Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: kontousunięte1 » 09 maja 2018, 16:58

Mamy podobny temat na forum w innym dziale, ale ja chciałabym ten temat potraktować nieco inaczej.
Może wspólnie zastanówmy się kogo w obecnych czasach mamy i możemy zaliczyć do tzw. pogan.
Wiem, że niektórym zdarza się szafować tym słówkiem na prawo i lewo, ale mam wątpliwości.
W czasach, gdy Pan Jezus chodził po ziemi wiadomo bez żadnych wątpliwości kogo zaliczał do pogan. Wszystkich spoza religii żydowskiej, nieobrzezanych na ciele, żyjących poza prawami ST. Tak najkrócej i najogólniej.
Potem, gdy chrześcijanie coraz szerzej występowali na różnych obszarach, na przykład Europy, zamieniano miejsca kultu dawnych bogów na miejsca kultu Boga YHWH. Powstawały kaplice i kościoły właśnie w tych poprzednio pogańskich miejscach, aby skutecznie wyeliminować pogańskie zwyczaje. Dziś niektórzy zarzucają katolikom, że ich kościoły stoją w takich miejscach. To prawda. Ale nie tylko katolickie kościoły śmiem zauwazyć. Protestanckie również i kazdego innego chrześcijańskiego wyznania. Ale to mniejsza z tym, już nikt tego nie zmieni.
Jednak ważniejszą sprawą jest nazywanie ludzi wierzących w jedynego Boga i Jego Syna Jezusa Chrystusa poganami. Dlaczego? Bo nie wierzą kropka w kropkę tak, jak wierzą niektórzy protestanci. A różnica polega na tym, że nawet denominacje protestanckie wierzą różnie. Kazdy opiera swą wiarę o Biblię. Wiem, że katolicy mają całe mnóstwo "odjechanych" mocno prawd wiary, ale i protestanci nie są jednolici.
Moje pytanie brzmi, jak w tytule: kto jest naprawdę poganinem w obecnych czasach.

Dodam jeszcze, że należy zdać sobie sprawę, że nie tylko protestanci są chrześcijanami, a takie wrażenie odnosi się, niestety, czytając niektóre tematy na forum. Pamiętać nalezy, że w Polsce jesteśmy marginesem i jeśli tak chcemy stawiać sprawę - że katolicy to poganie (ja tak ie uważam!), to wypada wyprowadzić się na bezludne wyspy i stworzyć swoje własne prawdziwie wierzące społeczności :roll: , innego wyjścia nie widzę. A rodziny katolickie oddalić, wszak to psy i świnie które i tak nie rozpoznają pereł, które staramy się im wcisnąć ;-)


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Kitka » 09 maja 2018, 19:07

Odpowiedziałabym na to pytanie na dwa sposoby:

1. Z punktu widzenia Słowa Bożego, narodu wybranego, Izraela i naszego doń wszczepienia - ci, którzy nie są z Izraela, to poganie; a więc poganie są również wśród chrześcijan, ale to nawróceni poganie :)

2. Na co dzień, potocznie poganie to innowiercy, bezbożnicy, zapierający się Boga. Więc wtedy poganami są ci, którzy nie wierzą w Boga (zaleznie od religii, kto inny będzie dla nas poganinem). Dla chrześcijan to np. hindusi. Ale też buddyści (choć tam boga jako takiego nie ma) czy ateiści. Idąc tym tokiem rozumowania wewnątrz chrześcijaństwa nie ma pogan.


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: dziunio » 09 maja 2018, 19:10

Poganin to człek bez przymierza,a jak jest już wszczepiony to nie jest poganinem.


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: kontousunięte1 » 09 maja 2018, 20:20

Uważam podobnie i nie rozumiem, dlaczego katolików obrzuca się wyzwiskami i wciska im pogaństwo.
A szefostwo nie reaguje. Zwykła przyzwoitość nakazuje liczyć się ze słowami, prawda?


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Suzuja » 10 maja 2018, 01:44

Efendi, hinduisci chyba(nie wiem dokładnie) są monoteistami. Lub przynajmniej henoteistami. Mylisz z buddyzmem "teistycznym"


ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: ZbiMacz » 10 maja 2018, 06:53

kontousunięte1 pisze:Uważam podobnie i nie rozumiem, dlaczego katolików obrzuca się wyzwiskami i wciska im pogaństwo.
A szefostwo nie reaguje. Zwykła przyzwoitość nakazuje liczyć się ze słowami, prawda?

Niestety katolicyzm to poganizm pod przykrywką chrześcijaństwa, gdyż jest ewidentnym zaprzeczeniem Ewangelii. Dla przykładu:

Dz 17.24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką (z wyjątkiem katolickich) 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich (z wyjątkiem rąk katolickich księży) , jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam (za wyjątkiem katolickiej Maryi) daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.

Dz 17.29 Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka.( za wyjątkiem katolickich obrazów, figur, krzyży i innych dewocjonaliów)

W nawiasie napisałem jak wygląda nauka katolicka


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: kontousunięte1 » 10 maja 2018, 10:24

ZbiMacz pisze:
kontousunięte1 pisze:Uważam podobnie i nie rozumiem, dlaczego katolików obrzuca się wyzwiskami i wciska im pogaństwo.
A szefostwo nie reaguje. Zwykła przyzwoitość nakazuje liczyć się ze słowami, prawda?

Niestety katolicyzm to poganizm pod przykrywką chrześcijaństwa, gdyż jest ewidentnym zaprzeczeniem Ewangelii. Dla przykładu:

Dz 17.24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką (z wyjątkiem katolickich) 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich (z wyjątkiem rąk katolickich księży) , jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam (za wyjątkiem katolickiej Maryi) daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.

Dz 17.29 Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka.( za wyjątkiem katolickich obrazów, figur, krzyży i innych dewocjonaliów)

W nawiasie napisałem jak wygląda nauka katolicka

Niestety, uważam, że się mylisz. Również katolicy wiedzą, że Bóg mieszka w ludzkich sercach. Nie tylko w Tabernakulum. Protestanci, prawosławni itd. też mają swoje Kościoły w których gromadzą się w celu czczenia Boga żywego. Nie odbierz tego jako obronę nauk katolickich, bo dokładnie wiem ile tam błędów, ale uważać wyznawców Chrystusa (nawet jeśli popełniają błędy, patrzy się na serce, na intencję, na okoliczności, na ograniczenia ludzkie itd.-mam nadzieję, że Bóg to bierze pod uwagę), za pogan?!
:-(


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Kitka » 10 maja 2018, 10:35

ZbiMacz pisze:Niestety katolicyzm to poganizm pod przykrywką chrześcijaństwa, gdyż jest ewidentnym zaprzeczeniem Ewangelii. Dla przykładu:

Dz 17.24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką (z wyjątkiem katolickich) 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich (z wyjątkiem rąk katolickich księży) , jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam (za wyjątkiem katolickiej Maryi) daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.
Nie sądzę, że Paweł mówiąc te słowa miał amnezję i zapomniał o kulcie ofiarniczym i światyni, o kapłanach, o miejscu najświętszym, Arce Przymierza, ofiarach ze zwierząt...
To nie było pogańskie, prawda ZbiMacz?
To było ustanowione przez samego Boga, tego, który niczego z naszych rąk nie potrzebuje, a jednak nakazał coś zbudować i coś sprawować.

Więc dlaczego mamy nazywać pogaństwem to, co Kościół Katolicki czyni? W tym, że buduje świątynie (nie sądzę, że czerpali od pogan, raczej od Izraelitów; swoją drogą protestanci też budują), że mają kapłanów (tak zrozumieli intencje Pana Jezusa, a nie czerpali z pogaństwa; raczej ze ST; a u protestantów - czy każdy może sprawować Wieczerzę, czy może tylko pastor albo starszy?)

Ja rozumiem, że pewne nauki poszły za daleko (najbardziej skrzywiony jest u nas kult Marii) i KK musi się z tym borykać. Ale źródło swoich nauk KK czerpie z Pisma Świętego (plus Tradycja) nie z pogaństwa. Pogaństwo przylepiało się przez wieki na różny sposób i nie tylko do katolików.

Jednakże mimo tego, co Paweł mówi w Atenach, to wiemy, że:
- Pan Jezus też nakazał coś sprawować (Wieczerza Pańska, chrzest, ewangelizacja...)
- Pan Bóg wybrał sobie nową świątynię do zamieszkania - nas samych.
- mógłby wszystko sam, owszem. Ale spodobało Mu się zaangażować w dzieło zbawienia ludzi, swój Kościół, zgromadzenie wywołanych, aby byli aktywni, współdziałali z Bogiem dla Jego chwały.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Kitka » 10 maja 2018, 10:41

Efendi pisze:
Suzuja pisze:Efendi, hinduisci chyba(nie wiem dokładnie) są monoteistami. Lub przynajmniej henoteistami. Mylisz z buddyzmem "teistycznym"

Moniteistami to hindusi nie sa na pewno. Bo jest tam wiele roznych bozkow np. Lakszmi, Siva, bog-slon ktorego imienia nie pamietam i wiele innych
Zdecydowanie hinduizm jest politeistyczny. Może przybierać formę henoteistyczną, ale z gruntu jest mieszanką wielobóstwową.

W buddyzmie Boga nie ma, jako takiego. A jeśli już, to jest nieistotny. Buddyzm w swojej naturze jest monistyczny. Wszystko jest bogiem i bóg jest wszystkim, tak w skrócie.


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Suzuja » 10 maja 2018, 11:18

Kitka pisze:najbardziej skrzywiony jest u nas kult Marii) i KK musi się z tym borykać


Po pierwsze. W kulcie Maryjnym nie na nic złego
Po drugie. Prawosławni Mari oddają cześć znacznie mocniej


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Kitka » 10 maja 2018, 11:21

Suzuja pisze:
Kitka pisze:najbardziej skrzywiony jest u nas kult Marii) i KK musi się z tym borykać


Po pierwsze. W kulcie Maryjnym nie na nic złego
Po drugie. Prawosławni Mari oddają cześć znacznie mocniej
Masz prawo tak uważać.
Ja piszę, a że jest skrzywiony u nas w Polsce. A to już zdanie nie tylko moje, ale i moich znajomych z KRK.
Jesteśmy krajem zdecydowanie bardziej maryjnym (jako katolicy) niż np. Niemcy.
I ta maryjność jest ludowa, trąci z tego względu pogaństwem.
Wiem, co mówię, przeżyłam wcielanie takiej maryjnosci w życie i za odmowę spadłam z ambony.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2018, 11:25 przez Kitka, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Suzuja » 10 maja 2018, 11:23

Wykaż co jest złego w kulcie Maryjnym


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Kitka » 10 maja 2018, 11:27

A po co, skoro to nie temat wątku?
Poza tym nie napisałam, że jest zły. Sam mi to w usta chcesz wcisnąć


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: dziunio » 10 maja 2018, 11:32

Kitka pisze:Poza tym nie napisałam, że jest zły. Sam mi to w usta chcesz wcisnąć


Napisałaś,że jest skrzywiony :p


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kim są poganie w dzisiejszych czasach?

Postautor: Kitka » 10 maja 2018, 11:52

dziunio pisze:
Kitka pisze:Poza tym nie napisałam, że jest zły. Sam mi to w usta chcesz wcisnąć

Napisałaś,że jest skrzywiony :p
Jak widać w Waszym kościele jest to dostrzegane. I dlatego pisałam o skrzywieniu

Za: http://www.niedziela.pl/artykul/99024/n ... Matka-Boza
- I nie jest to kult zbyt przesadny?
- Owszem, w polskiej religijności katolickiej można odnaleźć przeakcentowania kultu Maryi, która często jawi się jako bliższa człowiekowi, może nawet bardziej kochająca niż Odkupiciel. Ale też trudno zaprzeczyć, że wśród wszystkich świętych jest to postać absolutnie wyjątkowa, kluczowa w całej historii zbawienia.


Za: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TA ... ryjny.html
ks. Reinhard Mattle SAC: W Szwajcarii istnieje szeroki kult związany z osobą Matki Bożej. Można to zauważyć choćby poprzez liczne świątynie i kapele jej poświęcone, które są często odwiedzane szczególnie w maju i październiku. Oczywiście w ostatnich dziesięcioleciach popularność tego kultu znacznie zmalała. Dla społeczeństwa większą rolę zaczął odgrywać kult ukierunkowany ku Chrystusowi co uchroniło nas przed przesadnym kultem Matki Bożej.

za: http://www.radiomaryja.pl/kosciol/wykla ... a-liguori/
Jednak zaczęło się to zmieniać. Wśród ludzi wykształconych, także władz kościelnych i teologów, można było zauważyć pojawiające się nastroje anty-maryjne spowodowane rosnącym wpływem oświecenia i teologii jansenistycznej. Przyczynę tej zmiany stanowiły także tzw. „nadużycia w pobożności maryjnej” jeszcze sprzed czasu reformacji, gdy niektórzy próbowali postawić Maryję w „miejscu Chrystusa”.

Dalej już nie pociągnę tego offtopu.
Już wyjaśniłam, o co mi chodzi.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości