Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: fryderyk » 27 paź 2015, 13:06

Chrześcijański Bóg jest zdefiniowany jako byt osobowy, który wie wszystko . Według chrześcijan, byty osobowe mają wolną wolę.

Aby mieć wolną wolę , trzeba mieć więcej niż jedną opcję, z których każdą można uniknąć. Oznacza to, że przed dokonaniem wyboru, musi istnieć stan niepewności w okresie wyboru potencjalnych opcji, nie można znać przyszłość. Nawet jeśli uważasz, że można przewidzieć swoją decyzję , to jeśli twierdzisz, że masz wolną wolę, to musisz przyznać, że istnieje możliwość zmiany zdania, zanim zapadnie ostateczna decyzja.

Byt/istota, która wie wszystko, nie może mieć tego "stan niepewności". Ona zna już z góry swoje wybory. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby uniknąć swoich decyzji, a więc nie ma wolnej woli. Zatem jeśli byt nie ma wolnej woli to nie jest bytem osobowym. Byt osobowy, który wie wszystko, nie może istnieć.

Dlatego Bóg chrześcijański nie istnieje.


Podobnie jak nie istnieje np. żonaty kawaler czy kwadratowy okrąg.
Takich sprzecznych definicji biblijnego Boga jest oczywiście więcej. To jest tylko jedna z nich.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Rembov » 27 paź 2015, 13:12

Zapomniałeś uwzględnić fakt, że ten "dowód" jest słuszny dla istot, które są ograniczone do "tu i teraz" naszego wszechświata i muszą poruszać się w nurcie czasu, który w nim płynie. Bóg zaś nie jest częścią tego wszechświata i nie podlega ograniczeniom, które nas dotyczą.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: fryderyk » 27 paź 2015, 14:17

Vrijer pisze:O masz, moje zycie leglo w gruzach, i co teraz? :( olaboga


Witaj w nowym, lepszym świecie :) !
Bez notorycznego udręczania samego siebie, obarczania się za winy czynione nawet w myślach, bez strachu przed miejscem wiecznych mąk!
Na gruzach swojego poprzedniego życia zbudujesz nowy i solidny dom. Twój poprzedni był postawiony na piasku...


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: fryderyk » 27 paź 2015, 14:37

Rembov pisze:Zapomniałeś uwzględnić fakt, że ten "dowód" jest słuszny dla istot, które są ograniczone do "tu i teraz" naszego wszechświata i muszą poruszać się w nurcie czasu, który w nim płynie. Bóg zaś nie jest częścią tego wszechświata i nie podlega ograniczeniom, które nas dotyczą.


Wszelkie opisy biblijnego Boga zawierają słowa, których znaczenie rozumiemy w tym świecie a nie w innym, np:
wolna wola, sprawiedliwość, mądrość, miłosierdzie, nienawiść, zazdrość, itd.

Jeśli zatem chcesz powiedzieć, że Jahwe jest wszechwiedzący i ma wolną wolę, ale jest to coś zupełnie innego niż wszechwiedza i wolna wola jaką rozumiemy, to nie wiem o czym mówisz i Ty sam nie wiesz ...

Jeśli by było tak jak mówisz to oznaczałoby, że człowiek nie mógłby powiedzieć nic sensownego na temat takiego Boga, bo wszelkie Ziemskie definicje nie potrafią zdefiniować czegoś co jest poza naszym wszechświatem, czegoś co niepodległa żadnym możliwym do zbadania prawom czy ograniczeniom.
A jednak biblia podaje wiele opisów Boga Jahwe...


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Rembov » 27 paź 2015, 14:41

fryderyk pisze:
Rembov pisze:Zapomniałeś uwzględnić fakt, że ten "dowód" jest słuszny dla istot, które są ograniczone do "tu i teraz" naszego wszechświata i muszą poruszać się w nurcie czasu, który w nim płynie. Bóg zaś nie jest częścią tego wszechświata i nie podlega ograniczeniom, które nas dotyczą.

Wszelkie opisy biblijnego Boga zawierają słowa, których znaczenie rozumiemy w tym świecie a nie w innym, np:
wolna wola, sprawiedliwość, mądrość, miłosierdzie, nienawiść, zazdrość, itd.

Co nie zmienia niczego w tym, co napisałem. Ignorując to, co wskazałem, popełniasz błąd w swojej "analizie", bo nie uwzględnia ona wszystkiego. Co sprawia, że z niekompletnego obrazu początkowego otrzymujemy fałszywy wynik na podsumowaniu.

A jednak biblia podaje wiele opisów Boga Jahwe...

Które są przybliżeniem, bo nasz język po prostu nie jest w stanie opisać dokładnie Boga. Podstawowa sprawa, którą trzeba zapamiętać. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Ariela » 27 paź 2015, 14:56

Gdy mam wolny dzien i wstaje rano i widze jak slonce swieci tak jak dzisiaj, ide do biblioteki, zamawiam sobie cappuccino i czytam jakas ksiazke i wtedy przychodzi mi do glowy taka mysl: "Ariela, a moze by tak przyjac sobie jakas religie? To taki fajny styl zycia, poswiecasz sie czemus, zmieniasz swiat itd. . I wtedy zastanawiam sie jaka religia moglaby zmienic swiat na lepsze, ktora zmotywowalaby mnie do dobrych uczynkow. Ide do dzialu z religia. Mysle sobie: "Chrzescijanstwo? Nie juz nie mam sily na te schize o demonach i koncach swiata ktore nigdy nie nastepuja". Lapie wiec za ksiazke o judaizmie i zaczynam czytac, nagle przed oczami mam obraz ultraortodoksyjnych kapelusznikow krzyczacych "sziksa" za kobietami, pozniej cytat swiatowego autorytetu judaizmu rabbi'ego Yosef'a Ovadia o tym ze Nie-Zydzi istnieja tylko po to zeby pracowac na Zydow. Z obrzydzeniem odkladam ksiazke spowrotem na polke i mysle: "Chrzescijanstwo. Chrzescijanstwo to najlepsza religia. Tak, nawroce sie ponownie". Wychodze z biblioteki z radoscia w sercu, ze bede zmieniac swiat na lepsze, wchodze do domu, loguje sie na forum, zaczynam czytac posty chrzescijan, zaczynaja wracac wspomnienia o durnych doktrynach, o niewidzialnych swtorzeniach ktore za przyzwoleniem Boga ganiaja ludzi przez cale ich zycie a dalej tylko opetania, cieprienia, przesladownaia, apokalipsa, odstepstwo, rzez, pieklo i odechciewa mi sie juz religii :D Chyba zamiast chrzescijanka zostane aktywistka Green Peace czy PETA i spelnie sie duchowo w ten sposob, bo religijnego mambo jambo nie da sie sklejic do kupy jaka interpretacje by sie nie przyjelo.


Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Ariela » 27 paź 2015, 15:10

fryderyk pisze:A jednak biblia podaje wiele opisów Boga Jahwe...


Ktore, co ciekawe, bardzo pasuja do obrazu czlowieka. Bog sie gniewa jak czlowiek, smuci jak czlowiek, raduje jak czlowiek, jest zazdrosny jak czlowiek, bawi sie uczuciami innych jak czlowiek (wystawiajac na probe tych ktorzy go kochaja), ma niska samoocene jak czlowiek (dlatego wciaz szuka potwierdzenia i akceptacji
domagajac sie chwaly i uwagi od innych), gniewa sie jak czlowiek i tak dalej i tak dalej.


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: fryderyk » 27 paź 2015, 15:18

Rembov pisze:Co nie zmienia niczego w tym, co napisałem. Ignorując to, co wskazałem, popełniasz błąd w swojej "analizie", bo nie uwzględnia ona wszystkiego. Co sprawia, że z niekompletnego obrazu początkowego otrzymujemy fałszywy wynik na podsumowaniu.


Wyjaśniłem Ci gdzie popełniłeś błąd w swoim rozumowaniu.

Jeśli stwierdzasz, że byt jest wszystko wiedzący i jednocześnie ma wolną wolę to jedno wyklucza drugie co wykazałem na początku.
Nawet Twój hipotetyczny Bóg łapie się w ramach naszej ludzkiej logiki bo albo istnieje albo nie istnieje. Nie ma innej opcji.
Albo ma wolną wolę i wszechwiedzę albo ich nie ma. Nie ma innej opcji.
Wolną wolę musi mieć, skoro rzekomo podjął decyzję o zbudowaniu świata.

To jak, ma wszechwiedzę o wszystkim łącznie ze swoimi wszelkimi decyzjami?

Rembov pisze:Które są przybliżeniem, bo nasz język po prostu nie jest w stanie opisać dokładnie Boga. Podstawowa sprawa, którą trzeba zapamiętać. :)


W jakim stopniu opisy Jahwe są przybliżeniem :) ? W 10 %, 1 %, 99 % ?
W jakim przybliżeniu Jahwe jest miłosierny, a w jakim jest zazdrosny?
Operujesz terminami, za którymi nie kryje się żaden sens, żadna definicja faktycznych rzeczy.

Niestety typowe religijne czary mary :)


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Rembov » 27 paź 2015, 15:26

fryderyk pisze:
Rembov pisze:Co nie zmienia niczego w tym, co napisałem. Ignorując to, co wskazałem, popełniasz błąd w swojej "analizie", bo nie uwzględnia ona wszystkiego. Co sprawia, że z niekompletnego obrazu początkowego otrzymujemy fałszywy wynik na podsumowaniu.

Wyjaśniłem Ci gdzie popełniłeś błąd w swoim rozumowaniu.

Nie. Wskazałeś "usprawiedliwienie" dla pominięcia bardzo istotnego faktu dotyczącego Boga, który uniemożliwia zastosowanie do niego przyjętego przez ciebie sposobu rozumowania. Faktem pozostaje, że potraktowałeś Boga jak kogoś, kto jest ograniczony przez to, co ogranicza ludzi.
A to sprawia, że twój wywód jest do wyrzucenia do śmieci, bo de facto nie dotyczy Boga, w którego wierzą chrześcijanie. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: fryderyk » 27 paź 2015, 15:51

Rembov,

Jak na razie to widzę, że to Ty pomijasz pytania, które Ci zadaję, a które mają przecież służyć głębszemu zrozumieniu istoty rzeczy.
Tzn. ja wiem dlaczego ich unikasz bo one demaskują nonsens.
Zachęcam jednak do ustosunkowania się.
Te "przybliżenia" były bardzo ciekawe :)

Rembov pisze:A to sprawia, że twój wywód jest do wyrzucenia do śmieci, bo de facto nie dotyczy Boga, w którego wierzą chrześcijanie. :)

To bardzo proszę zatem, zdefiniuj Boga, w którego wierzą chrześcijanie.
Wszyscy chrześcijanie, z którymi miałem styczność twierdzili, że ich Bóg jest wszechwiedzący i ma wolną wolę co automatycznie powoduje, że taki byt nie może istnieć.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Rembov » 27 paź 2015, 15:57

fryderyk pisze:Jak na razie to widzę, że to Ty pomijasz pytania, które Ci zadaję, a które mają przecież służyć głębszemu zrozumieniu istoty rzeczy.

Bo twoje pytania mają na celu ukrycie faktu, że pominąłeś bardzo istotny aspekt poruszonego problemu, czyli fakt, że Bóg NIE PODLEGA ograniczeniom, które nas dotyczą, bo NIE JEST częścią naszego wszechświata, tylko jego STWÓRCĄ. A to oznacza chociażby to, że stwierdzenie "nie może mieć wolnej woli jeżeli jest wszechwiedzący, bo nie ma wyboru" po prostu jest próbą wtłoczenia Boga w nasze ograniczenia.
Co, w konsekwencji, oznacza jedynie tyle, że udowodniłeś nieistnienie Boga, którego obraz TY sobie stworzyłeś na własny wzór i podobieństwo, a nie Boga, który się nam objawił.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: fryderyk » 27 paź 2015, 16:41

Rembov,

Twoje wypowiedzi jasno pokazują, że nie wiesz o czym tak naprawdę mówisz. Posługujesz się terminologią za którą nie ma żadnego sensu.
Nie umiesz w żaden sposób zdefiniować tego Boga, a z drugiej strony twierdzisz, że wiesz pewne rzeczy na jego temat.
Zatem co możesz wiedzieć na jego temat i z jakim "przybliżeniem" jak to określiłeś? No i jak ocenić stopień tego przybliżenia?

Wszystko podlega jakimś ograniczeniom, nawet Twój hipotetyczny Bóg.
Chcesz powiedzieć, że Bóg Jahwe nie ma ŻADNYCH ograniczeń?
Sam powiedziałeś, że nie jest on częścią naszego świata tylko jakiegoś innego (nie wiesz jakiego), a więc już ma ograniczenie.
Ograniczenia dotyczące związku wolnej woli z wszechwiedzą nie są tylko ludzkimi ograniczeniami ale ograniczeniami w ogóle, wypływającymi z logiki.
Twój Bóg jest ograniczony przez logikę. Nie możesz temu zaprzeczyć. Albo istnieje albo nie.
Albo ma wolną wolę albo nie. Albo stworzył świat albo nie. Nie ma innych opcji.

P.S.
A wszystkie te bajania na temat bogów to to i tak tylko ludzka wyobraźnia, za którą nie stoją absolutnie ŻADNE dowody. Nic, zero, pustka.


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Ian » 27 paź 2015, 18:01

"Aby mieć wolną wolę , trzeba mieć więcej niż jedną opcję, z których każdą można uniknąć. Oznacza to, że przed dokonaniem wyboru, musi istnieć stan niepewności w okresie wyboru potencjalnych opcji, nie można znać przyszłość."

Bo? Co to za bajdurzenie? Na czym opierasz swoje tezy?


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: fryderyk » 27 paź 2015, 18:10

Ian pisze: Na czym opierasz swoje tezy?

Logika Panie Ianie. Logika.

A może masz inne spojrzenie na wolną wolę? Chętnie poznam.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego chrześcijański Bóg nie istnieje.

Postautor: Oberyn. » 27 paź 2015, 18:16

Vrijer pisze:
Ariela pisze:zostane aktywistka Green Peace czy PETA


Green Peace polecam :mrgreen: tez chcialem sie zapisac ale za daleko mam do najblizszego oddzialu :-(


I po co? Żeby walczyć przeciwko wydobywaniu ropy na biegunie, płynąc na kutrze napędzanym ropą? ;P

fryderyk pisze:Sam powiedziałeś, że nie jest on częścią naszego świata tylko jakiegoś innego (nie wiesz jakiego), a więc już ma ograniczenie.


Źle interpretujesz lub celowo przekręcasz. Bóg nie podlega naszemu czasowi, przestrzeni i materii i istnieje poza tym, umiejscawianie Go w świecie materialnym jest błędem. Bóg nie należy do świata materialnego, ale ingeruje w niego. Sprowadzasz Boga do poziomu człowieka, co jest zrozumiałe dla kogoś, kto w Niego nie wierzy i Go nie zna.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości