demony i stado świń

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

demony i stado świń

Postautor: Blaith » 05 maja 2008, 12:21

jest taki fragment w ewangelii: Łk 8:27-33 (BW) [podobnie w Mt 8:28-32 i Mk 5:1-13]
27. A gdy wyszedł na ląd, zabiegł mu drogę pewien mąż z miasta, który był opętany przez demony i od dłuższego czasu nie nosił odzienia i nie mieszkał w domu, lecz w grobowcach.
28. A gdy ujrzał Jezusa, z krzykiem padł przed nim i donośnym głosem zawołał: Cóż ja mam z tobą, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Proszę cię, nie dręcz mnie,
29. Gdyż nakazywał duchowi nieczystemu, by wyszedł z tego człowieka. Od dłuższego bowiem czasu szarpał nim, a choć go wiązano łańcuchami i trzymano w pętach, on rwał te więzy, a demon pędził go na pustynię.
30. Zapytał go więc Jezus: Jak ci na imię? A ten rzekł: Legion, gdyż wiele demonów weszło w niego.
31. I prosiły go, aby im nie nakazywał odejść w otchłań.
32. A było tam duże stado świń, pasące się na górze. I prosiły go, aby im pozwolił w nie wejść. I pozwolił im.
33. Gdy demony wyszły z tego człowieka i weszły w świnie, rzuciło się całe stado z urwiska do jeziora i utonęło.

dlaczego Jezus nie nakazał im odejść w otchłań? i co się stało z demonami, gdy świnie utonęły?


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 06 maja 2008, 09:52

Ja bym zbytnio się nie spodziewała po takich pytaniach burzliwej dyskusji :->
Wyświetleń już do 30 dochodzi, a odpowiedzi, he-he, żadnej...
Bo, siostrzyczko, któż to może wiedzieć co się stało z demonami, gdy stado zatonęło :nerd:


Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 06 maja 2008, 17:18

ja generalnie całej tej sytuacji nie rozumiem, także wdzięczna będę za jakiekolwiek naświetlenie sprawy :) aaaaale no cóż, jest takie powiedzenie, które mówi, że niezdrowa ciekawość to pierwszy stopień do pewnego kiepskiego miejsca :-P


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 06 maja 2008, 17:21

Oj, czy ja wiem.... czy ciekawość w stosunku do Słowa Bożego jest taka zaraz "niezdrowa" :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 maja 2008, 19:36

Już widzę taki oto billboard:
Ciekawość ... to pierwszy stopień na Wyspy Bahama* ;-)


małym drugiem: * - (albo inne ciepłe "kraje")

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Agata
Posty: 112
Rejestracja: 04 kwie 2008, 19:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata » 06 maja 2008, 21:43

Szczerze mówiąc, ja też mam problem z tym fragmentem - dlaczego Jezus w ogóle "ugadywał" się z demonami? One go o coś proszą, a on proszę bardzo... :-?


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 06 maja 2008, 21:56

Ciekawe pytanie w sumie.... ale jak nie znamy odpowiedzi to nie zaważy to chyba na naszym zbawieniu... mam nadzieje :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 maja 2008, 22:00

Ja to rozumiem tak -- miejscem przeznaczenia szatana oraz jego aniołów jest Piekło; Jednakże Bóg postanowił już kiedy zostaną do niego wrzuceni więc choć Jezus uwalniał jednostki od opętania to demony nie były w żadnym wypadku unicestwiane gdyż ich koniec został już z góry założony (więc "co się odwlecze..." że tak powiem ;-)). Tak się Bogu upodobało i myślę, że nie do końca nam jest dane to oceniać (choć jak najbardziej jest dane rozważać). Też warto zauważyć co stało się potem ;-) tzn. jaki efekt miało owe "samobójstwo" całego stada świń -- wtedy właśnie zobaczyć mogliśmy, że dla mieszkańców ważniejsze były owe świnie (dobra materialne) niż fakt, że przybył Zbawiciel mający moc nad duchami nieczystymi. Myślę, że choćby z powodu tej lekcji (dla nas w szczególności) Nasz Pan mógł przystać na prośbę owych złych duchów. Takie jest przynajmniej moje zdanie :-)

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 07 maja 2008, 10:03

Jeśli już na poważnie, to ... jak ja to rozumiem, oczywiście - nie wszyscy demony grasują na wolności, gdyż:
Jud 1:6 Bw "aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;"
:oops:



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość