Księga Henocha i inne...

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Księga Henocha i inne...

Postautor: esde » 18 paź 2012, 01:12

Hej!

Bracia i siostry...
Ma ktoś może Księge Henocha?

Na wikipedii przeczytałem "Krótki urywek z 1 Księgi Henocha (1 Hen 1,9) cytowany jest w Nowym Testamencie (List Judy 1,14-15)"

Czy to prawda? Jeśli tak to czemu nie jest w kanonie skoro List Judy jest...
Ciekawi mnie jeszcze List Apostolski w którym jest podobno dużo o boskości Jezusa, ma ktoś? Oraz list Barnaby.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 18 paź 2012, 06:21

esde pisze:Ma ktoś może Księge Henocha?


Link: http://ocp.tyndale.ca/1-ethiopic-apocalypse-of-enoch

esde pisze:Na wikipedii przeczytałem "Krótki urywek z 1 Księgi Henocha (1 Hen 1,9) cytowany jest w Nowym Testamencie (List Judy 1,14-15)"


Tak. Fragment pozabiblijnego tekstu jest cytowany w Liscie Judy, fragment ponizej wytluszczony:

Jud 1:14-16 bw (14) O nich też prorokował Henoch, siódmy potomek po Adamie, mówiąc: "Oto przyszedł Pan z tysiącami swoich świętych, (15) aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożników za wszystkie ich bezbożne uczynki, których się dopuścili, i za wszystkie bezecne słowa, jakie wypowiedzieli przeciwko niemu bezbożni grzesznicy."

Autor korzysta z tego pozabiblijnego zydowskiego tekstu (2-1 wiek przed Chrystusem) aby udowodnic swoj argument. Uzycie pozabiblijnej literatury nie znaczy ze jakiekolwiek z tych dziel literackich sa autorytatywnymi slowami Boga w tej samej kategorii co Pismo Swiete. Juda po prostu czerpie z 1 Enocha kolejny przyklad sadu, co oznacza, w tej sytuacji, ze 1 Enoch 1.9 zawiera prawde.

W innych miejscach Nowego Testamentu autorzy rowniez cytuja nienatchnione teksty budujac swoj argument:

Dz 17:28 bw "(28) Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy."

Tit 1:12-13 bw "(12) Jeden z nich, ich własny wieszcz powiedział: Kreteńczycy zawsze łgarze, wstrętne bydlęta, brzuchy leniwe. (13) Świadectwo to jest prawdziwe, dla tej też przyczyny karć ich surowo, ażeby ozdrowieli w wierze"

esde pisze:Czy to prawda? Jeśli tak to czemu nie jest w kanonie skoro List Judy jest...


Prawda, zobacz powyzej co napisalem. Ksiega Enocha nie jest w kanonie, bo nie jest to tekst natchniony - a List Judy jest.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: esde » 18 paź 2012, 14:17

Hmm muszę to przetrawić :D...
Dzięki w każdym razie.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 18 paź 2012, 22:03

Jakie były przyczyny odrzucenia księgi Henocha??


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Zimny144k
Posty: 18
Rejestracja: 03 lip 2011, 17:47
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań / Głogów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Zimny144k » 18 paź 2012, 22:27

Z moich wcześniejszych badań wynika, że w momencie cytowania Henocha w NT owa 'księga' zawierała jedynie parę wersów.
Reszta aktualnej księgi(ksiąg) to późniejsze dopiski, które nazwałbym ciekawymi apokryfami.
Nie powiem, fajnie się czyta i uwielbia Boga wyobrażając sobie jak otrzymuje cześć od aniołów.
Czy komuś wyjdzie na dobre czytanie apokryfów - zależy co tak naprawdę tego kogoś do nich ciągnie.
Wszystko badajmy, a dobre zachowujmy - szczególnie Słowo Boże w pierwszej kolejności.
To na Jego postawie badamy potem wszystko inne. :)


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Księga Henocha i inne...

Postautor: Hardi » 19 paź 2012, 16:15

esde pisze:Hej!

Bracia i siostry...
Ma ktoś może Księge Henocha?

Tak, mam w pdf'ie, stek bzdur, kiepskiej jakości baśń tak jak księga mormona itp.

esde pisze:Hej!

Bracia i siostry...
Ma ktoś może Księge Henocha?

Na wikipedii przeczytałem "Krótki urywek z 1 Księgi Henocha (1 Hen 1,9) cytowany jest w Nowym Testamencie (List Judy 1,14-15)"

Czy to prawda? Jeśli tak to czemu nie jest w kanonie skoro List Judy jest...

Nie, to kłamstwo, jest na odwrót, w księdze Henocha jest fragment z listu Judy... zdecydowana większość historyków nie ma cienia wątpliwości, że księga Henocha została napisana w drugim wieku, czyli dawno już po liście Judy itd. Księga Henocha to zlepek baśni i różnych dzieł, dlatego można spotkać w niej fragmenty z listu Judy itd.

Nawet wikipedia mówi:

Jest ona kompilacją tekstów powstałych między 170 r. przed Chr. i końcem I w. po Chr.

Ta sama Wikipedia podaje że List do Judy został napisany w latach 80. lub 90. I wieku.

Więc logiczną rzeczą jest, że to księga Henocha skopiowała fragment z listu Judy, a nie odwrotnie.


tymianek26
Posty: 100
Rejestracja: 30 mar 2013, 23:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tymianek26 » 30 mar 2013, 23:55

Mam Pytanie,dlaczego Hardi uważasz że
stek bzdur, kiepskiej jakości baśń tak jak księga mormona itp.


Widziałem wcześniej twój wpis o Nephilim Chucka Mislera, więc dlaczego podważasz autentyczność księgi Henocha?

Interesuje się pogaństwem i tekst w niej zawarty ma sens, wystarczy go przyrównać z mitologią grecką a potem rzymską.

Poza tym Etiopski Kościół Prawosławny uważa tą księgę za natchnioną i ma ją w swoim kanonie.

Zresztą wiele znanych osób nie przeprowadziło takiego ataku na nią jak Ty, np Kent Hovind

To ze w Wikipedii coś złego o niej piszą nie oznacza żeby ją wywalać do kosza. Przeczytać warto, nawet jeżeli to Apokryf.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 31 mar 2013, 14:07

Imperator pisze:Ksiega Enocha nie jest w kanonie,

Nie u wszystkich.Niektórzy mają ją w kanonie.


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 01 kwie 2013, 18:09

tymianek26 pisze:Mam Pytanie,dlaczego Hardi uważasz że
stek bzdur, kiepskiej jakości baśń tak jak księga mormona itp.

najważniejszy argument przeciwko księdze Henocha, który sprawia, że nie ma sensu wgłębiać się w szukanie dalszych, jest taki, że księga Henocha posiada informacje sprzeczne z Biblią, np. Biblijny opis potopu, a opis potopu w księdze Henocha są mocno ze sobą sprzeczne, a takich sprzeczności jest więcej, więc albo Biblia mówi prawdę, albo księga Henocha, ja obstawiam na Biblię :)


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 01 kwie 2013, 18:12

Obrazek


tymianek26
Posty: 100
Rejestracja: 30 mar 2013, 23:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tymianek26 » 01 kwie 2013, 22:25

Z tymi Avatarami to nie miejsce i pora na nie :-)
A dokładniej o co Ci Hardi chodzi? Jakieś cytaty i porównania by się przydały a nie słowa że ta księga jest sprzeczna z Biblią. Opis potopu odbiega od Biblijnego z bardzo prostej przyczyny. W Piśmie Świętym opis jest dosłowny i dokładny a w księdze Henocha to objawienie które nie odbierałbym dosłownie, podobnie jak w przypadku Objawienia św Jana. Jak będziemy tą księgę czytać dosłownie to wyjdzie nam bezsensowna bajka. Nie rozumiem aż takiej negacji. Badam czasy i różne źródła dotyczące cywilizacji przedpotopowej i wiele rzeczy mi się zgadza. Nie mówię że trzeba ją włączać do kanonu ale warto poświęcić jej uwagę, jeżeli jej fragmenty znajdują się w Piśmie Świętym. Zupełna negacja jest bez sensu jeżeli treść tekstu początkowo wydaje się być niezrozumiała. Podobnie z zachowanymi kilkoma manuskryptami. Widać ta księga przetrwała, to że istnieją tylko szczątkowe stare manuskrypty źródłowe nic nie znaczy. Przecież Przed odkryciem w Qmran Żydzi posiadali całą masorecką Torę dopiero z X wieku (Kodeks Allepo) co nie oznaczało iż masorecka Tora powstała dopiero w X wieku naszej ery :-) Tak więc co do daty i ilości manuskryptów nie przywiązywałbym takiej wagi. Liczy się sam tekst i co on zawiera. Nie należy go atakować i odrzucać ale skrupulatnie badać, bez żadnych emocji. Po prostu ciekawa rzecz warta uwagi :-)



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości