Naród wybrany

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 28 lip 2015, 22:16

cytat z podanego linku:

Ponadto Izrael jest przyrównany do małżonki Bożej, którą darzy On wieczną miłością:

„(5) Bo twoim małżonkiem jest twój Stwórca - jego imię Pan Zastępów - a twoim Odkupicielem Święty Izraelski, zwany Bogiem całej ziemi. (6) Gdyż Pan uzna cię znów za małżonkę, niegdyś porzuconą i strapioną w duchu. Bo czy można wzgardzić małżonką poślubioną w młodości? - mówi twój Bóg. (7) Na krótką chwilę porzuciłem cię, lecz znów cię zgromadzę w wielkiej miłości. (8) W przystępie gniewu zakryłem swoją twarz na chwilę przed tobą, lecz w wiecznej miłości zlitowałem się nad tobą, mówi Pan, twój Odkupiciel.” (Izaj. 54:5-7, BW*)


Przytoczony tutaj 54 rozdział z proroka Izajasza św Paweł tłumaczy jako odnoszący się do Kościoła :

Gal6:

(21) Powiedzcie mi wy, którzy chcecie żyć pod Prawem, czy Prawa tego nie rozumiecie? (22) Przecież napisane jest, że Abraham miał dwóch synów, jednego z niewolnicy, a drugiego z wolnej. (23) Lecz ten z niewolnicy urodził się tylko według ciała, ten zaś z wolnej - na skutek obietnicy. (24) Wydarzenia te mają jeszcze sens alegoryczny: niewiasty te wyobrażają dwa przymierza; jedno, zawarte pod górą Synaj, rodzi ku niewoli, a wyobraża je Hagar: (25) Synaj jest to góra w Arabii, a odpowiednikiem jej jest obecne Jeruzalem. Ono bowiem wraz ze swoimi dziećmi trwa w niewoli. (26) Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. (27) Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem. (28) Właśnie wy, bracia, jesteście jak Izaak dziećmi obietnicy. (29) Ale jak wówczas ten, który się urodził tylko według ciała, prześladował tego, który się urodził według ducha, tak dzieje się i teraz. (30) Co jednak mówi Pismo? Wypędź niewolnicę i jej syna, bo nie będzie dziedziczyć syn niewolnicy razem z synem wolnej. (31) Tak to, bracia, nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, ale wolnej.

Warto przeczytać cały rozdział w odniesieniu do Kościoła:

Iz54
(1) Śpiewaj z radości, niepłodna, któraś nie rodziła, wybuchnij weselem i wykrzykuj, któraś nie doznała bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan. (2) Rozszerz przestrzeń twego namiotu, rozciągnij płótna twego <mieszkania>, nie krępuj się, wydłuż twe sznury, wbij mocno twe paliki! (3) Bo się rozprzestrzenisz na prawo i lewo, twoje potomstwo posiądzie narody oraz zaludni opuszczone miasta. (4) Nie lękaj się, bo już się nie zawstydzisz, nie wstydź się, bo już nie doznasz pohańbienia. Raczej zapomnisz o wstydzie twej młodości. I nie wspomnisz już hańby twego wdowieństwa. (5) Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. (6) Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan. I jakby do porzuconej żony młodości mówi twój Bóg: (7) Na krótką chwilę porzuciłem ciebie, ale z ogromną miłością cię przygarnę. (8) W przystępie gniewu ukryłem przed tobą na krótko swe oblicze, ale w miłości wieczystej nad tobą się ulitowałem, mówi Pan, twój Odkupiciel. (9) Dzieje się ze Mną tak, jak za dni Noego, kiedy przysiągłem, że wody Noego nie spadną już nigdy na ziemię; tak teraz przysięgam, że się nie rozjątrzę na ciebie ani cię gromić nie będę. (10) Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie i nie zachwieje się moje przymierze pokoju, mówi Pan, który ma litość nad tobą. (11) O nieszczęśliwa, wichrami smagana, niepocieszona! Oto Ja osadzę twoje kamienie na malachicie i fundamenty twoje na szafirach. (12) Uczynię blanki twych murów z rubinów, bramy twoje z górskiego kryształu, a z drogich kamieni - cały obwód twych murów. (13) Wszyscy twoi synowie będą uczniami Pana, wielka będzie szczęśliwość twych dzieci. (14) Będziesz mocno osadzona na sprawiedliwości. Daleka bądź od trwogi, bo nie masz się czego obawiać, i od przestrachu, bo nie ma on przystępu do ciebie. (15) Oto jeśli nastąpi napaść, nie będzie to ode Mnie. Kto na ciebie napada, potknie się z twej przyczyny. (16) Oto Ja stworzyłem kowala, który dmie na ogień rozżarzonych węgli i wyciąga z niego broń, by ją obrobić. Ja też stworzyłem niszczyciela, aby siał zgubę. (17) Wszelka broń ukuta na ciebie będzie bezskuteczna. Potępisz wszelki język, który się zmierzy z tobą w sądzie. Takie będzie dziedzictwo sług Pana i nagroda ich słuszna ode Mnie - wyrocznia Pana.


PIN
Posty: 89
Rejestracja: 17 cze 2015, 17:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: PIN » 21 sie 2015, 18:20

magda pisze:Zydzi dalej są narodem wybranym i cały izrael będzie zbawiony



Żydzi są wybrani tylko z jednego powodu.
Na pewno nie dla ziemi Izraela, dlatego gdyż na pustkowiu na pustyni powołał Bóg naród żydowski, na bezludziu, nie ustanawiając kopców!!
Nie dla ziemskiego króla Izraela, którym był Szaul. Bo mówił Bóg, a po co wam król jak w narodach ościennych, to nie jest dobre.
Okres 150 lat sędziów był o wiele lepszy. Bardziej religijny.

Wybraństwo jest tylko z jednego powodu...Z powodu przyjęcia Tory, Izrael to lud Tory, świętej księgi. Nie hektarów ziemi jak próbują wmawiać syjoniści, tylko z powodu Tory.
Religijny Żyd nie ważne gdzie mieszka, ma się tylko stosować do praw Tory.
Izrael to ziem duchowa, miejsce spokoju gdzie można kontemplować Torę.

Izrael to znaczy dosłownie "naród nakierowany do Stwórcy". To w cale nie chodzi o grudy ziemi tylko o ziem duchową, gdzie można lepiej poznać prawa Boga. Jeżeli ktoś wam mówi inaczej to was oszukuje.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 sie 2015, 20:45

Zgodnie z Pismem Kościół Chrystusa Święty i Apostolski jest oparty na Obietnicy jak Izaak natomiast ziemski Izrael oparty na Prawie jest jak Izmael.
Abraham kochał też Izmaela. Bóg darzył życzliwością też Hagar i Izmaela i ratował ich w nieszczęściu.

Ale prawdziwy Boży Izrael w którym spełniły się i jeszcze się spełnią wszystkie chwalebne obietnice Boga to Nasz Pan Jezus Chrystus i Jego Kościół.
I nie będzie dziedziczyć syn niewolnicy razem z Synem Wolnej.

Wszystko co nie nie jest oparte na Chrystusie, nawet jeśli chwilowo zatryumfuje to ostatecznie zostanie zniszczone.

Chyba że wróci z pokorą do swego Pana i Włączy się do Jego Jedynego Prawdziwego Kościoła.

Amen! :)


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 21 sie 2015, 21:37

PIN pisze:
magda pisze:Zydzi dalej są narodem wybranym i cały izrael będzie zbawiony



Żydzi są wybrani tylko z jednego powodu.
Na pewno nie dla ziemi Izraela, dlatego gdyż na pustkowiu na pustyni powołał Bóg naród żydowski, na bezludziu, nie ustanawiając kopców!!
Nie dla ziemskiego króla Izraela, którym był Szaul. Bo mówił Bóg, a po co wam król jak w narodach ościennych, to nie jest dobre.
Okres 150 lat sędziów był o wiele lepszy. Bardziej religijny.

Wybraństwo jest tylko z jednego powodu...Z powodu przyjęcia Tory, Izrael to lud Tory, świętej księgi. Nie hektarów ziemi jak próbują wmawiać syjoniści, tylko z powodu Tory.
Religijny Żyd nie ważne gdzie mieszka, ma się tylko stosować do praw Tory.
Izrael to ziem duchowa, miejsce spokoju gdzie można kontemplować Torę.

Izrael to znaczy dosłownie "naród nakierowany do Stwórcy". To w cale nie chodzi o grudy ziemi tylko o ziem duchową, gdzie można lepiej poznać prawa Boga. Jeżeli ktoś wam mówi inaczej to was oszukuje.

Oczywiście, że ze względu na Torę - tak twierdzą sami żydzi wyznający judaizm, ale nie sposób nie zauważyć, że powstanie na nowi Izraela jest spełnieniem proroctwa biblijnego - więc nie mam żadnych zahamowań, by mówić Ziemia Święta, bo po niej stąpali, Abraham , Izaak, Jakub, Prorocy, Jan Chrzciciel, Miriam, Jezus i Apostołowie


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 sie 2015, 21:45

Co Żydom po Torze i ziemi Kanaan bez współuczestnictwa w Jezusie Chrystusie?

Jaką to ma wartość w ostatecznym rozrachunku?


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 21 sie 2015, 22:49

Albertus pisze:Zgodnie z Pismem Kościół Chrystusa Święty i Apostolski jest oparty na Obietnicy jak Izaak natomiast ziemski Izrael oparty na Prawie jest jak Izmael.
Abraham kochał też Izmaela. Bóg darzył życzliwością też Hagar i Izmaela i ratował ich w nieszczęściu.

Ale prawdziwy Boży Izrael w którym spełniły się i jeszcze się spełnią wszystkie chwalebne obietnice Boga to Nasz Pan Jezus Chrystus i Jego Kościół.
I nie będzie dziedziczyć syn niewolnicy razem z Synem Wolnej.

Wszystko co nie nie jest oparte na Chrystusie, nawet jeśli chwilowo zatryumfuje to ostatecznie zostanie zniszczone.

Chyba że wróci z pokorą do swego Pana i Włączy się do Jego Jedynego Prawdziwego Kościoła.

Amen! :)

... :-? co to za zawiła, tajemnicza i pokrętna i prywatna "teologia" ;-)
I nie będzie dziedziczyć syn niewolnicy razem z Synem Wolnej.

ale nie ma wątpliwości dla nikogo, kto zna biblię, kto tu jest szlachetnym szczepem oliwnym, a kto wszczepioną dziczką, która korzysta z korzeni drzewa szlachetnego wybranego.
Amen - znaczy niech tak się stanie, ale w tym przypadku to są tylko twoje życzenia/modlitwy i spełnią się tylko wówczas gdy będą zgodne z Wolą Bożą, która w Jego Słowie jest inaczej wyrażona - muszę cię rozczarować i napomnieć.
W KRK przestała być dominująca już błędną "teologię zastąpienia" i jasno wyartykułował na SW II.
Ale najpierw podstawa Paweł w Liście do Rzymian rozdział 3 nie pozostawia wątpliwość:
Przewaga Żydów
1 Na czym więc polega wyższość Żyda? I jaki pożytek z obrzezania? 2 Wielki pod każdym względem. Najpierw ten, że zostały im powierzone słowa Boże. 3 Bo i cóż, jeśli niektórzy stali się niewierni, czyż ich niewierność miałaby zniweczyć wierność Boga? 4 Żadną miarą! Bóg przecież musi okazać się prawdomówny, każdy zaś człowiek kłamliwy, zgodnie z tym, co napisane:
(...)
WIARA JEST ŹRÓDŁEM USPRAWIEDLIWIENIA
Usprawiedliwienie dla każdego dzięki Chrystusowi
21 Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. 22 Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą. Bo nie ma tu różnicy: 23 wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, 24 a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie. 25 Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego krwi. Chciał przez to okazać, że sprawiedliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej - za dni cierpliwości Bożej - wyrażała się 26 w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który wierzy w Jezusa.
27 Gdzież więc podstawa do chlubienia się? Została uchylona! Przez jakie prawo? Czy przez prawo uczynków? Nie, przez prawo wiary. 28 Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa. 29 Bo czyż Bóg jest Bogiem jedynie Żydów? Czy nie również i pogan? Zapewne również i pogan. 30 Przecież jeden jest tylko Bóg, który usprawiedliwia obrzezanego dzięki wierze, a nieobrzezanego - przez wiarę. 31 Czy więc przez wiarę obalamy Prawo? Żadną miarą! Tylko Prawo właściwie ustawiamy.


JP II w przemówieniu w Warszawie 14.06.1987 r podczas spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej mówił:
" I myślę, że w ten sposób spełniacie to wasze powołanie szczególne, okazujecie się w dalszym ciągu dziedzicami tego wybrania, któremu Bóg jest wierny"

SW II w Nostrra aetete, 4 naucza:
"Żydzi nadal ze względu na swych przodków są bardzo drodzy Bogu, który nigdy nie żałuje darów i powołania [...] Nie należy prześladować Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie Pisma Św."

poczytaj cały list do Rzymian a szczególnie rozdział 11
1 Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. 2 Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami.(...)
Przyczyny czasowego odrzucenia
11 Pytam jednak: Czy aż tak się potknęli, że całkiem upadli? Żadną miarą! Ale przez ich przestępstwo zbawienie przypadło w udziale poganom, by ich pobudzić do współzawodnictwa. 12 Jeżeli zaś ich upadek przyniósł bogactwo światu, a ich pomniejszenie - wzbogacenie poganom, to o ileż więcej przyniesie ich zebranie się w całości!
13 Do was zaś, pogan, mówię: będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim 14 w tej nadziei, że może pobudzę do współzawodnictwa swoich rodaków i przynajmniej niektórych z nich doprowadzę do zbawienia. 15 Bo jeżeli ich odrzucenie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeżeli nie powstaniem ze śmierci do życia? 16 Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie.
17 Jeżeli zaś niektóre gałęzie zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, 18 to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.
19 Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony 20 Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni! 21 Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. 22 Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty. 23 A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie. 24 Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury.
Całkowite nawrócenie Izraela
25 Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan. 26 I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. 27 I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zgładzę ich grzechy.

tak ja to widzę
szalom


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 sie 2015, 23:15

ale nie ma wątpliwości dla nikogo, kto zna biblię, kto tu jest szlachetnym szczepem oliwnym,


To znaczy kto jest tym szlachetnym szczepem oliwnym wg biblii?

SW II w Nostrra aetete, 4 naucza:
"Żydzi nadal ze względu na swych przodków sa bardzo drodzy Bogu, który nogdy nie żałuje darów i powołania [...] Nie należy przesladować Żydów jako odrzuconych ani jao przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie pisma Św."


No jasne że tak. Pełna zgoda! :)

Ogólnie to wydaje mi się że niesłusznie przypisujesz mi jakieś błędne poglądy inne niż nauczanie Kościoła i jakąś wrogość wobec Żydów a także niedostrzeganie wypowiedzi na temat Bożej wierności swoim obietnicom ..Oczywiście tak nie jest.

A poza tym moim zdaniem błędnie rozumiesz nauczanie Kościoła na ten temat.

Otóż wierność Boga w Jego Przymierzu z Narodem Izraela polega na tym że cały czas daje im możliwość zbawienia przez przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa a w czasie przyszłym w zapowiedzi nawrócenia Żydów przed powrotem Chrystusa i wejścia ich do Kościoła i w Nowe Przymierze.Bo Żydzi są przedmiotem miłości i wyczekiwanymi braćmi którzy są w niewoli litery Prawa i ziemskiej Jerozolimy.

Natomiast oczywiste jest że nie ma żadnej możliwości zbawienia dla nikogo kto nie jest wszczepiony w Chrystusa.

:)


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 sie 2015, 23:28

17 Jeżeli zaś niektóre gałęzie zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, 18 to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.

Jak wynika z tego cytatu to obecny cielesny Izrael to niektóre gałęzie które zostały odcięte a nie korzeń.

Mamy nadzieję że te gałęzie zostaną kiedyś ponownie wszczepione w korzeń.

I absolutnie nie wynosimy się ponad gałęzie które zostały odcięte bo mamy świadomość że jesteśmy grzesznikami i sami z siebie nie jesteśmy lepsi od nikogo a nasze zbawienie nie wynika z tego że jesteśmy lepsi ale z łaski Boga w której trwamy dzięki wierze w naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Jeśli ktoś odstępuje od tej wiary i od łaski Boga to jest w gorszym położeniu niż cielesny Izrael.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 22 sie 2015, 00:16

znaczy niech tak się stanie, ale w tym przypadku to są tylko twoje życzenia/modlitwy i spełnią się tylko wówczas gdy będą zgodne z Wolą Bożą, która w Jego Słowie jest inaczej wyrażona - muszę cię rozczarować i napomnieć.


To znaczy czym chciałbyś mnie rozczarować i w czym napomnieć?

Czy uważasz że nie jest zgodne z wolą Bożą moje życzenie aby Żydzi nawrócili się, uwierzyli w Jezusa i weszli do Kościoła i w Nowe Przymierze?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 22 sie 2015, 12:23

Dezerter pisze:
Albertus pisze:Zgodnie z Pismem Kościół Chrystusa Święty i Apostolski jest oparty na Obietnicy jak Izaak natomiast ziemski Izrael oparty na Prawie jest jak Izmael.
Abraham kochał też Izmaela. Bóg darzył życzliwością też Hagar i Izmaela i ratował ich w nieszczęściu.

Ale prawdziwy Boży Izrael w którym spełniły się i jeszcze się spełnią wszystkie chwalebne obietnice Boga to Nasz Pan Jezus Chrystus i Jego Kościół.
I nie będzie dziedziczyć syn niewolnicy razem z Synem Wolnej.

Wszystko co nie nie jest oparte na Chrystusie, nawet jeśli chwilowo zatryumfuje to ostatecznie zostanie zniszczone.

Chyba że wróci z pokorą do swego Pana i Włączy się do Jego Jedynego Prawdziwego Kościoła.

Amen! :)

... :-? co to za zawiła, tajemnicza i pokrętna i prywatna "teologia" ;-)


Cz mógłbyś wyjaśnić co w tym co napisałem jest zawiłego, tajemniczego i pokrętnego?I dlaczego?

Z czym konkretnie się nie zgadzasz?
Jaka jest twoim zdaniem prawda różna rzekomo od tego co napisałem?

prywatna "teologia"


Kilkakrotnie przypominałem że moje wypowiedzi to nie jest jakieś ścisłe wyrażanie doktryny katolickiej bo nie mam ku temu wykształcenia ani kompetencji.Nie jestem teologiem ale staram, się być wierny nauczaniu Kościoła. Mogę się oczywiście czasem w czymś pomylić.
Myślę jednak że w zasadniczych sprawach wiary katolickiej podczas dyskusji na forum nie zbłądziłem a z kolei w wielu kwestiach możliwe są i istnieją rozbieżności poglądów i dyskusje wewnątrz Kościoła.W każdym razie jestem otwarty na argumenty i wyjaśnienia.
:)


PIN
Posty: 89
Rejestracja: 17 cze 2015, 17:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: PIN » 22 sie 2015, 21:14

Dezerter pisze:
PIN pisze:
magda pisze:Zydzi dalej są narodem wybranym i cały izrael będzie zbawiony



Żydzi są wybrani tylko z jednego powodu.
Na pewno nie dla ziemi Izraela, dlatego gdyż na pustkowiu na pustyni powołał Bóg naród żydowski, na bezludziu, nie ustanawiając kopców!!
Nie dla ziemskiego króla Izraela, którym był Szaul. Bo mówił Bóg, a po co wam król jak w narodach ościennych, to nie jest dobre.
Okres 150 lat sędziów był o wiele lepszy. Bardziej religijny.

Wybraństwo jest tylko z jednego powodu...Z powodu przyjęcia Tory, Izrael to lud Tory, świętej księgi. Nie hektarów ziemi jak próbują wmawiać syjoniści, tylko z powodu Tory.
Religijny Żyd nie ważne gdzie mieszka, ma się tylko stosować do praw Tory.
Izrael to ziem duchowa, miejsce spokoju gdzie można kontemplować Torę.

Izrael to znaczy dosłownie "naród nakierowany do Stwórcy". To w cale nie chodzi o grudy ziemi tylko o ziem duchową, gdzie można lepiej poznać prawa Boga. Jeżeli ktoś wam mówi inaczej to was oszukuje.

Oczywiście, że ze względu na Torę - tak twierdzą sami żydzi wyznający judaizm, ale nie sposób nie zauważyć, że powstanie na nowi Izraela jest spełnieniem proroctwa biblijnego - więc nie mam żadnych zahamowań, by mówić Ziemia Święta, bo po niej stąpali, Abraham , Izaak, Jakub, Prorocy, Jan Chrzciciel, Miriam, Jezus i Apostołowie



Udowodnij mi drogi Dezerterze, że powstanie obecnego Izraela jest spełnieniem proroctw biblijnych. Pokaż mi, że teoria syjonizmu=nacjonalizmu opisana jest gdzieś w Torze?
Ta ziem nie jest święta z tego powodu, że stąpali po niej Abraham, Izaak, Jakub, Prorocy, Jan Chrzciciel, Jezus i Apostołowie.
Wiąże się to raczej z Nefesz, Ruach i Neszamos.


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 24 sie 2015, 22:17

Udowodnij mi drogi Dezerterze, że powstanie obecnego Izraela jest spełnieniem proroctw biblijnych.

poczytaj Ezechiela i Izajasza - do mnie te teksty przemawiają - nic udowadniać nie mam zamiaru - zrobiło to już przede mną 100 innych - poczytaj , bo ja nic nowego nie wydedukowałem z Pisma
Ta ziem nie jest święta z tego powodu, że stąpali po niej Abraham, Izaak, Jakub, Prorocy, Jan Chrzciciel, Jezus i Apostołowie.
Wiąże się to raczej z Nefesz, Ruach i Neszamos.

zostanę przy swoim, bo tylko poparłeś moje zdanie - przecież i nefesz i ruach i nesamach mieli ci wymienieni prze zemnie - więc wszystko się zgadza :-D
szalom


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 24 sie 2015, 23:25

Albertus
Jeśli za osobiście i za ostro i uraziłem, to przepraszam, taki czasem wyrazisty jestem :-?
Czy uważasz że nie jest zgodne z wolą Bożą moje życzenie aby Żydzi nawrócili się, uwierzyli w Jezusa i weszli do Kościoła i w Nowe Przymierze?

Nowe Przymierze jest dla pogan :idea: jest poszerzeniem Starego, które nie zostało unieważnione, ono trwa nadal , żydzi są nadal Ludem Wybranym,
to przez Jezusa, my zostaliśmy dołączeni/Lud Boży został poszerzony o pogan.
Historia zbawienia nie zaczęła się od apostołów, ona trwa od Abrahama.
Pytasz o wolę Bożą - ja jej nie znam - a ty?
Czy jestem za tym aby żydzi uwierzyli, że Jezus to ich obiecany Mesjasz - tak i staram się im to głosić, ale
wiem, że wybraństwo Boże nie przemija i że Bóg dotrzymuje swoich obietnic i przymierzy.
Ty sądzisz inaczej?

To znaczy kto jest tym szlachetnym szczepem oliwnym wg biblii?

Lud Starego Przymierza - Izrael
17 Jeżeli zaś niektóre gałęzie zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, 18 to nie wynoś się ponad te gałęzie.

podkreślone i wytłuszczone słowa jasno wskazują, że my jesteśmy tylko sczepionką do żydowskiego drzewa oliwnego, które zachowało sporo swoich szlachetnych gałęzi oliwnych i ja nie wynoszę się ponad nie - tak mnie uczy Słowo - a ja jego pokorny uczeń
ale jeśli się mylę to mnie poucz i napomnij :-D
24 Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury.


Natomiast oczywiste jest że nie ma żadnej możliwości zbawienia dla nikogo kto nie jest wszczepiony w Chrystusa.

Ale oczywiste, tak jak oczywiste, że twoje zdanie nie dotyczy narodu wybranego- żydów :idea:
Każdy człowiek, który nie znając Ewangelii Chrystusa i Jego Kościoła, szuka prawdy i pełni wolę Bożą, na tyle, na ile ją zna, może być zbawiony.

3. Kto, według Soboru Watykańskiego II, jest przyporządkowany do ludu Bożego? KK 16

Trzecia grupa związana w jakiś sposób z Kościołem ustanowionym przez Chrystusa - to tzw. przyporządkowani do ludu Bożego. Grupę tę stanowią ci, którzy nie są ochrzczeni. Oto, co Sobór Watykański II mówi na ich temat:

Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego. Przede wszystkim więc naród, który pierwszy otrzymał przymierze i obietnice i z którego narodził się Chrystus wedle ciała (por. Rz 9,4-5), lud dzięki wybraniu szczególnie umiłowany ze względu na przodków, albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwania (por. Rz 11,28-29).

Ale plan zbawienia obejmuje także i tych

http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03.htm#3
pozdrawiam

Ps czytającym i nierozumiejące zawiłej i skomplikowanej teologi katolickiej zwracam uwagę
że jest wiele znaczeń i poziomów słów:
Kościół, Lud Boży, przynależność do Chrystusa


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
PIN
Posty: 89
Rejestracja: 17 cze 2015, 17:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: PIN » 25 sie 2015, 18:58

Dezerter pisze:
Udowodnij mi drogi Dezerterze, że powstanie obecnego Izraela jest spełnieniem proroctw biblijnych.

poczytaj Ezechiela i Izajasza - do mnie te teksty przemawiają - nic udowadniać nie mam zamiaru - zrobiło to już przede mną 100 innych - poczytaj , bo ja nic nowego nie wydedukowałem z Pisma
Ta ziem nie jest święta z tego powodu, że stąpali po niej Abraham, Izaak, Jakub, Prorocy, Jan Chrzciciel, Jezus i Apostołowie.
Wiąże się to raczej z Nefesz, Ruach i Neszamos.

zostanę przy swoim, bo tylko poparłeś moje zdanie - przecież i nefesz i ruach i nesamach mieli ci wymienieni prze zemnie - więc wszystko się zgadza :-D
szalom


Drogi Dezerterze. Zostało to udowodnione przez Judaizm ale w drugą stronę.
Chyba za dużo naczytałeś się różnych "żydowskich " forum. Muszę ci powiedzieć, że tylko ortodoksja stosuje się do prawa i tradycji.

Napisałeś, "Powstało państwo według wizji proroczych" A to jest nie prawda. To państwo nie powstało według wizji proroczych. Tylko według wizji nacjonalistycznych zasymilowanego ateisty Herzla.
Wiesz co mówi Judaizm słowami proroków: (Izajasz 11:10 (Izajasz 11:2) (Izajasz 11:3)
Izajasz(2: 2-4), Izajasz (11: 6-7), Zachariasz( 8: 32-33), Joel ( 3:1) Jeremiasz( 32: 33)
Ezechiel( 26:36)
I teraz bardzo ważne dla Judaizmu, powstanie Mesjasz z rodu Dawidowego i przyjdzie na świat. To Mesjasz odbuduje Izrael i III świątynię. Mesjasz zaprowadzi pokój na cały świecie. A wszystkie narody udają się na górę Syjon aby uczyć się prawd Boga. Nastanie pokój i włócznie przekuje się na lemiesze.

A teraz jeszcze bardziej ważne!!!! Czy mamy pokój ogólnoświatowy? Czy przekuto włócznie na lemiesze?? Czy widział ktoś Mesjasza w Jerozolimie?? Czy ludy świata udają się na górę Syjon słuchać prawd Bożych?? Czy wszyscy Żydzi zostali skupieni w państwie Izrael??
Nic takiego się nie stało co prorokowali prorocy. Państwo Izrael powstało dzięki ateistom nacjonalistycznym, dzięki karabinom i knowaniom ludzkim i wpływom oraz sytuacji międzynarodowej.
Religijni Żydzi czekają dalej na Mesjasza, który zaprowadzi ogólnoświatowy pokój.


Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Naród wybrany

Postautor: mendrek » 31 paź 2015, 00:56

Panstwo powstało ponieważ Bóg dał ludziom władze tak jak Piłatowi a ich knowania poprostu wypełniają proroctwa.Góre Synaj to trzeba najpierw odnależć bo juz jest kilka opcji.Jeśli chodzi o świątynie to bóg chyba ich nie potrzebuje,raczej chodzi o inna swiatynie...w nowym testamencie znajdziesz na ten temat coś.Wielu widziało Mesjasza w Jerozolimie problem w tym ze nie rozpoznali go a ci co chyba ostatecznie rozpoznali wydali go na smierc a ich knowania znowu wypełniły proroctwo.Co do reszty to sie nie chce za bardzo mieszac bo jestem nieco leniwy i nie chce mi sie czytac wszystkiego ale warto by było spojzec z tym pokojem czy chodzi o pierwsze pojawienie sie Mesjasza czy o powtórne przyjscie a takze czy chodzi o pokój z Bogiem który mamy przez ofiare doskonałą z której nie wszyscy jednak skorzystają,no taka troche gdybologia ;) A historia Izraela jescze sie nie skończyła zapewne nadal bedą sie nawracac,pewnie masowo prawdopodobnie cały naród wybrany a jak wiemy nie wystarczy miec w sobie krew Abrachama by do niego nalezeć takze nie wszyscy zydzi w odpowiedniej chwili zebiorą sie pod górką ;)Chyba nie bedzie to cały naród w sensie krwi bo bedzie ich tylko 144 000 z tego co pamietam.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości