Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Postautor: Sebek » 17 lip 2016, 16:05

Powiedziałem to co chciałem powiedzieć...


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Postautor: 2tm31617 » 18 lip 2016, 19:54

liberator pisze:
2tm31617 pisze:Niewierzący w Boga nie potrafi czcić nakazów Bożych, szczególnie poprzez chwalenie i dziękczynienie Mu.


Mylisz się.
Niewierzący w boga potrafi (jeśli chce) czcić jego nakazy, chwalić go, dziękczynienie mu odprawiać.

Gdyby islamski terrorysta przystawił mi pistolet do głowy i kazał czcić i wychwalać Allaha to bym to zrobił.


To co, podejmujesz moje wyzwanie moralne?


Nie m czego podejmować, bo zbawiony chrześcijanin Boga się nie wyrzeknie. Czyli wykona moralny w oczach Boga akt przed egzekucją, mniej wiecej taki (w myślach lub na glos):
"Jezu, kocham Cię"

Natomiast Ty, stwierdziłeś że potrafisz żyć biblijnie, może nawet czujesz, że czcisz Stwórcę, Jezusa Chystusa, ale w swym materialnym myśleniu w ostatniej chwili jest On Tobie obcy. I wcale nie masz pewności, że po słowach: "Allahu, miłuję Cię ponad wszystko" nie dostaniesz kulki w głowę. Piekło jak nic! Materializm skończony, życie wieczne skończone.


liberator pisze:
2tm31617 pisze:Raczej wymień niemoralne nakazy bibijne! 


Pierwsze z brzegu:


„Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu.” – Księga Liczb 31: 17-18

„Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością. Zostawicie ich w dziedzictwie waszym synom, aby ich posiadali na własność, na zawsze. Będziecie ich uważać za niewolników. Ale z braćmi Izraelitami nie będziecie się obchodzili srogo. „– Księga Kapłańska 25: 44-46

 „Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, i powiedzą starszym miasta: „Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu”. Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go, aż umrze.” – Księga Powtórzonego Prawa 21: 18-21


(…) „Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga. Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać – ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka, ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę, ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra. (…) Tylko nie będzie podchodził do zasłony i nie będzie się zbliżał do ołtarza, bo ma skazę. Nie będzie bezcześcił moich świętości, bo Ja, Pan, jestem tym, który je uświęca!” – Księga Kapłańska 21: 17-23

Wj 35:2-3 
2. Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma być ukarany śmiercią. 


Wj 32:26-29 
26. Zatrzymał się Mojżesz w bramie obozu i zawołał: Kto jest za Panem, do mnie! A wówczas przyłączyli się do niego wszyscy synowie Lewiego. 
27. I rzekł do nich: Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego. 
28. Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów. 


Cieszę się na Twoje cytaty, ale to tylko połowa pracy domowej. Wykaż niemoralność tych wersetów i uzasadnij jaki kodeks moralny przykładasz do interpretacji. Wówczas ja będę mógł cokolwiek napisać.


Awatar użytkownika
liberator
Posty: 937
Rejestracja: 27 lip 2014, 10:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Postautor: liberator » 19 lip 2016, 08:26

2tm31617 pisze:Nie m czego podejmować, bo zbawiony chrześcijanin Boga się nie wyrzeknie.


Wyzwanie moralne nie polega na wyrzeknięciu się swojego Boga... :)
Chyba czegoś nie zrozumiałeś.

Zachęcam Cię więc do zastanowienia się nad przykładem, który mógłby sprostać temu moralnemu wyzwaniu. Przemyślenia te mogą Cię zadziwić...


2tm31617 pisze:Cieszę się na Twoje cytaty, ale to tylko połowa pracy domowej. Wykaż niemoralność tych wersetów i uzasadnij jaki kodeks moralny przykładasz do interpretacji. Wówczas ja będę mógł cokolwiek napisać.


Wykazać niemoralność w masowym zabijaniu rocznych, dwu, trzy, cztery itd. letnich chłopców...
Hm...

Jeśli Twoje sumienie nie bije na alarm i nie widzisz niczego złego w takim postępowaniu, to bardzo mi przykro. Wydaje mi się że nie będę mógł Ci pomóc...
Dla mnie takie postępowanie jest niemoralne w każdym czasie, pod każdą szerokością geograficzną.

Liczę jednak na to, że potrafisz skutecznie osądzić tak okrutne postępowanie, tylko Twoje wierzenia utrudniają Ci obiektywne spojrzenie. Domyślam się, że musi być ciężko gdy widzi się, że Bóg w którego wierzysz nakazywał tak straszne rzeczy.

Na szczęście dla nas wszystkich ten biblijny Bóg to tylko postać z kart fikcji literackiej i nic nie wskazuje na to, by było inaczej.


:powodzenia:
1. Wyzwanie moralne dla wierzących. Na razie nie sprostał mu nikt na forum: http://goo.gl/sXDX9L
2. Czy Biblia podaje prawdę? Konkretna weryfikacja. Weryfikacja wykazała, że biblia nie podaje prawdy. http://goo.gl/ued2be
3. Człowiek wierzący w istnienie boga. Przyczyny... http://goo.gl/YvyjhY
4. Jahwe namawiający / nakazujący zabijanie całych narodów łącznie z dziećmi. Obrzydliwość http://goo.gl/XOxKlB
5. „Pismo Święte to fikcja literacka ?" Żadnemu teiście nie udało się zaprzeczyć... http://goo.gl/pZuy0x
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Postautor: 2tm31617 » 19 lip 2016, 11:30

liberator pisze:
2tm31617 pisze:Nie m czego podejmować, bo zbawiony chrześcijanin Boga się nie wyrzeknie.


Wyzwanie moralne nie polega na wyrzeknięciu się swojego Boga... :)
Chyba czegoś nie zrozumiałeś.

Zachęcam Cię więc do zastanowienia się nad przykładem, który mógłby sprostać temu moralnemu wyzwaniu. Przemyślenia te mogą Cię zadziwić...


Chyba faktycznie nie zrozumiałem co masz na myśli. Wyjasnij raz jeszcze, proszę.

A teraz trochę z cytatów biblijnych jakie zaprezentowałeś:
„Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu.” – Księga Liczb 31: 17-18

Przed komentarzem pragne w dużym skrócie przypomnieć, że Stary Testament to w głównej mierze historia narodu wybranego przez Boga, niezbyt silnego i niezbyt mądrego - Izraelitów. Od stworzenia, przez Potop, potem kierowanie narodem wybranym i w końcu mówienie przez proroków jest kompleksowym przewodnikiem i przygotowaniem do Objawienia. Dlatego Nowy Testament, to obraz Miłości i Zbawienia, obiecana Dobra Nowina.

Co czytamy w Księdze Liczb 31. W skrócie: zniszczenie Midianitów. Mojżesz, dostaje nakaz od Boga w 25:17-18, aby zniszczyć plemię Midianickie za grzechy bałwochwalstwa i nierząd. Zostali zabici wszyscy żołnierze oraz współżyjący chłopcy i kobiety, które dopuściły niewierność. Dziewice przeżyły.
To była kara za złamanie kodeksu. Dokładnie taka, jak współczesna kara śmierci za morderstwa z premedytacją.
Dzis Bóg nie każe śmiercią fizyczną za nierząd, możesz mieć problemy przy drugiej śmierci - duchowej. Tu sie kłania Objawienie Jana oraz 1 J 3,15.
Tak Bóg objawiał kiedyś swoją moc w słabym narodzie Izraela. Po przyjściu Jezusa powstało chrześcijaństwo, a tu jest tylko miłość. Rozuiem Ciebie, że masz żal, że to nadal ten sam Bóg nakazał mordować, ale jeśli nierząd, rozpusta, pogarda, zezwierzęcenie, napadanie na inne kraje i zabijanie jest moralnością, którą rozumiesz jako niegodną kary, to Twój wybór. Ile to razy Bóg wyciąga pomocną dłoń do narodów ze Starego Testamentu, a oni nie chcą przyjąć zmian? Pamiętaj, te narody, a szczególnie Babilon, to dobra nauka w postrzeganiu dzisiejszego świata, świata, który niezmiennie jest Stworzony i obietnicą Boga, Jezus nadejdzie wkrótce by dokonać sądu. Jeśli ktoś rozumie Jego siłę zniszczenia Midianitów, to zrozumie Jego potęgę gniewu przyśmierci duchowej. Od czasów Chrystusa na prawdę Bóg nam popuszcza pasa, zgodnie z obietnicą już się nie ukazując, ale wszystkie proroctwa czasów ostatecznych stale się realizują... Boże, przyjdź zbawienie Twoje :)

„Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością. Zostawicie ich w dziedzictwie waszym synom, aby ich posiadali na własność, na zawsze. Będziecie ich uważać za niewolników. Ale z braćmi Izraelitami nie będziecie się obchodzili srogo. „– Księga Kapłańska 25: 44-46

To jest temat niewolnictwa. I w zasadzie chciałbym znać wpierw Twój pogląd na niewolnictwo i konkretnie na te wersety.
Czy wiesz, że też jesteś niewolnikiem?

„Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, i powiedzą starszym miasta: „Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu”. Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go, aż umrze.” – Księga Powtórzonego Prawa 21: 18-21

Pijak za życia nie chcial sie nawrócic, więc jego życie i ak było przegrane - to był wybór rodziców, co zrobią. Takie było prawo Izraela. Dziś kontynuowane w niektórych religiach. Znów powiesz: "ale to nadal Twój Bóg kazał zabijać". Wypełniło się, co miało się wypełnić. Jestem chrześcijaninem :)

(…) „Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga. Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać – ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka, ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę, ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra. (…) Tylko nie będzie podchodził do zasłony i nie będzie się zbliżał do ołtarza, bo ma skazę. Nie będzie bezcześcił moich świętości, bo Ja, Pan, jestem tym, który je uświęca!” – Księga Kapłańska 21: 17-23

Cóż,kapłan miał być bez skazy, czysty, podobno mieli obrazować Chrystusa. Nie widzę w tym ani troche wątpliwości, takie było prawo. Tak jak nie mam wąpliwości by samochodem nie kierowali wariaci i debile.

26. Zatrzymał się Mojżesz w bramie obozu i zawołał: Kto jest za Panem, do mnie! A wówczas przyłączyli się do niego wszyscy synowie Lewiego.
27. I rzekł do nich: Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego.
28. Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów. Wj 32:26-29


Tu w zasadzie miałbym komentarz podobny jak w pierwszym cytacie, więc nie będę się powtarzał. Złamanie prawa doprowadziło do śmierci.


wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Postautor: wybrana » 08 sty 2018, 19:37

liberator pisze:Teiści często twierdzą, że bez ich boga, nie sposób określić podstawy moralne.
Mówią dalej, że to właśnie moralność absolutna pochodzi od ich boga.

Przed Wami zatem poniżej wyzwanie. Wyzwanie dla wierzących chrześcijan:

Wymień dobry, moralny czyn albo stwierdzenie, dokonany przez osobę wierzącą, którego osoba niewierząca nie mogłaby dokonać lub powiedzieć.


Dodaję by nie było nieporozumień. Przykładowo czczenie boga nie jest czynem moralnym, tylko religijnym rytuałem.

P.S.
Wyzwanie jest autorstwa Christopher'a Hitchens'a


Pozwól, że spróbuję ci odpowiedzieć na te pytanie i wyzwanie.
Osoba niewierząca jest wstanie dokonać lub powiedzieć każdy najbardziej moralny czyn osoby wierzącej.
Jeżeli zasady moralne są piorytetowe dla osoby niewierzącej i żyje zgodnie z nimi, to ta osoba chociaż tego jej rozum nie uznaje i nie przyjmuje, żyje zgodnie z wolą i zamysłem Bożym. Wciela w swoje życie przykazania Boże. Żyje zgodnie z Ewangelią, jaką uczył nas Jezus Chrystus. Uważa się za osobę niewierzącą, ale żyje jak w pełni wierząca.
Nie przyjęła Jezusa do swojego serca, ale przyjęła to co największą wartość - Jego nauki, Jego przesłania, Jego Ewangelię.
To nie religijność i piękne slogany gołosłowne świadczą czy ktoś żyje zgodnie z wolą Bożą, czy nie. Te pięknie głoszone hasła muszą być poświadczone i zaświadczone życiem i jego owocami.
Jeżeli ktoś żyje moralnie, to czy prędzej, czy później Bóg pozwoli mu się poznać dosłownie i realnie.
Apostoł Tomasz też nie uwierzył, dopóki nie włożył palca w ranę.
Wiara jest piękna, ale zarazem niepojęta. Nie każdy jest wstanie tak prawdziwie i dosłownie uwierzyć.
Piszę to z własnego doświadczenia. Przez 50 lat swojego życia starałam się żyć moralnie, ale w kościele byłam dla tradycji, modlić prawie się nie modliłam. Moja wiara była na zasadzie - nie potwierdzam i nie zaprzeczam. Być może coś jest, ale nie wiem, czy na pewno. A może to wymysł tylko kleru, by nas zniewolić i skubać dla własnych celów.
Gdy Bóg uczynił mi tą łaskę i obdarzył mnie swoim dotykiem, to teraz nie tylko wierzę, ale ja już wiem, że Bóg jest żywy i prawdziwy i że działa, wspomaga i jest z człowiekiem, a może również w nas zamieszkać i nas prowadzić. Jego miłość dla człowieka jest bezwarunkowa. Mimo, że ja nie chciałam Boga znać, On mnie nie opuścił i zawsze był ze mną. Z perspektywy 50 kilku lat życia teraz wiem, że mnie często wspomagał. Teraz moje oczy widzą, a uszy słyszą.


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Postautor: saracen » 08 sty 2018, 23:38

2tm31617 pisze:28. Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów. Wj 32:26-29


Tu w zasadzie miałbym komentarz podobny jak w pierwszym cytacie, więc nie będę się powtarzał. Złamanie prawa doprowadziło do śmierci.

Wyobraź sobie, że to się dzieje dziś, w dodatku wśrod tych 3000 jest Twoje dziecko.

Co byś zrobił?


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wyzwanie moralne dla chrześcijan

Postautor: Noemi » 09 sty 2018, 09:18

NETYKIETA FORUM PROTESTANCI
§ 3.

Nie odświeżaj starych wątków.

Na "Forum Protestanci" panuje zasada, aby nie odświeżać starych wątków. Starymi wątkami są te, w których ostatni post napisany został przed co najmniej 6-cioma miesiącami.

Jeśli chcesz poruszyć temat, który omawiany był wcześniej niż 6 miesięcy temu, możesz założyć nowy temat. W tym konkretnym przypadku, nie będzie to dublowaniem wątku.

Jeśli użytkownik odświeży wątek starszy niż 6 miesięcy, temat zostanie zamknięty, a użytkownik poproszony o nieodświeżanie starych wątków.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości