Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: fryderyk » 11 maja 2017, 11:27

KAAN pisze:A dlaczego zeznania ci nie pasują? W sądzie są dobre, a ty ich nie chcesz?

Znów te podstawy? Ile razy można to wałkować...
Zeznania w sądzie mają pewną wartość (często wcale nie rozstrzygającą) ale w obrębie zjawisk naturalnych, a nie nadprzyrodzonych, nadnaturalnych :D

KAAN pisze:Poza tym popatrz na konstrukcję świata, od strony fizyki, biologii, geologii, wszędzie masz pełno dowodów na stworzenie wszystkiego przez Boga, który się przedstawił w Biblii.


Konkretnie, jakie to są dowody?

Z biologii wiemy, że człowiek wyewoluował od innego gatunku i trwało to bardzo długo. Wg biblii został ulepiony z gliny w ciągu jednej chwili. Zero zbieżności.

Z geologii wiemy, że nasza planeta tworzyła się przez bardzo długi czas od ok 4,5 mld lat temu. Wg biblii powstała nagle w magiczny sposób kilka tysięcy lat temu. Ponownie - zero zbieżności.

A jakie to rewelacje z fizyki zawiera biblia to może za chwilę mnie oświecisz ;)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: KAAN » 11 maja 2017, 13:27

fryderyk pisze:
KAAN pisze:A dlaczego zeznania ci nie pasują? W sądzie są dobre, a ty ich nie chcesz?

Znów te podstawy? Ile razy można to wałkować...
Zeznania w sądzie mają pewną wartość (często wcale nie rozstrzygającą) ale w obrębie zjawisk naturalnych, a nie nadprzyrodzonych, nadnaturalnych :D
Znowu te podstawy, ile razy można to wałkować od początku?! Jest dokładnie odwrotnie, świadectwo świadków ma wielką wartość, nawet rozstrzygającą o życiu lub śmierci, odnosi się to szczególnie do świata duchowego, dlatego napisano że kto uwierzy będzie żył wiecznie. Niestety twój wyimaginowany świat z twoimi zasadami nie pasuje do rzeczywistości, dlatego nie masz szans poznać prawdy dopóki nie przyjmiesz świadectwa prawdy.
KAAN pisze:Poza tym popatrz na konstrukcję świata, od strony fizyki, biologii, geologii, wszędzie masz pełno dowodów na stworzenie wszystkiego przez Boga, który się przedstawił w Biblii.
Konkretnie, jakie to są dowody?
Z biologii wiemy, że człowiek wyewoluował od innego gatunku i trwało to bardzo długo. Wg biblii został ulepiony z gliny w ciągu jednej chwili. Zero zbieżności.
To nie z biologii, ale z ewolucjonizmu pochodzi to fałszywe przekonanie nie poparte żadnymi dowodami. Jest natomiast wiadome każdemu biologowi że życie musiało od początku być na wysokim stopniu komplikacji, niemożliwym do zaistnienia spontanicznego.
Z geologii wiemy, że nasza planeta tworzyła się przez bardzo długi czas od ok 4,5 mld lat temu. Wg biblii powstała nagle w magiczny sposób kilka tysięcy lat temu. Ponownie - zero zbieżności.
To są przypuszczenia części geologów, natomiast sa tacy, którzy pokazują że wiele skał nie mogło powstać powoli, ale gwałtownie np. granit, lub skały zawierające radioaureole izotopów krótkożyciowych.
A jakie to rewelacje z fizyki zawiera biblia to może za chwilę mnie oświecisz ;)
Fizycy pokazują że świat nie mógł powstać z niczego, bo łamało by to prawa zachowania, oraz zdają sobie sprawę z tego że wielki wybuch nie miał miejsca. Także zasada przyczynowości stojąca u podstaw wszelkich nauk przyrodniczych pokazuje że świat musiał być stworzony.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: fryderyk » 12 maja 2017, 12:46

KAAN pisze:Jest dokładnie odwrotnie, świadectwo świadków ma wielką wartość, nawet rozstrzygającą o życiu lub śmierci, odnosi się to szczególnie do świata duchowego,


Świadectwo o jakimś tzw bliżej nie określonym „świecie duchowym” czy zjawiskach nadprzyrodzonych nie ma żadnej lub w niektórych przypadkach znikomą wartość przed sądem. Ewentualnie może być to przesłanką do stwierdzenia niepoczytalności danego klienta :)

KAAN pisze: Jest natomiast wiadome każdemu biologowi że życie musiało od początku być na wysokim stopniu komplikacji


Że też nie masz żadnych oporów przed pisaniem takich oczywistych kłamstw... Przecież w twojej religii kłamstwo to grzech, a za grzech należy ci się kara...

KAAN pisze:To są przypuszczenia części geologów


Kolejne kłamstwo.
To nie przypuszczenia tylko faktyczny, powszechny stan wiedzy z geologii – Ziemia ma ok 4,5 mld lat.

KAAN pisze:natomiast sa tacy, którzy pokazują że wiele skał nie mogło powstać powoli


Żeby coś miało „ręce i nogi” w nauce nie wystarczą jakieś tam twierdzenia kogoś tam.

KAAN pisze:Także zasada przyczynowości stojąca u podstaw wszelkich nauk przyrodniczych pokazuje że świat musiał być stworzony.


Teoria Wielkiego Wybuchu jest obecnie uznawana za najbardziej prawdopodobną.
Kompletnie nie wiadomo, co było przed WW. Jest to o tyle niezręczne pytanie, że „przed” prawdopodobnie nie istniał nawet czas jaki dziś znamy.


No i miałeś podać naukowe dowody na istnienie Jahwe a tradycyjnie nie podałeś żadnego!
Jedyne co w kółko klepiesz w tym zakresie na tym forum to religijne interpretacje naukowych odkryć. Jest to klasyczne podejście „bóg zapchaj dziura”. Gdy nauka czegoś jeszcze nie wie – to musi to być bóg no i oczywiście ten nasz bóg :)
Bardzo prymitywne rozumowanie.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: KAAN » 12 maja 2017, 15:28

fryderyk pisze:
KAAN pisze: Jest natomiast wiadome każdemu biologowi że życie musiało od początku być na wysokim stopniu komplikacji
Że też nie masz żadnych oporów przed pisaniem takich oczywistych kłamstw... Przecież w twojej religii kłamstwo to grzech, a za grzech należy ci się kara...
Prowokujesz mnie żeby znowu dać ci karniaka, lubisz być męczennikiem, ale jak będziesz zarzucał mi kłamstwo to z pewnością dostaniesz karniaka :)
Masz jakąś merytoryczną odpowiedź?
KAAN pisze:To są przypuszczenia części geologów

Kolejne kłamstwo.
A niech tam, masz karniaka za trolowanie.
To nie przypuszczenia tylko faktyczny, powszechny stan wiedzy z geologii – Ziemia ma ok 4,5 mld lat.
Jakiś dowód?
KAAN pisze:natomiast sa tacy, którzy pokazują że wiele skał nie mogło powstać powoli
Żeby coś miało „ręce i nogi” w nauce nie wystarczą jakieś tam twierdzenia kogoś tam.
Dokłądnie tak jak twoje twierdzenia nie wystarczają do zanegowania prawdy.
KAAN pisze:Także zasada przyczynowości stojąca u podstaw wszelkich nauk przyrodniczych pokazuje że świat musiał być stworzony.
Teoria Wielkiego Wybuchu jest obecnie uznawana za najbardziej prawdopodobną.
Już nie, nie jesteś na bieżąco.

No i miałeś podać naukowe dowody na istnienie Jahwe a tradycyjnie nie podałeś żadnego!
Nie miałem, dostałeś dowody innego typu, nauka nie jest bogiem.
Jedyne co w kółko klepiesz w tym zakresie na tym forum to religijne interpretacje naukowych odkryć. Jest to klasyczne podejście „bóg zapchaj dziura”. Gdy nauka czegoś jeszcze nie wie – to musi to być bóg no i oczywiście ten nasz bóg :)
A za epitety pod adresem Boga dostajesz jeszcze jeden punkt karny.

Bardzo prymitywne rozumowanie.
Twoje argumenty są bardzo prymitywne, nie podałeś żadnego merytorycznego uzasadnienia swoich tez.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: fryderyk » 12 maja 2017, 15:43

KAAN pisze:Twoje argumenty są bardzo prymitywne, nie podałeś żadnego merytorycznego uzasadnienia swoich tez.


Dziwię się sam sobie, że zacząłem znów z tobą wymianę zdań :D
Efekt jak zwykle ten sam: irracjonalna interpretacja odkryć naukowych przepuszczona przez filtr religijnego fundamentalizmu.
Mieszanka zabójcza dla zdrowego rozsądku...

Bywaj zdrów. Więcej tego błędu nie zamierzam popełniać.


Oszołom ;-)
Posty: 59
Rejestracja: 20 mar 2017, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Oszołom ;-) » 18 maja 2017, 00:20

fryderyk pisze:Ad. 2. To dlaczego nie próbuje nawiązać ze mną tej relacji? Nie widzę, nie słyszę, nie czuję niczego podobnego. A zwracałem się do niego grubo ponad 20 lat...
A czujesz czasem miłość? Współczucie? Pokój? Piękno? Doświadczasz mądrości? Natchnienia? Doznajesz czasem przebłysku, który pozwala Ci się wydostać z trudnej sytuacji? Doznajesz czasem oświecenia serca i umysłu? Pocieszenia? Jak myślisz, skąd to wszystko pochodzi?

Czy potrafisz rozpoznać swoją Najwznioślejszą Myśl, Najwznioślejsze Uczucie, Najwznioślejsze Działanie? Gdy intuicyjnie czujesz/wiesz, jaka jest najlepsza opcja, choć trudno może Ci być temu zaufać, bo...wymaga to ufności (faith)?

fryderyk pisze:Jahwe - wymyślona przez żydów, fikcyjna postać literacka o potężnych cechach nadprzyrodzonych. Wg mitologi żydowskiej, postać ta stworzyła cały wszechświat z niczego, a człowieka z gliny.
fryderyk pisze:Fakty są następujące: Nie znane są żadne faktyczne dowody na rzeczywiste istnienie Jahwe - nadnaturalnej postaci z literatury żydowskiej.
Jedyne co jest to twierdzenia ludzi o tym, że w jakiś sposób czują istnienie tej postaci. W jaki sposób? Nie wiadomo.
A czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego akurat imię "Jahwe"? Są różne teorie, ale ja osobiście sympatyzuję z następującą genezą:

13 Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» 14 5 Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». 15 Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.

Możesz zwrócić się z czcią do Boga, wymawiając Jego imię (JESTEM), wsłuchać się w ciszy i zobaczyć, co się stanie.

fryderyk pisze:Część z nich twierdzi, że mają jakiś dodatkowy zmysł, który umożliwia im odczuwanie Jahwe. Wg nich zmysł ten jest tylko dostępny dla wybrańców, a pozostali nie są w stanie nawet zrozumieć czym ten zmysł w ogóle jest...
A gdybym Ci powiedział, że Ty również masz ten zmysł? I że chodzi o Boży spokój, który przekracza wszelkie zrozumienie?


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: kontousunieteMtl » 18 maja 2017, 09:52

fryderyk pisze:]Fakty są następujące: Nie znane są żadne faktyczne dowody na rzeczywiste istnienie Jahwe - nadnaturalnej postaci z literatury żydowskiej.


Fakty sa takie, Fryderyku, ze twoje zycie jest zalezne od Boga. Jak pisze Salomon, czlowiek nie jest w stanie nawet swoim wlasnym krokiem kierowac..."Osiągniecia" nauki to tylko dowod, ze czlowiek z natury danej mu przez Stworce dązy do poznania prawdy o sobie i otaczajacej go rzeczywistosci. Bardzo czesto ludzie nie uswiadamiaja sobie w ogole, ze ich dzialania są mozliwe z racji powiązania ze Zrodlem Zycia...i ograniczone nieuchronną smiercią ciala (mozgu).

To egoizm prowadzi do tego, ze rozum staje sie bogiem. Egoizm to zamkniecie sie na rzeczywistosc duchową....to poleganie na wlasnym rozumie. W Biblii czytamy jednak, aby "zaufac Bogu i nie polegac na wlasnym rozumie".


Jedyne co jest to twierdzenia ludzi o tym, że w jakiś sposób czują istnienie tej postaci. W jaki sposób? Nie wiadomo.


Wiadomo, wiadomo...wiedzą to jednak tylko ludzie, ktorym Bog daje sie poznac...Biblia nazywa ich wybranymi...Albo Kosciolem...To ludzie otwarci na rzeczywistosc duchową, ktorzy swojej egzystencji nie ograniczaja tylko do spraw materialnych, zdając sobie sprawe z istnienia Zrodla Zycia.


Część z nich twierdzi, że mają jakiś dodatkowy zmysł, który umożliwia im odczuwanie Jahwe. Wg nich zmysł ten jest tylko dostępny dla wybrańców, a pozostali nie są w stanie nawet zrozumieć czym ten zmysł w ogóle jest... :hihi:


To nie jest zaden dodatkowy zmysl lecz SWIADOMOSC ISTNIENIA.

I prawdą jest, ze ci wybrancy to ludzie swiadomi, stanowiący zdecydowaną mniejszosc...To Kosciol Chrystusa...czyli spolecznosc ludzi ozywionych Duchem i tym samym " wyrwanym z tego swiata"...czyli zdolnych poruszac sie rowniez na plaszczyznie duchowej, gdzie patrzy sie na wszystko z zupelnie innej perspektywy...nieograniczonej materią ziemskiej rzeczywistosci.

Pozostali to ludzie martwi duchowo...zamknieci w ciemnosci i blądzący po omacku.
Jezus nazywa ich "umarlymi":

Ewangelia Mateusza 8.21-22

Biblia Warszawska: "A drugi z uczniów rzekł do niego: Panie, pozwól mi wpierw odejść i pogrzebać ojca mojego. Ale Jezus rzekł mu: Pójdź za mną, a umarli niechaj grzebią umarłych swoich."

Biblia Tysiąclecia: " Ktoś inny spośród uczniów rzekł do Niego: Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca! Lecz Jezus mu odpowiedział: Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych!"



Tak się sprawy mają ;)


Sprawy maja sie zawsze adekwatnie do stanu twojej swiadomosci, Fryderyku... :->


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 18 maja 2017, 12:47

Oszołom ;-) pisze:A czujesz czasem miłość? Współczucie? Pokój? Piękno? Doświadczasz mądrości? Natchnienia? Doznajesz czasem przebłysku, który pozwala Ci się wydostać z trudnej sytuacji? Doznajesz czasem oświecenia serca i umysłu? Pocieszenia? Jak myślisz, skąd to wszystko pochodzi?


Pochodzi to oczywiście z mózgu.
Uszkodzisz w odpowiedni sposób mózg i już nie doświadczasz tych rzeczy.

Oszołom ;-) pisze:Możesz zwrócić się z czcią do Boga, wymawiając Jego imię (JESTEM), wsłuchać się w ciszy i zobaczyć, co się stanie.


Próbowałem wiele razy. Nic specjalnego nie zauważyłem.

Oszołom ;-) pisze:A gdybym Ci powiedział, że Ty również masz ten zmysł? I że chodzi o Boży spokój, który przekracza wszelkie zrozumienie?


Jest wiele sposobów żeby zaznać spokoju.
Buddyści mają jeszcze większy spokój i wewnętrzną harmonię.


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: fryderyk » 18 maja 2017, 12:59

Motyl pisze:Fakty sa takie, Fryderyku, ze twoje zycie jest zalezne od Boga. 


To żaden fakt. To tylko nie poparta żadnymi dowodami religijna hipoteza. Takich różnych wziętych z powietrza hipotez jest mnóstwo na świecie. Zero wiarygodności niestety.

Motyl pisze:."Osiągniecia" nauki to tylko dowod, ze czlowiek z natury danej mu przez Stworce dązy do poznania prawdy o sobie i otaczajacej go rzeczywistosci. 


Osiągnięcia nauki to dowód, że człowiek jest istotą inteligentną.
Osiągnięcia nauki nie mają nic wspólnego z jakimkolwiek bogiem z jakiejkolwiek religii.


Motyl pisze:Bardzo czesto ludzie nie uswiadamiaja sobie w ogole, ze ich dzialania są mozliwe z racji powiązania ze Zrodlem Zycia.


New age ;) ?

Motyl pisze:W Biblii czytamy jednak, aby "zaufac Bogu i nie polegac na wlasnym rozumie".


Bardzo zła rada. Gdybyśmy wszyscy ją stosowali to tkwili byśmy nadal w starożytności.


Motyl pisze:To nie jest zaden dodatkowy zmysl lecz SWIADOMOSC ISTNIENIA.


Każdy zdrowy na umyśle człowiek ma świadomość istnienia.


Jahwe to mitologiczna, fikcyjna postać z żydowskiej literatury. Nie istnieje naprawdę.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: kontousunieteMtl » 18 maja 2017, 13:44

fryderyk pisze:Każdy zdrowy na umyśle człowiek ma świadomość istnienia.



A skad bierze sie taka swiadomosc w zdrowym umysle ?


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: fryderyk » 18 maja 2017, 13:48

Motyl pisze:
fryderyk pisze:Każdy zdrowy na umyśle człowiek ma świadomość istnienia.


A skad bierze sie taka swiadomosc w zdrowym umysle ?


Świadomość istnienia bierze się z mózgu.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: kontousunieteMtl » 18 maja 2017, 14:05

fryderyk pisze:
Motyl pisze:
fryderyk pisze:Każdy zdrowy na umyśle człowiek ma świadomość istnienia.


A skad bierze sie taka swiadomosc w zdrowym umysle ?


Świadomość istnienia bierze się z mózgu.



No a samo istnienie...?...tez bierze sie z mozgu...?


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: fryderyk » 18 maja 2017, 14:06

Motyl pisze:No a samo istnienie...?...tez bierze sie z mozgu...?


Istnienie czego? Materii ?


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: kontousunieteMtl » 18 maja 2017, 14:15

fryderyk pisze:
Motyl pisze:No a samo istnienie...?...tez bierze sie z mozgu...?


Istnienie czego? Materii ?


Istnienie wszystkiego oczywiscie...materii ...energii...przestrzeni...?...zycia we wszystkich jego aspektach...?

I czym jest to Cos...czy moze ten Ktos...ten Subiekt, ktory sobie to wszystko uswiadamia...?


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: fryderyk » 18 maja 2017, 14:24

Motyl pisze:Istnienie wszystkiego oczywiscie...materii ...energii...przestrzeni...?...zycia we wszystkich jego aspektach...?


Wg obecnego stanu nauki, materia, energia, czas, przestrzeń - pochodzą z tzw Wielkiego Wybuchu. Co było przed nim - nie wiadomo.

Motyl pisze:I czym jest to Cos...czy moze ten Ktos...ten Subiekt, ktory sobie to wszystko uswiadamia...?

Człowiek sobie uświadamia swoje istnienie. Zwierzęta również (raczej nie wszystkie).
A innej świadomości poza tą znaną na Ziemi nie znamy...



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości