Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
wuka2
Posty: 86
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:10
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: wuka2 » 26 sie 2017, 10:26

Artykuł: https://chnnews.pl/europa/item/3993-spo ... kiego.html
"Wszyscy jesteśmy wielką rodziną" - chyba jakaś piosenka miała takie słowa, ale tu to już przegięcie, nie po raz pierwszy.
Budowanie "pluralistycznej przestrzeni" - co za gadka-szmatka.
Czytanie fragmentów Biblii, Koranu, Tory i tekstów buddyjskich....
Szopkę odstawiają zamiast na zbity pysk wywalić mułłów i innych podżegaczy. A Europa płonie, codziennie nowe mordy, krew się leje, ale cóż....czytajmy Koran, może przejdżmy na ta religię pokoju? :oops: :roll:
Zaiste - koniec jest blisko.


saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: saracen » 26 sie 2017, 12:07

W sumie, tak ogólnie, wszyscy, tzn. wszystkie religie monoteistyczne wierzą w Boga, tylko że...

dzielą się ze względów kulturowych, etnicznych, różnych obyczajów w tych regionach, krajach, różnych praw zapisanych w ich księgach religijnych - praw mających związek z tym co wcześniej wymieniłem.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: KAAN » 26 sie 2017, 12:08

saracen pisze:W sumie, tak ogólnie, wszyscy, tzn. wszystkie religie monoteistyczne wierzą w Boga, tylko że...
Nie tego samego, jedynego, wszechmogącego, stworzyciela wszystkiego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wuka2
Posty: 86
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:10
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: wuka2 » 26 sie 2017, 12:22

Otóż to.


saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: saracen » 26 sie 2017, 12:46

Nie tego samego, jedynego, wszechmogącego, stworzyciela wszystkiego.

Miałem na myśli to co napisałeś...

Bóg jest jeden - i wszyscy w religiach monoteistycznych tego jedynego wyznają, tylko... j.w. opisałem.
Regin, kultura, prawo, religia... i różnej z niej doktryny wynikające tego samego Boga stawiają w różnym świetle.
Przez to jest tyle wojen na tle religijnym. W zasadzie większość wojen ma w mniejszym, lub większym stopniu podłoże religijne.
Podobnie jak tu na forum, jedni chcą przekonać innych, że ich widzenie kim, czy czym jest Bóg jest lepsze, niż innych.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 13:54

KAAN pisze:
saracen pisze:W sumie, tak ogólnie, wszyscy, tzn. wszystkie religie monoteistyczne wierzą w Boga, tylko że...
Nie tego samego, jedynego, wszechmogącego, stworzyciela wszystkiego.



Slowo Boze mowi, ze wszyscy zgrzeszyli...

Mowi tez, ze kazdy moze byc zbawiony...

Dla tych, ktorzy w to wierza, Jezus Chrystus zbudowal swoj Kosciol...a" zywym kamieniom tej budowli" nakazal glosic te ewangelie "na swiadectwo wszystkim narodom"...i nie tylko glosic, ale rowniez wydawac owoc Ducha Sw., jakim jest MILOSC, wlana w serca nasladowcow Jezusa...

Jezus pokazal, ze jest ponad religiami...Nasladujmy go wiec...nawet w obliczu smierci z rak innowiercow... :->

23 7 Potem mówił do wszystkich: «Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! 24 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. 25 Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie? 26 8 Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w swojej chwale oraz w chwale Ojca i świętych aniołów. 27 Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże».

Luk. 9 , 23


Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Ix12 » 18 sty 2018, 12:43

saracen pisze:W sumie, tak ogólnie, wszyscy, tzn. wszystkie religie monoteistyczne wierzą w Boga, tylko że...

dzielą się ze względów kulturowych, etnicznych, różnych obyczajów w tych regionach, krajach, różnych praw zapisanych w ich księgach religijnych - praw mających związek z tym co wcześniej wymieniłem.


Czy wiara w trójcę to monoteizm czy tryteizm?


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: KAAN » 18 sty 2018, 20:25

Ix12 pisze:Czy wiara w trójcę to monoteizm czy tryteizm?
To monoteizm.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Riddick » 18 sty 2018, 22:52

saracen pisze:Bóg jest jeden - i wszyscy w religiach monoteistycznych tego jedynego wyznają, tylko... j.w. opisałem.

Wcale nie. Nie wmówisz nikomu, że na przykład Chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga, tylko mają parę różnic na tle kulturowym i tak dalej. Te dwa objawienia, przy czym muzułmańskie "objawienie" należy pisać w cudzysłowie, to dwie odrębne rzeczy, które nie mają ze sobą nic wspólnego i wzajemnie się wykluczają. Sugerujesz zatem, że Bóg jest schizofrenikiem, który nie wie, jak powinien się objawić i dlatego objawia się na wykluczające się sposoby? Odważna hipoteza, jeżeli tak uważasz.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: kontousunieteMtl » 18 sty 2018, 23:12

Riddick pisze: Sugerujesz zatem, że Bóg jest schizofrenikiem, który nie wie, jak powinien się objawić i dlatego objawia się na wykluczające się sposoby? Odważna hipoteza, jeżeli tak uważasz.




Bog objawia sie poprzez swoje dzielo STWORZENIA...tylko i wylacznie.....Poprzez ludzi, ktorzy odzwierciedlaja Jego przymioty....MILOSC, DOBRO, MADROSC,POKOJ, PORZADEK, SWIADOMOSC ZYCIA W PELNI ZALEZNEGO OD BOGA KTORY JEST ZRODLEM WSZYSTKIEGO CO ISTNIEJE..... :)


Bog nie dzieli ludzi na dobrych i zlych....

Ludzie sami to robia....tworzac w ten sposob fikcje i przenoszac sie w nia ...i zatracajac sie zupelnie.... :-(


Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Ix12 » 19 sty 2018, 09:37

KAAN pisze:
Ix12 pisze:Czy wiara w trójcę to monoteizm czy tryteizm?
To monoteizm.


Tak? Wg. Was Syn jest Bogiem, Ojciec jest bogiem, Duch jest Bogiem..Wg Was to trzy osoby. Chyba znasz definicje osoby? Trzech Bogów to tryteizm..

W biblii o Stwórcy napisano wielokrotnie echad czyli POJEDYŃCZY..Wy nie wierzycie biblii..

O ilu osobach pisze w 1 Tym 2:5?

:mrgreen:


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Sebek » 19 sty 2018, 10:08

@ Ix12 Jak rozumiesz ten werset?

Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham był, ja jestem.
Jana 8:58


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: nesto » 19 sty 2018, 11:02

Sebek pisze:@ Ix12 Jak rozumiesz ten werset?

Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham był, ja jestem.
Jana 8:58


Tonący chwyta się brzytwy :lol:
Masz tutaj wyjaśnienie:

Ja JESTEM – Jana 8:58
Czy zwrot „Ja Jestem” poświadcza Trójcę

W wielu trynitarnych przekładach biblijnych w Jana 8:58 zwrot „JA JESTEM” jest pisany dużymi drukowanymi literami.

„Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM” (BT).

Czyni się tak z prostego powodu – aby zasugerować czytelnikom Biblii:

Odwieczność Jezusa (zgodnie z trynitarnym dogmatem osobę „ równą Bogu Ojcu„)
Fakt jakoby Jezus utożsamił się ze skróconą formą imienia Boga JAHWE (JESTEM KTÓRY JESTEM) – co ma to dowodzić, że Jezus jest równy Jahwe (jest drugą osobą trójjedynego Boga).

Czy po analizie biblijnej da się obronić takie trynitarne myślenie?
Zdecydowanie NIE .

W greckich rękopisach koine Nowego Testamentu nie występują duże, czy małe litery, nie ma wytłuszczeń, czy podkreśleń. To, że w tym fragmencie niektóre trynitarne przekłady tak oddają ten werset to tylko …. „manipulacja tekstem” trynitarnego tłumacza.



Brak konsekwencji u trynitarnych tłumaczy biblijnych, którzy identyczną wypowiedź Pana Jezusa oddaną w taki sam sposób w rękopisach greckich nie tłumaczą (i nie zapisują) w ten sam sposób jak fragment z Jana 8:58. Proszę porównać np. w Biblii Tysiąclecia wersety: Mateusza 14:27„Odwagi! Ja jestem” lub Mateusza 20:15 „że ja jestem dobry„(BT) oraz Jana 10:9 „Ja jestem bramą” i 14,6 „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” itd. Co ciekawe nawet inne osoby mówiło o sobie „ja jestem” (ego eimi). Przeczytajmy Jana 9:9 (BT), żeby zobaczyć, że tych samych słów greckich użył człowiek ślepy od urodzenia, (którego uzdrowił Pan Jezus) mówiąc „On zaś mówił: To ja jestem„. Czy z tego powodu można wyciągnąć wniosek, że ten ślepiec stwierdził, że jest Bogiem?



Imię JAHWE zobacz Wyjścia 3:14 ma zupełnie inną konstrukcję gramatyczną (w języku hebrajskim i greckim), niż zwrot „ ja jestem” [po grecku: ego eimi], użyty przez pana Jezusa w Jana8:58. Nie ma więc żadnego gramatycznego uzasadnienia pomysłu trynitarzy jakoby Jezus utożsamił się w tej wypowiedzi z Bogiem JAHWE



Omawiany werset z ew. Jana nie może też być uważany za argument odwieczności Pana Jezusa równej z Bogiem Ojcem. Jezus nie posłużył się tym zwrotem jako imieniem albo tytułem, tylko chodziło mu o wyjaśnienie swego przedludzkiego istnienia. Wynika z niego jedynie fakt znany antytrynitarzom, iż Jezus w bycie przed ludzkim istniał „ przed Abrahamem”. Pismo Święte nie precyzuje jednak jak długo i w żadnym przypadku nie udowadnia współ-ieczności z Bogiem Ojcem a wręcz przeciwnie nazwanie Jezusa SYNEM i mowa o jego ZRODZENIU temu przeczą! Gdy Bóg nam tłumaczy w Biblii jakieś swe głębokie myśli, to często posługuje się przykładami z życia wziętymi (to samo czynił na ziemi Syn Boży), dzięki temu łatwiej nam zrozumieć i zapamiętać orędzie Boga. Pomyśl dlaczego tłumacząc swe relacje z Jezusem , Bóg JAHWE posłużył się przykładem Ojca i Syna? Co nam w ten sposób przekazał? CZY KIEDYKOLWIEK OJCIEC MOŻE BYĆ WSPÓŁWIECZNY Z SYNEM ? Czy trynitarianie nie powinni oczekiwać użyci przykładu BRACI?



Mimo trynitarnych pomysłów na wykorzystanie tego fragmentu Biblii – nie może być on traktowany jako „ dowód na istnienie Trójcy Świętej”, przecież tyczy on w treści tak naprawdę JEDNEJ osoby a NIE TRZECH. (Trynitarny dogmat zakłada RÓWNOŚĆ co do MOCY i ODWIECZNOŚCI TRZECH OSÓB, tak więc trynitarianie powinni starać się udowodnić na podstawie Biblii te relacje między „ T R Z E M A osobami” )



O tym jaką myśl chciał przekazać nam pan Jezus (i o tym, że nie jest to żaden trynitarny argument ) możemy przekonać się czytając niektóre z bardziej rzetelnych trynitarnych przekładów biblijnych np. przekład biskupa Romaniuka – zachęcamy do zapoznania się z tekstem Jana 8:58 w tym przekładzie Jezus mówi ” Zanim Abraham zaczął istnieć, ja byłem” lub w przekładzie Biblii Warszawsko Praskiej.



„Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, nim jeszcze pojawił się Abraham, Ja już byłem„

Warto przy tym wspomnieć, że niektórzy tłumacze katoliccy (Np. tłumacze Biblii Tysiąclecia dopuszczali się celowego wprowadzania czytelników w błąd i sugerowali, że Jezus o sobie mówi jak Bóg. Poniżej fragment z książki Ks. Eugeniusza Dąbrowskiego „Nowy Polski Przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych – Krytyczna ocena tzw. Biblii Tysiąclecia z 1967 roku.
Ocena Biblii Tysiąclecia ks. Dabrowski

strona 27 o wersecie z Mateusza 26:63 książka posiada Nihil Obstat i Imprimatur kościelne

Jaki był cel wprowadzenia takiej niczym nie uzasadnionej zmiany? Czytelnik tego bloga zapewne sam odpowie sobie na to ważkie pytanie.



Jak więc widzimy, mamy tu kolejny „naciągany , na siłę trynitarny argument”. Dlaczego tak się dzieje ? Nie mając prawdziwych dowodów na to, iż trynitarny dogmat pochodzi z Biblii, trynitarze „ chwytają się, wszystkiego co tylko się da podciągnąć pod trynitarny argument”. Czyżby „tonący brzytwy się chwytał”?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Sebek » 19 sty 2018, 11:05

Czyje to jest wyjaśnienie ?


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Ix12 » 19 sty 2018, 11:13

Sebek pisze:@ Ix12 Jak rozumiesz ten werset?

Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham był, ja jestem.
Jana 8:58


Przeczytaj cały wspomniany rozdział..Jezus przed Abrahamem był w PLANIE STWÓRCY. Kiedy stał się Synem Boga pisze Łukasza 1:35, Mateusza 1:20

1 Piotra 1:20

On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was

:mrgreen:


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości