Pytania do Świadków Jehowy

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 12 sty 2016, 22:51

Jacek. J pisze:Lubisz używać tego słowa "kłamiesz". może zapoznałbyś się z definicją "kłamstwa" to mniej będziesz nim szastał.
Skoro twierdzisz wyżej, że nigdzie wcześniej nie pisałem jednoznacznie, że rozróżniam ciało ludzkie fizyczne i ciało ludzkie duchowe,
a dowody(podany przeze mnie link) temu przeczą, to jak inaczej nazwać twoje twierdzenie jeśli nie kłamstwem...?
W tym wersecie ani nie ma nic o ciele ludzkim duchowym, ani o materii czy "nie materii". Co prawda jest tu mowa o Boskości na sposób ciała, ale jakiego ciała materialnego czy niematerialnego?
Toż masz wyraźnie napisane w Biblii: Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyż duch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam (Łk 24:39) zatem skoro z opisu Ap Pawła wynika, że zasiewa się ciało ludzkie fizyczne, a wskrzeszone zostaje ciało ludzkie duchowe, to czy Jezus nie został wskrzeszony w ciele ludzkim duchowym, którego Apostołowie mogli dotykać ? Tak, bo Pan Jezus sam o tym mówi w Biblii:Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyżduch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam Łk 24:39. Czy Pan Jezus jest teraz w niebie Tak ! Zatem Pan Jezus został wzięty do nieba w ciele ludzkim duchowym, które w Wieczerniku dotykali Apostołowie na słowa Pana Jezusa Biblii:Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyżduch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam Łk 24:39. Stoi jak wół
Rozumiem że nigdy nie zastanawiałeś się nad wartością okupu jaką złożył Jezus
O wartości ofiary jaką złożył Chrystus już rozmawialiśmy natomiast swoim wymysłem jakoby Chrystus nie zmartwychstał(został powołany do życia) w ludzkim ciele, które jest materialne, przeczysz Biblii(słowom Pana Jezusa) w Łk 24:39...
Zakładam z dobrej woli że nie pamiętasz iż  Jana 1:1 w PNŚ odnosi się do cechy nie do osoby.
To tylko twój wymysł Jacku gdyż Jan we wstępie do swojej Ewangelii wyraźnie mówi o Osobie Jezusa, Słowie Bożym...
Innymi słowy mówiąc Jezus w obecnym bycie można tak powiedzieć że jest aniołem który ma cechy Boga jest Boski.
Zapomina Jacek, że żaden anioł nigdy nie został nazwany zrodzonym Synem zatem z tym aniołem, to twój wymysł nie mający oparcia w Biblii..
No i zaczynają się uniki i wykręty. "To sobie przeczytaj, to sobie zobacz…" a ja poprosiłem o to co tak szumnie zamanifestowałeś że jest faktem.
To nie moja wina Jacek, że nie potrafisz zauważyć tego, że skoro ze słów Jezusa zapisanych w Łk 24:39 Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyż duch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam
jasno wynika, że Pan Jezus został wskrzeszony w ludzkim ciele, to jeśli słowa Pawła "Zasiewa się ciało fizyczne wskrzeszone zostaje ciało duchowe" są w kontekście przyszłego życia w niebie, to Jezus wskrzeszony w ludzkim ciele, a tym samym ciele ludzkim został zabrany do nieba...Chyba że Paweł pisał bzdury ???


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 13 sty 2016, 19:32

sahcim napisał
Skoro twierdzisz wyżej, że nigdzie wcześniej nie pisałem jednoznacznie, że rozróżniam ciało ludzkie fizyczne i ciało ludzkie duchowe, 
a dowody(podany przeze mnie link) temu przeczą, to jak inaczej nazwać twoje twierdzenie jeśli nie kłamstwem...?

Tak się złożyło że nie przeczytałem tego postu. Jakoś mi umknął:) a kłamstwo to jest świadome wprowadzanie kogoś w błąd lub świadome posługiwanie się nieprawdą. Niestety jeśli napisałem nie prawdę to nie było z mojej strony zamierzone wprowadzanie w błąd.

Toż masz wyraźnie napisane w Biblii: Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyż duch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam (Łk 24:39) zatem skoro z opisu Ap Pawła wynika, że zasiewa się ciało ludzkie fizyczne, a wskrzeszone zostaje ciało ludzkie duchowe, to czy Jezus nie został wskrzeszony w ciele ludzkim duchowym, którego Apostołowie mogli dotykać ? Tak, bo Pan Jezus sam o tym mówi w Biblii:Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyżduch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam Łk 24:39. Czy Pan Jezus jest teraz w niebie Tak ! Zatem Pan Jezus został wzięty do nieba w ciele ludzkim duchowym, które w Wieczerniku dotykali Apostołowie na słowa Pana Jezusa Biblii:Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyżduch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam Łk 24:39. Stoi jak wół


No i dochodzimy do sedna sprawy. Na podstawi tych dwóch fragmentów Biblii z 1 Koryntian i Łukasza ty wywodzisz wniosek. Inaczej! Interpretujesz co wyżej następuje. A wniosek czy interpretacja wywiedziony z tekstu Biblii nie jest faktem. A szumnie wymachiwałeś tu jak sztandarem że to są fakty. Powstaje pytanie czy świadomie wprowadzasz nas w błąd czy nieświadomie? A interpretacja na podstawie której wywodzisz naukę o Jezusie w "ciele ludzkim duchowym" zabranym do nieba jest twoją wiarą. Ty tak chcesz w to wierzyć i już. Ja natomiast wierzę w to że Jezus został ożywiony w duchu -i nie znaczy to że w duchu to jest w ciele ludzkim duchowym- po ożywieniu pokazywał się w zmaterializowanym ciele ludzkim jak to w Biblii jest wiele przykładów aniołów którzy tak się materializowali. Na dowód tego można przytoczyć kilka fragmentów Biblii które opisują ukazywanie się Jezusa po ożywieniu go. Zauważ że nigdy ci co go spotkali nie rozpoznawali go z twarzy tylko z zachowania lub tego co mówił. Zatem uczciwie w takiej dyskusji jest przyznać że "ja tak wierzę" z wiarą nikt nie dyskutuje - no chyba tylko idiota- a nie wmuszać na siłę że takie są fakty w Biblii.

O wartości ofiary jaką złożył Chrystus już rozmawialiśmy


Wierzę ci na słowo. Bo nie przypominam sobie

To tylko twój wymysł Jacku gdyż Jan we wstępie do swojej Ewangelii wyraźnie mówi o Osobie Jezusa, Słowie Bożym…

To nie jest mój wymysł bo na ten temat ludzie piszą rozprawy naukowe. ŚJ tylko przychylają się do takiego rozumienia że w J 1:1 słowa " i bogiem było słowo" odnosi się do cechy nie do osoby. Jest wiele przekładów poza PNŚ które podkreślają takie rozumienie Bóstwa Jezusa.

Zapomina Jacek, że żaden anioł nigdy nie został nazwany zrodzonym Synem zatem z tym aniołem, to twój wymysł nie mający oparcia w Biblii..

Zapomina sahcim że "zrodzony" odnosi się do zrodzenia duchowego. Inaczej! Narodzenia się na nowo w duchu, a nie do zrodzenia w potocznym tego słowa znaczeniu.

To nie moja wina Jacek, że nie potrafisz zauważyć tego, że skoro ze słów Jezusa zapisanych w Łk 24:39 Zobaczcie moje ręce i moje stopy, że to jestem ja; dotknijcie mnie i zobaczcie, gdyż duch nie ma ciała ani kości, jak to widzicie, iż ja mam
jasno wynika, że Pan Jezus został wskrzeszony w ludzkim ciele,


Kolego! Mówiłeś o FAKTACH, a nie o tym co wynika z czego czyli wnioskach i interpretacjach. Teraz zmieniasz zdanie z faktów na wyniki?


to jeśli słowa Pawła "Zasiewa się ciało fizyczne wskrzeszone zostaje ciało duchowe" są w kontekście przyszłego życia w niebie, to Jezus wskrzeszony w ludzkim ciele, a tym samym ciele ludzkim został zabrany do nieba...Chyba że Paweł pisał bzdury ???


Chyba że sahcim źle to rozumuje. Nadinterpretacją jest twierdzić że do słów Pawła " ciało duchowe" trzeba koniecznie dodać "ludzkie" to jest fałszerstwo i dorabianie mrówce uszu słonia;)


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 13 sty 2016, 22:59

Jacek. J pisze:Niestety jeśli napisałem nie prawdę to nie było z mojej strony zamierzone wprowadzanie w błąd.
Nie trzeba było tak od razu... :)
No i dochodzimy do sedna sprawy. Na podstawi tych dwóch fragmentów Biblii z 1 Koryntian i Łukasza ty wywodzisz wniosek. Inaczej! Interpretujesz co wyżej następuje. A wniosek czy interpretacja wywiedziony z tekstu Biblii nie jest faktem. A szumnie wymachiwałeś tu jak sztandarem że to są fakty.
To, że dla ciebie biblijne fakty już nie są faktem oznacza tylko jedno, że nie mamy wspólnej platformy do dyskusji... :(
To nie jest mój wymysł bo na ten temat ludzie piszą rozprawy naukowe. ŚJ tylko przychylają się do takiego rozumienia że w J 1:1 słowa " i bogiem było słowo" odnosi się do cechy nie do osoby. Jest wiele przekładów poza PNŚ które podkreślają takie rozumienie Bóstwa Jezusa.
Tylko, że ci, co piszą owe rozprawy naukowe nie przypisują Słowu, które było u Boga i było Słowem JHWH(Boga), cechy jakiegoś różnego w naturze od JHWH bytu, tak jak to czynią ŚJ...
Zapomina sahcim że "zrodzony" odnosi się do zrodzenia duchowego.
Jak to zapominam skoro pisząc iż słowo "zrodzony" nie odnosi się do żadnej istoty anielskiej, dowodzę unikatowości pochodzenia Słowa(które było u JHWH)...
Kolego! Mówiłeś o FAKTACH, a nie o tym co wynika z czego czyli wnioskach i interpretacjach. Teraz zmieniasz zdanie z faktów na wyniki?
Kolega Jacek sobie zapisze gdzieś, że sahcim pisząc cytaty biblijne podaje je jako biblijne fakty...
Chyba że sahcim źle to rozumuje. Nadinterpretacją jest twierdzić że do słów Pawła " ciało duchowe" trzeba koniecznie dodać "ludzkie" to jest fałszerstwo i dorabianie mrówce uszu słonia;)
No tak...przecież Jacek, który nie twierdzi, że cały cytat z Pawła 1 Kor 15:42-49 nie dotyczy ciała ludzkiego. teraz będzie wymyślał jakieś swoje dyrdymały, że może jednak Pawłowi nie chodziło o przemienionych z fizycznego w duchowe ciałach ludzkich ale jakichś znanych tylko Jackowi...ehhh :-/
A w Biblii Jacek ma napisane wyraźnie:
Podobnie jak w tym życiu byliśmy obrazem człowieka ziemskiego, tak samo w przyszłym życiu będziemy obrazem Człowieka z nieba. (1 Kor. 15:49 BP).


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 15 sty 2016, 20:24

Sahcim napisał

To, że dla ciebie biblijne fakty już nie są faktem oznacza tylko jedno, że nie mamy wspólnej platformy do dyskusji... 



:))) to że nie potrafisz odróżnić faktu od interpretacji faktu czyli wniosków świadczy o fanatyzmie, albo o młodym wieku i związaną z nim dojrzałością, albo….? Sam już nie wiem o czym.
Tylko, że ci, co piszą owe rozprawy naukowe nie przypisują Słowu, które było u Boga i było Słowem JHWH(Boga), cechy jakiegoś różnego w naturze od JHWH bytu, tak jak to czynią ŚJ…


Wyrażasz się tak jak byś przestudiował te prace naukowe i poznał intencje autorów;)….? Wątpię.

J
ak to zapominam skoro pisząc iż słowo "zrodzony" nie odnosi się do żadnej istoty anielskiej, dowodzę unikatowości pochodzenia Słowa(które było u JHWH)…


? Nie widzę tu jakiegokolwiek dowodzenia. Co najwyżej stwierdzenie. Rozmawialiśmy wcześniej że zrodzenie Jezusa odnosi się do zrodzenia go duchowo nie w rozumieniu zrodzenia [ zrodzić jako rodzic, urodzić, stać się ojcem] tłumaczyłem ci że słowo "zrodzić" jest rodzaju żeńskiego. Zrodzić może niewiasta, kobieta, a Bóg Ojciec jest rodzaju męskiego więc Bóg może spłodzić w podstawowym tego słowa rozumieniu. Zatem jeśli w odniesieniu do Boga Ojca byłoby użyte słowo " zrodzić" to tylko może chodzić o zrodzenie z ducha o którym uczył Jezus

Jan 3 A był człowiek spośród faryzeuszy, imieniem Nikodem, jeden z władców żydowskich. 2 Ten przyszedł do niego w nocy i rzekł mu: „Rabbi, wiemy, że jako nauczyciel przyszedłeś od Boga; bo nikt nie mógłby dokonywać tych znaków, których ty dokonujesz, gdyby Bóg nie był z nim”. 3 Odpowiadając, Jezus rzekł do niego: „Zaprawdę, zaprawdę ci mówię: Jeżeli ktoś nie narodzi się ponownie, nie może ujrzeć królestwa Bożego”. 4 Nikodem powiedział do niego: „Jak człowiek może się narodzić, gdy jest stary? Przecież nie może po raz drugi wejść do łona swej matki i się narodzić?” 5 Jezus odpowiedział: „Zaprawdę, zaprawdę ci mówię: Jeżeli ktoś nie narodzi się z wody i ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. 6 Co się narodziło z ciała, jest ciałem, a co się narodziło z ducha, jest duchem. 7 Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się ponownie narodzić. 8 Wiatr wieje, gdzie chce, i słyszysz jego odgłos, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie. Tak jest z każdym, kto się narodził z ducha”.


Natomiast w odniesieniu do zrodzenia Jezusa Piotr powiedział takie słowa;

Dzi ap 13:32 „Toteż oznajmiamy wam dobrą nowinę o obietnicy danej praojcom, 33 którą na nas, ich dzieciach, Bóg całkowicie spełnił przez wskrzeszenie Jezusa; jak to jest również napisane w drugim psalmie: ‚Ty jesteś moim synem, ja dzisiaj zostałem twoim Ojcem’. 34 A to, że wskrzesił go z martwych, by już nie wrócił do skażenia, oświadczył w taki sposób: ‚Obdarzę was wiernymi przejawami lojalnej życzliwości wobec Dawida’. 35 Dlatego też w innym psalmie mówi: ‚Nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał skażenie’. 36 Bo przecież Dawid służył wyraźnej woli Bożej w swoim pokoleniu i zapadł w sen śmierci, i został złożony ze swymi praojcami, i ujrzał skażenie. 37 Natomiast ten, którego Bóg wskrzesił, nie ujrzał skażenia.

Zatem Bóg sam mówi że został Ojcem dla Syna[Jezusa], a najistotniejszą sprawą w sprawie jest to kiedy został Ojcem Syna? W tych tekstach Biblii piszę "dziś" teraz zostało ustalić kiedy nastąpiło to "dziś" i zrozumiesz co znaczy że Jezus został zrodzony. I tego nie pamiętasz, a raczej udajesz że nie pamiętasz.

Kolega Jacek sobie zapisze gdzieś, że sahcim pisząc cytaty biblijne podaje je jako biblijne fakty…

? Z tym jestem w stanie się zgodzić. "Sahcim pisząc cytaty Biblijne podaje je JAKO! Biblijne fakty "co nie znaczy że one są takimi faktami. Inaczej! Ty je tylko za takie uznajesz.

No tak...przecież Jacek, który nie twierdzi, że cały cytat z Pawła 1 Kor 15:42-49 nie dotyczy ciała ludzkiego. teraz będzie wymyślał jakieś swoje dyrdymały, że może jednak Pawłowi nie chodziło o przemienionych z fizycznego w duchowe ciałach ludzkich ale jakichś znanych tylko Jackowi...ehhh 


:)) tylko pokaż mi wiarogodny dowód na to że ciało duchowe - o którym pisał Paweł- jest ciałem ludzkim. Oczywiście nie chodzi mi o interpretacje tego jak ty to rozumiesz tylko o FAKTY;)

A w Biblii Jacek ma napisane wyraźnie:
Podobnie jak w tym życiu byliśmy obrazem człowieka ziemskiego, tak samo w przyszłym życiu będziemy obrazem Człowieka z nieba. (1 Kor. 15:49 BP).


Złe tłumaczenie i w dodatku zacytowane świadomie fałszywie. I to się nazywa z definicji kłamstwem. Świadomie posługiwanie się nieprawdą. Słowo "człowieka" w tym wersecie w każdym przekładzie Biblii jest albo w cudzysłowie albo w nawiasach. Żaden tłumacz nie odważył się wstawić w tym miejscy słowa którego w tekstach źródłowych w ogóle nie ma. A poprzez nawiasy tylko sugeruje co uważa za podmiot "obrazu z nieba".

Dobre tłumaczenie;)

PNŚ . 49 I jak nosiliśmy wyobrażenie tego uczynionego z prochu, tak też będziemy nosić wyobrażenie tego niebiańskiego.


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 15 sty 2016, 20:57

Jacek. pisze:Wyrażasz się tak jak byś przestudiował te prace naukowe i poznał intencje autorów;)….? Wątpię.
No to wskaż mi mądralo którąś z tych prac naukowych z których nie wynikało by, że Słowo będące na początku u Boga było Słowem Boga(JHWH) ale kogoś innego(jak to sugerują ŚJ w PNŚ...)
Ostatnio zmieniony 15 sty 2016, 21:25 przez sahcim, łącznie zmieniany 1 raz.


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Obserwatorek
Posty: 4675
Rejestracja: 11 maja 2012, 11:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Obserwatorek » 15 sty 2016, 21:14

Gratuluję samozaparcia obu stronom.


Udzielam się na forum byłych Świadków Jehowy jako Roszada:
http://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Moje poglądy tu:
http://www.piotrandryszczak.pl/artykuly ... matow.html
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Realista » 15 sty 2016, 22:37

sahcim pisze:
Jacek. pisze:Wyrażasz się tak jak byś przestudiował te prace naukowe i poznał intencje autorów;)….? Wątpię.
No to wskaż mi mądralo którąś z tych prac naukowych z których nie wynikało by, że Słowo będące na początku u Boga było Słowem Boga(JHWH) ale kogoś innego(jak to sugerują ŚJ w PNŚ...)

Skoro Słowo było u Boga to nie było tymże Bogiem u którego było. Interpretacji jaką postulujesz stoją na drodze racje zarówno logiczne jak i teologiczne.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Obserwatorek
Posty: 4675
Rejestracja: 11 maja 2012, 11:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Obserwatorek » 15 sty 2016, 22:41

Realista pisze:
sahcim pisze:
Jacek. pisze:Wyrażasz się tak jak byś przestudiował te prace naukowe i poznał intencje autorów;)….? Wątpię.
No to wskaż mi mądralo którąś z tych prac naukowych z których nie wynikało by, że Słowo będące na początku u Boga było Słowem Boga(JHWH) ale kogoś innego(jak to sugerują ŚJ w PNŚ...)

Skoro Słowo było u Boga to nie było tymże Bogiem u którego było. Interpretacji jaką postulujesz stoją na drodze racje zarówno logiczne jak i teologiczne.

Logika ludzka nie zawsze zbiega się z Boską. ;-)
Mierzenie Boga swoją miarką to domena racjonalistów i ateistów.
A teologii nie wypada uczyć się od XVI wiecznych Braci Polskich. :!:


Udzielam się na forum byłych Świadków Jehowy jako Roszada:
http://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Moje poglądy tu:
http://www.piotrandryszczak.pl/artykuly ... matow.html
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 16 sty 2016, 23:09

sahcim napisał

No to wskaż mi mądralo którąś z tych prac naukowych z których nie wynikało by, że Słowo będące na początku u Boga było Słowem Boga(JHWH) ale kogoś innego(jak to sugerują ŚJ w PNŚ...)


PNŚ nie sugeruje tylko stwierdza że "Słowo" był Boski to znaczy słowa Jana w pisowni greckiej wskazują na cechę "Słowa" [Jezusa że ma Boskie cechy jest Boskiego pochodzenia] nie na osobę [Jezusa że jest osobowym Bogiem wszechmocnym równym lub tożsamym z Bogiem Ojcem] między Jezusem a Bogiem Ojcem zawsze jest różnica. Bóg Ojciec zawsze jest wyższy, a Jezus zawsze podporządkowany. Co dowodzi że niema czegoś takiego jak równość głoszona w chrześcijaństwie między Bogiem Ojcem Jehową a Jezusem.


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 16 sty 2016, 23:45

Jacek. J pisze:sahcim napisał

No to wskaż mi mądralo którąś z tych prac naukowych z których nie wynikało by, że Słowo będące na początku u Boga było Słowem Boga(JHWH) ale kogoś innego(jak to sugerują ŚJ w PNŚ...)
PNŚ nie sugeruje tylko stwierdza że "Słowo" był Boski to znaczy słowa Jana w pisowni greckiej wskazują na cechę "Słowa" [Jezusa że ma Boskie cechy jest Boskiego pochodzenia]
A ta Boska cecha Słowa Bożego jest wg ŚJ cechą tegoż Słowa odwieczną(niestworzoną) czy stworzoną...???


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 17 sty 2016, 23:22

sahcim pisze:
Jacek. J pisze:sahcim napisał

No to wskaż mi mądralo którąś z tych prac naukowych z których nie wynikało by, że Słowo będące na początku u Boga było Słowem Boga(JHWH) ale kogoś innego(jak to sugerują ŚJ w PNŚ...)
PNŚ nie sugeruje tylko stwierdza że "Słowo" był Boski to znaczy słowa Jana w pisowni greckiej wskazują na cechę "Słowa" [Jezusa że ma Boskie cechy jest Boskiego pochodzenia]
A ta Boska cecha Słowa Bożego jest wg ŚJ




Nie według ŚJ tylko według obiektywnych, uczciwych tłumaczy Biblii, a w tym m.in. ŚJ


1808 „i słowo było bogiem” The New Testament, in An
Improved Version, Upon the
Basis of Archbishop Newcome’s
New Translation: With
a Corrected Text, Londyn.
1829 „i Logos był bogiem” The Monotessaron; or, The
Gospel History, According to
the Four Evangelists, tom. 1,
John S. Thompson, Baltimore.
1864 „i Słowo było bogiem” The Emphatic Diaglott (J21,
tekst międzywierszowy)
Benjamin Wilson, Nowy Jork
i Londyn.
1879 „i Słowo był bogiem” La Sainte Bible,
Segond-Oltramare,
Genewa i Paryż.
1928 „i Słowo był bytem boskim” La Bible du Centenaire,
Société Biblique de Paris.
1935 „i Słowo był boski” The Bible—An American
Translation, J. M. P. Smith
i E. J. Goodspeed, Chicago.
1950 „i Słowo był bogiem” New World Translation of the
Christian Greek Scriptures,
Brooklyn.
1975 „i Słowo było bogiem Das Evangelium nach Johannes,
(lub: boskie)” Siegfried Schulz, Göttingen,
Niemcy.
1978 „i Logos był boskiego Das Evangelium nach Johannes,
rodzaju” Johannes Schneider, Berlin.
1979 „i Logos był bogiem” Das Evangelium nach Johannes,
Jürgen Becker, Würzburg, Niemcy.


Słowa odwieczną(niestworzoną) czy stworzoną...???

Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia. Podobnie jak twoje osobiste życie. Pochodzi od Boga wieczności, więc można powiedzieć że jest odwieczne, ale nabyte przez ciebie w chwili stworzenia. Inaczej! Odwieczne życie zostało ci przekazane w chwili poczęcia. Co ciekawe jest ono wieczne bo w chwili śmierci nie przestaje istnieć tylko powraca [duch] do Boga.


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Realista » 18 sty 2016, 08:31

Jacek. J pisze:Nie według ŚJ tylko według obiektywnych, uczciwych tłumaczy Biblii, a w tym m.in. ŚJ

Jacku to, że ktoś jest uczciwy nie oznacza, że jest obiektywny. Czy tłumacz tekstu księgi mającej charakter normatywny w kwestiach religijnych może być obiektywny? W jakimś stopniu zapewne tak. Zakładając, że ŚJ dokonali tłumaczenia tekstu (chociaż mam wątpliwości ponieważ momentami zdradzają braki znajomości składni) jest to "tłumaczenie" dosyć tendencyjne. Na "rynek" rodzimy dokonane - wbrew jakimkolwiek prawidłom metodologicznym - z tekstu angielskiego! Wszyscy tłumacze jak to mawiano niegdyś "ciągną wodę na swój młyn" i jest to naturalne zjawisko. Tak postępują tłumacze wszystkich wyznań a nawet ateiści etc... pierwsze tłumaczenie jakie zamieściłeś jest akurat tłumaczeniem unitariańskim a ściśle mówiąc edycją wcześniejszego tłumaczenia, której dokonał Thomas Belsham pomimo bezdyskusyjnych kompetencji Belshama nie jest to tłumaczenie obiektywne. Czy w ogóle jest możliwe tłumaczenie obiektywne? Kto chociaż pobieżnie zna jakikolwiek język obcy zdaje sobie sprawę jak trudno oddać pewne subtelności i niuanse, tym bardziej, że tekst grecki jest wielokrotnie bardzo wieloznaczny. Stąd wielu tłumaczy czasem po prostu podaje swoją interpretację danego zagadnienia. Bardzo dobrze to widać na przykładzie Biblii Tysiąclecia, która w gruncie rzeczy już sama w sobie jest komentarzem co by "prostaczkowie" nie pobłądzili.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 18 sty 2016, 19:00

Jacek. J pisze:
sahcim pisze:
Jacek. J pisze:sahcim napisał

PNŚ nie sugeruje tylko stwierdza że "Słowo" był Boski to znaczy słowa Jana w pisowni greckiej wskazują na cechę "Słowa" [Jezusa że ma Boskie cechy jest Boskiego pochodzenia]
A ta Boska cecha Słowa Bożego jest wg ŚJ
Nie według ŚJ tylko według obiektywnych, uczciwych tłumaczy Biblii, a w tym m.in. ŚJ
Uciąłeś najważniejszą część mojego pytania i nie wiem czy zrobiłeś to z premedytacją(chcąc uniknąć odpowiedzi) czy nie zrozumiałeś, że chodzi mi o odpowiedź czy wg ŚJ owa Boska cecha Słowa Bożego jest cechą niestworzoną(odwieczną) czy nie...???


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Obserwatorek
Posty: 4675
Rejestracja: 11 maja 2012, 11:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Obserwatorek » 18 sty 2016, 19:35

Jeśli chodzi o tekst J 1:1 to ŚJ w roku 1950, gdy opracowywali swój Nowy Testament, to zaadoptowali go z przekładu spirytysty Grebera z czym się nie ukrywali, bo aż do roku 1983 się na niego powoływali:

The New Testament – A New Translation and Explanation Johannes Greber, 1937
J 1:1 – In the beginning was the Word, and the Word was with God; and the Word was a god.

New World Translation of the Holy Scriptures 1984
J 1:1 – In the beginning the Word was, and the Word was with God, and the Word was a god.

Patrz też:
„Słowo” – kogo miał na myśli apostoł Jan? 1965 [ang. 1962] s. 5;
“Make Sure of All Things; Hold Fast to What Is Fine” 1965 s. 489.
“Vergewissert euch aller Dinge; haltet an dem fest, was vortrefflich ist” 1974 s. 119.

Na przekład Grebera Towarzystwo Strażnica powoływało się nawet w swoim leksykonie biblijnym:

W odniesieniu do Ewangelii Jana 1:1: „Tłumaczenie byłego księdza rzymskokatolickiego, Johannesa Grebera (wyd. 1937) oddaje drugie występowanie słowa »bóg« w tym zdaniu jako »bogiem«” (A translation by a former Roman Catholic priest, Johannes Greber (1937 ed.) renders the second appearance of the word “god” in the sentence as “a god.” – Aid to Bible Understanding 1971 s. 1669);

W roku 1983 napisano, wbrew prawdzie, że rzekomo dopiero w roku 1980 odkryto w Towarzystwie Strażnica, iż Greber jest spirytystą:

Wersję tę przytaczano od czasu do czasu na poparcie sposobu, w jaki »New World Translation« (Przekład Nowego Świata) oraz inne miarodajne tłumaczenia Biblii oddają tekst Ewangelii według Mateusza 27:52,53 oraz według Jana 1:1. Niemniej jednak w roku 1980 ukazała się w przedmowie do »Nowego Testamentu« Johannesa Grebera wzmianka o istotnym znaczeniu, z której wynika, że tłumacz ten w poszukiwaniu sposobów wyjaśnienia trudniejszych fragmentów zdał się na »Boski świat duchów«. Powiedziano tam: »Jego żona, będąca medium Boskiego świata duchów, często pośredniczyła w przekazywaniu księdzu Greberowi trafnych odpowiedzi pochodzących od posłańców Bożych«. Uznano za niestosowne, by »Strażnica« korzystała z przekładu, który ma tak ścisłe powiązania ze spirytyzmem (Powt. Pr. 18:10-12). (...) dlatego nie ma potrzeby, by powoływać się w tej sprawie na tłumaczenie Grebera” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 22 s. 24).


Udzielam się na forum byłych Świadków Jehowy jako Roszada:
http://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Moje poglądy tu:
http://www.piotrandryszczak.pl/artykuly ... matow.html
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 18 sty 2016, 20:02

Jacek. J pisze:Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia.
Skoro wg ŚJ Boskość Słowa jest cechą stworzoną przez JHWH, czy znaczy to zatem, że ŚJ uważają iż w istnieniu JHWH był taki "moment" kiedy JHWH nie posiadał Słowa...???


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości