Dlaczego nasza wiara?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 13 kwie 2016, 23:14

KAAN pisze:]Nie podałeś żadnego dowodu, wymieniłeś jedynie swoje wątpliwości i frustracje, bo nie możesz zrozumieć co czytasz. Wysil się na jakiś dowód.


Mądrej głowie dość po słowie, ale tobie to widzę że i tysiąc słów będzie mało żeby zrozumieć drugiego człowiek... :papa:


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: artur403 » 14 kwie 2016, 09:55

System wierzeń KAANa jest strasznie dogmatyczny. A przy tym on się uważa za nauczyciela wiary.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: KAAN » 14 kwie 2016, 15:04

fryderyk pisze:
KAAN pisze:]Nie podałeś żadnego dowodu, wymieniłeś jedynie swoje wątpliwości i frustracje, bo nie możesz zrozumieć co czytasz. Wysil się na jakiś dowód.
Mądrej głowie dość po słowie, ale tobie to widzę że i tysiąc słów będzie mało żeby zrozumieć drugiego człowiek... :papa:
Pasujesz? Nie umiesz podać dowodu? Skoro tak to zastanów się nad prawdziwością tego co przedstawia Biblia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: KAAN » 14 kwie 2016, 15:05

artur403 pisze:System wierzeń KAANa jest strasznie dogmatyczny. A przy tym on się uważa za nauczyciela wiary.
A merytorycznie Arturze? Masz coś do powiedzenia na temat prawdziwości przekazu biblijnego?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 14 kwie 2016, 16:09

KAAN pisze:Pasujesz? Nie umiesz podać dowodu? Skoro tak to zastanów się nad prawdziwością tego co przedstawia Biblia.


Napisałem już dlaczego uważam Biblię za zbiór przeróżnych, kompletnie niewiarygodnych mitów:
viewtopic.php?f=17&t=15110&p=495354#p495354

Czy pojmujesz to?


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: betme » 15 kwie 2016, 00:59

fryderyk pisze:
Ale jak już chcesz koniecznie wiedzieć dlaczego uważam, że Bibla to zbiór przeróżnych mitów to np dlatego że zawiera takie oto opisy:

a) magiczne zwierzęta i rośliny:

- gadający wąż
- gadający krzak
- gadający osioł
- jednorożec (koń z pojedyńczym rogiem)
- manna spadająca z nieba


b) potwory:
wielka ryba, w której brzuchu połknięty Jonasz spędził 3 dni
- olbrzymy Nefilim (spłodzeni przez "synów bożych" z ziemskimi kobietami)
- Moloch
- Behemot
- Lewiatan
- satyr (pół człowiek, pół kozioł)
- bazyliszek (ang. cockatrice, skrzyżowanie koguta ze smokiem)
- baran z siedmioma rogami i siedmioma oczami (postać Boga w dzień apokalipsy)
- lew z sześcioma skrzydłami (towarzysz Boga w sali tronowej w Niebie)
- siedmiogłowy smok



c) ludzie posiadający niezwykłe właściowości:

- ludzie żyjący 900 lat (Adam i jego rodzinka)
- dziewica która magicznie zaszła w ciążę
- zombie, które powstawały z grobów i rozlazły się po mieście (Jerozolima w dzień ukrzyżowania Jezusa)
- włosy Samsona jako źródło nadludzkiej siły



d) ludzie posiadający magiczną władzę nad siłami natury:

- zatrzymanie słońca w ruchu, na czas bitwy
- wpływ na losy bitwy poprzez uniesienie rąk do góry
- rozstąpienie się morza
- woda wypływająca ze skały po uderzeniu w nią kijem
- chodzenie po wodzie
- uleczenie ślepoty za pomocą błota ze śliny



e) czary zamiany czegoś w coś innego:

- woda zamieniona w wino
- kij zamieniony w węża
- kobieta zamieniona w słup soli (żona Lota)
- Adam ulepiony z gliny



f) inne cuda:

- świat wyczarowany z niczego w ciągu 6 dni
- samica gatunku homo sapiens wypączkowała z żebra zabranego samcowi.
- globalny potop, mający za zadanie uśmiercić wszystkie lądowe formy życia.
- drewniany statek o rozmiarach lotniskowca, zdolny pomieścić po parce zwierząt z wszystkich gatunków, wybudowany przez człowieka mającego 600 lat
- pojedynek na czary magików egipskich z magikiem żydowskim (Izrael-Egipt 1:0)


a) byłeś, widziałeś?
pewnie trudno byłoby Ci uwierzyc w rośliny mięsożerne, póki nie pojawily sie w podręcznikach biologii. Albo w deszcz ryb, "krwawy" deszcz - które występują w dzisiejszych czasach, materialiści dopiero uwierzyli jak zobaczyli. Noworodki, u któych stwierdzono smierć przy urodzeniu, wracały do zycia po długich minutach w objęciach matki. Odkopywanie grobów, bo nieboszczykowi zachciało sie jeszcze żyć. NIEPRAWDOPODOBNE, co?

b) mogę zastosować podobna odpowiedź co powyżej. A ponadto kłaniają się mutacje...

c) i znowu to samo. a co do ludzi żyjących po 900 lat, czemu nie? Byłeś tam? dlaczego patrzysz przez pryzmat teraźniejszości, tak Cię fascynuje materializm? Poczytaj naukowców, dlaczego ludzie kiedys mogli żyć tak długo. Jeśli nie umiesz znaleźć, pomoge Tobie, bo to fascynująca lektura.

d) przy okazji tego punktu moę teraz uzyć argumentu który może pasować do powyższych punktów i na odwrót, argumenty powyzsze pasują tutaj. Jest jeszcze coś takiego jak wena twórcza. Spójrz jak Tryloię Sienkiewicza, Quo Vadis, Chłopow, taktujemy poważnie pod względem historycznym, a jednak myślisz że w tych ksiąkach lub innych autor specjalnie nie chcał użyć wzrotu "czas zamarł na chwilę" "poruszyły się lasy" "okrzyki z nieba". WTF? Rycerze oszukują czasoprzestrzeń? Jak to, las ma nogi? Z nieba nie da się krzyczeć? Troche poematu, troche dla wrażliwości, troche dla poszerzenia horyzontów myslowych :)

e) Na tym polega Potęga Boga. Ale Ty też tego nie widziałeś, niektórzy co nie widzieli holocaustu, raptem po 70 latach po wojnie zaprzeczają, że miało to miejsce - zaprzeczają dyplomowani historycy, rozumiesz? To, że nie wierzysz w Boga, nas tak nie boli, jak boli taki news rodziny pomordowane przez nazistów. Byc może za 50 lat dowiemy się, że to Polska lub Pigmeje wywołali II WŚ. Poza tym mnóstwo ludzi uwielbia oglądać magików: "wow, on jest boski, jak on to zrobił, widziałeś, on na prawdę wsadził mój kochany nowiuści iphone do butelki po piwie - kocham go, teraz mam iphone i butelkę". I w to chca wierzyć bo widzą.

f) jesteś jednak malutkim człowiekiem nie wierzącym nie tylko w umijętnosci boskie, ale co przykre w umiejetnosci ludzkie. Czytać, czytać i czytać, mniej propagandy, więcej mózgu. Jak będziesz miał znów problem ze znalezieniem źródeł, pomogę, fascynująca lektura.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: KAAN » 15 kwie 2016, 09:12

fryderyk pisze:
KAAN pisze:Pasujesz? Nie umiesz podać dowodu? Skoro tak to zastanów się nad prawdziwością tego co przedstawia Biblia.
Napisałem już dlaczego uważam Biblię za zbiór przeróżnych, kompletnie niewiarygodnych mitów:
To tylko twoje odczucia, osobiste wątpliwości, nigdy nie udowodniłeś fałszywości informacji zawartych w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 15 kwie 2016, 09:38

betme pisze:a) b) byłeś, widziałeś?


Nie :)
Mimo to nie wierzę, że istniały gadające zwierzęta i wymienione potwory.

betme pisze:c) i znowu to samo. a co do ludzi żyjących po 900 lat, czemu nie? Byłeś tam?


Oczywiście że tam nie byłem.
Na podstawie informacji i doświadczenia które zgromadziłem w ciągu swojego zycia nie wierzę, że kobieta może zajść w ciążę bez męskiego plemnika, że ludzie zmartwychstają, mogą żyć 900 lat, czy mają nadludzką siłę dzięki swoim włosom.

Na jakiej podstawie miałbym w to uwierzyć? Bo ktoś (nie wiadomo kto i kiedy) tak napisał w książce? Aż tak łatwowierny nie jestem. Ty jesteś, tak?


betme pisze:d) przy okazji tego punktu moę teraz uzyć argumentu który może pasować do powyższych punktów i na odwrót, argumenty powyzsze pasują tutaj. Jest jeszcze coś takiego jak wena twórcza. 


Acha. Czyli sugerujesz, że np. Jezusowe chodzenie po wodzie, rozsątpienie się morza czy uleczenie za pomocą śliny i błota to tak naprawdę metafory, a nie opisy faktycznych zdarzeń?

Ok. Tu się zgadzam. Też tak uważam. Tylko teraz masz problem. Co uznać za metaforę a co nie? Jaki masz klucz do tego? Równie dobrze wszystko może być metaforą, wyolbrzymieniem, etc. Bierzesz to pod uwagę?

betme pisze:e) Na tym polega Potęga Boga. Ale Ty też tego nie widziałeś, niektórzy co nie widzieli holocaustu, raptem po 70 latach po wojnie zaprzeczają, że miało to miejsce - zaprzeczają dyplomowani historycy, rozumiesz?


Rozumiem, że używasz błędnych analogii.
Idiotyczne zaprzeczanie istnienia holokaustu to dla Ciebie to samo co brak wiary w ulepienie człowieka z gliny, czy zamianę kobiety w słup soli? No dla mnie to są całkowicie nieporównywalne tematy.

betme pisze:f) jesteś jednak malutkim człowiekiem nie wierzącym nie tylko w umijętnosci boskie, ale co przykre w umiejetnosci ludzkie. Czytać, czytać i czytać, mniej propagandy, więcej mózgu. Jak będziesz miał znów problem ze znalezieniem źródeł, pomogę, fascynująca lektura.


Nie taki malutki – 185 cm :)
Ależ ja wierzę w umiejętności ludzkie ale ta wiara ma swoje granice.
Dzięki za tą radę o czytaniu :)
Kiedyś ktoś mi to samo poradził w stosunku do Biblii.
Skończyło się tym, że przestałem wierzyć w to co tam wyczytałem...

KAAN pisze:To tylko twoje odczucia, osobiste wątpliwości, nigdy nie udowodniłeś fałszywości informacji zawartych w Biblii.

Oczywiście, że nie nazwał bym ich dowodami w rozumieniu stricte naukowym.
Dla mnie są jednak wystarczającymi argumentami/przesłankami żeby wyrobić sobie stosowną opinię na ten temat.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: KAAN » 15 kwie 2016, 10:58

fryderyk pisze:
KAAN pisze:To tylko twoje odczucia, osobiste wątpliwości, nigdy nie udowodniłeś fałszywości informacji zawartych w Biblii.
Oczywiście, że nie nazwał bym ich dowodami w rozumieniu stricte naukowym.
Dla mnie są jednak wystarczającymi argumentami/przesłankami żeby wyrobić sobie stosowną opinię na ten temat.
Nie masz opinii, masz wątpliwości :) .


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 15 kwie 2016, 11:12

KAAN pisze:
fryderyk pisze:
KAAN pisze:To tylko twoje odczucia, osobiste wątpliwości, nigdy nie udowodniłeś fałszywości informacji zawartych w Biblii.
Oczywiście, że nie nazwał bym ich dowodami w rozumieniu stricte naukowym.
Dla mnie są jednak wystarczającymi argumentami/przesłankami żeby wyrobić sobie stosowną opinię na ten temat.
Nie masz opinii, masz wątpliwości :) .


Mój rozkoszny rozmówco :)
Jeśli tylko sprawi ci to przyjemność, to na swoje potrzeby możesz używać sobie dowolnych własnych definicji dowolnych terminów :P


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: kontousunięte1 » 15 kwie 2016, 11:26

Wiesz,Fryderyk
Właśnie słuchałam kazania n.t.Ew.Jana3,31-36
Pastor przytoczył taki przykład o niewierzącym naukowcu i człowieku wierzącym. Chodziło o to,że wierzący pyta naukowca,czy gdyby mu przedstawił dowody naukowe tych wszystkich historii biblijnych w które trudno uwierzyć, czy ten niewierzący naukowiec by uwierzył.
Naukowiec odpowiedział: nie.
Dla mnie wniosek jest jeden-wiara jest darem Boga. Życzę ci tej łaski z całego serca.
Tak na marginesie, niedawno archeolodzy znaleźli na dnie Morza ,które się rozstąpiło przed Mojżeszem,a zamknęło podczas przeprawy wojsk faraona, koła i inne artefakty /fragmenty broni,rydwanów/ . :-D


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 15 kwie 2016, 13:19

kontousunięte1 pisze:Dla mnie wniosek jest jeden-wiara jest darem Boga. Życzę ci tej łaski z całego serca.

Być może, że tak właśnie jest.
Ale jeśli tak, to wielce zagadkowe było by, dlaczego ten dar jest dawany tylko pewnej grupie ludzi, która urodziła się w określonym miejscu i czasie.
Przykładowo, 80-90 % (tj. ok miliard ludzi! ) mieszkańców Indii wyznają hinduizm. Nie muszę chyba dodawać, że hinduizm, a chrześcijaństwo to dwa różne światy .


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: kontousunięte1 » 15 kwie 2016, 13:41

fryderyk pisze:
kontousunięte1 pisze:Dla mnie wniosek jest jeden-wiara jest darem Boga. Życzę ci tej łaski z całego serca.

Być może, że tak właśnie jest.
Ale jeśli tak, to wielce zagadkowe było by, dlaczego ten dar jest dawany tylko pewnej grupie ludzi, która urodziła się w określonym miejscu i czasie.
Przykładowo, 80-90 % (tj. ok miliard ludzi! ) mieszkańców Indii wyznają hinduizm. Nie muszę chyba dodawać, że hinduizm, a chrześcijaństwo to dwa różne światy .

Też trudno mi zrozumieć tą kwestię. Ma to związek z "niezbadanymi ścieżkami boskimi" ;-) . Póki życia póty nadziei :yes: /ponoć/ :-D


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: Kamil M. » 15 kwie 2016, 13:47

fryderyk pisze:
kontousunięte1 pisze:Dla mnie wniosek jest jeden-wiara jest darem Boga. Życzę ci tej łaski z całego serca.

Być może, że tak właśnie jest.
Ale jeśli tak, to wielce zagadkowe było by, dlaczego ten dar jest dawany tylko pewnej grupie ludzi, która urodziła się w określonym miejscu i czasie.
Przykładowo, 80-90 % (tj. ok miliard ludzi! ) mieszkańców Indii wyznają hinduizm. Nie muszę chyba dodawać, że hinduizm, a chrześcijaństwo to dwa różne światy .

Czemu nie spojrzeć na to inaczej: miliard ludzi w Indiach rozpoznaje siłę przewyższającą człowieka i świat. Posiadają, być może naturalną, intuicję, której ateiści się wyzbyli.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 15 kwie 2016, 13:59

kontousunięte1 pisze:Też trudno mi zrozumieć tą kwestię. Ma to związek z "niezbadanymi ścieżkami boskimi" ;-) . Póki życia póty nadziei :yes: /ponoć/ :-D


Co jest bardziej prawdopodobne:

1. Żydowski Bóg Jahwe faktycznie istnieje. Przekazał to co miał do przekazania wybranej grupce ludzi kilka tysięcy lat temu aby ci szerzyli jego przekaz innym. Mimo to, po kilku tysiącach lat, nadal kilkakrotnie więcej ludzi na świecie nie wierzy w to niż wierzy.

2. Różne grupy ludzi tworzyły na przestrzeni lat przeróżne mity stworzenia Świata, wymyślały różnych Bogów.
Antropomorfizacja - jest to charakterystyczna ludzka zdolność - polegająca na nadawaniu niebędącymi ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Im mniej człowiek wiedział o otaczającym go świecie tym bardziej tę swoją zdolność realizował aby wytłumaczyć sobie wszystko to czego nie rozumiał.

Im bardziej te grupy były od siebie odseparowane - tym większe różnice w ich mitach (np. chrześcijaństwo vs hinduizm).
Z kolei im bardziej te grupy były ze sobą powiązane, tym mity bliższe, lub wręcz jedne wyrastały z drugich (np. chrześcijaństwo vs judaizm).

..........

A więc co jest wg Ciebie bardziej prawdopodobne?
Wg mnie oczywiście nr 2 i jestem niemal pewny, że tak właśnie było.

Dlaczego niemal? Będąc w zgodzie sam ze sobą muszę przyjąć, że jakkolwiek jest to mało prawdopodobne, to być może jednak któraś z tysięcy religii się nie myli... Oceniam to jednak jako skrajnie nieprawdopodobne.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości