Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Sebek » 18 maja 2017, 16:48

Może napiszę w tym wątku.
Zacząłem upadać w mojej wierze. Im więcej czytam Biblię to tym bardziej popadam w zwątpienie. .... wierzę w Boga ale jakoś odrzuca mnie od Boga Jahwe.
Czemu On zawsze żąda krwi, ofiary? Czemu wydał Jezusa na takie męki? Zaczynam rozumieć Fryderyka heh... Czy nie można nas inaczej zbawić?


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 18 maja 2017, 16:54

Sebek pisze:Czemu On zawsze żąda krwi, ofiary? Czemu wydał Jezusa na takie męki? Zaczynam rozumieć Fryderyka heh... Czy nie można nas inaczej zbawić?


Bo Jahwe jest postacią wymyśloną przez ludzi żyjących w takich, a nie innych czasach.
Stąd jego cechy są odbiciem światopoglądu ludzi tamtej epoki.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: MMW » 18 maja 2017, 18:30

Sebek pisze:Może napiszę w tym wątku.
Zacząłem upadać w mojej wierze. Im więcej czytam Biblię to tym bardziej popadam w zwątpienie. .... wierzę w Boga ale jakoś odrzuca mnie od Boga Jahwe.
Czemu On zawsze żąda krwi, ofiary? Czemu wydał Jezusa na takie męki? Zaczynam rozumieć Fryderyka heh... Czy nie można nas inaczej zbawić?


Bo "Jahwe" to twór będący odzwierciedleniem mentalności ludzi czasów, w których powstał. Spójrz na mentalność współczesnych ludzi Bliskiego Wschodu: mściwość [niekończące się konflikty religijne, narodowe, klanowe, terroryzm], karykaturalnie rozumiany honor [np. zamordować córkę, bo sama wybrała sobie męża], pogarda wobec kobiet, nienawiść wobec innych religii/odłamów, bezwzględność w odbieraniu życia, brak szacunku dla życia ludzkiego itp. Czyżbyś oczekiwał, że ludzie takiego pokroju stworzą przyjaznego, współczującego Boga? Nie, stworzyli Boga na ich kiepską miarę a chrześcijaństwo, jako mutacja judaizmu, jest tymi wadami skażone. Chrześcijaństwo próbowało uciec od tego koszmarnego "Jahwe", a i tak jak bumerang wróciła mściwość i reszta wad [wystarczy zajrzeć do Objawienia, które kumuluje wszystkie patologie judaizmu].


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: kruszynka » 18 maja 2017, 19:20

Sebek pisze:Czemu wydał Jezusa na takie męki?

Nie. Jezus sam oddał życie za nas.
Znasz historie, w których słyszymy, że ktoś oddaje życie za kogoś? Np Kolbe Maksymilian oddał życie za współwięźnia. Kolbe trawił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam przyjął na siebie karę śmierci człowieka, który posiadał żonę i dzieci.
Potrafisz zrozumieć miłość? Czy i Ty w takiej sytuacji nie poswięcił swojego życia z....miłości? W tak ekstremalnej sytuacji nie oddałbyś życia za swoje dzieci?
Więc czego nie rozumiesz?


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Janek » 18 maja 2017, 19:22

A co ma mentalność jakiś dzikusów do tego co napisano w Biblii?


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: MMW » 18 maja 2017, 20:28

Janek pisze:A co ma mentalność jakiś dzikusów do tego co napisano w Biblii?


Choćby to, że wizja Boga starotestamentowego to w dużej części kalka jakiegoś bliskowschodniego satrapy: żądającego czci wyłącznie dla siebie, zazdrosnego, popędliwego, bezwzględnego wobec przeciwników itp. Taki Husajn czy Kadafi umiejscowiony nad chmurkami. Nie widać związków?


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Janek » 18 maja 2017, 20:31

No dobra,ale dzikus może sobie wziąć nawet bolka i lolka i to "przekalkować" na przykazanie bądź dzikusem.
Gdyby dzikus naprawdę kalkował treść Biblii to by nie był dzikusem bo jej treść nakazuje coś innego.
A co do cech który tutaj zapodajesz postudiuj zemsta oznacza wymierzenie sprawiedliwej kary.
Bóg jest taki sam w "NT" i też ukarze grzeszne narody we właściwym momencie..


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: MMW » 19 maja 2017, 17:32

Janek pisze:No dobra,ale dzikus może sobie wziąć nawet bolka i lolka i to "przekalkować" na przykazanie bądź dzikusem.
Gdyby dzikus naprawdę kalkował treść Biblii to by nie był dzikusem bo jej treść nakazuje coś innego.
A co do cech który tutaj zapodajesz postudiuj zemsta oznacza wymierzenie sprawiedliwej kary.
Bóg jest taki sam w "NT" i też ukarze grzeszne narody we właściwym momencie..


Pierwsze 2 zdania są dla mnie niezrozumiałe.

Co do sprawiedliwej kary, to oczywiście bliskowschodnia dzicz innej nie zna: sprawiedliwie mordują Żydzi Palestyńczyków, sprawiedliwie wysadzają się islamscy terroryści wśród przypadkowych ludzi, sprawiedliwie oblewa się twarz kwasem nieposłusznym kobietom itd. Nie znam w historii dyktatora, przywódcy religijnego, terrorysty itp., którzy by swoją przemoc nazywali niesprawiedliwą. Wszystko jest jak najbardziej sprawiedliwe.

Co do ostatniego zdania pokazujesz, że chrześcijaństwo, co zresztą już wcześniej powiedziałem, nie posunęło się specjalnie naprzód od czasów starotestamentowych i ludzie tacy jak ty z radością czytają ostatnią księgę Biblii, bo mogą tam znaleźć, bez poczucia winy, ujście dla swojej nienawiści, żądzy zemsty i wszelkich plugawych myśli i uczuć. Dlatego nie mam sentymentu do religii, przez którą zmarnowałem kilkanaście lat życia. Ona nie czyni ludzi lepszymi, tylko uczy ich szukać usprawiedliwienia dla swoich podłych cech, bo skoro Bóg tak ochoczo morduje, to trzeba się z tego cieszyć. Jest to sztuka hipokryzji, w której projektuje się żądzę zemsty na Boga i jego czyni wykonawcą tego, czego samemu się pragnie.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Janek » 19 maja 2017, 17:37

Tłumaczyłem,że to nie wina treści Biblii,że człowiek jest dzikusem,ale jego chciejstwa
i to samo mógłby robić na podstawie innej książki/bajki..np wyżej wymienionej,
Biblia naucza czegoś zupełnie odwrotnego,a i obraz Boga jest inny.
Tak się składa,że nie tylko w ostatniej księdze jest o tym mowa
a motyw wiecznej kary przeplata się przez całe Pismo.
Nie wiesz jak interpretuje,a tym bardziej co czuje.
Reszty nie mam ochoty komentować.
Zgorzkniałe wodolejstwo.
Aha i adios-bez odbioru.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: MMW » 19 maja 2017, 17:48

Biblię napisał człowiek i zawiera ona typowo ludzkie i niestety bardzo prymitywne pragnienia dotyczące krwawej zemsty na przeciwnikach. Czyli to, czym zachłystuje się każdy terrorysta, zanim nie wysadzi się w powietrze i na czy zasadza się niemal cała historia ludzkości; zemsta, rewanż, rzeź itd. Treści wykraczających poza najbardziej prostackie motywy zemsty, rzezi, walki o władzę itp. jest tam niewiele, trochę w niektórych mowach przypisywanych Chrystusowi i trochę w listach przypisywanych apostołom. Reszta to ta sama, krwawa jatka w nowym sosie, gdzie zamiast odnowy ziemskiego królestwa Izraela i wymordowania jego wrogów mamy nowe niebo wraz z odnowieniem Izraela i również wymordowanie wszystkich wrogów, ale z większym rozmachem. Różnica taka, że wciśnięto kościół i niebo oraz spersonifikowano Boga w osobę Chrystusa a także przedłużono męki w nieskończoność, żeby było bardziej groźnie i krwawo.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: kruszynka » 19 maja 2017, 18:03

MMW.
Jak można studiować słowo tyle lat i niczego nie zrozumieć?


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 19 maja 2017, 18:09

MMW pisze:Biblię napisał człowiek i zawiera ona typowo ludzkie i niestety bardzo prymitywne pragnienia dotyczące krwawej zemsty na przeciwnikach...
:great:
Bardzo dobrze to opisałeś w kilku ostatnich postach. Jakbym czytał swoje myśli :)


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 19 maja 2017, 18:11

kruszynka pisze:Jak można studiować słowo tyle lat i niczego nie zrozumieć?


Widać, że zrozumiał bardzo dużo i bardzo zgrabnie to wykłada.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: kruszynka » 19 maja 2017, 18:16

fryderyk pisze:Widać, że zrozumiał bardzo dużo i bardzo zgrabnie to wykłada.

Przejrzyj to forum w....latach.
Mówca podawał się za wierzącego.
Przez te lata był niepełnosprawny umysłowo? Czy teraz coś szwankuje? Dokonamy wyboru?

Zauważ, że werdykt zależy od wypowiedzi osoby, która zmienia zdanie i denominacje jak skarpetki.

Znalazłeś autorytet?


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: MMW » 19 maja 2017, 18:28

Może zamiast osobistych przytyków doczekam się wyjaśnienia, o co chodzi w Biblii, skoro przez kilkanaście lat nie zrozumiałem? Bo na dzień dzisiejszy dobroć chrześcijańskiego [podkreślam: chrześcijańskiego] Boga, sprawa piekła itp. wyglądają jak w pewnym kawale:
- Puk, puk!
- Kto tam?
- Jezus.
- Czego chcesz?
- Chcę Cię zbawić.
- Przed czym?
- Przed tym co Ci zrobię, jeśli mnie nie wpuścisz!



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości