Czy wiara w biblię ma sens... ?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 15:04

jj pisze:
- Bogiem Chrzescijan jest historyczna postac - Jezus z Nazaretu. .

Zgadza się.

jj pisze:- Tenze Jezus z Nazaretu powolywal sie na Pisma, potwierdzajac ich boski autorytet. Te oryginalne Pisma oczywiscie istnieja i tego tez nie mozesz podwazyc, bo musialbys przestac wierzyc archeologom.


Nie rozumiem Twojego toku rozumowania. Powoływanie się na pisma jest potwierdzeniem ich boskiego autorytetu?
W jaki sposób wg Ciebie jedno wynika z drugiego?

jj pisze:- Obok Pism istnieja takze wspomnienia Apostolow (Nowy Testament), co potwierdzaja kronikarze swieccy z przelomu pierwszego i drugiego stulecia.

Wspomnienia apostołów są wg Ciebie dowodem na boskie pochodzenie biblii... ? :eek:
No wybacz, ale nadal nie łapię Twojej logiki...

jj pisze:- W tych Apostolskich Pismach mamy potwierdzenie, ze Jezus z Nazaretu stworzyl na poczatku wlasnymi rekami niebo i ziemie.


Wiem, że tak jest napisane w tych pismach. Ale gdzie na to dowód?
Przedstawiłeś coś co się nazywa "Circular reasoning" - argument błędnego koła. Jest to błąd logiczny często popełniany przez wierzących polegający na przyjęciu za przesłankę tego, co ma być dopiero udowodnione.

jj pisze:Pozostala czesc pytania dotyczy prawdy zawartej w Biblii. Nikt jeszcze nie podwazyl faktow zawartych w Biblii. Jest ufundowana nagroda w USA, w wysokosci miliona dolarow, przeznaczona dla tego, kto udowodni blad faktualny zawarty w Biblii.


Ponownie błąd logiczny. Tym razem zwany "non sequitor" (łac. nie wynika)
Popełniany, gdy z przedstawionych przesłanek nie wynika wyprowadzony wniosek lub równie prawdopodobnie można wyprowadzić wniosek odmienny, np.

"Boga nie ma. Powstaliśmy bowiem na drodze ewolucji". To, że miała miejsce ewolucja (nie wnikając już w prawdziwość tej teorii), wcale nie dowodzi nieistnienia Boga. Logicznie jest bowiem możliwe, że to Bóg pokierował ewolucją - i to własnie głoszą np. liczni liberalni teologowie.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: jj » 09 lip 2016, 15:11

fryderyk pisze:Nie rozumiem Twojego toku rozumowania.


A ja nie rozumiem twojego rozumowamnia. Jakiego dowodu chcesz? Zdefiniuj "dowod".
Albo wskaz mi dowod na istnienie np "czarnej dziury", wtedy dowiem sie, jaka forme dowodu masz na mysli.


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: inquisitio » 09 lip 2016, 15:17

Fryderyk
Nie znane są dowody potwierdzające, że biblia została stworzona przez prawdziwie istniejącego Boga - stworzyciela Świata.

Biblia została spisana a nie stworzona.
Nie znane są również dowody potwierdzające, że wszystko co zawarte w biblii to prawda.

A sa dowody przeciwne ?
W związku z powyższymi faktami, uznanie że biblia została stworzona przez prawdziwie istniejącego Boga - stwórcę Świata, oraz że zawiera samą prawdę jest nierozsądne, bezzasadne, bezpodstawne.

Jakimi faktami ? Teza to nie fakt.

ps.Kim jest dla Ciebie Jezus ?


Contemplari et contemplata aliis tradere
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 15:18

jj pisze:A ja nie rozumiem twojego rozumowamnia. Jakiego dowodu chcesz? Zdefiniuj "dowod".
Albo wskaz mi dowod na istnienie np "czarnej dziury", wtedy dowiem sie, jaka forme dowodu masz na mysli.


Możliwość Istnienie czarnej dziury została najpierw wykazana teoretycznie - na gruncie obliczeń matematycznych.
Następnie zostało to potwierdzone w obserwacjach kosmosu - niewidoczne obiekty o silnej grawitacji.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: jj » 09 lip 2016, 15:24

fryderyk pisze:
jj pisze:A ja nie rozumiem twojego rozumowamnia. Jakiego dowodu chcesz? Zdefiniuj "dowod".
Albo wskaz mi dowod na istnienie np "czarnej dziury", wtedy dowiem sie, jaka forme dowodu masz na mysli.


Możliwość Istnienie czarnej dziury została najpierw wykazana teoretycznie - na gruncie obliczeń matematycznych.
Następnie zostało to potwierdzone w obserwacjach kosmosu - niewidoczne obiekty o silnej grawitacji.


- Po pierwsze, czarne dziury nie istnieja. Ja w to nie wierze. Nie mozna zaobserwowac "cos", czego nie ma. To jest nowa "religia" dla czerni.
- Po drugie, twoja wypowiedz nie jest dowodem. Nie wskazales na zaden dowod, nawet w przyblizeniu.


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 15:25

inquisitio pisze:Biblia została spisana a nie stworzona.

Spisana przez kogo i kiedy? Najczęściej nie wiadomo.
Sugerujesz zatem, że została spisana pod wpływem działania Boga? Bóg jakoś przekazywał tą wiedzę piszącym? Gdzie na to dowody?

inquisitio pisze:
Nie znane są również dowody potwierdzające, że wszystko co zawarte w biblii to prawda.

A sa dowody przeciwne ?


To zupełnie nie istotne.

Czy masz dowody przeciwne na twierdzenia Mormonów o istnieniu planety Kolab, na którą po śmierci oni trafiają?
Żeby coś uznać za prawdziwe należy podać na to przekonywujące dowody.
Nie uznaje się czegoś za prawdziwe z powodu braku dowodów przeciwnych. To rażący i niestety powszechny błąd logiczny wśród wyznawców wielu religii.

Logika się kłania...

inquisitio pisze:
W związku z powyższymi faktami, uznanie że biblia została stworzona przez prawdziwie istniejącego Boga - stwórcę Świata, oraz że zawiera samą prawdę jest nierozsądne, bezzasadne, bezpodstawne.

Jakimi faktami ? Teza to nie fakt.

Podałem fakt, nie tezę.
Faktem jest, że nie znane są żadne dowody na to, że biblia powstała za sprawą prawdziwego Boga - stworzyciela Świata, oraz że podana jest w niej sama prawda i tylko prawda.

inquisitio pisze:ps.Kim jest dla Ciebie Jezus ?

Tym który zapoczątkował religię chrześcijańską.


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 15:27

jj pisze:- Po pierwsze, czarne dziury nie istnieja. Ja w to nie wierze. Nie mozna zaobserwowac "cos", czego nie ma. To jest nowa "religia" dla czerni.


No i fajnie :) Być może masz rację i czarne dziury nie istnieją.
Świat nauki czeka na zaprezentowanie Twojego odkrycia!

Co to ma wspólnego z tematem o którym rozmawiamy?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: jj » 09 lip 2016, 15:35

fryderyk pisze:
jj pisze:- Po pierwsze, czarne dziury nie istnieja. Ja w to nie wierze. Nie mozna zaobserwowac "cos", czego nie ma. To jest nowa "religia" dla czerni.


No i fajnie :) Być może masz rację i czarne dziury nie istnieją.
Świat nauki czeka na zaprezentowanie Twojego odkrycia!


Mam racje i powtarzam ci, ze czarne dziury nie istnieja, a swiat nauki myli sie. Potraktuj moja wypowiedz, jako dowod naukowy.

Co to ma wspólnego z tematem o którym rozmawiamy?


Temat dotyczy dowodu. A ty sie w najlepszym wypadku podpierasz plotkami, ktore uwazasz za dowody naukowe. :)

Jakiego dowodu wiec zadasz?


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 15:39

jj pisze:Mam racje i powtarzam ci, ze czarne dziury nie istnieja, a swiat nauki myli sie.


ooooookeeeejjjj ;)

jj pisze: Potraktuj moja wypowiedz, jako dowod naukowy.

:hihi:

jj pisze:Temat dotyczy dowodu. A ty sie w najlepszym wypadku podpierasz plotkami, ktore uwazasz za dowody naukowe. :)


Jak już się wygadasz o czarnych dziurach to zachęcam do powrotu do tematu :)

jj pisze:Jakiego dowodu wiec zadasz?


Wiarygodnego.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: jj » 09 lip 2016, 15:44

Nie rozumiem, dlaczego sie smiejesz. Zdefiniuj "dowod". Przyklad z czarnymi dziurami jest bardzo dobry i jak najbardziej w temacie. :)
A tu masz dowod na to, ze czarne dziury nie istnieja:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nauko ... e-istnieja


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 16:15

jj pisze:Przyklad z czarnymi dziurami jest bardzo dobry i jak najbardziej w temacie. :)

Jest całkowicie nie w temacie :)
Co ma wspólnego z biblią? Zapytałem retorycznie...

jj pisze:A tu masz dowod na to, ze czarne dziury nie istnieja:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nauko ... e-istnieja
....
Zdefiniuj "dowod".


Podajesz jakiś dowód więc chyba wiesz co to takiego.
Jakie zatem znasz dowody (które są wg Ciebie dowodami) na pochodzenie biblii od prawdziwego Boga - stwórcy Świata, oraz na prawdziwość wszystkich słów w niej zawartych?


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: inquisitio » 09 lip 2016, 16:21

Fryderyk
inquisitio pisze:
ps.Kim jest dla Ciebie Jezus ?

Tym który zapoczątkował religię chrześcijańską.

Pytalem sie kim jest dla Ciebie a nie za kogo Go uwazasz .


Contemplari et contemplata aliis tradere
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: jj » 09 lip 2016, 16:27

fryderyk
Ja ci juz dalem dowod - spisane swiadectwo w historycznie wiarygodnych dokumentach. To jest moja definicja dowodu. Dlatego prosilem ciebie o podanie twojej definicji. nie definiujesz, wiec nie wiem o jaki rodzaj dowodu ci chodzi. Moze empiryczny? Wyjrzyj przez okno. Albo uszczypnij sie... powaznie


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 16:28

inquisitio pisze:Fryderyk
inquisitio pisze:
ps.Kim jest dla Ciebie Jezus ?

Tym który zapoczątkował religię chrześcijańską.

Pytalem sie kim jest dla Ciebie a nie za kogo Go uwazasz .


Jest filozofem żyjącym na początku naszej ery na bliskim wschodzie.
Zapoczątkował religię chrześcijańską.

Co masz dokładnie na myśli "kim jest dla mnie"?
Osobiście go nie poznałem...


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 09 lip 2016, 16:35

jj pisze:fryderyk
Ja ci juz dalem dowod - spisane swiadectwo w historycznie wiarygodnych dokumentach.


Tak, to jest jakiś dowód, ale niestety nie jest wiarygodny.
Mowa jest o niesamowitych rzeczach - stworzeniu Świata przez wszechmocną istotę - konkretnego Boga.
Samo spisanie takiej tezy na kartce nie uwiarygadnia jej.

Konieczne są znaczenie silniejsze dowody aby uznać coś tak niesamowitego za prawdę.

Zauważ, że mamy do dyspozycji tysiące książek, w których podawane są równie niesamowite rzeczy.
Domyślam się, że nie dajesz im wszystkim wiary. Dlaczego? Bo nie są w wystarczający, wiarygodny sposób dowiedzione.
Ta sama sytuacja jest z biblią.

jj pisze: wiec nie wiem o jaki rodzaj dowodu ci chodzi. Moze empiryczny? Wyjrzyj przez okno. Albo uszczypnij sie... powaznie

To akurat jest dowód bardzo chybiony, bo możesz w ten sposób dowodzić prawdziwości każdej religii, czy każdej "świętej" księgi która zawiera mit o stworzeniu świata.

Mam nadzieję, że to rozumiesz...



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości