rozważanie o czasie to - juz jest filozfia

Dla mnie to o tyle istotne o ile to teologia.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 21 mar 2011, 17:39

Lash pisze:- Bóg Stworzył Jutro czyli nie masz wpływu na wydarzenia przyszłe ale jedynie odkrywasz to co On stworzył!


Kolejny dowód na nieistnienie wolnej woli :D
Dzięki Lash. Ciekawe uwagi. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 22 mar 2011, 06:54

jeśli tak jest jak piszesz Lash, z wszystkimi konsekwencjami, to nie mam z tym problemu, w końcu Bóg wie najlepiej :-) kto jak nie On :-) [/quote]


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 mar 2011, 09:22

Blaith pisze:jeśli tak jest jak piszesz Lash, z wszystkimi konsekwencjami, to nie mam z tym problemu, w końcu Bóg wie najlepiej :-) kto jak nie On :-)
[/quote]

I tu jest "problem" że ......... Ostatecznie nie wiemy czy tak jest.
Biblia nie mówi tego wprost dlatego to ma jakaś niepewność

Dlatego pokornie przynać trzeba ze ostatecznie nie wiemyale jedyny spójny obraz jaki sie maluje tak własnie wygląda.

wiem Jedno
Bóg WIE jak to jest i nie musze się tym martwić ale w pokorze mu siebie oddawać! I nie polegac na swoim rozumie ostatecznie!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości