Unitariańskie wątpliwości

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
ariel
Posty: 85
Rejestracja: 16 wrz 2008, 15:39
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Proud to be an Arian...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: ariel » 16 mar 2017, 10:41

Realista pisze:
ariel pisze:
nesto pisze:Niczego takiego nie napisałem.
Pozdrawiam.


Nie miałem na myśli tego, że napisałeś, iż Bóg uczynił świat poprzez Syna, tylko to, że to co napisałeś wcześniej jest zgodne z tym, że Bóg uczynił świat poprzez Syna (w kontekście wspomnianych przeze mnie przyczyn).

Nie jest zgodne: bo albo stworzył niebo i ziemię sam, albo za czyimś pośrednictwem tertium non datur.


Nie pisałem o takiej zgodności.

We współczesnej egzegezie demitologizacja jest traktowana jako metoda hermeneutyczna. Ja Biblię jako normę uznaję jak większość liberalnych chrzescijan, ale korzystam z szerszego spectrum zasad noematycznych niż fundamentalisci.


Mógłbyś zatem napisać jakie kryteria przyjmuje "egzegeza demitologizacyjna" (i Ty osobiście) w uznaniu jakiegoś fragmentu za mit?


One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...
http://thaleia.pl/ - unitariański serwis apologetyczny.
Since 1999...
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Ix12 » 16 mar 2017, 11:13

jj pisze:
Realista pisze:
jj pisze:Zgadza sie. Jestem "internetowym chrzescijaninem" o "slabym umysle". Ale teorie spiskowe z Brooklynu i okolic sa znane powszechnie i nie warto dyskutowac dla samej dyskusji. To sa smiecie i odpady wszelkiej masci antychrystow, ktorzy juz od pierwszych chwil istnienia Kosciola zaprzeczali Boskosci Pana Jezusa. Tak bedzie juz do konca historii tego swiata. Nic nowego nie piszesz. Powtarzasz tylko glupstwa sciagajac przeklenstwo na siebie. Lepiej tego zaniechaj i pros Pana Jezusa o poznanie Jego samego. :)
Niezwykle wiedzotwórczy wpis. Wiary powodowanej lękiem należy współczuć. Licytuj się dalej wersetami z sobie podobnymi. Postawa jaką prezentujesz to zobrazowanie typowej mentalności niewolnika Brooklinu - która zresztą dominuje u ewangelicznych chrześcijan. Różnica jedynie kosmetyczna w niewiele znaczących doktrynach.

Roznica jest olbrzymia. Pan Jezus jest ta roznica miedzy wyznawcami czlowieka, a Chrzescijanstwem, wyznajacym Boga. Bogiem Chrzescijan jest Chrystus, dlatego "badacze", w tym tacy, jak ty, nie widza lasu, a tylko drzewa. Brak im perspektywy "z lotu ptaka", albo Ducha. :)


Żartujesz, Jezus zaprzecza że jest Bogiem. Marka 10:18...


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Ix12 » 16 mar 2017, 11:19

Realista pisze:
jj pisze:Cytowalem ci z oryginalu. Dlaczego nie czytasz, a cytujesz sfalszowany Przeklad Nowego Swiata??? Czytaj oryginal i sprawdzaj w Stroingu. Inaczej dojedziesz tylko do Brooklynu :)

Ten fragment nie mówi o tym, że Jezus stworzył niebo i ziemię z Genezis. Trzeba sporo wyobraźni żeby taką tezę postawić w oparciu o ów ustęp. A już mniemanie, iż Bóg nazywa Jezusa stworzycielem w tym rozdziale to jakaś piramidalna brednia. Czytałem ten fragment w oryginale, przekladach, komentarzach i jakoś nie doszedłem do Brooklyn'u


W biblii jest sporo wersetów mówiących że Stwórca stworzył wszystko sam. np. Wyj 20:11, Izaj 44:24. Do tego masz opis z Rodzaju gdzie nie masz najmniejszej wzmianki o Jezusie. Kolosan opisuje stwarzanie wszystkiego innego - To opis Nowego Stworzenia w Jezusie a więc zupełnie co innego niż stwarzanie z Rodzaju. Jezus stał się Synem Boga po urodzeniu (Łuk 1:35), wcześniej był tylko w Bożym planie - 1 P 1:20. Prolog Jana to trynitarna manipulacja zupełnie sprzeczna z Rodzaju i wieloma innymi wersetami, również ze zdrowym rozsądkiem.
:mrgreen:
Kolega nie ma pojęcia co to takiego ten oryginał..Dlatego nie ma pojęcia że to nie z niego cytował.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: derko » 16 mar 2017, 11:34

Ix12 pisze:
jj pisze:
Realista pisze: Niezwykle wiedzotwórczy wpis. Wiary powodowanej lękiem należy współczuć. Licytuj się dalej wersetami z sobie podobnymi. Postawa jaką prezentujesz to zobrazowanie typowej mentalności niewolnika Brooklinu - która zresztą dominuje u ewangelicznych chrześcijan. Różnica jedynie kosmetyczna w niewiele znaczących doktrynach.

Roznica jest olbrzymia. Pan Jezus jest ta roznica miedzy wyznawcami czlowieka, a Chrzescijanstwem, wyznajacym Boga. Bogiem Chrzescijan jest Chrystus, dlatego "badacze", w tym tacy, jak ty, nie widza lasu, a tylko drzewa. Brak im perspektywy "z lotu ptaka", albo Ducha. :)


Żartujesz, Jezus zaprzecza że jest Bogiem. Marka 10:18...


W którym miejscu zaprzecza?
Przekład dosłowny:
A Jezus powiedział mu: Dlaczego nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg.
Biblia Gdańska:
Ale mu Jezus rzekł: Przecz mię zowiesz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden, to jest Bóg.
Uwspółcześniona Biblia Gdańska:
Lecz Jezus mu odpowiedział: Dlaczego nazywasz mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden - Bóg.
Biblia Warszawska:
A Jezus odrzekł: Czemu mię nazywasz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg.
Biblia Tysiąclecia:
Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg.

:)


Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Ix12 » 16 mar 2017, 11:39

derko pisze:
Ix12 pisze:
jj pisze:Roznica jest olbrzymia. Pan Jezus jest ta roznica miedzy wyznawcami czlowieka, a Chrzescijanstwem, wyznajacym Boga. Bogiem Chrzescijan jest Chrystus, dlatego "badacze", w tym tacy, jak ty, nie widza lasu, a tylko drzewa. Brak im perspektywy "z lotu ptaka", albo Ducha. :)


Żartujesz, Jezus zaprzecza że jest Bogiem. Marka 10:18...


W którym miejscu zaprzecza?
Przekład dosłowny:
A Jezus powiedział mu: Dlaczego nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg.
Biblia Gdańska:
Ale mu Jezus rzekł: Przecz mię zowiesz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden, to jest Bóg.
Uwspółcześniona Biblia Gdańska:
Lecz Jezus mu odpowiedział: Dlaczego nazywasz mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden - Bóg.
Biblia Warszawska:
A Jezus odrzekł: Czemu mię nazywasz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg.
Biblia Tysiąclecia:
Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg.

:)


Musisz się postarać czytać tekst ze zrozumieniem, inaczej nic z tego nie wyjdzie.
- Jezus zadał to pytanie bo za dobrego w sensie absolutnym uważał swego Ojca.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: derko » 16 mar 2017, 11:51

Ix12 pisze:
Musisz się postarać czytać tekst ze zrozumieniem, inaczej nic z tego nie wyjdzie.
- Jezus zadał to pytanie bo za dobrego w sensie absolutnym uważał swego Ojca.


No ja się staram, ale to ty wkładasz w wypowiedz Jezusa to czego nie powiedział.

Tak właśnie buduje się niebiblijne nauki.

Dodatkowe pytanie pomocnicze. Czy Jezus był dobry, czy nie? :roll:

:)


Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Ix12 » 16 mar 2017, 12:02

derko pisze:
Ix12 pisze:
Musisz się postarać czytać tekst ze zrozumieniem, inaczej nic z tego nie wyjdzie.
- Jezus zadał to pytanie bo za dobrego w sensie absolutnym uważał swego Ojca.


No ja się staram, ale to ty wkładasz w wypowiedz Jezusa to czego nie powiedział.

Tak właśnie buduje się niebiblijne nauki.

Dodatkowe pytanie pomocnicze. Czy Jezus był dobry, czy nie? :roll:

:)


Objaśniłem ci prosty werset ale chyba nadal nie ogarniasz. Nie zadawaj pytań bo to ty masz problemy. To ty rozumujesz inaczej niż Jezus który (powtórzę kolejny raz) twierdzi że dobry w sensie ABSOLUTNYM jest Bóg!


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: derko » 16 mar 2017, 12:39

Ix12 pisze:
Objaśniłem ci prosty werset ale chyba nadal nie ogarniasz. Nie zadawaj pytań bo to ty masz problemy. To ty rozumujesz inaczej niż Jezus który (powtórzę kolejny raz) twierdzi że dobry w sensie ABSOLUTNYM jest Bóg!

Umiesz dyskutować, bez obrażania, czy to taka twoja naturalna cecha?
Mnie nie interesuje twoje objaśnianie. To, że wkładasz w wypowiedz Jezusa cos co według twojej teologii chciałbyś żeby Jezus powiedział, nie znaczy, ze mam to bezkrytycznie przyjąć.
Ja chcę konkretu, wypowiedzi gdzie Jezus zaprzecza ze jest Bogiem.
Podaj taką wypowiedz, a nie swoją interpretację.

:)


Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Ix12 » 16 mar 2017, 13:16

derko pisze:
Ix12 pisze:
Objaśniłem ci prosty werset ale chyba nadal nie ogarniasz. Nie zadawaj pytań bo to ty masz problemy. To ty rozumujesz inaczej niż Jezus który (powtórzę kolejny raz) twierdzi że dobry w sensie ABSOLUTNYM jest Bóg!

Umiesz dyskutować, bez obrażania, czy to taka twoja naturalna cecha?
Mnie nie interesuje twoje objaśnianie. To, że wkładasz w wypowiedz Jezusa cos co według twojej teologii chciałbyś żeby Jezus powiedział, nie znaczy, ze mam to bezkrytycznie przyjąć.
Ja chcę konkretu, wypowiedzi gdzie Jezus zaprzecza ze jest Bogiem.
Podaj taką wypowiedz, a nie swoją interpretację.

:)


Podałem ci werset, nie moja wina że nie rozumiesz prostego tekstu bo koliduje z tym co ci wpojono.
Marka 10:18

A Jezus odrzekł: Czemu mię nazywasz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg.

O ilu osobach pisze w 1 Tym 2:5
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, :mrgreen:


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Noemi » 16 mar 2017, 21:58

Ix12 masz w stopce nicki dwoch uzytkowników tego forum czy zgodnie z netykieta forum protestanci zapytales te osoby o pozwolenie na ich umieszczenie


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Realista » 18 mar 2017, 08:06

ariel pisze:Nie pisałem o takiej zgodności.
Zatem nie ma tam zgodności. Stwierdzenia: stworzył sam i stworzył za czyimś pośrednictwem są sobie przeciwne. Stosując Twój ulubiony argument z zakresu "wersetologii stosowanej" można zapytać; poproszę o jeden cytat z Biblii mówiący o tym, że Bóg stworzył niebo i ziemię z Genezis przez Syna?

Mógłbyś zatem napisać jakie kryteria przyjmuje "egzegeza demitologizacyjna" (i Ty osobiście) w uznaniu jakiegoś fragmentu za mit?
Nie chodzi o fragment, ale opisane tam zdarzenia. Jeżeli coś pozostaje w sprzeczności z naturą rzeczy to trudno taki opis traktować jako relacje historyczną np. komunikacja werbalna z osłem czy wężem. Oczywiście takie "wydarzenia" są dopuszczalne w kontekście religijnym jak chociażby Ganesha -Bóg / człowiek z głową słonia, natomiast nie jest to rzeczywistość historyczna sensu stricte. Podobnie wiele opisów zawartych w Biblii jest utrzymanych w konwencji mitu jak chociażby opis stworzenia nieba i ziemi itd...


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: nesto » 19 mar 2017, 17:44

Unitarianizm jest próbą pogodzenia biblijnych legend ze zdrowym rozsądkiem, który jest opluwany przez znaczną część chrześcijaństwa.
W praktyce jest to stopień na schodkach prowadzących do deizmu lub ateizmu i odrzucenia całej niedorzecznej wiary starożytnych pasterzy z okolic Palestyny.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Realista » 19 mar 2017, 19:46

nesto pisze:Unitarianizm jest próbą pogodzenia biblijnych legend ze zdrowym rozsądkiem, który jest opluwany przez znaczną część chrześcijaństwa.
W praktyce jest to stopień na schodkach prowadzących do deizmu lub ateizmu i odrzucenia całej niedorzecznej wiary starożytnych pasterzy z okolic Palestyny.

Raczej agnostycyzmu względnie uniwersalizmu


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
ariel
Posty: 85
Rejestracja: 16 wrz 2008, 15:39
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Proud to be an Arian...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: ariel » 20 mar 2017, 08:53

Realista pisze:Nie chodzi o fragment, ale opisane tam zdarzenia. Jeżeli coś pozostaje w sprzeczności z naturą rzeczy to trudno taki opis traktować jako relacje historyczną np. komunikacja werbalna z osłem czy wężem.


Rozumiem. Czy wskrzeszenie Łazarza oraz zmartwychwstanie Pana Jezusa pozostaje sprzeczne z naturą rzeczy?


One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...
http://thaleia.pl/ - unitariański serwis apologetyczny.
Since 1999...
ariel
Posty: 85
Rejestracja: 16 wrz 2008, 15:39
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Proud to be an Arian...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: ariel » 20 mar 2017, 08:59

Realista pisze:
ariel pisze:Nie pisałem o takiej zgodności.
Zatem nie ma tam zgodności. Stwierdzenia: stworzył sam i stworzył za czyimś pośrednictwem są sobie przeciwne.


Czy stwierdzenie: "Bóg sam jeden czyni cuda" oraz "Bóg czyni cuda przez apostoła Piotra" są ze sobą sprzeczne?

Stosując Twój ulubiony argument z zakresu "wersetologii stosowanej" można zapytać; poproszę o jeden cytat z Biblii mówiący o tym, że Bóg stworzył niebo i ziemię z Genezis przez Syna?


Bardzo proszę:

Kol. 1:15-16
15. On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,
16. Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone. (BW)


One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...
http://thaleia.pl/ - unitariański serwis apologetyczny.
Since 1999...

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości