Czy wierzycie w pieklo?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wierzycie w pieklo?

Postautor: KAAN » 01 gru 2015, 09:14

fryderyk pisze:Kaan nie podał żadnych dowodów na poparcie swoich hipotez.
Piszesz nieprawdę, podałem ci, ale masz problem z percepcją :)
Przypominam jakie są jego hipotezy:
"Nasz świat został stworzony przez biblijnego Boga Jahwe".
"Granit został stworzony przez biblijnego Boga Jahwe"
To nie hipotezy a fakty, problem w tym że nie da się śleemu wyjaśnić czym jest kolor nieba :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wierzycie w pieklo?

Postautor: KAAN » 01 gru 2015, 09:34

fryderyk pisze:Czy zatem uważasz, że powstanie granitu w ułamku sekundy jest absolutnie pewne, potwierdzone naukowo ponad wszelką wątpliwość?
Jest absolutnie pewne i potwierdzone naukowo.
I jeśli tak, to czy uważasz, że ten fakt automatycznie oznacza, że granit został stworzony przez biblijnego Boga Jahwe?
Oczywiście. Nie tylko granit ale wszystko co istnieje jest dziełem jedynego Boga Wszechmogącego.
KAAN pisze:Stworzenie świata nie jest naukowe, ale cudowne; cudów Bożych nie da się udowodnić. Są jednak ślady, takie jak ci pokazałem, z których można wywnioskować że świat został stworzony.
Świat jakoś powstał – to wiemy na pewno.
Nie jakoś, ale został stworzony przez jedynego Boga wszechmogącego.
Nie istnieją jednak żadne dowody czy nawet ślady wskazujące na powstanie świata za sprawą jakiejś istoty posiadającej rozum i wolę - zwanej Jahwe
. Jest mnóstwo dowodów z których część przedstawiono ci już na tym forum :)
KAAN pisze:Nie w każdym przypadku, nagłe pojawienie sie człowieka przy stole w pokoju pełnym ludzi nie jest naturalne.
A co to ma wspólnego z granitem?
Obrazuje dla ciebie skalę czasową zjawisk. Jeśli coś odbiega w sposób znaczący od standardów czasowych dla danej klasy zjawisk to jest dowodem na działanie ponad natualne.
KAAN pisze:To nienaukowe, nie można argumentować niewiedzą.
Nienaukowe to jest argumentowanie, że świat stworzył Jehowa.
Jest jednocześnie naukowe i poza naukowe. Naukowe ponieważ argumenty naukowe przemawiające za stworzeniem są znane, a pozanaukowe ponieważ istnieje świadectwo absolutnie spolegliwego Słowa Bożego - Biblii.
KAAN pisze:To też jest nienaukowe, a właściwie należy do kategorii sf.

Dokładnie do takiej samej kategorii SF należy twoja hipoteza o stworzeniu świata czy granitu przez jakąś istotę o super nieograniczonych mocach :)
Nie do takiej samej kategorii, ponieważ twoje fantazje nie mają podstaw naukowych i oparcia w faktach, a stworzenie świata ma swoje oparcie w badaniach naukowych i świadectwie dokumentu jakim jest Biblia.
KAAN pisze:Przeciwnie odnoszę się do wiedzy o skalach czasowych procesów naturalnych.

A więc mogę powtórzyć:
Klasyczny błąd logiczny – argument odwołujący się do niewiedzy.
Nie wiemy jak coś powstało – a więc bóg to zrobił.
Fałszywe sa twoje wnioski, nie podałeś żadnego poważnego argumentu, który nakazuje ci pisać twoje wnioski i w swoim argumentowaniu odnosisz się do twojej niewiedzy. Inni tą wiedzę mają :)
KAAN pisze:Rzeczywistośc duchowa nie jest na świecie, mylisz podstawowe idee.
To co to jest ta „rzeczywistość duchowa” ?
To bardzo trudny dla ciebie temat, bo muszę ci mówić o rzeczach których nie potrafisz przyjąć. To tak jakbym mówił do ślepego o świetle i kolorach. Świat duchowy nie jest materialny, choć należy do stworzenia. Duchowy świat jest poza zmysłowa percepcją choć istnieje pewna interakcja pomiędzy duchowością i ciałem. Aby zrozumiec te sprawy musisz poznać Biblię, która opisuje zależności pomiędzy duchem i materią wprowadza podstawowe pojęcia i terminy potrzebne do określenia spraw duchowych. Przede wszystkim musisz uwierzyć że Bóg istnieje w przeciwnym wypadku jesteś skazany na dożywotnią niewiedzę. Piszę "dożywotnią" bo po śmierci ciała zostaniesz pouczony o świecie duchowym i przekonasz się jaka jest rzeczywistośc.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wierzycie w pieklo?

Postautor: fryderyk » 01 gru 2015, 10:10

KAAN pisze:fryderyk pisze:
Kaan nie podał żadnych dowodów na poparcie swoich hipotez.
KAAN pisze: Piszesz nieprawdę, podałem ci, ale masz problem z percepcją 


Ależ nie mam problemu z percepcją tylko ty masz problem z wyciąganiem poprawnych wniosków :)

KAAN pisze:To nie hipotezy a fakty, problem w tym że nie da się śleemu wyjaśnić czym jest kolor nieba 


Są różne rodzaje faktów. Religie należą do grupy faktów społecznych.

Twoje hipotezy można zakwalifikować do hipotez z dziedziny fizyki:
"Nasz świat został stworzony przez biblijnego Boga Jahwe". 
"Granit został stworzony przez biblijnego Boga Jahwe"

Są one hipotezami, które jak na razie nie doczekały się udowodnienia.

KAAN pisze:fryderyk pisze:Czy zatem uważasz, że powstanie granitu w ułamku sekundy jest absolutnie pewne, potwierdzone naukowo ponad wszelką wątpliwość?
KAAN pisze:Jest absolutnie pewne i potwierdzone naukowo.


Zadziwiające. Podajesz się za naukowca – specjalistę od chemii i geologii, a piszesz takie rzeczy. Trochę wstyd szczerze mówiąc.
W naukach przyrodniczych nigdy nie osiągamy 100% pewności, będącej domeną matematyki i logiki.
W badaniach przyrodniczych chodzi o pogłębianie naszego zrozumienia i zawężanie zakresu niepewności. Naukowcy są w stanie opisać poszczególne zagadnienia z różnym poziomem pewności.

KAAN pisze:fryderyk pisze:I
jeśli tak, to czy uważasz, że ten fakt automatycznie oznacza, że granit został stworzony przez biblijnego Boga Jahwe?
KAAN pisze:Oczywiście. Nie tylko granit ale wszystko co istnieje jest dziełem jedynego Boga Wszechmogącego.


Tutaj już mówisz jak fundamentalista religijny i z nauką nie ma to nic wspólnego.
Czy wykluczyłeś inne możliwe hipotezy powstania granitu? Nie. Ty nawet żadnej innej nie założyłeś :)
Śmiechu warte jest to jak mieszasz naukę z wierzeniami religijnymi.

KAAN pisze:fryderyk pisze:
Nie istnieją jednak żadne dowody czy nawet ślady wskazujące na powstanie świata za sprawą jakiejś istoty posiadającej rozum i wolę - zwanej Jahwe
KAAN pisze: Jest mnóstwo dowodów z których część przedstawiono ci już na tym forum


Nie przedstawiono mi na tym forum żadnych takich dowodów, a jedynie spekulacje, hipotezy i błędnie wyciągane wnioski. To wszystko.

KAAN pisze:KAAN pisze:Nie w każdym przypadku, nagłe pojawienie sie człowieka przy stole w pokoju pełnym ludzi nie jest naturalne.
A co to ma wspólnego z granitem?
Obrazuje dla ciebie skalę czasową zjawisk. Jeśli coś odbiega w sposób znaczący od standardów czasowych dla danej klasy zjawisk to jest dowodem na działanie ponad natualne.

Czy działania człowieka są wg ciebie naturalne czy ponad naturalne?

KAAN pisze:Nie do takiej samej kategorii, ponieważ twoje fantazje nie mają podstaw naukowych i oparcia w faktach, a stworzenie świata ma swoje oparcie w badaniach naukowych i świadectwie dokumentu jakim jest Biblia.


Twoje fantazje religijne i wiele fantazji biblijnych dokładnie tak samo nie ma podstaw naukowych i oparcia w faktach :)
Dlatego podałem ci hipotezę analogiczną – stworzenie granitu przez obcą cywilizację – abyś przez analogie mógł to zrozumieć.

KAAN pisze:To bardzo trudny dla ciebie temat, bo muszę ci mówić o rzeczach których nie potrafisz przyjąć. To tak jakbym mówił do ślepego o świetle i kolorach. Świat duchowy nie jest materialny, choć należy do stworzenia. Duchowy świat jest poza zmysłowa percepcją choć istnieje pewna interakcja pomiędzy duchowością i ciałem. Aby zrozumiec te sprawy musisz poznać Biblię, która opisuje zależności pomiędzy duchem i materią wprowadza podstawowe pojęcia i terminy potrzebne do określenia spraw duchowych. Przede wszystkim musisz uwierzyć że Bóg istnieje w przeciwnym wypadku jesteś skazany na dożywotnią niewiedzę. Piszę "dożywotnią" bo po śmierci ciała zostaniesz pouczony o świecie duchowym i przekonasz się jaka jest rzeczywistośc.

Jeśli coś jest poza naszą percepcją to chyba nie da się tego poznać?
Inne religie też mają swoje światy duchowe i swoich bogów.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wierzycie w pieklo?

Postautor: KAAN » 01 gru 2015, 13:27

KAAN pisze:To nie hipotezy a fakty, problem w tym że nie da się śleemu wyjaśnić czym jest kolor nieba 
Są różne rodzaje faktów.
Fakty są faktami i nie da się człowiekowi, który nie widzi wyjaśnić istoty widzenia, tak samo człowiekowi który jest slepy na sprawy duchowe nie da się wyjaśnić tej sfery rzeczywistości.
KAAN pisze:fryderyk pisze:Czy zatem uważasz, że powstanie granitu w ułamku sekundy jest absolutnie pewne, potwierdzone naukowo ponad wszelką wątpliwość?
KAAN pisze:Jest absolutnie pewne i potwierdzone naukowo.
Zadziwiające. Podajesz się za naukowca – specjalistę od chemii i geologii, a piszesz takie rzeczy. Trochę wstyd szczerze mówiąc.
Wstyd i żenada pisać takie rzeczy jak ty piszesz, nie jestem naukowcem, ale potrafię ocenić fakty i zastosować swoją wiedzę na poziomie uniwersytetu w praktyce. Czego ty najwidoczniej nie potrafisz skoro piszesz takie bajeczki o zielonych ludzikach.
W naukach przyrodniczych nigdy nie osiągamy 100% pewności, będącej domeną matematyki i logiki.
Nie masz racji, są rzeczy w nauce i technice które są absolutnie pewne, jak to że w węźle sieci nie gromadzi się ładunek co jest podstawą do sformułowania praw Kirhoffa.
W badaniach przyrodniczych chodzi o pogłębianie naszego zrozumienia i zawężanie zakresu niepewności.
Masz bardzo pesymistyczną prywatną definicję nauki. Poważni naukowcy dążą do poznania prawdy, rzeczywistości, a nie do zmniejszania niepewności. Człowiek zrównoważony, poważny docieka prawdy a nie pływa w morzu niepewności i rozterek.
Naukowcy są w stanie opisać poszczególne zagadnienia z różnym poziomem pewności.
Znowu widzisz tylko malutki wycinek pracy naukowca; tworzenie modeli jest potrzebne do zrozumienia zachodzących zjawisk i tworzenia spójnego kierunku myślenia, uporządkowania różnego rodzaju spostrzeżeń. Zwykle dzieje się to w sferze matematyki (powinieneś o tym wiedzieć). Jednak każdy naukowiec wie, ze matematyka jest tylko narzędziem do zrozumienia rzeczywistości, a nie samą rzeczywistością i nie nadaje się do opisu bardzo wielu spraw np miłości, wolności, sprawiedliwości, życia, śmierci, sensu i faktu istnienia itd.
KAAN pisze:fryderyk pisze:I jeśli tak, to czy uważasz, że ten fakt automatycznie oznacza, że granit został stworzony przez biblijnego Boga Jahwe?
KAAN pisze:Oczywiście. Nie tylko granit ale wszystko co istnieje jest dziełem jedynego Boga Wszechmogącego.
Tutaj już mówisz jak fundamentalista religijny i z nauką nie ma to nic wspólnego.
To tylko twoja reakcja alergiczna na słowo Bóg. Ateiści są uczuleni na duchowość i dlatego reagują nadmiernie w stosunku do bodźca :D
Nauka ma wiele wspólnego z Bogiem, praktycznie całe podstawy nauki tworzone były przez ludzi wierzących w Boga Wszechmogącego, a i dzisiaj mnóstwo naukowców to ludzie wierzący. Pan Bóg dał nam dar logicznego rozumowania i dociekania prawdy, dlatego w Biblii jest ciągłe odwoływanie się do rozumu ludzkiego i prawdy. W Biblii jest podstawa do tego by być dobrym naukowcem i dociekać prawdy. Bezbożni naukowcy bardzo często nie są dobrymi naukowcami, bo krążą po bezdrożach hipotez negujących istnienie Boga. Cała teoria ewolucji (szeroka definicja) ma w swoich podstawach zanegowanie Bożej mocy.
Czy wykluczyłeś inne możliwe hipotezy powstania granitu?
Znasz jakąś?
Nie przedstawiono mi na tym forum żadnych takich dowodów,
Przedstawiono, ale ty nie chcesz ich przyjąć, to tylko twój osobisty problem. Inni nie mają takich problemów, bo po prostu rozumieją co się im przekazuje.
Czy działania człowieka są wg ciebie naturalne czy ponad naturalne?
To zależy; człowiek zwykle działa w sposób naturtalny. Bywały jednak przypadki w historii, kiedy ludzie działali w sposób nadnaturalny.
Dlatego podałem ci hipotezę analogiczną – stworzenie granitu przez obcą cywilizację – abyś przez analogie mógł to zrozumieć.
Twoje fantazje nie są analogiczne z rzeczywistością, z faktami :)
KAAN pisze:To bardzo trudny dla ciebie temat, bo muszę ci mówić o rzeczach których nie potrafisz przyjąć. To tak jakbym mówił do ślepego o świetle i kolorach. Świat duchowy nie jest materialny, choć należy do stworzenia. Duchowy świat jest poza zmysłowa percepcją choć istnieje pewna interakcja pomiędzy duchowością i ciałem. Aby zrozumiec te sprawy musisz poznać Biblię, która opisuje zależności pomiędzy duchem i materią wprowadza podstawowe pojęcia i terminy potrzebne do określenia spraw duchowych. Przede wszystkim musisz uwierzyć że Bóg istnieje w przeciwnym wypadku jesteś skazany na dożywotnią niewiedzę. Piszę "dożywotnią" bo po śmierci ciała zostaniesz pouczony o świecie duchowym i przekonasz się jaka jest rzeczywistośc.
Jeśli coś jest poza naszą percepcją to chyba nie da się tego poznać?
Nie da się, musiałbyś najpierw swoją percepcję poszerzyć wierząc że istnieje coś poza twoim zamkniętym prywatnym światkiem. Nie poznasz zapachu kwiatka jeśli będziesz się upierał że wąchanie nie ma sensu i pozostaniesz z dala od niego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wierzycie w pieklo?

Postautor: fryderyk » 01 gru 2015, 14:22

KAAN pisze:Fakty są faktami i nie da się człowiekowi, który nie widzi wyjaśnić istoty widzenia, tak samo człowiekowi który jest slepy na sprawy duchowe nie da się wyjaśnić tej sfery rzeczywistości.


Ty albo nie umiesz wyjaśnić czym są te duchowe sprawy albo nie chcesz.
To co to jest w końcu ta „duchowa rzeczywistość” ?
Operujesz terminami, których jak na razie nie wyjaśniłeś. Nie wiadomo o czym więc mówisz.


fryderyk pisze:Czy zatem uważasz, że powstanie granitu w ułamku sekundy jest absolutnie pewne, potwierdzone naukowo ponad wszelką wątpliwość?
KAAN pisze:Jest absolutnie pewne i potwierdzone naukowo.
fryderyk pisze:Zadziwiające. Podajesz się za naukowca – specjalistę od chemii i geologii, a piszesz takie rzeczy. Trochę wstyd szczerze mówiąc.

KAAN pisze:Wstyd i żenada pisać takie rzeczy jak ty piszesz, nie jestem naukowcem, ale potrafię ocenić fakty i zastosować swoją wiedzę na poziomie uniwersytetu w praktyce. Czego ty najwidoczniej nie potrafisz skoro piszesz takie bajeczki o zielonych ludzikach.


Jeśli wytknie ci się pewne ewidentne błędy w rozumowaniu to reagujesz jak zwykle ostro alergicznie i to co ci się wytyka starasz się przerzucić na swojego rozmówcę.
W psychologi jest to znane jako jeden z mechanizmów obronnych – wyparcie.

Twoim ewidentnym błędem w rozumowaniu jest pochopne wyciąganie nieuprawdopodobnionych wniosków.
Zarzucasz mi pisanie bajeczek o zielonych ludzikach, a sam na poważnie traktujesz bajeczkę o jakiejś osobie z nieba :) To dokładnie ten sam kaliber bajkowości.
Tylko że ja nie wierzę ponad wszelką wątpliwość w istnienie zielonych ludzików i nie buduję swojego światopoglądu na takiej hipotezie, a jedynie przedstawiam hipotezę analogiczną do twojej.

Masz bardzo pesymistyczną prywatną definicję nauki. Poważni naukowcy dążą do poznania prawdy, rzeczywistości, a nie do zmniejszania niepewności. Człowiek zrównoważony, poważny docieka prawdy a nie pływa w morzu niepewności i rozterek.


Masz prawo do własnych opinii i tego nie neguję. Twoja opinia w żaden sposób nie zmienia faktu, że w naukach przyrodniczych nigdy nie osiągamy 100% pewności, będącej domeną matematyki i logiki.
W badaniach przyrodniczych chodzi o pogłębianie naszego zrozumienia i zawężanie zakresu niepewności. Naukowcy są w stanie opisać poszczególne zagadnienia z różnym poziomem pewności. 

Znowu widzisz tylko malutki wycinek pracy naukowca; tworzenie modeli jest potrzebne do zrozumienia zachodzących zjawisk i tworzenia spójnego kierunku myślenia, uporządkowania różnego rodzaju spostrzeżeń.


A czy ja gdzieś mówiłem że tworzenie modeli nie jest potrzebne? Oczywiście że jest niezbędne.
Dyskutujesz w tym miejscu sam ze sobą.

Jednak każdy naukowiec wie, ze matematyka jest tylko narzędziem do zrozumienia rzeczywistości, a nie samą rzeczywistością i nie nadaje się do opisu bardzo wielu spraw np miłości, wolności, sprawiedliwości, życia, śmierci, sensu i faktu istnienia itd.


Tutaj też dyskutujesz sam ze sobą :)

Nauka ma wiele wspólnego z Bogiem, praktycznie całe podstawy nauki tworzone były przez ludzi wierzących w Boga Wszechmogącego, a i dzisiaj mnóstwo naukowców to ludzie wierzący. 


Jeśli nauka ma wiele wspólnego z Bogiem Jahwe to podaj proszę jakąś teorię naukową, która uwzględnia tego Boga ;)
Naukę tworzyli ludzie wierzący w przeróżnych bogów jak i niewierzący w nich.

fryderyk pisze:Czy wykluczyłeś inne możliwe hipotezy powstania granitu?
KAAN pisze:Znasz jakąś?


Podawałem ci już przecież. Można ich sporo podać, np.:
1. Granit został stworzony przez Boga Allaha lub dowolnego innego Boga.
2. Hipoteza buddyjska:
Buddyzm wyklucza dogmat o „Stwórcy”. Dogmat ten sprzeciwia się zasadzie prawa przyczynowo-skutkowego karma, które głosi, że rezultaty przyczyn karmicznych wykonanych przez kogoś doświadczane są tylko przez przez niego i nie mogą być przeniesione na kogoś innego, lub same zniknąć całkowicie bądź wcześniej powstać z niczego. Zasadniczym zagadnieniem w Buddyzmie jest idea Siunjaty, również sprzeczna z dogmatem „Stwórcy”. Siunjata w ujęciu teorii Madhjamakiopisuje, że na poziomie konwencjonalnym, wszystkie zjawiska tworzą się i zanikają pod wpływem odpowiednich dla nich przyczyn i warunków, gdy ostatecznie nie można w tych zjawiskach odnaleźć ich inherentnej, wrodzonej i niezależnej egzystencji, zjawiska te jednak wydają się tak pojawiać, zanikać od czasu nie mającego początku, nie ma dlatego również totalnej pustości, jako nicości. W Buddyzmie występują nauki o powstawaniu wszechświatów, gdy istnieją ku temu odpowiednie warunki w zgodzie z kolektywnym prawem przyczynowo-skutkowym „karma” czujących istot mających przebywać w tych wszechświatach.
3. Granit został stworzony przez zaawansowaną technologicznie cywilizację.

To zależy; człowiek zwykle działa w sposób naturtalny. Bywały jednak przypadki w historii, kiedy ludzie działali w sposób nadnaturalny.

Podaj przykład co rozumiesz przez nadnaturalne działanie człowieka.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wierzycie w pieklo?

Postautor: KAAN » 02 gru 2015, 12:02

fryderyk pisze:
KAAN pisze:Fakty są faktami i nie da się człowiekowi, który nie widzi wyjaśnić istoty widzenia, tak samo człowiekowi który jest slepy na sprawy duchowe nie da się wyjaśnić tej sfery rzeczywistości.
Ty albo nie umiesz wyjaśnić czym są te duchowe sprawy albo nie chcesz.
Umiem i chciałbym, ale twoja postawa nie pozwala na jakiekolwiek działanie.
KAAN pisze:Wstyd i żenada pisać takie rzeczy jak ty piszesz, nie jestem naukowcem, ale potrafię ocenić fakty i zastosować swoją wiedzę na poziomie uniwersytetu w praktyce. Czego ty najwidoczniej nie potrafisz skoro piszesz takie bajeczki o zielonych ludzikach.
Jeśli wytknie ci się pewne ewidentne błędy w rozumowaniu
Nie wytknąłeś błędów w rozumowaniu, tylko napisałeś swoją prywatną opinię, nie jesteś jakimkolwiek autorytetem rozumowania, przeciwnie, nonsens goni nonsens w twoich postach.
Zarzucasz mi pisanie bajeczek o zielonych ludzikach...
Ja ci nie zarzucam, ale stwierdzam fakt :)
Masz bardzo pesymistyczną prywatną definicję nauki. Poważni naukowcy dążą do poznania prawdy, rzeczywistości, a nie do zmniejszania niepewności. Człowiek zrównoważony, poważny docieka prawdy a nie pływa w morzu niepewności i rozterek.
Masz prawo do własnych opinii i tego nie neguję. Twoja opinia w żaden sposób nie zmienia faktu, że w naukach przyrodniczych nigdy nie osiągamy 100% pewności, będącej domeną matematyki i logiki.
Mylisz się, piszesz o stosowalności i znaczeniu modeli zjawisk. Fakty są pewnikami np. mamy pewność 100% że istnieje granit i że ma skład mineralogiczny taki jaki widzimy :)
Znowu widzisz tylko malutki wycinek pracy naukowca; tworzenie modeli jest potrzebne do zrozumienia zachodzących zjawisk i tworzenia spójnego kierunku myślenia, uporządkowania różnego rodzaju spostrzeżeń.

A czy ja gdzieś mówiłem że tworzenie modeli nie jest potrzebne? Oczywiście że jest niezbędne.
No właśnie piszesz tak jakby cala nauka składała sie tylko z modeli. Patrzysz bardzo wybiórczo, nie możesz być naukowcem :) .
Jednak każdy naukowiec wie, ze matematyka jest tylko narzędziem do zrozumienia rzeczywistości, a nie samą rzeczywistością i nie nadaje się do opisu bardzo wielu spraw np miłości, wolności, sprawiedliwości, życia, śmierci, sensu i faktu istnienia itd.
Tutaj też dyskutujesz sam ze sobą :)
Dyskutuję z tobą, bo dla ciebie model to nauka. Nauka zawiera modele a nie odwrotnie.
Nauka ma wiele wspólnego z Bogiem, praktycznie całe podstawy nauki tworzone były przez ludzi wierzących w Boga Wszechmogącego, a i dzisiaj mnóstwo naukowców to ludzie wierzący. 
Jeśli nauka ma wiele wspólnego z Bogiem Jahwe to podaj proszę jakąś teorię naukową, która uwzględnia tego Boga ;)
Napisałeś zdanie bez sensu, sformułuj poprawnie swoją tezę. Co to jest "uwzględnianie Boga" ?
fryderyk pisze:Czy wykluczyłeś inne możliwe hipotezy powstania granitu?
KAAN pisze:Znasz jakąś?
1. Granit został stworzony przez Boga Allaha... 2. Hipoteza buddyjska...
3. Granit został stworzony przez zaawansowaną technologicznie cywilizację.
To nie są hipotezy naukowe, ani oparte o wiarygodne dokumenty. Nie ma co się nimi zajmować.
To zależy; człowiek zwykle działa w sposób naturtalny. Bywały jednak przypadki w historii, kiedy ludzie działali w sposób nadnaturalny.
Podaj przykład co rozumiesz przez nadnaturalne działanie człowieka.
Przykład:
Mat 15:30 I przyszło do niego mnóstwo ludu, mając z sobą chromych, kalekich, ślepych, niemych oraz wielu innych i kładli ich u nóg jego, a On ich uzdrowił,
31 Tak iż się lud zdumiewał, widząc, że niemi mówią, kalecy odzyskują zdrowie, chromi chodzą, ślepi widzą, i wielbili Boga Izraela.
32 A Jezus wezwał uczniów swoich i rzekł: Żal mi tego ludu; albowiem już trzy dni są ze mną i nie mają co jeść, a Ja nie chcę ich odprawić głodnych, aby czasem w drodze nie zasłabli.
33 I rzekli mu uczniowie: Skądże mamy wziąć na pustkowiu tyle chleba, aby nakarmić takie mnóstwo ludu?
34 A Jezus ich zapytał: Ile macie chlebów? A oni odpowiedzieli: Siedem i kilka rybek.
35 I kazał ludowi usiąść na ziemi.
36 Wziął siedem chlebów i ryby, podziękował, łamał i dawał uczniom, a uczniowie ludowi.
37 I jedli wszyscy, i najedli się, i zebrali z pozostałych okruszyn siedem pełnych koszów.
38 A tych, którzy jedli, było cztery tysiące mężów, oprócz kobiet i dzieci


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wierzycie w pieklo?

Postautor: fryderyk » 02 gru 2015, 15:44

KAAN pisze:Nie wytknąłeś błędów w rozumowaniu, tylko napisałeś swoją prywatną opinię, nie jesteś jakimkolwiek autorytetem rozumowania, przeciwnie, nonsens goni nonsens w twoich postach.


Pokazałem ci ewidentne błędy w twoim rozumowaniu. To, że je wypierasz ze swojej świadomości to już mnie w zasadzie nie interesuje – to twój problem.

Z jakichś badań jakiegoś naukowca, które sugerują, że granit powstał w bardzo krótkim czasie nijak nie wynika, że tenże granit został stworzony przez biblijnego boga. Tu nie ma przecież żadnego wynikania. Naukowiec jedynie doszedł do wniosku, że granit powstał w krótkim czasie, a nie w jaki sposób powstał. Ty naprawdę tego nie widzisz czy udajesz? Bo to jest żenujące niestety...

A teraz napisz coś jeszcze bardziej żenującego i powiedz, że to ja piszę żenujące rzeczy :) Śmiało, pośmieję się trochę ...

KAAN pisze:No właśnie piszesz tak jakby cala nauka składała sie tylko z modeli.


Znów dyskutujesz ze sobą...


1. Granit został stworzony przez Boga Allaha... 2. Hipoteza buddyjska...
3. Granit został stworzony przez zaawansowaną technologicznie cywilizację.
KAAN pisze:To nie są hipotezy naukowe, ani oparte o wiarygodne dokumenty. Nie ma co się nimi zajmować.


Poległeś w tym miejscu z kretesem.
Wg ciebie hipoteza „Granit został stworzony przez Boga Allaha” nie jest naukowa, a hipoteza
„Granit został stworzony przez Boga Jahwe” jest już naukowa.

Śmiech na sali! Ale blamaż...



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości