Jeżeli Bóg jest wszechwiedzący wolna wola nie istnieje.

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 11 kwie 2014, 00:43

killwithpower pisze:Postaram się jeszcze raz przedstawić mój argument:

Jeżeli Bóg wie co stanie się w przyszłości oznacza to, iż przyszłość jest już ustalona ponieważ Bóg wie co się stanie.

Niemżliwe jest myślenie, że ludzie mają wolny wybór jeżeli przyszłość może się zdażyć tylko w jeden sposób (ten przewidziany przez Boga). To jest tak jak by myśleć, że postacie w filmie mają wolny wybór kiedy wszystko co ma się zdażyć w filmie jest wcześniej z góry przewidziane.

Jak sam zauważasz, jest to sytuacja przewidziana, a nie ustalona. Ponadto: nie wykonujemy czynności, bo takimi Bóg je ustalił, ale odwrotnie: Bóg przewidział, że takie-a-takie czynności wykonamy.

Na pewnym stopniu abstrakcji się z Tobą rozumiem, gdyż uważam, że wszystko, co się dzieje, dzieje się z co najmniej przyzwolenia Boga. Niemniej, z mojej perspektywy faktycznie stoję przed wyborami i biorę za nie odpowiedzialność. Jak kupię mleko, to będę je miał, jak nie kupię - nie będę. Bóg wtedy "przewiduje" ten wybór.

Gra się zmieni dopiero wtedy, gdy Bóg powie Ci, czy kupisz mleko. Wtedy dopiero otrzymałbyś sprzeczność (łatwo to sprawdzić) i miałbyś rację. Jednak Bóg przemawia(ł) przez proroków w sposób nienarzucający woli - to znaczy jednocześnie każdy wykonuje czynności, które i tak by wykonywał (lub wypowiadał je jako przestrogę, vide Jonasz i Niniwa).

Napisałbym więcej (i pewnie jeszcze będę miał okazję), bo to bardzo ciekawy temat. Aczkolwiek - jakby co - odezwę się dopiero po weekendzie.


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 11 kwie 2014, 12:55

Kamil M. pisze:Nie wiem czy je zna jako aktualne czy jako jakiekolwiek inne. Zna je. Kropka.

Jeżeli zatem zna rzeczy absolutnie względne i przypadkowe w sposób absolutnie pewny to błądzi i nie jest wszechwiedzący.

Czemu miałoby to powodować jakąś absolutna konieczność, jeszcze nikt w tym wątku nie wytłumaczył.

Ale co tutaj tłumaczyć? Jeżeli coś jest absolutnie względne i przypadkowe może zaistnieć w przyszłości lub też nie. Jeżeli Bóg w sposób absolutnie pewny zna przyszłość dotycząca owych rzeczy absolutnie względnych implikuje to, że nie ma w nich względności, lecz jest konieczność. Bo z względnością i przypadkowością nierozerwalnie związana jest niepewność może się zdarzyć lub nie? Zaś wiedza Boga w odniesieniu do tych zagadnień jak twierdzisz jest absolutnie pewna a, zatem Bóg pojmuje je w sposób sprzeczny z ich "naturą".


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 11 kwie 2014, 13:09

Ale co tutaj tłumaczyć? Jeżeli coś jest absolutnie względne i przypadkowe może zaistnieć w przyszłości lub też nie. Jeżeli Bóg w sposób absolutnie pewny zna przyszłość dotycząca owych rzeczy absolutnie względnych implikuje to, że nie ma w nich względności, lecz jest konieczność. Bo z względnością i przypadkowością nierozerwalnie związana jest niepewność może się zdarzyć lub nie? Zaś wiedza Boga w odniesieniu do tych zagadnień jak twierdzisz jest absolutnie pewna a, zatem Bóg pojmuje je w sposób sprzeczny z ich "naturą".
_________________


To są wypisz wymaluj w mechanice kwantowej tylko w makro skali coś jak kot Schrödingera jak cząstka w superpozycji. Ale z tego wniosek ze nie masz racji Realisto.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 11 kwie 2014, 13:39

magda pisze:To są wypisz wymaluj w mechanice kwantowej tylko w makro skali coś jak kot Schrödingera jak cząstka w superpozycji. Ale z tego wniosek ze nie masz racji Realisto.

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób ta projekcja ma dowodzić błędu? Należało najpierw wyjaśnić w jaki sposób Bóg pojmując rzeczy w sposób sprzeczny z ich naturą zachowuje wszechwiedzę.

Jak ktośś z was wychowywał małe dziecko to wie że czasem z góry wiemy co dziecko zrobi ,co wybierze ale ono wybiera samo. często nawet uprzedzamy o konsekwencjach a ono się nie słuch i wybiera to co chce. to że wiemy co ktoś zrobi nie ma wpływu na jego decyzjemi i wolna wola istnieje mimo ze bóg wie co my zrobimy

Możemy co najwyżej z dużym prawdopodobieństwem wnioskować z pewnych okoliczności o możliwym zachowaniu. I tak zatwardziały grzesznik z dużym prawdopodobieństwem popełni grzech, alkoholik z dużym prawdopodobieństwem sięgnie po alkohol, po wtorku będzie środa, z zachmurzonego nieba z dużym prawdopodobieństwem spadnie deszcz...etc...

Wiedza Boga rozciąga się na to wszystko co może być przedmiotem wiedzy tj. na rzeczy "wiedzialne" rzeczy absolutnie względne są niepewne, zatem nie można mieć o nich pewnej wiedzy. Analogicznie z wszechmocą Boga Bóg nie dokonuje rzeczy implikujących sprzeczności, ponieważ to wprost by jej zaprzeczało.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 11 kwie 2014, 17:09

killwithpower pisze:Postaram się jeszcze raz przedstawić mój argument:

Jeżeli Bóg wie co stanie się w przyszłości oznacza to, iż przyszłość jest już ustalona ponieważ Bóg wie co się stanie.

Niemżliwe jest myślenie, że ludzie mają wolny wybór jeżeli przyszłość może się zdażyć tylko w jeden sposób (ten przewidziany przez Boga). To jest tak jak by myśleć, że postacie w filmie mają wolny wybór kiedy wszystko co ma się zdażyć w filmie jest wcześniej z góry przewidziane.


Może Bóg nie jest ograniczony czasem i przestrzenią??? :O
Może słyszałeś, co nieco o wieczności?? ;)


:roll:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 11 kwie 2014, 17:58

Widzicie wszystko w perspektywie ludzkiego ograniczenia pojęcia wiedzy. Pan Bóg pewne rzeczy ustalił a inne nie, ustaloną rzeczą są np. obietnice, proroctwa, prawa, ale nie wszystko Pan Bóg określił do końca, co ma swoje odbicie w tym, że Pan Bóg zmienia pewne wyroki, nie wszystko jest określone mamy wybór w wielu sprawach i Bóg czeka na nasz wybór. Ale czy Bóg wie co zrobimy? Jak będzie chciał to będzie wiedział, a może nie chce wiedzieć (ustalać) wszystkiego? Przeczytajcie fragment o Adamie:

19 Utworzył więc Pan Bóg z ziemi wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie ptactwo niebios i przyprowadził do człowieka, aby zobaczyć, jak je nazwie, a każda istota żywa miała mieć taką nazwę, jaką nada jej człowiek.
20 Nadał tedy człowiek nazwy wszelkiemu bydłu i ptactwu niebios, i wszelkim dzikim zwierzętom. Lecz dla człowieka nie znalazła się pomoc dla niego odpowiednia.

Jak widzicie z tego fragmentu Słowa Pan Bóg nie określił nazw zwierząt, ale pozostawił tą decyzję Adamowi i na dodatek jest słowo zaciekawienia Bożego jak człowiek sobie z tym poradzi. Czy Pan Bóg wiedział jak nazwie Adam zwierzęta? A może nie chciał wiedzieć? Chcielibyście pozbawić Pana Boga radości poznawania? Człowiek czerpie zadowolenie z poznawania, ma wrodzony pociąg do zdobywania wiedzy, czy Pan Bóg nie może dobrze bawić się kiedy jego stworzenie coś tworzy? przecież zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo samego Boga Wszechmogącego.

Zadawane pytanie jest obarczone błędem logicznym, jest sofizmatem zakładającym, że Pan Bóg chce wszystko wiedzieć z góry, albo ze wszystko jest już ustalone (determinizm). To jest to samo co sofizmat : czy Bóg może stworzyć tak wielki kamień, którego nie potrafi unieść.

Proponuję wszystkim filozofom porzucić swoje dywagacje i zająć się faktami opisanymi w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 11 kwie 2014, 18:45

KAAN pisze:Proponuję wszystkim filozofom porzucić swoje dywagacje i zająć się faktami opisanymi w Biblii.

Wyjścia 16.4 BT Pan powiedział wówczas do Mojżesza: Oto ześlę wam chleb z nieba, na kształt deszczu. I będzie wychodził lud, i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie.

Gen 18.21 BT Chcę więc iść i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się.

1 Sam 15.11 BT Żałuję tego, że Saula ustanowiłem królem, gdyż ode mnie odstąpił i nie wypełniał moich przykazań.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 11 kwie 2014, 19:03

Realista pisze:
KAAN pisze:Proponuję wszystkim filozofom porzucić swoje dywagacje i zająć się faktami opisanymi w Biblii.

Wyjścia 16.4 BT Pan powiedział wówczas do Mojżesza: Oto ześlę wam chleb z nieba, na kształt deszczu. I będzie wychodził lud, i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie.

Gen 18.21 BT Chcę więc iść i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się.

1 Sam 15.11 BT Żałuję tego, że Saula ustanowiłem królem, gdyż ode mnie odstąpił i nie wypełniał moich przykazań.
Bardzo dobre cytaty na temat braku determinizmu w wielu Bożych działaniach.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 11 kwie 2014, 19:11

Realista pisze:Możemy co najwyżej z dużym prawdopodobieństwem wnioskować z pewnych okoliczności o możliwym zachowaniu. I tak zatwardziały grzesznik z dużym prawdopodobieństwem popełni grzech, alkoholik z dużym prawdopodobieństwem sięgnie po alkohol, po wtorku będzie środa, z zachmurzonego nieba z dużym prawdopodobieństwem spadnie deszcz...etc...


ja dałam tylko taki przykład

Co do mechaniki kwantowej to po prostu to ze Bóg wszystko wie jest związane z jego druga cechą a mianowicie wszechobecnoscią. Dla na istnieje superpozucja a dla Boga nie, Dla nas w pewnym momęcie kot jest i żywy i martwy a dla Boga nie bo Bóg jest i na zewnatrz pudełka z opserwatorami dokonującymi eksperymentu i pomiarów i w środku pudełka z kotem tez on cały czas jest. To samo stany splątane cząstek my jesteśmy w jednym miejscu z jedną cząstka splątana a Bóg jest jednocześnie z dwoma na raz gdzieby ta druga nie była . Przykład życiowy dla cząstek splątanych . Masz zielony papier ristowy i drugi biały , losowo bez twojej wiedzy m,aszyna wkłada je do jednakowych kopert zakleja i wysyła w rózne miejsca świata . tam jeśli otworzysz jedna z kopert i masz np zielony papier to dziwna sprawa dla nas że w drugiej musi byc białay i to nas dziwi u cząstek ze te cząstki jak jedna ma teki spin no to ta druga dzieby nie była ma przeciwny tak jak by się komunikowały na odległosć i natychmiastowo i były w stanie splątanym czyli jakoś dziwnie zależne od siebie. Teraz wyobraź sobie że Bóg to my jestesmy wszedzie z każdą cząsteczka i przed rozesłaniem ich i po dla nas nie ma zadnych dziwnych rzeczy żadnego splatania , zadnej dziwnej jak to w mechanice kwantowej komunikacji natychmiastowej bo my wszystko wiemy, ludzie co takie doświadczenie przeprowazaja nie widza maszyny co wkłada w koerty nie widza jakiego koloru sa kartki i ich to dziwi co się dzieje a Boga nie. I gdzieby ta maszyna nie wysłała kopert co by nie zdecydowała to Bóg wie ale na to nie wpływa. Po prostu wszechobecniosc i wszechwiedza a decyzje to my robimy niezależne.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
killwithpower
Posty: 542
Rejestracja: 16 lip 2011, 21:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: killwithpower » 11 kwie 2014, 19:18

Jak widzicie z tego fragmentu Słowa Pan Bóg nie określił nazw zwierząt, ale pozostawił tą decyzję Adamowi i na dodatek jest słowo zaciekawienia Bożego jak człowiek sobie z tym poradzi. Czy Pan Bóg wiedział jak nazwie Adam zwierzęta? A może nie chciał wiedzieć? Chcielibyście pozbawić Pana Boga radości poznawania? Człowiek czerpie zadowolenie z poznawania, ma wrodzony pociąg do zdobywania wiedzy, czy Pan Bóg nie może dobrze bawić się kiedy jego stworzenie coś tworzy? przecież zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo samego Boga Wszechmogącego.


Albo Bóg jest wszechwiedzący albo nie.

Wyjścia 16.4 BT Pan powiedział wówczas do Mojżesza: Oto ześlę wam chleb z nieba, na kształt deszczu. I będzie wychodził lud, i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie.

Gen 18.21 BT Chcę więc iść i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się.

1 Sam 15.11 BT Żałuję tego, że Saula ustanowiłem królem, gdyż ode mnie odstąpił i nie wypełniał moich przykazań.


Z tych cytatow wynika, że Bóg nie jest wszechwiedzący. Są inne cytaty w Bibli, które mówią "Bóg jest wszechwiedzący". Jawne sprzeczności.


Biblijna moralność. ZABIJ:

- Homosekusalistów (Kpł 20:13)
- Wróżbitów (Kpł 20:27)
- Czarownice (wyjścia 22:17)
- Ateistów (1 kronik 15:12-13)
- Wyznających inne religie (wyjścia 22:19)
- Za wyzywanie rodziców (Kpł. 20:9)
- Za códzołustwo (Kpł. 20:10)
- Za pracę w szabat (Wyjścia 31:12-15)
- Za Niesłuchanie Kapłana (KPP 17:12)
- Za Uderzenie ojca (Wyjścia 21:15)
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 11 kwie 2014, 19:37

killwithpower pisze:Z tych cytatow wynika, że Bóg nie jest wszechwiedzący. Są inne cytaty w Bibli, które mówią "Bóg jest wszechwiedzący". Jawne sprzeczności.

Otóż to zależy w jaki sposób zdefiniujesz wszechwiedzę. Bóg wie wszystko to co z natury swej może być wiedziane. I takie stanowisko jest jedynym sensownym.

Jeżeli bowiem Bóg (jak chcą niektórzy) od wieków ma wiedzę na temat postanowień wolnej woli człowieka, to i od wieków owe postanowienia były zdeterminowane jako przyszłe. A zatem od wieków musiała istnieć również przyczyna lub przyczyny, determinująca/e wywołanie takich a nie innych skutków...hmm po nitce do kłębka i wychodzi na to, że poza Bogiem na próżno szukać owej przyczyny.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 11 kwie 2014, 19:56

killwithpower pisze:
Jak widzicie z tego fragmentu Słowa Pan Bóg nie określił nazw zwierząt, ale pozostawił tą decyzję Adamowi i na dodatek jest słowo zaciekawienia Bożego jak człowiek sobie z tym poradzi. Czy Pan Bóg wiedział jak nazwie Adam zwierzęta? A może nie chciał wiedzieć? Chcielibyście pozbawić Pana Boga radości poznawania? Człowiek czerpie zadowolenie z poznawania, ma wrodzony pociąg do zdobywania wiedzy, czy Pan Bóg nie może dobrze bawić się kiedy jego stworzenie coś tworzy? przecież zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo samego Boga Wszechmogącego.
Albo Bóg jest wszechwiedzący albo nie.
A co to według ciebie znaczy?
Wyjścia 16.4 BT Pan powiedział wówczas do Mojżesza: Oto ześlę wam chleb z nieba, na kształt deszczu. I będzie wychodził lud, i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie.

Gen 18.21 BT Chcę więc iść i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się.

1 Sam 15.11 BT Żałuję tego, że Saula ustanowiłem królem, gdyż ode mnie odstąpił i nie wypełniał moich przykazań.


Z tych cytatow wynika, że Bóg nie jest wszechwiedzący. Są inne cytaty w Bibli, które mówią "Bóg jest wszechwiedzący". Jawne sprzeczności.
Nie wynika, przeczytaj co napisałem wcześniej. Z twoich postów wynika że nie znasz Boga, kim jest i jak działa. dyskutujesz z samym sobą, stawiasz tezę, która jest oparta na zasłyszanych opiniach.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 11 kwie 2014, 20:57

A moze Bóg ma możliwosć wiedziec wszystko ale nie we wszystko wnika bo po prostu nie chce , moze lubi niespodzianki bo sa po prostu ciekawe.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Crussing
Gender: None specified

Postautor: Crussing » 11 kwie 2014, 22:58

Boza wszechwiedza wyklucza istnienie wolnej woli? Bzdura. To, ze Bog jest wszechwiedzacy nie oznacza, ze przez to ludzie zamieniaja sie w jakies sterowane roboty. Mamy wolna wole, bo Bog chce, abysmy z wlasnego wyboru do Niego przychodzili. A z racji, ze wie o wszystkim co sie stanie w przyszlosci oczywiste jest, ze wie gdzie czlowiek trafi po smierci, ale to nie wyklucza tego, ze dal nam wolna wole.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 12 kwie 2014, 17:43

A może w ten sposób:

1. Świat to nieskończona układanka. Mamy nieskończenie wiele wariantów ułożenia puzzli (każde zdarzenie pozornie przypadkowe) tak, by stanowiły wyraźny obraz.
2. Obrazów jest nieskończenie wiele
3. Bóg zna każdą możliwość ułożenia puzzli i każdą drogę (jest ich nieskończenie wiele). Aby obraz ułożyć musimy rozpoznać wolę Boga odnośnie obrazu (do królestwa mają wejść Ci, którzy pełnią wolę Boga).
4. Bóg objawia nam się każdego dnia i próbuje wpływać na nasze wybory (Jezus wyraźnie mówił, że Boga mamy dostrzegać w jednym z tych najmniejszych). Otrzymaliśmy też aparat poznawczy (zdolność kojarzenia, umiejętność abstrakcyjnego przetwarzania faktów), który umożliwia próbę dostrzeżenia tego co niedostrzegalne.
5. Właściwa Droga jest Prawdą i należy ją utożsamić zarówno z Jezusem (Objawienie Miłości w czynie) jak i Mądrością (mieszkający w nas Duch, który uzdalnia nas do tego, by rozpoznawać właściwą Drogę i zbyt daleko z niej nie zbaczać --- grzech).
6. Idąc tą Drogą (Jezus + pewna forma wiedzy o sobie samym, którą boję się nazywać...formą gnozy) jesteśmy jedno z Synem (wzór postępowania --> Miłość) i Ojcem (Duch, który mieszka w nas i uzdalnia do rozpoznawania Drogi)

Ten to Duch jest połączeniem Miłości i Mądrości i powoli (niedostrzegalnie) tworzy Królestwo Niebieskie.


Ps. "Wszyscy we wszystkich jesteśmy wszystkim czym jesteśmy" - Wszystkie przeprosiny.
("All in all is all we are" - All apologies)

Czy ten cytat (w kontekście tytułu piosenki) z Kurta Cobaina nie oddaje pięknie pewnych spraw związanych z kondycją człowieczeństwa? Ludzie są jednym wielkim wzajemnym wpływem na siebie. Czas sprawić, by ten wpływ był dobry*

*sposób postrzegania swojego dzieła przez Boga opisany w 1 rozdziale Księgi Rodzaju.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości