Jezus - Bóg czy Człowiek

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
He.Lena
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: He.Lena » 06 lip 2020, 13:20

Zastanawiam się, czy te denominacje, które uznają Pana Jezusa Chrystusa jedynie za doskonałego Człowieka, mają prawo nazywać się Chrześcijanami.
Czy w ogóle zalicza się ich do chrześcijaństwa, czy tylko oni o sobie tak mówią.
Spotkałam się z tym przy okazji rozmowy z ŚJ, ale potem poszperałam w necie i chyba również tzw. ruch badacki, czyli Badacze PS, a być może także ADS uznają Pana Jezusa - owszem - za Syna Bożego, ale nie za Boga.
Włąściwie to nikomu otwarcie przez usta nie przejdzie zaprzeczenie, ale z niejasnych odpowiedzi, z uników, z lawirowania i innych tego typu działań, można wyciągnąć taki wniosek.
Jedni coś tam mówią o podwójnej naturze, inni porównują do Adama (że niby Apostoł Paweł mówi o Jezusie jako drugim Adamie, a skoro Adam to człowiek, więc i Jezus to też "tylko" człowiek, z tym, że doskonały).
Ja oczywiście wierzę, że Pan Jezus Chrystus to Syn Boży i w pełni Bóg.
Czy ktoś mógłby jasno i prosto powiedzieć mi, czy ADS, ŚJ, Badacze PS, i jakie jeszcze? odłamy uważają się za chrześcijaństwo, a właściwie są nim tylko z uzurpacji.
A może jestem w błędzie?

Awatar użytkownika
MieczDucha
wyznanie: Inne ewangeliczne
O mnie: wyznanie : biblijny BINITARIANIZM, KONDYCJONALIZM, ANIHILACJONIZM
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: MieczDucha » 06 lip 2020, 17:43

Ja wyznaję binitarianizm, jestem binitarianinem i co do Zmartwychwstałego, to podczas kenozy wyparł się swego BÓSTWA na czas ziemskiego życia - czyli na ok 33.5 roku. Przez te 33.5 roku był tylko człowiekiem ale o naturze takiej jaką miał Adam przed upadkiem. Słowo - Logos [BÓG] stał się ciałem [człowiekiem]. Przed wcieleniem Logos był odwiecznym BOGIEM STWÓRCĄ równym OJCU i po zmartwychwstaniu ponownie jest BOGIEM PRAWDZIWYM równym OJCU. Tutaj trochę wspomniałem o biblijnej kenozie : http://mieczducha888.blogspot.com/2020/ ... go_19.html i tutaj : http://mieczducha888.blogspot.com/2015/ ... z-syn.html
. Na pewno ŚJ i Badacze nie uznają Jezusa za BOGA PRAWDZIWEGO, ale za stworzenie. ADS - przynajmniej spora część wyznaje trynitarianizm, ale może są jakieś wewnętrzne inne ruchy w tym kręgu. Nie wiem tego.
Kto nie uznaje JEZUSA BOGIEM PRAWDZIWYM ten nie może mieć z NIM osobistej relacji i nie oddaje MU czci jak OJCU, a kto nie oddaje takiej czci SYNOWI ten nie czci i OJCA : http://mieczducha888.blogspot.com/2014/ ... uapce.html

, pozdrawiam Dominik

He.Lena
Kontaktowanie:

Postautor: He.Lena » 09 lip 2020, 17:04

[Kto nie uznaje JEZUSA BOGIEM PRAWDZIWYM ten nie może mieć z NIM osobistej relacji i nie oddaje MU czci jak OJCU, a kto nie oddaje takiej czci SYNOWI ten nie czci i OJCA : http://mieczducha888.blogspot.com/2014/ ... uapce.html][/quote]
Otóż to. W takim przypadku osoby te nie powinny być zaliczane do chrześcijańskiego wyznania.
Ciekawe sprawy na blogu poruszasz :-D

Albertus
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 09 lip 2020, 19:46

Jezus Chrystus to Bóg - Człowiek, prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek.

To podstawa wiary chrześcijańskiej.

Bóg stał się Człowiekiem nie przestając być przy tym Bogiem i nadal, będąc Bogiem jest Człowiekiem - tyle że w zmartwychwstałym, przemienionym ciele.

O tym że nadal jest prawdziwym Człowiekiem mówi nam jasno Pismo:

Mt25:31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

I w wielu innych miejscach

2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
He.Lena
Kontaktowanie:

Postautor: He.Lena » 10 lip 2020, 11:35

Albertus pisze:Jezus Chrystus to Bóg - Człowiek, prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek.

To podstawa wiary chrześcijańskiej.

Bóg stał się Człowiekiem nie przestając być przy tym Bogiem i nadal, będąc Bogiem jest Człowiekiem - tyle że w zmartwychwstałym, przemienionym ciele.

O tym że nadal jest prawdziwym Człowiekiem mówi nam jasno Pismo:

Mt25:31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

I w wielu innych miejscach

Ja nie mam wątpliwości, co do tego.
Zastanawiam się tylko, czy słuszne jest nazywanie chrześcijanami całych, dużych denominacji uzurpujących sobie prawo do tej wyjątkowej nazwy.
W moim odczuciu ma to ważne i poważne konsekwencje.
Ludzie ci bez żadnych skrupułów szerzą swoje zgubne nauki (ŚJ chodzą po domach i łowią naiwnych), także w internecie, na forach, w publikacjach itd. I właściwie nikt otwarcie nie sprzeciwia się tym naukom, nie protestuje, nie prostuje i tak to się szerzy. Jakby wszystko było w najlepszym porządku, jakby jedynie popełniali drobnej korekty kosmetycznej w wierzeniach chrześcijańskich. W moim odczuciu jest to wręcz skandaliczne. Nie spotkałam się z protestem, czy choćby próbą wyprostowania tych nauk, ani przez katolików, ani przez protestantów.

Noemi
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Kontaktowanie:

Postautor: Noemi » 10 lip 2020, 14:27

He.lena na forum są tematy i dyskusje na nurtujące cię pytania fałszywych nauk ,jest Forum Ulica Prosta też podobnie , Świadkowie J. którzy opuścili organizację przykładem pastor Szymon Matusiak znam go , jest gorącym orędownikiem prostowania drogi Pańskiej i nie tylko u Świadków ,mówi o zagrożeniach i szerzeniu nauk niezgodnych z Bożym Słowem w innych denominacjach ,a które szerzą się jak zaraza wśród wierzących ,to nie jest żadna kosmetyka to jest wojna

Albertus
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 lip 2020, 16:16

Ja też mam wątpliwości czy można nazywać Swiadków Jehowy chrześcijanami. Zresztą , z tego co wiem to oni też sobie nie życzą aby ich chrześcijanami nazywać.
https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-wedug-towarzystwa-straznica-swiadkowie-jehowy-sa-chrzescijanami,659.htm

Co do polemiki z nimi to wielu chrześcijan się tym zajmuje.

Zastanawiam się też czy chrześcijanami są binitarianie.I czy w ogóle są takie wspólnoty binitariańskie czy MieczDucha to pojedynczy przypadek? To raczej do niego pytanie.

2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
He.Lena
Kontaktowanie:

Postautor: He.Lena » 13 lip 2020, 11:32

Noemi
Dziękuję za informację. Odszukałam w sieci kazania pastora Sz.Matusiaka i chętnie odsłucham.
Albertus
Także nie spotkałam się z wspólnotami binitariańskimi. Prawdę mówiąc jedynie z wikipedii znam nazwę.
Co do ŚJ...kto za nimi nadąży? Chyba w każdej kwestii tyle razy zmieniali poglądy, że wręcz głupotą jest wierzyć im w jakiejkolwiek sprawie.
O ile się nie mylę to Badacze Pśw. to jakiś odłam ŚJ, lub odwrotnie. Tak więc mam już jasność.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”