Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 176
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Zawiercie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: biblijny » 28 maja 2017, 21:33

Oszołom ;-) pisze:
biblijny pisze:I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków.
Wieki wieków to dziesiątki tysięcy lat. Czyli bardzo, bardzo długo, ale jednak nie niekończący się nigdy okres czasu ;-)


Określenie "na wieki wieków" jest frazeologizmem i oznacza "na zawsze". Frazeologizm ten występuje w wielu miejscach Starego i Nowego Testamentu, np.:
(10) Potem Dawid błogosławił Pana wobec całego zgromadzenia i tak mówił: Bądź błogosławiony, o Panie, Boże ojca naszego, Izraela, na wieki wieków!

(1 Ks. Kronik 29:10, Biblia Tysiąclecia)

Albo tu:
(36) Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, od wieków na wieki. A cały naród odpowiedział: Amen i chwalił Pana.

(1 Ks. Kronik 16:36, Biblia Tysiąclecia)


Gdyby uznać Twoją błędną interpretację za właściwą, oznaczałoby to, że Bóg będzie błogosławiony długo, ale nie zawsze.

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że kara piekła jest wieczna.


Szkoła Biblijna "Hosanna":
www.j1213.org
Oszołom ;-)
Posty: 53
Rejestracja: 20 mar 2017, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Oszołom ;-) » 29 maja 2017, 00:45

biblijny pisze:Gdyby uznać Twoją błędną interpretację za właściwą, oznaczałoby to, że Bóg będzie błogosławiony długo, ale nie zawsze.
Niekoniecznie. Bycie błogosławionym długo nie oznacza, że po tym długim okresie błogosławienie się kończy. Podobnie nie wiemy, co się dzieje po tych "wiekach wieków" w jeziorze ognia - może po sprawiedliwej karze następuje miłosierne zbawienie; może następuje anihilacja; a może rzeczywiście po tych wiekach wieków kara trwa dalej. Kto wie? Nie jest to sprecyzowane. Nie jest to jednoznacznie stwierdzone. Mogę się oczywiście mylić - w takim wypadku możesz mnie poprawić.

I tak przy okazji: kim tak właściwie jest ten fałszywy prorok? Naprawdę jest on tylko jeden, a nie wielu? I co Apokalipsa mówi o tym, kto zostaje wrzucony do jeziora ognia? Ci, którzy oddali pokłon bestii, czy jak to było?


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: zBiblia » 29 maja 2017, 22:00

Odnosząc się do pytania całego wątku, może warto ustalić czym jest piekło?

"Jeśli twoja ręka jest ci powodem upadku, odetnij ją. Lepiej bowiem jest dla ciebie ułomnym wejść do życia, niż mając dwie ręce, pójść do piekła, w ogień nieugaszony; Gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie. A jeśli twoja noga jest ci powodem upadku, odetnij ją. Lepiej bowiem jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż mając dwie nogi, zostać wrzuconym do piekła, w ogień nieugaszony; Gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie. Jeśli zaś twoje oko jest ci powodem upadku, wyłup je. Lepiej bowiem jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż mając dwoje oczu, zostać wrzuconym do ognia piekielnego; Gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie". Mk 9:43-48

W tym szkicu jaki zaprezentował Jezus piekło jest silnie związane z ogniem. Natomiast to co tłumacze nazywają "piekłem", to w greckim jest "gehenna". Ale najczęściej piekło tłumaczy się z greckiego słowa "hades" - które dosłownie powinno znaczyć "grób" (tak jak w ST hebrajskie "sheol"). "Hades" nie jest już związany z ogniem, to po prostu regularna dziura w ziemi, służąca do pochówku. Ciekawostką jest też:
"Jeśli bowiem Bóg nie oszczędził aniołów, którzy zgrzeszyli, ale strąciwszy ich do piekła, wydał więzom ciemności, aby byli zachowani na sąd" 2P 2:4
Greckie słowo poddane tłumaczeniu to "tartaros", które dosłownie powinno znaczyć "ciemności wszechświata", "ciemna otchłań", a nawet po prostu "więzienie". Więzienie dla aniołów, też jest piekłem w większości przekładów.

A czym jest gehenna? Co oznaczała w czasach Jezusa?

A potem powstanie pytanie w waszych głowach, czym jest piekło? Czy to ogniste lawy smoły do torturowania niewiernych, gdzieś w kosmosie, na słońcu lub środku Ziemi, czy może coś innego? Czy filozofowie, malarze i pisarze pokroju Dantego mają rację, czy Biblia komunikuje nam coś innego...


Oszołom ;-)
Posty: 53
Rejestracja: 20 mar 2017, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Oszołom ;-) » 18 paź 2017, 23:39

zBiblia pisze:A czym jest gehenna? Co oznaczała w czasach Jezusa?
Yyy...no Gehenna to przecież miejsce niegasnącego ognia, tak? A jak połączymy niegasnący ogień wraz z nieśmeirtelnymi ciałami, to co otrzymamy?Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości