Dlaczego nasza wiara?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Dlaczego nasza wiara?

Postautor: betme » 08 kwie 2016, 00:04

Dlaczego nasza wiara w Boga jest słuszna?
Istnieje wiele religii i tradycji, które maja swojego Stwórcę/bogów? I również mają swoje przesłanki, że jest on/oni najważniejszy i pierwszy? Co jeśli buddyzm, islam, konfucjonizm czy inne są prawdziwe? Czy tylko to, że prawdopodobnie te religie są młodsze to jedyna racjonalna odpowiedź?
Co stanowi taką siłę, że np. Chiny kwitną w chrześcijaństwo, że się nie bronią? Aczkolwiek w zachodnim świecie chrześcijaństwo się zwija za sprawą najmłodszej religii - ewolucji, religii naukowej.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fauxpas » 08 kwie 2016, 10:56

Zbawienie to ratunek - czyli sytuacja, w której ktoś kogoś ratuje. Chrześcijanie wyznają taką wiarę, a nie inną, gdyż zostali uratowani - od grzechu, od Sądu, od potępienia, od siebie samych. Nie było tak, że stanęli przed Wielką Księgą Wyznań i Religii i wybrali sobie do wierzenia tę najprawdopodobniejszą / najwygodniejszą / najstarszą / najciekawszą... . Zatem pytanie wydaje mi się nieadekwatne - tak tak, jakby ktoś mnie pytał, dlaczego jestem wdzięczny temu konkretnemu człowiekowi za ratunek z pożaru, a nie innemu - cóż, głównie dlatego, że nie uratował mnie żaden inny człowiek, a nawet nie widziałem, żeby ktokolwiek inny podejmował ratunek*.

* Oczywiście analogia mocno niedokładna.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: KAAN » 08 kwie 2016, 11:27

betme pisze:Dlaczego nasza wiara w Boga jest słuszna?.
Ponieważ jest zgodna z rzeczywistością i jest odpowiedzią na objawienie Boże.
Istnieje wiele religii i tradycji, które maja swojego Stwórcę/bogów? I również mają swoje przesłanki, że jest on/oni najważniejszy i pierwszy? Co jeśli buddyzm, islam, konfucjonizm czy inne są prawdziwe? Czy tylko to, że prawdopodobnie te religie są młodsze to jedyna racjonalna odpowiedź?
Istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg, który objawił się w Biblii i osobiście prorokom przed wielu wiekami, wiara nie opiera się o racjonalne spekulacje, ale o świadectwo - objawienie.
betme pisze:Co stanowi taką siłę, że np. Chiny kwitną w chrześcijaństwo, że się nie bronią? Aczkolwiek w zachodnim świecie chrześcijaństwo się zwija za sprawą najmłodszej religii - ewolucji, religii naukowej.
To niezbadane wyroki Pańskie, nie wiemy jak Pan Bóg kieruje narodami, znamy tylko cel tego wszystkiego i to co dotyczy zbawionych.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 08 kwie 2016, 14:24

fauxpas pisze:Chrześcijanie wyznają taką wiarę, a nie inną, gdyż zostali uratowani - od grzechu, od Sądu, od potępienia


Czyli wierzysz w następujący scenariusz wydarzeń:
- Bóg stwarza świat, a w nim Ciebie,
- Bóg stwarza Sąd i potępienie na które Cię przeznacza,
- następnie Bóg ratuje Cię od tego i jesteś mu bardzo wdzięczny.


Przypomniał mi się dowcip o Stalinie:

Telewizja radziecka kręci film o dobroci i miłosierdziu Stalina.
Jedno z ujęć; Do Stalina podchodzi małe dziecko i mówi:
- Wujku, daj cukierka.
- Won ty s.....u! - Krzyczy Stalin
W tym momencie kamera kieruje obiektyw na planszę z napisem: A mógł zabić!


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: Samolub » 08 kwie 2016, 14:45

fryderyk pisze:Czyli wierzysz w następujący scenariusz wydarzeń:
- Bóg stwarza świat, a w nim Ciebie,
- Bóg stwarza Sąd i potępienie na które Cię przeznacza,


Bog przeznacza ludzi do zbawienia

fryderyk pisze:- następnie Bóg ratuje Cię od tego i jesteś mu bardzo wdzięczny.


Nie, czlowiek Nowo Narodzony nie cieszy sie tylko z unikniecia jakiejs kary, czy z wiecznosci. Nie to jest motorem jego działania

Po pierwsze Bog jest dobry, plan jest dobry, uswiecenie poprzez ksztaltowanie z zachowaniem własnej woli. Czyli Bog Nas powoluje do zycia jako istoty niezaleznie od niego, zrzeka sie ingerencjii w Nasza wolną wolę, a nastepnie powoluje do zycia wiecznego i uswiecenia. Takie buty Fryderyku =D

Noi Halleluyah =P


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 08 kwie 2016, 14:58

Samolub pisze:Bog przeznacza ludzi do zbawienia


Zbawienia od czego?
Ja też będę od tego zbawiony wg Twojej religii?


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: Samolub » 08 kwie 2016, 15:18

fryderyk pisze:Zbawienia od czego?


Nie wiem, zalezy od Cb samego. Skad mam wiedziec jak zyjesz, oczywiscie są sprawy uniwesalne, Zbawienie od smierci, od swiata materialnego itd. Skoro nie chcesz sie od tego zbawic i wszystko ci pasuje to po co.


fryderyk pisze:Ja też będę od tego zbawiony wg Twojej religii?


Wg Chrzescijan tylko Bog moze wykazac to na Sadzie Ostatecznym, na co sobie zasłużyłeś. A poniewaz nie przyjmujesz Chrystusa to podlegasz pod Bozy Sad, ale nie wiem przeciez mozesz sie nawrocic np jutro czy za 2 lata.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fauxpas » 08 kwie 2016, 15:33

fryderyk pisze:Czyli wierzysz w następujący scenariusz wydarzeń:
- Bóg stwarza świat, a w nim Ciebie,
- Bóg stwarza Sąd i potępienie na które Cię przeznacza,
- następnie Bóg ratuje Cię od tego i jesteś mu bardzo wdzięczny.

Myślę, że ten temat - naszej winy przy jednoczesnej suwerenności woli Bożej - już gdzieś kiedyś przerabialiśmy ;-).


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 08 kwie 2016, 15:58

Samolub pisze:Nie wiem, zalezy od Cb samego.


Czyli wg Twojej religii to samemu się ustala od czego chce się być zbawionym?
Fajnie! To mi się podoba. Trzeba przyznać że to postępowa religia.

W takim razie chciałbym być wybawiony od śmierci, wszelkich chorób, a także fizycznych i psychicznych cierpień. Co trzeba robić wg Twojej religii żeby to uzyskać?

Samolub pisze: A poniewaz nie przyjmujesz Chrystusa to podlegasz pod Bozy Sad,


Chodzi Ci o przyjmowanie opłatka w kościele na mszy?

Samolub pisze:ale nie wiem przeciez mozesz sie nawrocic np jutro czy za 2 lata.


W jaki sposób wg Twojej religii człowiek nienawrócony może się nawrócić?


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: betme » 08 kwie 2016, 23:59

interesujące, podzielam ocene Samoluba, sami tworzymy swoje życie tak żeby otrzymać zbawienie.

ale wracajac do tematu, iaomo, że jak rozmawiamy z aabem to on powie że Islam jest najważniejsza religią świata i inni o swojej. Więc jak ustalić, która jest niezaprzeczalnie poprawna? jesli byłby w tym absolut, to nie byłoby wieu religii :(


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: wisnia2168 » 09 kwie 2016, 06:08

fryderyk pisze:
Samolub pisze:Nie wiem, zalezy od Cb samego.


Czyli wg Twojej religii to samemu się ustala od czego chce się być zbawionym?
Fajnie! To mi się podoba. Trzeba przyznać że to postępowa religia.

W takim razie chciałbym być wybawiony od śmierci, wszelkich chorób, a także fizycznych i psychicznych cierpień. Co trzeba robić wg Twojej religii żeby to uzyskać?

Samolub pisze: A poniewaz nie przyjmujesz Chrystusa to podlegasz pod Bozy Sad,


Chodzi Ci o przyjmowanie opłatka w kościele na mszy?

Samolub pisze:ale nie wiem przeciez mozesz sie nawrocic np jutro czy za 2 lata.


W jaki sposób wg Twojej religii człowiek nienawrócony może się nawrócić?

Typowe pytania zniechęconego do krk katolika na papierku (nie znającego wogóle Biblii) :)
Od początku zatem:

1. Bóg stwarza wszechświat. Materia, czas, miejsce i wszystkie znane nam 3 wymiary pojawiają się w nim. Możemy też za Lutrem powiedzieć, że Bóg jest wszechświatem, że żyjemy w nim (Biblia bowiem mówi, że Bóg jest wszędzie i uciec od niego nie można).

2. Bóg jest wszechpotężny. Potrafi zrobić prawie wszystko, ponieważ znajduje się poza naszymi wymiarami (które sam zresztą stworzył). Powiedziałem "prawie", bo Bóg NIE MOŻE zrobić 2 rzeczy: zgrzeszyć i zaprzeczyć sobie.

3. Bóg jest sprawiedliwością. Sprawiedliwość jest naturą Boga. Oznacza to, że żadne stworzenie w oczach Boga nie uznane za sprawiedliwe- zostać zbawione nie może. Działanie sprawiedliwości często widzimy na kartach Starego Testamentu.

To o sprawiedliwości potrzebnej do zbawienia byłoby warunkiem bardzo łatwym do spełnienia. Naprawdę!
No ale nasza -ludzka- natura uległa dewiacji.

4. Człowiek posiada wolną wolę. Bóg szczególnie człowieka umiłował i dał mu skarb właściwy chyba tylko jemu. Klejnot, bez którego bylibyśmy roślinkami stał się naszym udziałem. Jest to teoretycznie spory powód do radości, lecz nasz gatunek okazał się niebywałą głupotą.
Wróćmy na chwilkę do początków i historii Adama i Ewy: swoją wolną wolę wykorzystują do bluźnierstwa przeciwko Bogu.. No średniawka bym powiedział.
Powiem więcej- Adam i Ewa to ty i ja. Jest to nie tylko jakaśtam biblijna historyjka i bajka dla dzieci, ale przede wszystkim opowieść o moich i twoich słabościach.

Czyli można być zbawionym gdy jest się sprawiedliwym a człowiek wykorzystał dar Boga do bluźnierstwa przeciwko niemu. Adam i Ewa siedzą w każdym z nas, my powielamy błędy rodziców i pierwszych ludzi. Przez to nie jesteśmy sprawiedliwi a zatem- zbawienie (trafienie przed obecność Boga po śmierci fizycznej na tym świecie i wieczne szczęście) nas nie dotyka.

Lecz jest jeden aspekt naturze Boga bliski, który nam pomaga nieziemsko w tej chwili.
Ofiara.
W Starym Testamencie wielokrotnie widzimy ludzi, którzy składają Bogu ofiarę a on dzięki temu nad nimi czuwa. Ofiara (dobra, a nie "na odwal się") niesie ze sobą żal za grzechy i skruchę, uznanie swoich win, postanowienie poprawy. Można vy powiedzieć, że dobry chrześcijanin składa Bogu codziennie ofiarę z całego swojego życia.

Jednak nasza ludzka dewiacja posunęła się daleko, nie jesteśmy przez to godni bycia zbawionymi. Pomimo to dzisiejsi chrześcijanie mówią otwarcie o zbawieniu z łaski itp. Skąd to się bierze?

5. Chrystus umarł za nasze grzechy.
Bóg nie może działać przeciw swej naturze, tak, jak matce instynkt macierzyński nie pozwala wrzucić dziecka do rzeki. Nawet bardziej, on nie potrafi takiej rzeczy zrobić.
Jednak istnieje też ofiara- rzecz zgodna z naturą Boga a ostatnia deska ratunku dla nas- niesprawiedliwych.
Niestety żadna ofiara nie byłaby w stanie ogromu naszych grzechów zgładzić.. Poza jedną.
Bo Bóg nas mimo wszystko tak mocno kocha, że zstąpił na ziemię by złożyć z siebie samego ofiarę za nas. Przelał krew za grzechy każdego człowieka- człowieka niesprawiedliwego uratował on- jeden sprawiedliwy, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek.
Dzisiaj każdy może stać się adresatem tego cudownego daru zapisanego na kartach Ewangelii według podania św.Jana 3,16
"Albowiem Bóg tak świat umiłował, że syna swego jednorodzonego dał aby każdy kto weń wierzy nie zginął, ale miał żywot wieczny"

A tak Post Scriptum:
Czytaj Biblię bo żasne słowa ludzkie nie są w stanie oddać jej treści. Może nawet to, co ci wyłożyłem lepiej zrozumiesz badając sam pod kątem Słowa Bożego :)
Pozdrawiam Cię serdecznie


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 09 kwie 2016, 08:55

wisnia2168 pisze:Typowe pytania zniechęconego do krk katolika na papierku (nie znającego wogóle Biblii) 

Nie w tym rzecz. Ja tylko staram się każdego tu ciągnąć za język. Większość z tu obecnych prezentuje przeróżne odłamy/wizje chrześcijaństwa i nigdy nie wiadomo co akurat ten rozmówca uważa za chrześcijaństwo. Często różnią się zasadniczo w swoich poglądach.
Ten tutaj Samolub pokazał kolejny odcień tej szerokiej religii – możesz być zbawionym od tego od czego sam chcesz. Nazwałbym to chrześcijaństwem liberalnym.

Już sam fakt, że chrześcijaństwo jest tak bardzo wewnętrznie podzielone (dochodziło wielokrotnie do krwawych porachunków) wskazuje, że zostało wymyślone przez ludzi i nikogo więcej - jak każda inna religia.

Gdyby spośród setek (a może tysięcy?) wymyślonych do tej pory religii, jedna z nich była faktycznie prawdziwa, tzn zainspirowana przez rzeczywistego Boga - istotę Alfa i Omega - to chyba można by oczekiwać, że jej wyznawcy będą spójni w swoich poglądach na jej temat?

wisnia2168 pisze:3. Bóg jest sprawiedliwością. Sprawiedliwość jest naturą Boga.


Jahwe jest sprawiedliwośćią ponieważ Jahwe mówi o sobie że jest sprawiedliwością, czy tak?
Czy może z jakiegoś innego powodu?
W Biblii czytamy o wielu skrajnie niesprawiedliwych jego poczynaniach, np. posyła niedźwiedzie by te rozszarpały kilkudziesięciu chłopców. Co było powodem? To że nazwały łysego człowieka łyskiem.
To było sprawiedliwe wg Ciebie? Dla mnie to w oczywiście rażąca niesprawiedliwość. Pokaz siły - próżnej i pysznej.

Przykładów takiej „sprawiedliwości” w Biblii jest oczywiście wiele.

wisnia2168 pisze:Bóg nie może działać przeciw swej naturze, tak, jak matce instynkt macierzyński nie pozwala wrzucić dziecka do rzeki. Nawet bardziej, on nie potrafi takiej rzeczy zrobić.


Potrafi. Utopił całą ludzkość poza kilkoma wybrańcami.

wisnia2168 pisze:Bo Bóg nas mimo wszystko tak mocno kocha, że zstąpił na ziemię by złożyć z siebie samego ofiarę za nas.

Ten fragment tej historii jest dla mnie najbardziej absurdalny.
Składa w krwawej ofierze swojego syna, który jest defacto nim samym aby udobruchać siebie samego...


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: betme » 09 kwie 2016, 09:41

wisnia2168 pisze:Bo Bóg nas mimo wszystko tak mocno kocha, że zstąpił na ziemię by złożyć z siebie samego ofiarę za nas.

Ten fragment tej historii jest dla mnie najbardziej absurdalny.
Składa w krwawej ofierze swojego syna, który jest defacto nim samym aby udobruchać siebie samego...[/quote]

chyba nie siebie, a dać świadectwo i zbawienie.


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: fryderyk » 09 kwie 2016, 10:12

betme pisze:chyba nie siebie, a dać świadectwo i zbawienie.

Ogromna część chrześcijan uważa, że Jezus = Bóg ojciec = duch święty. Ta sama postać w 3 osobach.
Więc ofiarował siebie samego dla siebie samego żeby uprosić siebie samego o ludzkie zbawienie od śmierci.

Dla mnie świadczy to o tym, że taka postać ma jakąś obsesję na punkcie śmierci.
Mając do dyspozycji teoretycznie wszelkie moce - to w takim rozwiązaniu nie widzę nic chwalebnego mądrego, godnego podziwu.
Od postaci Alfa i Omega oczekiwałbym lepszych rozwiązań, ale jest ona tylko postacią literacką wymyśloną przez ówczesny Żydów, więc to nie dziwi, a wręcz jest to oczywiste,


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza wiara?

Postautor: KAAN » 09 kwie 2016, 10:30

betme pisze:interesujące, podzielam ocene Samoluba, sami tworzymy swoje życie tak żeby otrzymać zbawienie.
To fałszywa idea, zbawienie nie jest z nas, my nie jesteśmy w stanie stworzyć takiego życia, które daje zbawienie. Zbawienie jest tylko w Panu Jezusie, z łaski przez wiarę i to nie z nas, to Boży dar.
betme pisze:ale wracajac do tematu, iaomo, że jak rozmawiamy z aabem to on powie że Islam jest najważniejsza religią świata i inni o swojej. Więc jak ustalić, która jest niezaprzeczalnie poprawna? jesli byłby w tym absolut, to nie byłoby wieu religii :(
Nie da się tego ustalić racjonalnie, bo to ustalenie, znalezienie prawdy zależy od stanu duchowego człowieka. A stan duchowy człowieka zależy od jego decyzji na objawienie Boże; Biblia wyraźnie uczy, że człowiek ma odpowiedzialność w zakresie przyjęcia prawdy objawienia, oczywiście nie jest to możliwe bez działania Ducha Świętego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości