Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: Dragonar » 16 paź 2014, 13:39

Założyłem ten temat, ponieważ ostatnio powstało w tym dziale kilka wątków dotyczących obrazu Jezusa w islamie oraz o islamie jako wierze światowej. Chciałbym, aby każdy, kto zechce, mógł się w tym wątku wypowiedzieć na temat mahometanizmu - zarówno pod względem holistycznym, jak i w związku z pojedynczym zagadnieniem.

Poniżej zamieszczam listę pytań, które być może staną się iskrą inicjującą polemikę:
- Czym jest dla Was islam?
- Co myślicie o proroku tej religii, Mahomecie?
- Jak odnosicie się do źródeł religii, czyli Koranu i Hadisów?
- Czy jako Kościół Boży oraz przedstawiciele cywilizacji Zachodu powinniśmy obawiać się islamu?
- Czy islam jest "religią pokoju", czy religią krwawego dżihadu?
- Czy islamowi zawdzięczamy cokolwiek w kwestii kultury, w tym religii, filozofii, sztuki albo nauki?
- Jakie są różnice i podobieństwa między islamem a chrześcijaństwem?
- Czy możemy mówić o stopniowym dojrzewaniu islamu, czy może jest to religia z gruntu niereformowalna?
Oczywiście nie istnieje obowiązek korzystania z pytań pomocniczych.

Serdecznie zapraszam do rozmowy!


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 16 paź 2014, 17:07

Dragonar pisze:Czym jest dla Was islam?

Jedną z wielu ludzkich religii odgrywającą ważną rolę w dziejach od swego powstania. W pewnym sensie jest to dla mnie religia kompletnie wtórna i dlatego nieciekawa.
Dragonar pisze:Co myślicie o proroku tej religii, Mahomecie?

Cokolwiek nim kierowało, uważam go za swego rodzaju geniusza. Doprawdy niezwykłe jest to, w jak krótkim czasie wyprowadził Arabów z ich zaścianka na sam środek areny dziejów.
Dragonar pisze:Jak odnosicie się do źródeł religii, czyli Koranu i Hadisów?

Nudne i chaotyczne. Koran jest ciekawy dla mnie najbardziej jako świadectwo tradycji chrześcijańsko-żydowskich na Półwyspie Arabskim.
Dragonar pisze:Czy jako Kościół Boży oraz przedstawiciele cywilizacji Zachodu powinniśmy obawiać się islamu?

"Cóż może mi uczynić człowiek?"
Ale z drugiej strony może coś uczynić. Kościół najbardziej musi się obawiać deformowania rozumienia swojej wiary przez kontakt i dyskusję z islamem. Ilekroć do takich dyskusji dochodziło, nie dawało to dobrych owoców (np. ikonoklazm, scholastyka itp.) Jeśli chodzi o cywilizację Zachodu, to nie wierzę w wieczne cywilizacje, ale czy ma się ona obawiać islamu? Może do jakiegoś stopnia, ale myślę, że zanim islam zdąży Zachodowi poważnie zaszkodzić, skończy się mu para.
Dragonar pisze:Czy islam jest "religią pokoju", czy religią krwawego dżihadu?

Jest religią poddaństwa. Jest religią pokoju dopóki ich wyznawcy pragną tylko sami poddawać się Bogu, staje się religią krwawą, gdy dążą do poddawania innych Bogu.
Dragonar pisze:Czy islamowi zawdzięczamy cokolwiek w kwestii kultury, w tym religii, filozofii, sztuki albo nauki?

Bardzo dużo: http://www.wydawnictwodialog.pl/index.p ... oria+nauki
Chociaż jeśli chodzi o filozofię czy teologię, lepiej byłoby nigdy z niektórymi rzeczami się nie zetknąć.
Dragonar pisze:Jakie są różnice i podobieństwa między islamem a chrześcijaństwem?

Podobieństwa są tak powierzchowne, że szkoda o nich mówić. W pierwszej kolejności isalm to religia wymyślona przez człowieka, chrześcijaństwo to owoc objawienia i działania prawdziwego Boga. Islam to religia Księgi, chrześcijaństwo to wiara Wcielonego Słowa. Islam powołuje do życia egalitarną Ummę, chrześcijaństwo to hierarchiczny Kościół-Ciało Chrystusa. Istotą islamu jest poddaństwo wobec Boga, istotą chrześcijaństwa jest bliskie zjednoczenie z Bogiem. Itp. itd. Poza powłoką podobieństwo jest bliskie zeru.
Dragonar pisze:Czy możemy mówić o stopniowym dojrzewaniu islamu, czy może jest to religia z gruntu niereformowalna?

Jeśli judaizm był reformowalny, to nie ma powodu, by islam nie był. Ale trudno wymyślić okoliczności w jakich miałoby się to stać.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: josta » 17 paź 2014, 12:27

Chciałabym znac temat bardziej merytorycznie, ale jedyne, co mogę powiedzieć o Islamie to
to co osobiście od muzułman w Turcji usłyszałam.

Jak juz pisałam w innym watku Allah jest nazywany inaczej "Bogiem Abrahama, Izaaka, Jakuba".
Dla nich samych Islam jest "religą pokoju", najczęściej dlatego, że nawet gdy jest narzucany siła to
i tak jest najwyższym dobrem, ktore człowiek może otrzymać.
Wielu mlodych ludzi nie przejmuje jednak wiary muzulmańskiej od rodziców (podobnie jak u nas "katolicy"
nie praktykują katolickiej) ze względu na religijne wojny i hipokryzję u wierzących muzułman.

Chrześcijanie dla nich to poganie wierzący w trzech Bogów i czczących mężczyznę, z którego uczynili Boga.
Uważają, że wiara w to, że Duch Św. zstąpił na Marię jest wiarą w poganskie mity o tym, że Bóg współżył z kobietą.
Z mojej obserwacji wynika, że tylko mało religijne osoby są otwarte na dialog z chrześcijanami i żydami.
Prawdziwy islamista będzie uważał ich za "nieczystych" i nie może nawet podać takiej osobie ręki.
Zarzekają się, że Biblia zawiera wzmianki o tym, że ma przyjśc kolejny prorok po Jezusie i że sam Jezus go zapowiada.
Na moje pytanie w którym miejscu padają takie słowa unosili się gniewem i zniecierpliwieniem
(co normalne dla nieposłusznej i zadajacej zbyt wiele pytań kobiety:).

- Czy jako Kościół Boży oraz przedstawiciele cywilizacji Zachodu powinniśmy obawiać się islamu?

Myslę, że zachodnia cywilizacja powinna się obawiać. Generalne wrażenie jakie na mnie wywarli Ci ludzie to przede wszystkich odarli mnie ze zludzeń, że
jeśli ma się pokojowe nastawienie i pragnie się porozumieć to ze wszystkimi pożna dośc do konsensusu.
To nie są ludzie, którzy pójda na kompromis.


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 17 paź 2014, 18:19

josta pisze:Uważają, że wiara w to, że Duch Św. zstąpił na Marię jest wiarą w poganskie mity o tym, że Bóg współżył z kobietą.

Muzułmanie nie uznają boskości, ukrzyżowania oraz zmartwychwstania Jezusa. Uznają natomiast Jego narodzenie się z Dziewicy, co zresztą potwierdza Koran:

"I wspomnij w Księdze Marię! Oto ona oddaliła się od swojej rodziny do pewnego miejsca na wschodzie. I oddzieliła się od nich zasłoną. Wtedy posłaliśmy do niej Naszego Ducha i on ukazał się jej jako doskonały człowiek. Powiedziała: "Szukam schronienia u Miłosiernego przed tobą, jeśli jesteś bogobojny.". On powiedział: "Ja jestem tylko posłańcem twego Pana, aby dać tobie chłopca czystego.". Ona powiedziała: "Jakże mogę mieć syna, kiedy nie dotknął mnie żaden śmiertelnik ani też nie byłam występną?". On powiedział: "Tak będzie! Powiedział twój Pan: To jest dla Mnie łatwe. Uczynimy z niego znak dla ludzi i miłosierdzie pochodzące od Nas. To jest sprawa zdecydowana!". I poczęła go, i oddaliła się z nim w dalekie miejsce." (tłum. Koranu 19:16-22)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 18 paź 2014, 11:37

2 Jana 1:7 - Bo wyszło na świat wielu zwodzicieli, którzy nie chcą uznać, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele. Taki jest zwodzicielem i antychrystem.

Ludzie którzy nie wierzą Ewangelii zwiastowanej przez apostołów mają mnóstwo koncepcji na temat urodzin, życia i śmierci Jezusa Chrystusa. Wielokrotnie jak rozmawiałem z niewierzącymi to podawali w wątpliwość Jezusa i jego męczeńską śmierć. W listach Jana jest, że Chrystus cierpiał w ciele oraz umarł oddając swoje życie za ludzi.

1 Jana 3:16 - Po tym poznaliśmy miłość, że On za nas oddał życie swoje; i my winniśmy życie oddawać za braci.

Kto więc słucha tego wszystkiego z Boga jest.

W Koranie widać, że Mahomet musiał mieć styczność z Ewangelią ale jej nie przyjął. Mahomet nie wierzył w synostwo Jezusa Chrystusa oraz jak można wywnioskować w jego odkupieńczą śmierć. Muzułmanie wierzą w Jezusa Chrystusa przedstawionego przez Mahometa ale nie wierzą Jezusowi Chrystusowi i jego apostołom. Nie znają Ewnagelii i nie postępują według niej. Dalej składają ofiary ze zwierząt itp, czyli postępują według przykazań i nauczania człowieka który był nie wierzący.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: josta » 18 paź 2014, 20:51

Jakis czas temu obejrzałam to świadectwo bylego muzułmanina, który jest teraz chrześijanskim pastorem. W jego historii pada wiele informacji na temat Islamu i jego nauk w kontekście chrześcijaństwa. Polecam, bo sama historia jest budująca:

http://www.youtube.com/watch?v=-85CJ1fWqT0


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 19 paź 2014, 16:15

Trochę pomocnych materiałów z mojej strony. :D

Między innymi tutaj można przeczytać Koran w polskim tłumaczeniu:

- Poznaj Koran: LINK.
- Podręczna wyszukiwarka Koranu: LINK.

Polecam następujące kanały na YouTube, które dotyczą apologetyki z islamem:

- Acts17Apologetics: LINK.
- Gotquran: LINK.
- Bill Warner: LINK.

Zachęcam do obserwowania stron WWW:

- Answering Muslims: LINK.
- Answering Islam: LINK.
- WikiIslam: LINK.
- Political Islam: LINK.
- Krytyka Islamu: LINK.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2015, 18:03 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 31 gru 2014, 20:31

Islamizacja Polski się już zaczęła.

http://chnnews.pl/index.php/pl/kraj/ite ... wideo.html


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 05 sty 2015, 15:36

Przedstawiam świetną debatę, w której uczestniczą: David Wood (chrześcijanin) oraz Osama Abdallah (muzułmanin). Temat debaty to: "Czy ISIS jest islamskie?". Niestety po angielsku.

Debate: Is ISIS Islamic?

Zdecydowanie zgadzam się z mówcą po stronie chrześcijańskiej. Państwo Islamskie jest islamskie w każdym calu - wskazują na to zarówno jego nazwa, jego doktryna, jak i działania, jeżeli tylko skonfrontujemy je z Koranem i Hadisami.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 10 sty 2015, 15:07

Pouczająca lektura:

Co było przyczyną zamachu w Paryżu?

Ku zrozumieniu i przestrodze, by Polak był mądry zarówno po szkodzie, jak i przed szkodą.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 12 sty 2015, 23:14

Z cyklu islamskie perełki:
https://www.youtube.com/watch?v=l8NNEYjjZYM

...a w wykonaniu rodaczki,to już mocniejszy kaliber:
https://www.youtube.com/watch?v=fzk-nnECPSs


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 13 sty 2015, 00:04

https://www.youtube.com/watch?v=NwARfeoBwIc
... Teraz już potrafię zobrazować słowo PRYMITYW.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 14 sty 2015, 16:42

Ćwiczenie: Porównaj źródła tekstowe nr 1 i nr 2, a następnie odpowiedz na pytanie.

Źródło nr 1: "Przemoc zawsze jest rezultatem fałszowania religii." (papież Franciszek; LINK)

Źródło nr 2: "Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w Boga i w Dzień Ostatni, który nie zakazują tego, co zakazał Bóg i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy - spośród tych, którym została dana Księga - dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni." (tłumaczenie Koranu 9:29 wg Józefa Bielawskiego; LINK)

Pytanie: Czy papież nie posiada wiedzy na temat islamu, czy raczej świadomie kłamie?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Hobogoblin
Posty: 56
Rejestracja: 23 lis 2014, 01:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Hobogoblin » 27 sty 2015, 16:29

Dragonar pisze:Pytanie: Czy papież nie posiada wiedzy na temat islamu, czy raczej świadomie kłamie?


Dragonarze, nie mam pewności czy Twoje pytanie jest retoryczne. Zanim do tego dojdę, przedstawię, jak rozumiem cytowane przez Ciebie słowa. Uważam, iż papież mówi, że oto rezultat fałszowania religii: przemoc. Jeżeli rzeczywiście wypowiedział on te słowa w kontekście islamu, to za religię fałszowaną/fałszywą* i agresywną podaje właśnie islam.

A teraz moja analiza. Jeżeli pytanie zadałeś na poważnie, zakładasz, że słowa Franciszka stoją w sprzeczności z prawdą i tłumaczysz to niewiedzą, lub kłamstwem.
Papież nie mówi: ,,W prawdziwym islamie nie ma przemocy. Jeśli ktoś kiedyś gdzieś widział jakąś przemoc, to to nie był islam, tylko jakiś fałsz". Stąd moje niezrozumienie. Gdzie dostrzegasz brak prawdy?
Cóż, jeśli jednak pytałeś retorycznie, wybacz, że potraktowałam Twojego posta jako nietrafiony atak na papieża.

*kwestia gramatyki i przekładu; nie wiem, którą opcję wybrać jako bardziej właściwą.

Już poza tym. ,,[Papież] wezwał muzułmańskich przywódców, by również oni potępili takie interpretacje religii, które usprawiedliwiają używanie imienia boga dla stosowania przemocy."
Najpierw mi się nie podobało i brzmiało dla mnie naiwnie, no przecież Koran pełen jest... Ale moment, gdybyście byli przywódcą wiernych na ziemi, a wodzowie dzikich, niewiernych plemion mówili wam: ,,My jesteśmy naprawdę milusińscy", ale swoje jaskinie mieli obwieszone mową nienawiści... To czy nie byłoby wybornie przymusić ich do publicznej wypowiedzi wobec ich własnych ludzi: ,,Bardzo źle jest napadać. My tak naprawdę to ich wszystkich lubimy." 1. podważającej ich nauczanie, 2. która może trafić do kilkorga dzikich i ostudzić ich zapał najeźdźcy (no przecież to mówi jego wódz!). Szach? Pewnie nie mat, ale chyba warto.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 27 sty 2015, 17:23

Hobogoblin pisze:Dragonarze, nie mam pewności czy Twoje pytanie jest retoryczne.

Pytanie nie jest retoryczne - nie zakładam apriorycznie kłamstwa papieża i raczej wspaniałomyślnie przewiduję, że nie zbadał dokładnie kwestii islamu. Ostatecznie przywódca Kościoła katolickiego nie musi studiować teologii każdej innej religii.

Hobogoblin pisze:Gdzie dostrzegasz brak prawdy?

Mój tok myślenia wygląda następująco:
1. Czytam: "Przemoc zawsze jest rezultatem fałszowania religii.".
2. Do głowy przychodzi mi myśl, że to nieprawda, ponieważ nie wszystkie religie są dobre u podstaw - to naiwne i bezpodstawne założenie. Niektóre religie posiadają przemoc wpisaną w fundamenty wiary.
3. W umyśle pojawia mi się obraz pierwotnego islamu wyrażonego w Koranie i Sunnie, który jest dość jednoznaczny w kwestii przemocy - nie jest to kwestia sfałszowania islamu.
4. Uświadamiam sobie, że papież wypowiedział te słowa właśnie w kontekście islamu.
5. Odkrywam, że jeżeli te słowa zostały wypowiedziane w kontekście islamu, to jest to wierutna bzdura.
6. Pojawia się pytanie - niewiedza, czy kłamstwo?

Hobogoblin pisze:Już poza tym. ,,[Papież] wezwał muzułmańskich przywódców, by również oni potępili takie interpretacje religii, które usprawiedliwiają używanie imienia boga dla stosowania przemocy."
Najpierw mi się nie podobało i brzmiało dla mnie naiwnie, no przecież Koran pełen jest... Ale moment, gdybyście byli przywódcą wiernych na ziemi, a wodzowie dzikich, niewiernych plemion mówili wam: ,,My jesteśmy naprawdę milusińscy", ale swoje jaskinie mieli obwieszone mową nienawiści... To czy nie byłoby wybornie przymusić ich do publicznej wypowiedzi wobec ich własnych ludzi: ,,Bardzo źle jest napadać. My tak naprawdę to ich wszystkich lubimy." 1. podważającej ich nauczanie, 2. która może trafić do kilkorga dzikich i ostudzić ich zapał najeźdźcy (no przecież to mówi jego wódz!). Szach? Pewnie nie mat, ale chyba warto.

Kwestia dyskusyjna, aczkolwiek może rzeczywiście warto przyjąć taką strategię, chociaż podejrzewam, że niewiele to pomoże w kwestii radykalizacji muzułmanów. W sumie "radykalizacja" to nieodpowiednie słowo - po prostu muzułmanie konsekwentnie wracają do tego, czego w istocie uczy ich religia, a więc porzucają hipokryzję religijną.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości