Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: fauxpas » 18 lip 2016, 21:09

Dragonarze, dzięki za odpowiedź. Ostatnie pytanie:
Mamy tutaj - według mnie - ten sam "problem" z interpretacją, co w chrześcijaństwie. Jak Ty dochodzisz do tego, co twierdzi islam? Bo jeśli przez metody "protestanckie", to - być może - wplatasz "niewłaściwe" interpretacje już w założeniach swoich badań...?


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 02 sie 2016, 15:25

fauxpas pisze:Mamy tutaj - według mnie - ten sam "problem" z interpretacją, co w chrześcijaństwie. Jak Ty dochodzisz do tego, co twierdzi islam? Bo jeśli przez metody "protestanckie", to - być może - wplatasz "niewłaściwe" interpretacje już w założeniach swoich badań...?

Podziały w chrześcijaństwie w kwestii interpretacji Pisma Świętego dotyczą najczęściej trudnych problemów teologicznych i skomplikowanych zagadnień związanych z duchowością, pojmowaniem Boga, zbawieniem, kultem, (nie)wolną wolą. W przypadku Koranu i Sunny, te kwestie są bardzo interesujące, jednak wyłącznie pod względem religioznawczym, natomiast patrząc pragmatycznie, chrześcijan islam powinien interesować od strony stosunku tej religii do niemuzułmanów, stosunku do kobiet, poglądu na dżihad i ogólnie pojętą przemoc oraz doktryny o Trójcy Świętej i Bóstwie Chrystusa. W tej materii - jak sądzę - Koran i Sunna wypowiadają się jasno, a ich interpretacja pod kątem tych zagadnień jest znacznie łatwiejszym zadaniem, niż interpretacja Biblii pod kątem nauki o predestynacji czy natury Trójjedynego Boga.

Co do założeń, to faktycznie wykorzystuję metodę jakby protestancką, chociaż ja nazwałbym to raczej samodzielnym i krytycznym myśleniem, aniżeli metodą protestancką. :P Staram się dokonywać egzegezy źródeł, nie ich eisegezy. Uwzględniam wczesną tradycją muzułmańską i staram się słuchać obu stron dyskusji. Nie mam pojęcia, co mógłbym jeszcze zrobić. Jeżeli nadal nie jestem w stanie zrozumieć islamu w podstawowych kwestiach przez tę metodę i bez znajomości arabskiego, to najwyraźniej Allah nie potrafi się jasno komunikować: LINK. ;) Zresztą, czasami trudno mówić o jakichkolwiek skomplikowanych założeniach w kwestii dżihadu, gdy czyta się kolejny i kolejny hadis, w którym Mahomet nakazuje mordować, kłamać i przypalać niewiernych... Czasami pytanie: Co autor miał na myśli? wydaje się znajdować odpowiedź, zanim pojawi się w czyjejkolwiek głowie. :D


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: fauxpas » 30 sie 2016, 15:09

Dragonarze, zaintrygowałeś mnie! Chyba zacznę słuchać "kazań" liberalnych muzułman :).


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 31 sie 2016, 14:38

fauxpas pisze:Dragonarze, zaintrygowałeś mnie!

Okej, a czym konkretnie? :D

fauxpas pisze:Chyba zacznę słuchać "kazań" liberalnych muzułman :).

Pod względem doktryny Allaha czy praktyk islamskich możliwe, że przekaz będzie spójny, ale polecam zobaczyć uzasadnienia dotyczące braku przemocy i ofensywnego dżihadu w islamie. Łatwo zauważyć naciągane chwyty i cytaty wyrwane z kontekstu, jeśli tylko zbada się sprawę.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: fauxpas » 31 sie 2016, 14:42

Dragonar pisze:polecam zobaczyć uzasadnienia dotyczące braku przemocy i ofensywnego dżihadu w islamie

To właśnie mnie intryguje i to chciałbym zobaczyć :).


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 31 sie 2016, 14:54

fauxpas pisze:
Dragonar pisze:polecam zobaczyć uzasadnienia dotyczące braku przemocy i ofensywnego dżihadu w islamie

To właśnie mnie intryguje i to chciałbym zobaczyć :).

Oto próbka, Zakir Naik odpowiada w kwestii Koranu 9:29: LINK. A odtrutka tutaj: LINK. :D


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: fauxpas » 31 sie 2016, 15:52

Dragonarze, dziękuję!



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości