Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Mitnaged
Posty: 33
Rejestracja: 19 sie 2016, 01:07
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: Mitnaged » 19 sie 2016, 02:10

Dragonar pisze:- Czy jako Kościół Boży oraz przedstawiciele cywilizacji Zachodu powinniśmy obawiać się islamu?

Cóż Kościół powinien się obawiać konkurencji, a cywilizacja zachodu kolejnej religii zwalczającej jej dorobek.
Dragonar pisze:- Czy islam jest "religią pokoju", czy religią krwawego dżihadu?

Jak to z każdą religią, wszystko zależy od tego jak ktoś zechce jej użyć.
Dragonar pisze:- Czy islamowi zawdzięczamy cokolwiek w kwestii kultury, w tym religii, filozofii, sztuki albo nauki?

Cóż bardzo dużo, zwłaszcza zachowanie (i rozwinięcie) dorobku starożytnych i uchronienie go przed zniszczeniem przez chrześcijaństwo.
Dragonar pisze:- Jakie są różnice i podobieństwa między islamem a chrześcijaństwem?

Pomijając kwestię przerobienia Jezusa na proroka i dodanie dodatkowego acz najważniejszego, to żeby porównywać to przydałoby się wybrać konkretne odmiany jednego i drugiego.
Dragonar pisze:- Czy możemy mówić o stopniowym dojrzewaniu islamu, czy może jest to religia z gruntu niereformowalna?

Są różne islamy i różne chrześcijaństwa. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. No chyba, źe uznać religijność za pewną niedojrzałość rozumu. :P


aybige
Posty: 34
Rejestracja: 08 paź 2016, 21:40
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: aybige » 20 paź 2016, 11:27

Nie jest tak, że nie toleruję muzułmanów, bo szanuję człowieka, niekoniecznie aprobując to, w co wierzy. Problem z islamem jest taki, że muzułmanie (zwłaszcza zachodni i konwertyci) praktykują islam w wersji "pop" - z hadisami nie wiadomo skąd, okraszonymi słodkimi obrazkami, i ignorowaniem oczywistych wersetów. Koronnym argumentem (gdy już wszystkie inne zawodzą) jest, że Koran jest napisany po arabsku, a każde jego tłumaczenie to interpretacja. Ciekawe, że dotyczy to tylko niewygodnych dla obrazu islamu fragmentów tej księgi i jak w takim razie radzą sobie z rozumieniem Koranu ludzie arabskojęzyczni? Inni muzułmanie z kolei być może nawet nie znają dobrze Koranu, podobnie jak ze znajomością Biblii u katolików.

Nie jest też tak (a wiem to z wielu wypowiedzi konwertytów), że islam wybierają ateiści, jak ktoś tu wspomniał. Tę religię często wybierają katolicy, których Kościół w jakiś sposób rozczarował. Często spotykałam się z opiniami, że w katolicyzmie odrzucał ich kult świętych i obrazów. To jest w pewnym sensie ignorancja, bo nie musieli od razu przechodzić na islam - wystarczyłoby najpierw zainteresować się protestantyzmem. Skrajne przypadki to osoby, których zawiedli księża, ogólnie cała otoczka - czyli w sumie nic nowego.
Inni konwertyci poszukiwali "prawdziwej wiary". Dla nich problemem była wiara w Trójcę Świętą i w boskość Jezusa. Kłopot polega na tym, że islam neguje śmierć Jezusa na krzyżu i uważa Jezusa za proroka, nie za Boga. I naprawdę dziwi mnie, że po zapoznaniu się z Biblią ludzie są w stanie uwierzyć, że została ona sfałszowana (po 6 wiekach takie odkrycie?) - kiedy, w przeciwieństwie do Koranu, jest spójna i przyjście Jezusa zapowiada już Stary Testament. Bo tu znowu ktoś nie miał racji - konwertyci twierdzą, że czytali Biblię z uwagą, część z nich była naprawdę bardzo zaangażowana w chrześcijaństwo. Ale na pewnym etapie przestali coś rozumieć i nikt im nie wyjaśnił, więc zaczęli szukać gdzie indziej. Zatem to nie jest tak, że wybór islamu dotyczy tylko ateistów, ludzi zafascynowanych arabską kulturą i jej przedstawicielami o pięknych oczach.

- Czy możemy mówić o stopniowym dojrzewaniu islamu, czy może jest to religia z gruntu niereformowalna?

Z punktu widzenia islamu - nie. Islam zakazuje wprowadzania zmian (innowacji) - np. niektóre grupy wyznawców obchodzą urodziny Muhammada, cmentarze nie spełniają wymogów sunny itd. i to wszystko jest niezgodne z islamem. Nie wiem, czy jest hadis o zakazie innowacji, ale coś kiedyś o tym czytałam i pamiętam, że była to ważna kwestia.

Wiecie, że istnieje coś takiego jak muzułmański feminizm (tu w pewnych kwestiach popieram, ale nie o samą wiarę chodzi i, o zgrozo, nie o "prawa kobiety w islamie"), że Duch Święty według islamu to Muhammad, a podobno Biblia nawet podaje imię ich proroka (Ahmad)? Kwestii Ducha Świętego nie biorę poważnie, ale cieszyłabym się, gdyby ktoś sprostował obecność imienia Ahmad w Biblii, bo przecież musi o coś innego chodzić.

- Czym jest dla Was islam?

Na to pytanie odpowiem na końcu. Kiedy czytałam ten wątek i widziałam posty koleżanki, to miałam wrażenie, jakbym widziała własne myśli sprzed kilku miesięcy. Swego czasu dość dużo czytałam o tej religii, ale była to właśnie wersja "pop". Tylko że byłam dociekliwa i z czasem przestały mi pasować różne rzeczy - przede wszystkim rzekome sfałszowanie Biblii (przyszło mi do głowy, że biorąc to na rozsądek, wydaje się to naprawdę dziwne i naciągane), rzekoma niejednoznaczność Koranu (tylko po arabsku można naprawdę zrozumieć) i kontrowersyjne życie Muhammada. Nie twierdzę, że większość muzułmanów kłamie - oni albo nie interesują się islamem, albo naprawdę wierzą w wersję "pop".
Dlatego dla mnie islam jest jedną z wielu nieprawdziwych religii, którą można ubrać w ładną otoczkę (w końcu słowo "islam" ma człon "slm", jak "salam" - "pokój"), ale trzeba być naprawdę zaślepionym, jeśli po zapoznaniu się z nią bardziej szczegółowo, nadal się w nią wierzy.


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: artur403 » 15 sty 2017, 14:20

Znalazłem w necie apkę do nauki islamskiej sunny.
Sunnah For Kids się nazywa. Działa pod Windows Phone.
Warto sobie zainstalować...


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Rethel
Posty: 294
Rejestracja: 21 wrz 2013, 10:07
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: Prawdziwy Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: Rethel » 28 sty 2017, 18:44

To teraz tu się Islam promuje Arturze? :hihi:


Obrazek
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: artur403 » 29 sty 2017, 15:53

tak, bardzo dobre miejsce.
sprawdźcie w swoich komórkach, bo jest wiele islamskich apek.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: saracen » 07 paź 2017, 19:56

Znalazłem w necie apkę do nauki islamskiej sunny.
Sunnah For Kids się nazywa. Działa pod Windows Phone.
Warto sobie zainstalować...

Wirus?


Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 1046
Rejestracja: 14 maja 2008, 08:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Słupsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: Terebint » 20 paź 2017, 18:59

Próbowałem kiedyś czytać Koran ale nie potrafiłem za bardzo przebrnąć (choć chyba jeszcze spróbuję) ze względu, że odnosiłem wrażenie jakby napisał tą księgę sześcioletni chłopiec z osobowością wieloraką.


"Starannie zbadałem, co oznacza słowo heretyk i nie mogę stwierdzić, by oznaczało cokolwiek poza tym jednym: heretyk to człowiek, z którym się nie zgadzasz" - Sebastian Castellio
"Non clamor sed amor sonat in aure Dei" - "Nie krzyk, ale miłość dociera do uszu Boga"
"Człowiek który uwierzy, że jest ofiarą spisku zaczyna się zachowywać jak ofiara"
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: artur403 » 29 mar 2018, 22:11

Problem z wyrazem Allah:

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie powołują się na swoją tradycję, że używali słowa Allah na Boga chrześcijańskiego przed powstaniem islamu.
Niektórzy kontaktujący się z nimi uważają, że nazywanie Boga chrześcijan Allahem możnaby wprowadzić też w krajach chrześcijańskich.
Powoduje to trudności w porozumieniu.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: artur403 » 21 maja 2018, 18:07

Nie wiem, ale:
a) jak wyobrażasz sobie pierwsze spotkanie z muzułmanami, żeby w ogóle zacząć rozmawiać?
b) nie napisano, czy jedzenie było przed zachodem słońca, czy po.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: Lord Vajler » 14 maja 2019, 23:23

Dragonar pisze:Założyłem ten temat, ponieważ ostatnio powstało w tym dziale kilka wątków dotyczących obrazu Jezusa w islamie oraz o islamie jako wierze światowej. Chciałbym, aby każdy, kto zechce, mógł się w tym wątku wypowiedzieć na temat mahometanizmu - zarówno pod względem holistycznym, jak i w związku z pojedynczym zagadnieniem.

Poniżej zamieszczam listę pytań, które być może staną się iskrą inicjującą polemikę:
- Czym jest dla Was islam?
- Co myślicie o proroku tej religii, Mahomecie?
- Jak odnosicie się do źródeł religii, czyli Koranu i Hadisów?
- Czy jako Kościół Boży oraz przedstawiciele cywilizacji Zachodu powinniśmy obawiać się islamu?
- Czy islam jest "religią pokoju", czy religią krwawego dżihadu?
- Czy islamowi zawdzięczamy cokolwiek w kwestii kultury, w tym religii, filozofii, sztuki albo nauki?
- Jakie są różnice i podobieństwa między islamem a chrześcijaństwem?
- Czy możemy mówić o stopniowym dojrzewaniu islamu, czy może jest to religia z gruntu niereformowalna?
Oczywiście nie istnieje obowiązek korzystania z pytań pomocniczych.

Serdecznie zapraszam do rozmowy!


-islam jest religią powstałą w wyniku diabelskich objawień. Celem Szatana było utworzenie sporego obszaru na Ziemi, gdzie ciężko będzie głosić Ewangelię. Drugim celem miało być niedoprowadzenie do powstania Izraela.
- Mahomet to owładnięty przez demony analfabeta i pedofil.
- nie analizowałem Hadisów. Koran jest mieszanką judaizmu, chrześcijaństwa, domniemań Mahometa i demonicznych treści dorzuconych przez Szatana, który podał się za archanioła Dżibrila.
- jak najbardziej. Jest to nie tylko religia, ale system polityczny mający wiele wspólnego z nazizmem i komunizmem.
- z pewnością kultura islamu ma spore osiągnięcia w dziedzinie dbania o zdrowie i higienę. To w kulturze islamu powstały szpitale, które potem przeniesiono na nasz grunt.
- różnice: odrzucają Trójcę i boską naturę Jezusa, negują odkupieńczą śmierć Jezusa, jest to religia uczynków, zupełnie inne pojęcie świętości, chrześcijaństwo nakazuje miłować wrogów, islam nakazuje ich zwalczać. Podobieństwa: uznają wiele biblijnych postaci (choć mają do nich inne podejście) jak np. Abraham, Adam i Ewa, Jezus, Maria, Izaak, Jakub, Noe itd. Obie religie nakazują wspierać potrzebujących, obie religie uważają się jedyne słuszne i prawdziwe.
- Są różne odłamy islamu i fanatyzm islamski ma różny poziom. To nie tylko religia, ale również totalitaryzm. Totalitaryzmów się nie reformuje. Przed totalitaryzmami należy się bronić i je zwalczać (w naszym przypadku Ewangelią żeby było jasne).


Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: Luba » 22 cze 2019, 19:21

Dragonar pisze:
Założyłem ten temat, ponieważ ostatnio powstało w tym dziale kilka wątków dotyczących obrazu Jezusa w islamie oraz o islamie jako wierze światowej. Chciałbym, aby każdy, kto zechce, mógł się w tym wątku wypowiedzieć na temat mahometanizmu - zarówno pod względem holistycznym, jak i w związku z pojedynczym zagadnieniem.


Islam jest czescia ohydnej calosci, bioracej swoj poczatek od Zydow....podobnie zreszta jak cale nominalne chrzescijanstwo...
Ta ohydna calosc to religijne szalenstwo...schizofrenia paranoidalna, ktora trwa od zalozenia swiata ... uposledzajac rozwoj ludzkosci i kladac sie przygnebiajacym cieniem na calym bozym swiecie...To "niegodziwiec" pograzajacy caly ten swiat....Jedynym ratunkiem jest zyciodajne swiatlo pochodzace ze Zrodla Swiatlosci, bo tylko Ono jest w stanie pokonac religijne ciemnosci, pochodzace od zydow...i przepedzic wszystkie demony , wykreowane w ich nieuleczalnej psychozie... :-(


A jesli chodzi konkretnie o obraz Jezusa w "mahometanizmie" to uwazam, ze jest on tam mniej wypaczony niz np. w chrzescijanstwie, a szczegolnie w doktrynie rzymsko-katolickiej.

Pozdrawiam w Duchu i Prawdzie... :) ... holistycznie.... :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: KAAN » 22 cze 2019, 20:06

Luba pisze: ... holistycznie....
To także wypaczenie pochodzące od złego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: Luba » 22 cze 2019, 21:57

KAAN pisze:
Luba pisze: ... holistycznie....
To także wypaczenie pochodzące od złego.



Holistycznie...czyli calosciowo....czy ja czegos nie rozumiem...?...Przywolalam tylko wyrazenie uzyte przez Dragonara....Skoryguj mnie, KAAN, jesli jestem w bledzie....Licze na rzeczowe argumenty :->


Awatar użytkownika
ami
Posty: 754
Rejestracja: 17 gru 2008, 11:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Islam - ogólny wątek dyskusyjny

Postautor: ami » 23 cze 2019, 06:25

Luba
..Jedynym ratunkiem jest zyciodajne swiatlo pochodzace ze Zrodla Swiatlosci, bo tylko Ono jest w stanie pokonac religijne ciemnosci,

O życiodajnym Świetle pochodzącym ze Źródła Światłości, obecnym w każdym z nas jako: Światłość,Duch Boży, Królestwo Boże, Miłość, głosił Dobrą Nowinę Jezus i apostołowie. Należysz do bardzo nielicznych osób,które o tym piszą. Podobnie nikt nie widzi żeńskiego aspektu Boga.


Jeden jest Bóg,jeden jest też pośrednik między Bogiem i ludźmi,Syn Boży Chrystus,obecny we wszystkich ludziach przez swojego Ducha Chrystusowego.Kto wierzy w Syna Bożego,ma świadectwo Jego obecności w sobie.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości