luteranie i narodzenie na nowo

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Adalbertus » 05 mar 2016, 22:15

artur403 pisze:No to objaw tą jedynie słuszną naukę: czym w istocie jest nowonarodzenie???


Proszę bardzo. Objawiam:

A był człowiek z faryzeuszów imieniem Nikodem, dostojnik żydowski.Ten przyszedł do Jezusa w nocy i rzekł mu: Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był.Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się? Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego. Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest. Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić. Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha. Odpowiedział Nikodem i rzekł do niego: Jakże to się stać może? Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jesteś nauczycielem w Izraelu, a tego nie wiesz? Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, co wiemy, to mówimy, i co widzieliśmy, o tym świadczymy, ale świadectwa naszego nie przyjmujecie. Jeśli nie wierzycie, gdy wam mówiłem o ziemskich sprawach, jakże uwierzycie, gdy wam będę mówił o niebieskich?A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy, I jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak musi być wywyższony Syn Człowieczy, Aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony. Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego. A na tym polega sąd, że światłość przyszła na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność, bo ich uczynki były złe. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światłości i nie zbliża się do światłości, aby nie ujawniono jego uczynków. Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu. Potem Jezus poszedł wraz ze swymi ucznami do ziemi judzkiej i tam przebywał z nimi, i chrzcił.Jan także chrzcił w Ainon blisko Salim, bo tam było dużo wody, a ludzie przychodzili tam i dawali się chrzcić. Jan bowiem nie był jeszcze wtrącony do więzienia. Wtedy doszło do sporu między uczniami Jana i Żydami o oczyszczenie. Przyszli więc do Jana i rzekli mu: Mistrzu! Ten, który był z tobą za Jordanem, o którym ty wydałeś świadectwo, oto On chrzci i wszyscy idą do niego. Jan, odpowiadając, rzekł: Nie może człowiek niczego wziąć, jeśli mu nie jest dane z nieba. Wy sami możecie mi zaświadczyć, że powiedziałem: Ja nie jestem Chrystusem, lecz zostałem posłany przed nim. Kto ma oblubienicę, ten jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, raduje się niezmiernie, słysząc głos oblubieńca. Tej właśnie radości doznaję w całej pełni. On musi wzrastać, ja zaś stawać się mniejszym.3 Kto przychodzi z góry, jest ponad wszystkimi, kto z ziemi przychodzi, należy do ziemi i mówi rzeczy ziemskie; kto przychodzi z nieba, jest ponad wszystkimi, Świadczy o tym, co widział i słyszał, lecz nikt nie przyjmuje jego świadectwa.3Kto przyjął jego świadectwo, ten potwierdził, że Bóg mówi prawdę. Albowiem Ten, którego posłał Bóg, głosi Słowa Boże; gdyż Bóg udziela Ducha bez miary. Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w jego ręce. Kto wierzy w Syna, ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna, nie ujrzy żywota, lecz gniew Boży ciąży na nim.

Ewangelia wg św. Jana rozdział 3


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Samolub » 05 mar 2016, 22:22

Ja się o Nowo Narodzeniu z Pisma dowiedziałem, a Nowo Narodziłem i nikt mi wtedy tego nie głosił x D

Tak więc to nauka samego Chrystusa i Apostolow, nie tylko Baptystow. Oni ją raczej zaczeli artykułowac i mocno akcentowac. To dobrze : )


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: artur403 » 05 mar 2016, 22:24

I ten tekst dopuszcza całe spektrum znaczeń wyrażenia" narodzić się na nowo".
Czyli każde z nich jest dopuszczalne? Bo każdy się może na ten fragment powołać.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Adalbertus » 05 mar 2016, 22:33

artur403 pisze:I ten tekst dopuszcza całe spektrum znaczeń wyrażenia" narodzić się na nowo".
Czyli każde z nich jest dopuszczalne? Bo każdy się może na ten fragment powołać.


Mylisz się. Ten tekst jest na tyle ścisły, by jednoznacznie zrozumieć powtórne narodzenie. Nie kończ czytania na wierszu 8 jak to w zwyczaju mają Katolicy. Nikodem przecie nie rozumie Słów Pana Jezusa Chrystusa i Pan Jezus dalej wyjaśnia to o czym mówił. Wyjaśnił to przystępnie w dalszej części rozdziału. Przeczytaj z modlitwą a na pewno zrozumiesz.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Samolub » 05 mar 2016, 23:09

Adalbertus piekny fragment : )


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: polk » 08 mar 2016, 14:12

Czy Luter wierzył w potrzebę nowego narodzenia? Oddajmy mu głos:

Drogi człowiecze, jeśli chcesz osiągnąć prawdziwą pobożność, którą uzna Bóg, to musisz całkowicie zwątpić w siebie i ufać jedynie Bogu, musisz całkiem i bez reszty oddać się Chrystusowi i przyjąć go, tak by wszystko, co On ma, było twoim, a co twoje, było jego. Gdyż tak wznosisz się do życia w Bożej miłości i stajesz się zupełnie innym człowiekiem, narodzonym na nowo, i nawraca się wszystko, co jest w tobie. I będziesz miał wielką ochotę do życia w czystości, jak przedtem miałeś do życia w nieczystości, i tak będzie ze wszystkimi namiętnościami i skłonnościami. Ale musimy też zważać, byśmy - gdy czujemy w sobie grzeszne skłonności i że nie jesteśmy jeszcze tak czyści, jak byśmy bardzo chcieli - nie popadli w zwątpienie. Tego brudu nie wymieciesz, gdyż jesteśmy tu w ciele i krwi.


Źródło: ks. dr Marcin Luter "Drogowskazy chrześcijanina"


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 08 mar 2016, 15:23

Wnioskuję zatem, że luteran w tamtym wątku wkurzył bardziej powtórny [w wieku świadomym] chrzest niż sam fakt narodzenia na nowo. Albo nie rozumieją tego, w co wierzą ;)

Nie zmyśliłem tej rozmowy, np. samolubowi wysłałem link na priva i widział.

==> polk
Znakomity fragment - tak przy okazji.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: polk » 08 mar 2016, 22:06

Ten fragment jest zamieszczony na głównej stronie luteranów, w dzisiejszych aktualnościach.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Samolub » 09 mar 2016, 01:56

Noi pięknie : )
Heh, proszę bardzo, a nie mowiłem że Luter byl i głosił Nowo Narodzenie


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Filip » 09 mar 2016, 03:16

Wszyscy chrześcijanie głoszą narodzenie na nowo ;-) Luter oczywiście też. Tylko to pojęcie oczywiście jest różnie rozumiane.

Jednak nie można rekonstruować lutrowej teologii na podstawie jednego cytatu. Nie należy też zakładać, że pojęcie "nowe narodzenie" oznaczało dla Lutra to samo, co dla współczesnego chrześcijanina ewangelikalnego. Dla kontrastu podaję inny cytat z Lutra:

Jak może woda tak wielkie rzeczy czynić?
Woda wprawdzie tego nie czyni, ale Słowo Boże, które jest z wodą i przy wodzie, tudzież wiara, ufająca temu Słowu Bożemu połączonemu z wodą, gdyż bez Słowa Bożego woda jest samą tylko wodą, a nie chrztem, lecz połączona ze Słowem Bożym jest Chrztem, to jest wodą życia pełną łaski i kąpielą narodzenia się na nowo w Duchu Świętym, jak święty Paweł mówi w liście do Tytusa, w rozdziale trzecim (...)


Mały Katechizm ( http://old.luteranie.pl/pl/index.php?D=173 )

Nie jestem ekspertem od teologii Lutra, ale myślę, że mówiąc o "nowym narodzeniu" u niego należy być świadomym kilku rzeczy:

(1) Luter bezsprzecznie wiązał nowe narodzenie z chrztem i nazywał ten sakrament "kąpielą odrodzenia" zgodnie z Tyt 3:5. Podkreślał też ważność każdego chrztu niezależnie od tego czy człowiek odpowie nań wiarą.

(2) Luter odrzucał katolicką formułę ex opere operato, tj. nie zgadzał się z tym, że sakramenty są skuteczne ku zbawieniu poprzez sam fakt ich wykonania. Innymi słowy jeżeli człowiek nie odpowie na chrzest wiarą, ów chrzest nie jest skuteczny ku zbawieniu.

(3) W teologii Lutra obecne jest jego egzystencjalne doświadczenie strachu przed prawem Bożym oraz cudownej nadzieji płynącej ze zrozumienia Ewangelii.

Dobre ujęcie problemu "nowego narodzenia" w teologii Lutra nie będzie więc wczytywało w nią późniejszych wyobrażeń (ukształtowanego przez ruch przebudzeniowy nauczania o konieczności posiadania określonego momentu radykalnego zwrotu w życiu), będzie natomiast starało się zachować i powiązać ze sobą wszystkie informacje wynikające z pism reformatora. W szczególności zarówno konieczność osobistej wiary i zrozumienia Ewangelii, jak i obiektywne działanie sakramentu chrztu oraz związek nowego narodzenia z tymże sakramentem. Ciekawy artykuł przedstawiający teologię Lutra w tej materii dostępny jest na stronie KE-A:

http://www.luteranie.pl/materialy/rozne ... a,328.html

A swoją drogą chciałbym zaznaczyć, że teologia Lutra nie jest pojęciem tożsamym z teologią luterańską. Luteran jaki wyznanie nie obowiązują wszelkie pisma Lutra, a jedynie te, które uznane są przez kościół za jego wyznania wiary. Korpus ksiąg konfesyjnych luteranizmu tworzą też dzieła nie napisane przez Lutra, ponadto istnieje oczywiście późniejsza luterańska refleksja teologiczna nad Pismem Świętym.

EDIT:

Co do pytania z początku wątku:

Czy Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce wierzy w konieczność narodzenia się na nowo, czyli świadomej, osobistej decyzji uznającej swoją grzeszność, wartość ofiary Pana Jezusa na krzyżu dla przebłagania grzechów, Bóstwa Jezusa oraz błogosławieństwa z tego płynące?


KE-A naucza na pewno "nowego narodzenia", ale raczej nie definiuje go w taki sposób. Poszczególni luteranie pod wpływem przebudzeniowych ewangelikałów być może tak.

Na ile rozumiem luteran sądzą oni, że człowiek jest obmyty i narodzony na nowo w sakramencie chrztu. Jednocześnie sakrament ten jest skuteczny przez wiarę i człowiek z pewnością nie może być zbawiony bez pokuty za grzechy oraz osobistej wiary w Chrystusa i jego przebłaganie.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 09 mar 2016, 08:19

Filip pisze:KE-A naucza na pewno "nowego narodzenia", ale raczej nie definiuje go w taki sposób. Poszczególni luteranie pod wpływem przebudzeniowych ewangelikałów być może tak.

Na ile rozumiem luteran sądzą oni, że człowiek jest obmyty i narodzony na nowo w sakramencie chrztu. Jednocześnie sakrament ten jest skuteczny przez wiarę i człowiek z pewnością nie może być zbawiony bez pokuty za grzechy oraz osobistej wiary w Chrystusa i jego przebłaganie.


No i wystarczy. Macdonaldyzacja i amerykanizacja "nowego narodzenia" jako "wychodzenia na środek" w takt ogłupiającej muzyki nie jest czymś, dla czego rozdzierałbym szaty. Natomiast te elementy, o których mówisz, przynajmniej dla mnie są całkowicie wystarczające w świetle Biblii.

Ja w każdym razie byłem ochrzczony i jako dziecko, i świadomie przez zanurzenie w jeziorze, więc przynajmniej pod tym względem jestem zabezpieczony :lol:


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Justyna » 09 mar 2016, 08:37

[quote="Filip"]Wszyscy chrześcijanie głoszą narodzenie na nowo ;-) Luter oczywiście też. Tylko to pojęcie oczywiście jest różnie rozumiane.

Czytałam, że u luteran ksiądz odpuszcza grzechy: Następnie ksiądz udziela rozgrzeszenia: Tak rzekł Pan nasz Jezus Chrystus do swoich apostołów: Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, którymkolwiek zatrzymacie, są im zatrzymane.Przeto jako powołany i ustanowiony sługa Jezusa Chrystusa i Jego świętej Ewangelii zwiastuję wszystkim pokutującym łaskę Bożą i odpuszczam wam w miejsce Chrystusa grzechy wasze w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Cytat z : http://www.luteranie.pl/materialy/rozne ... z,334.html


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: artur403 » 16 mar 2016, 08:20

A właściwe rozumie i J3 może być takie: trzeba się na nowo narodzić we chrzcie (z wody) i w bierzmowaniu (z Ducha). Człowiek tak narodzony na nowo (wg nowego przymierza) będzie miał wiarę, która da mu wstęp do Nieba. W tych dwóch sakramentach wierny otrzymuje nadprzyrodzoną wiarę.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości