Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 20 gru 2008, 20:07

Doniesienie z frontu walki z pogaństwem.
Stan po pierwszej ćwiartce na głowę.

Mój współbiesiadnik twierdzi, że Kazanie na Górze "jest tekstem wspakkulturowym i dekadenckim", ja desperacko trzymając się butelki "Wyborowej" tłumaczę się, że zasadniczo jestem kiepskim chrześcijaninem i wrogów nie lubię, ale chciałem dobrze...


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 20 gru 2008, 22:02

Po 0,5 na głowę...

Sława Polanom!

i na trzeźwo chyba też...


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 gru 2008, 22:07

Czy mam przez to rozumieć, że temat należy zamknąć? (pytam się autora wątku)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
wit
Posty: 187
Rejestracja: 15 sty 2008, 15:00
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: grudziądz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: wit » 20 gru 2008, 23:39

marcin pisze:http://christianos.pl/?page_id=332 stary moj tekst ale jest fragment o protestanckim fundamentalizmie

Zetknąłem się z poglądem lansowanym przez pewne grupy fundamentalistów protestanckich, zwłaszcza tych z USA, że Stany Zjednoczone to nowa ziemia obiecana i Nowe Jeruzalem. Inne społeczności religijne, a tych jest znaczna większość, utożsamiające się z nurtem fundamentalizmu chrześcijańskiego, umieszcza Nowe Jeruzalem w Izraelu. Tego rodzaju koncepcje wyznawane przez fundamentalistów, w dużej mierze wyjaśniają dlaczego protestantyzm w tej wersji, nie odnosi większych sukcesów na polu misyjnym, wśród Arabów czy nawet Indusów.


RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 21 gru 2008, 00:08

Owszem, alkoholu było dużo i jeszcze trochę...

Ale to co miałem Ann do powiedzenia, powiedziałem na trzeźwo.
I nie ma tylu połówek w monopolowych żebym zmienił zdanie.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 21 gru 2008, 00:20

Machu Picchu pisze:
Janoff pisze:Niektórzy nie wiedzą, że fundamentalizm chrześcijański to nie jest fundamentalizm religijny.


Jest. Jeśli dowolny termin w rzeczowniku opiszesz przymiotnikiem 'chrześcijański' nie wpłynie to w szczególny sposób na zmianę podejścia ludzi do zjawisk jakie opisuje. Fundamentalizm pozostaje fundamentalizmem. Zmienia się jedynie nalepka na AK-47.
Bzdura.. weźmy na przykład słowo "miłość". Miłość chrześcijańska, a miłość świata to dwa praktycznie przeciwstawne pojęcia.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 21 gru 2008, 11:02

A kto w Piśmie "umiłował świat"? Chyba się trochę zagalopowujesz, Janoff.

Natomiast wracając do rzeczy, nie wszystkie rzeczowniki są godne tego aby łączyć je z przymiotnikiem "chrześcijański", fundamentalizm jest jednym z nich.

Z wczorajszego wieczoru pozostało zaś pytanie: Czy i jak powinniśmy okazywać szacunek naszym przedchrześcijańskim przodkom? Może zrobić z tego osobny wątek - pozostawiam do decyzji moderatorom.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 21 gru 2008, 16:55

"miłować świat" a "miłować tak, jak świat" to różne rzeczy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundamentalizm_religijny pisze:Fundamentalizm religijny - rygorystyczne przestrzeganie zasad i norm wyznaczonych przez doktrynę religijną połączone często z narzucaniem tych zasad innym członkom społeczności niekoniecznie wyznającym tę samą religię lub przymusowym prozelityzmem.

Fundamentalizm dotykał i dotyka wszystkie istniejące religie, a zwłaszcza te o spisanej lub skodyfikowanej tradycji (religie księgi). Choć w ostatnich czasach najbardziej widoczny stał się fundamentalizm ze świata muzułmańskiego, to nie pozbawione takich grup są także inne wielkie religie, jak chrześcijaństwo, hinduizm - czy mniejsze, jak judaizm i sinto. W przypadku dwóch czy też trzech ostatnich fundamentalizm religijny jest najczęściej powiązany także z polityczną ideologią nacjonalizmu, jako że są to de facto religie narodowe.

NIE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundamentalizm_chrześcijański pisze:Chrześcijański fundamentalizm – kierunek we współczesnym chrześcijaństwie protestanckim, wyrosły pod koniec XIX i na początku XX wieku wśród brytyjskich i amerykańskich ewangelicznych chrześcijan o konserwatywnych poglądach. Powstał w odpowiedzi na modernistyczno-liberalną teologię przyjmowaną przez niektóre Kościoły protestanckie (zob. chrześcijaństwo liberalne), a podważającą tak fundamentalne dla ewangelicznych protestantów zasady wiary, jak: bezbłędność Biblii, sola scriptura, dziewicze narodzenie Jezusa Chrystusa, ekspiacja zastępcza, cielesne zmartwychwstanie Chrystusa, rychłe powtórne przyjście Jezusa.

w sumie tez nie do końca.

czyli rozmawiamy, nie wiedząc o czym :mrgreen:


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

Postautor: KAAN » 22 gru 2008, 00:08

Machu Picchu pisze:KAAN, ktoś Cię bardzo oszukał. Przeciwwagą dla liberalizmu jest konserwatyzm a nie fundamentalizm. Konserwatyzm może być, i jest, alternatywą także dla fundamentalizmu.
Nie masz racji, mylisz kategorie polityczne, szczególnie te z ameryki z wiarą chrzescijańską.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 gru 2008, 00:11

wit pisze:Jest to konsekwencja literalnej interpretacji Pisma, na jakiej bazuje fundamentalizm chrześcijański. Fundamentaliści, poprzez swoją interpretację Biblii, zdają się nie dostrzegać głębszego znaczenia pewnych tekstów, co w rezultacie nie pozwala odczytać tychże tekstów w ich właściwym kontekście.
Jest dokładnie odwrotnie :D , zadziwiające jest jak ludzie nie znający Biblii i będący daleko od prawidłowego jej rozumienia mają ciągoty do autrytatywnych wypowiedzi.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 gru 2008, 00:14

Przewodas pisze:
KAAN pisze:proponuje wyobraź sobie pewien zbiór na osi liczbowej gdzie w punkcie zero jest fundamentalizm

Tak, teraz zgadzam się z tobą całkowicie - jesteś zerem. Czyli niczym, jak mówi Pismo.
Dokłądnie tak jak pIszesz Przewodasie, moja akceptacja herezji jest na poziomie zera :D gdzie ejsteś na tej osi ? 2,37 exp9 ?
Ostatnio zmieniony 22 gru 2008, 08:26 przez KAAN, łącznie zmieniany 1 raz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 gru 2008, 00:19

Przewodas pisze:kiedy KAAN uporczywie pisze mojego nicka z małej litery,
Och Przewodasie, jak mi przykro że przez nieuwagę napisałem twój nick z małej litery, wybacz mi że w tak okrutny sposób cię potraktowałem, jest mi niewymownie przykro i kajam się w popiele :cry:


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 gru 2008, 00:28

Przewodas pisze:Po 0,5 na głowę...Sława Polanom!i na trzeźwo chyba też...
To jest własnie obraz chrześcijaństwa w wykonaniu Przewodasa, 0,5l na łebka. Śmiem twierdzić ze to kolejny delikwent który przyszedł na to forum ośmieszać chrześcijaństwo, podobnie jak ww.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

Postautor: Lash » 22 gru 2008, 09:33

Przewodas pisze:Moim zdaniem zdecydowanie: Nie!

Fundamentalizm jest sprzeczny z istotą chrześcijaństwa i głęboko wypacza przesłanie Dobrej Nowiny. Przykładem nasi tutejsi fundamentaliści, którzy usilnie dążą do osobistej dominacji nad bliźnimi, starając się wpędzać wszystkich dookoła w poczucie winy, bezradności i lęku.

Tymczasem: miłość cierpliwa jest i nie szuka swego... Pamiętacie jeszcze kto to powiedział?

Definicja Przewodasie definicja.
Czy fundamentalizm ?

1. «tradycjonalistyczny i ortodoksyjny stosunek do wyznawanej religii»
2. «radykalizm w wyznawaniu jakiejś idei, odmawiający innym racjom prawa istnienia»
3. filoz. «pogląd, że przeświadczenia rodzące się z poznania zmysłowego są prawdami niepodważalnymi, na których opiera się wiedza o świecie»

1 i 3 TAK
2 NIE

CZY ty odmawiasz prawa istnienia RACJI KREACJONIZMU?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości