Syn Boży - Jezus, anioł, wierzący ?

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Syn Boży - Jezus, anioł, wierzący ?

Postautor: Iv » 08 kwie 2012, 15:56

(4) i stał się o tyle możniejszym od aniołów, o ile znamienitsze od nich odziedziczył imię.
(5) Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?
(Hbr 1 4-5)

Więc tutaj też mowa o Jezusie:

(2) Powstają królowie ziemscy I książęta zmawiają się społem Przeciw Panu i Pomazańcowi jego:
(3) Zerwijmy ich więzy I zrzućmy z siebie ich pęta!
(4) Ten, który mieszka w niebie, śmieje się z nich, Pan im urąga.
(5) Wtedy przemówi do nich w gniewie swoim I gwałtownością swoją przerazi ich:
(6) Ja ustanowiłem króla mego na Syjonie, Świętej górze mojej.
(7) Ogłoszę zarządzenie Pana: Rzekł do mnie: Synem moim jesteś, Dziś cię zrodziłem.
(Ps 2, 2-7)

i tutaj też:

(13) On zbuduje dom mojemu imieniu i utwierdzę tron królestwa jego na wieki.
(14) Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem; gdy zgrzeszy, ukarzę go rózgą ludzką i ciosami synów ludzkich,
(15) lecz łaska moja od niego nie odstąpi, jak odjąłem ją Saulowi, którego usunąłem sprzed ciebie.
(16) I trwać będzie twój dom i twoje królestwo na wieki przede mną; tron twój też utwierdzony będzie na wieki.
(2Sam 7, 14-15)

Jezus nazywane jest Synem Bożym wiele razy:

(63) Lecz Jezus milczał. A najwyższy kapłan rzekł do Niego: Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?
Ew. Mateusza 26:63

(11) Nawet duchy nieczyste, na Jego widok, padały przed Nim i wołały: Ty jesteś Syn Boży.
Ew. Marka 3:11

(41) Także złe duchy wychodziły z wielu, wołając: Ty jesteś Syn Boży! Lecz On je gromił i nie pozwalał im mówić, ponieważ wiedziały, że On jest Mesjaszem.
Ew. Łukasza 4:41

(4) Jezus usłyszawszy to rzekł: Choroba ta nie zmierza ku śmierci, ale ku chwale Bożej, aby dzięki niej Syn Boży został otoczony chwałą.
Ew. Jana 11:4

(27) Odpowiedziała Mu: Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat.
Ew. Jana 11:27

(19) Syn Boży, Chrystus Jezus, Ten, którego głosiłem wam ja i Sylwan, i Tymoteusz, nie był tak i nie, lecz dokonało się w Nim tak.
2 list do Koryntian 1:19

(8) Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła.
1 List Jana 3:8

(20) Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym.
1 List Jana 5:20

[color=darkblue](18) Aniołowi Kościoła w Tiatyrze napisz: To mówi Syn Boży: Ten, który ma oczy jak płomień ognia, a nogi Jego podobne są do drogocennego metalu.

Obj 2:18

Q 1.
"Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem; gdy zgrzeszy, ukarzę go rózgą ludzką i ciosami synów ludzkich..." Dlaczego Bóg zakłada, że Jezus mógłby zgrzeszyc? :O

Q 2.
Znamienitsze imię, to nazwanie Jezusa Synem Bożym, tak?

Ale użyto tego nazewnictwa nie po raz jedyny. Bo:
* nazwano tak aniołów:

(6) Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan też poszedł z nimi. (Job 1,6)

(1) Pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stawić się przed Panem, poszedł i szatan z nimi, by stanąć przed Panem. (Job 2,1)

(1) Psalm. Dawidowy. Przyznajcie Panu, synowie Boży, przyznajcie Panu chwałę i potęgę!
(Ps 29,1)

(7) Bo któż na obłokach będzie równy Panu, któż wśród synów Bożych będzie do Pana podobny?
(Ps 89,7)

*oraz wierzących:

(19) Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. (Rz 8,19)

(9) Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
(Mt 5,9)

(14) Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi.
(Rz 8,14)

(26) Wszyscy bowiem dzięki tej wierze jesteście synami Bożymi - w Chrystusie Jezusie.


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Maciooj
Posty: 307
Rejestracja: 05 cze 2011, 09:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Maciooj » 09 kwie 2012, 10:58

Q1 nie odnosi się przypadkiem do Salomona? A tak na marginesie Jezus mógł zgrzeszyć, ale chciał wypełnić do końca wolę Ojca. A może jest tu mowa o tym, że został ukarany ciosami ludzkimi przez to, że wziął na siebie nasz grzech? Czyli tak jakby zgrzeszył: 2Kor 5:21 bg "Albowiem on tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy się my stali sprawiedliwością Bożą w nim."

Ale Syn Boży to tytuł, a nie imię. Nie chodzi raczej o imię Jezus Chrystus?
Dz 4 (10) Niech wam wszystkim wiadomo będzie i wszystkiemu ludowi Izraelskiemu, że w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, któregoście wy ukrzyżowali, którego Bóg wzbudził od umarłych, przez tego ten stoi przed wami zdrowym. (11) Tenci jest kamień on wzgardzony od was budujących, który się stał głową węgielną. (12) I nie masz w żadnym innym zbawienia; albowiem nie masz żadnego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które byśmy mogli być zbawieni.


"Ale suma tego, co się mówi, ta jest: Iż takiego mamy najwyższego kapłana, który usiadł na prawicy stolicy wielmożności na niebiesiech;
Sługą będąc świątnicy, a prawdziwego onego przybytku, który Pan zbudował, a nie człowiek." Hbr 8,1-2
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 10 kwie 2012, 12:43

Maciooj pisze:Q1 nie odnosi się przypadkiem do Salomona?

Raczej nie, bo wynikały by z tego kolejne problemy i znowu pojawia się pytanie czemu więc Bóg mówi o Salomonie niemalże jak o Jezusie. Bo czy tron Salomona trwać będzie na wielki?
Wydaje mi się, że to zapowiedz Mesjasza, którą rozstrzyga Jezus w nauczając świątyni (Mk 12, 35 i dalej)
Maciooj pisze: A tak na marginesie Jezus mógł zgrzeszyć, ale chciał wypełnić do końca wolę Ojca. A może jest tu mowa o tym, że został ukarany ciosami ludzkimi przez to, że wziął na siebie nasz grzech?

Nie do końca, bo Jezus nie odziedziczył grzesznej natury Adama.
Maciooj pisze: A może jest tu mowa o tym, że został ukarany ciosami ludzkimi przez to, że wziął na siebie nasz grzech? Czyli tak jakby zgrzeszył: 2Kor 5:21 bg "Albowiem on tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy się my stali sprawiedliwością Bożą w nim."

Też tak myślałam, ale gdy Jezus podźwignął nasz grzech, karę wymierzył Ojciec, zmiażdżył Go cierpieniem.

Q2
Maciooj pisze:Ale Syn Boży to tytuł, a nie imię. Nie chodzi raczej o imię Jezus Chrystus?

Ok, może chodzi o Chrystus. Ale Chrystus to też nie imię a tytuł.
O Jezus raczej nie chodzi bo nie tylko Pan nosił to imię podobno.

Ale problem tkwi właśnie w tytule "Syn Boży", bo to fundament na którym zbudowany jest kościół.
I gdy w Heb 1,5 czytam:
Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?

Odpowiadam, że Bóg nazwał tak także aniołów i wierzących.


Już sie w tym pogubiłam, a wszystkie mądre forumowe głowy milczą :/


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 kwie 2012, 12:52

Ad Q1.
"Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem; gdy zgrzeszy, ukarzę go rózgą ludzką i ciosami synów ludzkich..." Dlaczego Bóg zakłada, że Jezus mógłby zgrzeszyc?


dla mnie jest teskt ukazujący Zbawienie w Chrystusie.
Chrystus w ukrzyzowaniu stał się grzechem. Nie tyle zgrzeszył co stał sie grzechem.
Bóg Sprawiedliwie więc postępił grzech:
- władze go ukarały
- ludzie odrzucili
- Ojciec go opuscił

to wszystko dla naszego zbawienia.

Bóg musiał dopuścić do siebie stanie się grzechem w osobie Chrystusa - innej drogi zbawienia nas nie było....


Ad Q2.
"Znamienitsze imię, to nazwanie Jezusa Synem Bożym, tak?"


Nie do końca.
Twoje myslenie o ile się nie mylę idzie tropem
Tekst sugeruje, że nikomu Bóg nie powiedział że jest Synem Jego ale Biblia mówi inaczej... Skoro nazywa wielu synami bozymi to co jest w tym szczególnego?

Bez wątpienia autor hebr zna stary testament dobrze widac to nie raz i nie dwa dlatego dlaczego ma taką sugestię?.

Dla mnie roziwazanie problemu tkwi w słowach
syn ZRODZONY / PIERWORODNY ( monogenes - jedyny w rodzaju ) / DZIEDZIC. werset 2 i i 3 i 4 i 5

Tak w Biblii jest wielu synów bozych. Ale żadne z nich nie ma władzy bożej. żaden z nich nie dziedziczył nic od Boga Ojca. Jezus odziedziczył IMIĘ PO OJCU!
Jahwe zbawiciel.

Cały rodział pierwszy ukazuje Chrystusa Dziedziczącego od Ojca wszstko. W przeciwieństwie do wszystkich innych synów bozych którzy też byli aniołami.


Własnie to jest ta róznica - skoro aniołowie byli synami Boga to Chrystus jest aniołem mogliby twierdzić niektórzy - i pewnie twierdzieli.

Autor przeciwstaiwa się tej koncepcji ukazując wszechmocnego stwórcę i dziedzica.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Syn Boży - Jezus, anioł, wierzący ?

Postautor: jj » 11 kwie 2012, 13:44

Iv pisze:Q 1.
"Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem; gdy zgrzeszy, ukarzę go rózgą ludzką i ciosami synów ludzkich..." Dlaczego Bóg zakłada, że Jezus mógłby zgrzeszyc? :O


(21) On tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą.
(2 list do Koryntian 5:18-6:4, Biblia Warszawska)

(13) Chrystus wykupił nas od przekleństwa zakonu, stawszy się za nas przekleństwem, gdyż napisano: Przeklęty każdy, który zawisł na drzewie,
(List do Galatów 3:13, Biblia Warszawska)


Q 2.
Znamienitsze imię, to nazwanie Jezusa Synem Bożym, tak?

Ale użyto tego nazewnictwa nie po raz jedyny. Bo:
* nazwano tak aniołów:


Jezus Chrystus
Jezus = Jeshua = JHWH_ktory_zbawia
Chrystus = Kristos = Namaszczony = Mesiasz

(9) Jeżeli my dziś jesteśmy przesłuchiwani z powodu dobrodziejstwa wyświadczonego człowiekowi choremu, dzięki czemu został on uzdrowiony,
(10) to niech wam wszystkim i całemu ludowi izraelskiemu wiadome będzie, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego wy ukrzyżowaliście, którego Bóg wzbudził z martwych; dzięki niemu ten oto stoi zdrów przed wami.
(11) On to jest owym kamieniem odrzuconym przez was, budujących, On stał się kamieniem węgielnym.
(12) I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
(Dzieje Apost. 4:9-12, Biblia Warszawska)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 11 kwie 2012, 19:03

Iv pisze:Znamienitsze imię, to nazwanie Jezusa Synem Bożym, tak?mogliby twierdzić niektórzy - i pewnie twierdzieli .


To "znamienitrze imie", to Imie Boga "Jam jest", "JHWH". To Imie otrzymal Pan Jezus.

(Zeby nie bylo watpliwosci :))


Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 12 kwie 2012, 00:44

To pytanie własciwie wyszło odemnie,co do imienia to siee zgadzam,jednak dlaczego wszystko pisane jest tak trudnym jezykiem""Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem; gdy zgrzeszy, ukarzę go rózgą ludzką i ciosami synów ludzkich..."
Dlaczego gdy zgrzeszy a nie gdy poniesie grzech ludzki?
Ja mam inne pytanie...który jest w stanie rozwiać moje watpliwosci,czy gdzies opisane jest skad wzieły sie anioły,demony w jaki sposób zostały zrodzone badz stworzone?
Czy jest taki fragment?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 12 kwie 2012, 08:08

mendrek pisze:To pytanie własciwie wyszło odemnie,co do imienia to siee zgadzam,jednak dlaczego wszystko pisane jest tak trudnym jezykiem""Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem; gdy zgrzeszy, ukarzę go rózgą ludzką i ciosami synów ludzkich..."
Dlaczego gdy zgrzeszy a nie gdy poniesie grzech ludzki?
Ja mam inne pytanie...który jest w stanie rozwiać moje watpliwosci,czy gdzies opisane jest skad wzieły sie anioły,demony w jaki sposób zostały zrodzone badz stworzone?
Czy jest taki fragment?


Jezyk proroczy jest trudny i jego wyklad nie jest dostepny kazdemu. Na Proroctwa o Synu Bozym w ST, powolal sie Pan Jezus. Wtedy wszystko stalo sie jasne i wtedy zostal zabity.

Anioly zostaly stworzone jako sluzace Bogu duchy. Najdoskonalszy z nich zbuntowal sie przeciwko Bogu i zwiodl 1/3 czesc aniolow, ktore zostaly ukarane i zamkniete w ciemnosci do czasu Sądu. Sam jednak zostal zrzucony z Nieba na ziemie, gdzie zwodzi ludzkosc do pewnego czasu, w ktorym zostanie zwiazany na 1000 lat, po czym zostanie rozwiazany na krotki czas, zeby jeszcze raz zwiesc narody.
Musi istniec olbrzymia ilosc aniolow, jesli tylko jedna funkcja - wielbieniem Boga przed Jego tronem - zajmuje sie 100.000.000 aniolow.

Jest oczywiscie znacznie wiecej szczegolow dot aniolow, opisanych w Biblii, hierarchia, podzial na zadania, opisy wygladu...
Czesto sam Bog Biblii objawia sie czlowiekowi w postaci aniolow.

Poza tym zachecam do czytania polecanego przez forum "gotquestions":

http://www.gotquestions.org/Polski/



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości