Pytania do Świadków Jehowy

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 01:59

Realista napisał

Jacku to, że ktoś jest uczciwy nie oznacza, że jest obiektywny. Czy tłumacz tekstu księgi mającej charakter normatywny w kwestiach religijnych może być obiektywny? W jakimś stopniu zapewne tak.


Nigdy nie dociekałem takich spraw bo mi do niczego to nie było potrzebne.



Zakładając, że ŚJ dokonali tłumaczenia tekstu (chociaż mam wątpliwości ponieważ momentami zdradzają braki znajomości składni) jest to "tłumaczenie" dosyć tendencyjne.

Trudno by się nie dopatrywać jakiejś podejrzeń o tendencje tłumaczenie przy tak wysublimowanym rozumieniu zagadnień religijnych jakie mają ŚJ.:)


Na "rynek" rodzimy dokonane - wbrew jakimkolwiek prawidłom metodologicznym


Nie wydaje ci się że określenie "prawidła metodologiczne" już z założenia narzucają pewną dozę tendencyjności? Kto ustalił takie "prawidła"?


- z tekstu angielskiego! Wszyscy tłumacze jak to mawiano niegdyś "ciągną wodę na swój młyn" i jest to naturalne zjawisko. Tak postępują tłumacze wszystkich wyznań a nawet ateiści etc... pierwsze tłumaczenie jakie zamieściłeś jest akurat tłumaczeniem unitariańskim a ściśle mówiąc edycją wcześniejszego tłumaczenia, której dokonał Thomas Belsham pomimo bezdyskusyjnych kompetencji Belshama nie jest to tłumaczenie obiektywne.

? Tak można powiedzieć o każdym tłumaczeniu Biblii biorąc pod uwagę fakt że każde tłumaczenie jest wyznaniowe zatem -jak zauważyłeś- tendencyjne.

Czy w ogóle jest możliwe tłumaczenie obiektywne? Kto chociaż pobieżnie zna jakikolwiek język obcy zdaje sobie sprawę jak trudno oddać pewne subtelności i niuanse, tym bardziej, że tekst grecki jest wielokrotnie bardzo wieloznaczny. Stąd wielu tłumaczy czasem po prostu podaje swoją interpretację danego zagadnienia. Bardzo dobrze to widać na przykładzie Biblii Tysiąclecia, która w gruncie rzeczy już sama w sobie jest komentarzem co by "prostaczkowie" nie pobłądzili.


No dobrze. Może niewłaściwie użyłem słowa "obiektywni". Może właściwszym słowem byłoby "niezależni"?


Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 02:03

sahcim pisze:
Jacek. J pisze:
sahcim pisze:A ta Boska cecha Słowa Bożego jest wg ŚJ
Nie według ŚJ tylko według obiektywnych, uczciwych tłumaczy Biblii, a w tym m.in. ŚJ
Uciąłeś najważniejszą część mojego pytania i nie wiem czy zrobiłeś to z premedytacją(chcąc uniknąć odpowiedzi) czy nie zrozumiałeś, że chodzi mi o odpowiedź czy wg ŚJ owa Boska cecha Słowa Bożego jest cechą niestworzoną(odwieczną) czy nie...???

? może przeczytaj bez emocji mój poprzedni wpis to zauważysz odpowiedź na to swoje pytanie


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 19 sty 2016, 02:05

Jacek. J pisze:
sahcim pisze:
Jacek. J pisze:Nie według ŚJ tylko według obiektywnych, uczciwych tłumaczy Biblii, a w tym m.in. ŚJ
Uciąłeś najważniejszą część mojego pytania i nie wiem czy zrobiłeś to z premedytacją(chcąc uniknąć odpowiedzi) czy nie zrozumiałeś, że chodzi mi o odpowiedź czy wg ŚJ owa Boska cecha Słowa Bożego jest cechą niestworzoną(odwieczną) czy nie...???

? może przeczytaj bez emocji mój poprzedni wpis to zauważysz odpowiedź na to swoje pytanie
Przeczytałem i dlatego zadałem pytanie...
sahcim pisze:
Jacek. J pisze:Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia.
Skoro wg ŚJ Boskość Słowa jest cechą stworzoną przez JHWH, czy znaczy to zatem, że ŚJ uważają iż w istnieniu JHWH był taki "moment" kiedy JHWH nie posiadał Słowa...???


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 02:06

sahcim pisze:
Jacek. J pisze:Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia.
Skoro wg ŚJ Boskość Słowa jest cechą stworzoną przez JHWH, czy znaczy to zatem, że ŚJ uważają iż w istnieniu JHWH był taki "moment" kiedy JHWH nie posiadał Słowa...???


kolego dyrdymalisz:) czytaj ze zrozumieniem co piszę to nie będziesz zadawał irracjonalnych pytań.


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 19 sty 2016, 02:07

Jacek. J pisze:
sahcim pisze:
Jacek. J pisze:Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia.
Skoro wg ŚJ Boskość Słowa jest cechą stworzoną przez JHWH, czy znaczy to zatem, że ŚJ uważają iż w istnieniu JHWH był taki "moment" kiedy JHWH nie posiadał Słowa...???


kolego dyrdymalisz:) czytaj ze zrozumieniem co piszę to nie będziesz zadawał irracjonalnych pytań.
To nie jest irracjonalne pytanie...skoro uważacie, że Boskość Słowa nie jest cechą niestworzoną, to wynika z tego, że uważacie iż w istnieniu JHWH był taki moment gdy nie posiadał Słowa z Boską cechą...dlaczego boisz się odpowiedzieć Jacku...???
Ostatnio zmieniony 19 sty 2016, 02:18 przez sahcim, łącznie zmieniany 1 raz.


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 02:13

sahcim pisze:
Jacek. J pisze:
sahcim pisze: Skoro wg ŚJ Boskość Słowa jest cechą stworzoną przez JHWH, czy znaczy to zatem, że ŚJ uważają iż w istnieniu JHWH był taki "moment" kiedy JHWH nie posiadał Słowa...???


kolego dyrdymalisz:) czytaj ze zrozumieniem co piszę to nie będziesz zadawał irracjonalnych pytań.
To nie jest irracjonalne pytanie...dlaczego boisz się odpowiedzieć Jacku...???



nie boję się odpowiedzieć bo już odpowiedziałem. a twoje dyrdymalenie;) polega na tym że jak napisałem odnośnie Boskości Słowa że Boskość jest odwieczna [nabyta] a ty stwierdzasz "skoro wg ŚJ Boskość jest cechą stworzoną...." może pora na pisanie dla ciebie jest zbyt późna:)?


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 19 sty 2016, 02:24

Jacek. J pisze:
sahcim pisze:
Jacek. J pisze:
kolego dyrdymalisz:) czytaj ze zrozumieniem co piszę to nie będziesz zadawał irracjonalnych pytań.
To nie jest irracjonalne pytanie...dlaczego boisz się odpowiedzieć Jacku...???



nie boję się odpowiedzieć bo już odpowiedziałem. a twoje dyrdymalenie;) polega na tym że jak napisałem odnośnie Boskości Słowa że Boskość jest odwieczna [nabyta] a ty stwierdzasz "skoro wg ŚJ Boskość jest cechą stworzoną...." może pora na pisanie dla ciebie jest zbyt późna:)?
No dobrze...napisałeś jest to cecha Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia więc zapytałem czy wg ŚJ był taki moment w istnieniu JHWH gdy nie posiadał Słowa...???


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 02:27

Sahcim

No dobrze...napisałeś jest to cecha Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia 

Brawo!:)


więc zapytałem czy wg ŚJ był taki moment w istnieniu JHWH gdy nie posiadał Słowa...???

Zdefiniuj co w tym zdaniu rozumiesz przez "Słowo"?


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 19 sty 2016, 02:31

Jacek. J pisze:Sahcim

No dobrze...napisałeś jest to cecha Odwieczna, nabyta od Boga Ojca Jehowy. Inaczej! Przekazana przez Boga Ojca Jehowę w chwili stworzenia 

Brawo!:)


więc zapytałem czy wg ŚJ był taki moment w istnieniu JHWH gdy nie posiadał Słowa...???

Zdefiniuj co w tym zdaniu rozumiesz przez "Słowo"?
Dlaczego mam definiować Byt, który Jan Apostoł już zdefiniował jako TEGO, który na początku był u Boga i był Bogiem przez którego wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało...??? (bo chyba jako momoteista nie pisał by o jakimś innym bogu obok Boga, że bez Niego nic się nie stało z tego co zostało stworzone, prawda...)


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 02:45

Sahcim
Dlaczego mam definiować Byt, który Jan Apostoł już zdefiniował jako TEGO, który na początku był u Boga i był Bogiem...??? (bo chyba jako momoteista nie pisał by o jakimś innym bogu obok Boga...)


Ja nie pytam co Jan zdefiniował tylko co ty rozumiesz pod ty pojęciem. Spytam inaczej:) uważasz że Słowo -jako osoba Jezus- był zawsze z Bogiem Jehową?


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 19 sty 2016, 02:50

Jacek. J pisze:Sahcim
Dlaczego mam definiować Byt, który Jan Apostoł już zdefiniował jako TEGO, który na początku był u Boga i był Bogiem...??? (bo chyba jako momoteista nie pisał by o jakimś innym bogu obok Boga...)
Spytam inaczej:) uważasz że Słowo -jako osoba Jezus- był zawsze z Bogiem Jehową?
Gdyby tak nie było, to JHWH nie byłby Odwiecznym Ojcem...
Ja nie pytam co Jan zdefiniował tylko co ty rozumiesz pod ty pojęciem.
To samo co Jan Apostoł...
Ostatnio zmieniony 19 sty 2016, 02:52 przez sahcim, łącznie zmieniany 1 raz.


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 02:51

sahcim pisze:
Jacek. J pisze:Sahcim
Dlaczego mam definiować Byt, który Jan Apostoł już zdefiniował jako TEGO, który na początku był u Boga i był Bogiem...??? (bo chyba jako momoteista nie pisał by o jakimś innym bogu obok Boga...)


Ja nie pytam co Jan zdefiniował tylko co ty rozumiesz pod ty pojęciem. Spytam inaczej:) uważasz że Słowo -jako osoba Jezus- był zawsze z Bogiem Jehową?
Gdyby tak nie było, to JHWH nie byłby Odwiecznym Ojcem...



a co ma Słowo do odwieczności Boga Jehowy?


sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: sahcim » 19 sty 2016, 02:55

Jacek. J pisze:
sahcim pisze:
Jacek. J pisze:Sahcim


Ja nie pytam co Jan zdefiniował tylko co ty rozumiesz pod ty pojęciem. Spytam inaczej:) uważasz że Słowo -jako osoba Jezus- był zawsze z Bogiem Jehową?
Gdyby tak nie było, to JHWH nie byłby Odwiecznym Ojcem...



a co ma Słowo do odwieczności Boga Jehowy?
A dlaczego nagle Jacek przestał tutułować tutaj Boga Ojcem czyli tak jak zawsze Go tytułuje...???
Poza tym mowa jest o odwieczności ojcostwa JHWH, a nie Jego odwieczności w ogóle...
Powtarzam zatem jeszcze raz:
gdyby Słowo - jako osoba - nie był zawsze u Boga, to Bóg nie byłby Odwiecznym Ojcem, bo niby w relacji do kogo...???


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 03:21

sahcim pisze:
Jacek. J pisze:
sahcim pisze:Gdyby tak nie było, to JHWH nie byłby Odwiecznym Ojcem...



a co ma Słowo do odwieczności Boga Jehowy?
A dlaczego nagle Jacek przestał tutułować tutaj Boga Ojcem czyli tak jak zawsze Go tytułuje...???
Poza tym mowa jest o odwieczności ojcostwa JHWH, a nie Jego odwieczności w ogóle...
Powtarzam zatem jeszcze raz:
gdyby Słowo - jako osoba - nie był zawsze u Boga, to Bóg nie byłby Odwiecznym Ojcem, bo niby w relacji do kogo...???

Acha...? i wyszło Szydło z worka! -dla wszelkiego wypadku Szydło napiszę z wielkiej litery bo to chyba będzie poprawne politycznie:)

czyżby Sahcim celował w Izajasza 9:5 TB?


Jacek. J
Posty: 60
Rejestracja: 12 gru 2015, 10:08
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Postautor: Jacek. J » 19 sty 2016, 03:30

sahcim pisze:
Jacek. J pisze:
sahcim pisze:Gdyby tak nie było, to JHWH nie byłby Odwiecznym Ojcem...



a co ma Słowo do odwieczności Boga Jehowy?
A dlaczego nagle Jacek przestał tutułować tutaj Boga Ojcem czyli tak jak zawsze Go tytułuje...???
Poza tym mowa jest o odwieczności ojcostwa JHWH, a nie Jego odwieczności w ogóle...
Powtarzam zatem jeszcze raz:
gdyby Słowo - jako osoba - nie był zawsze u Boga, to Bóg nie byłby Odwiecznym Ojcem, bo niby w relacji do kogo...???

Acha...? i wyszło Szydło z worka! -dla wszelkiego wypadku Szydło napiszę z wielkiej litery bo to chyba będzie poprawne politycznie:)

czyżby Sahcim celował w Izajasza 9:5 TB?



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości