Biblia = Słowo Boże

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 17 gru 2009, 15:38

W judaizmie od zawsze do dzisiaj Księga jedynie 'zawiera słowo' a nie 'jest słowem'. Argument dotyczący Psalmu Lashu jest więc li tylko przykładem inżynierii odwrotnej. Genialnym w swej prostocie, ale niestety błędnym.


Pozdrowienia - Joanna
(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 17 gru 2009, 16:17

A jest jakas strasznie zasadnicza roznica pomiedzy zdaniami "ksiega jest Slowem" a "zawiera Slowo"... ? :roll:


Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 17 gru 2009, 16:41

Po tym pytaniu powinnaś się schować zanim koledzy naznoszą kamieni ;) Myślę, że za chwilę wyjaśnią Ci dlaczego ;)


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
Filippiarz
Posty: 256
Rejestracja: 18 maja 2008, 01:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Filippiarz » 17 gru 2009, 16:46

Ja nad tym pytaniem myślę dużo dłużej niż tydzień ;)
Widzę bardzo dużą różnicę pomiędzy "jest Słowem Bożym", a "zawiera Słowo Boże" - Biblię traktuję w ten drugi sposób, który jednak nie jest po myśli protestanckiej :)

Co do podejścia "historycznego", to niestety nie znam odpowiedzi - jest to bardzo rzadko zadawane pytanie - ciężko namierzyć odpowiedzi na pytanie, które prawie się nie pojawia...
Mam nadzieję, że ktoś da radę przybliżyć te zagadnienie :)


"Wnioski wyciągane przez umysł są ograniczone do samego umysłu.
Pokazują jak działa umysł, nie mówiąc nic o rzeczywistości."
-----------
"Duch Pana był nad Jeftem"
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 17 gru 2009, 16:57

Machu Picchu pisze:Po tym pytaniu powinnaś się schować zanim koledzy naznoszą kamieni ;) Myślę, że za chwilę wyjaśnią Ci dlaczego ;)

chetnie sie zapoznam... moze nie dojdzie do kamieni...


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 17 gru 2009, 17:16

Machu Picchu pisze:W judaizmie od zawsze do dzisiaj Księga jedynie 'zawiera słowo' a nie 'jest słowem'.

Bo tak jest!
Co do Twojego pytania z pierwszego postu-- jako pierwszy nazwał tak któryś z ojców kościoła, teraz nie pamiętam czy Klemens, czy Augustyn, czy Ireneusz. Gdzieś o tym kiedyś czytałem, jak sobie przypomnę gdzie to napiszę precyzyjnie


Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 17 gru 2009, 18:11

Norbi. Ja wiem, że tak jest. W chrześcijaństwie dostrzegam tendencję do stawiania tej sprawy na głowie.

Btw. Kolega doniósł mi, że chodziło o Augustyna.


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 17 gru 2009, 19:46

Nie do końca mogę się zgodzić (również z Tobą Norbercie). Ale wcześniej może powiedzcie, według was, które części są "Słowem Bożym", a które nie są. Tak będzie łatwiej dyskutować (choć jest to dla mnie utrudnione w tej właśnie chwili).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 18 gru 2009, 10:42

fantomik pisze:Nie do końca mogę się zgodzić (również z Tobą Norbercie). Ale wcześniej może powiedzcie, według was, które części są "Słowem Bożym", a które nie są. Tak będzie łatwiej dyskutować (choć jest to dla mnie utrudnione w tej właśnie chwili).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

Jak w definicji, czyli SĄ nim wszelkie fragmenty wypowiadane przez Boga, a także słowa Boga powtarzane przez człowieka, proroctwa, także psalmy.
Fakty historyczne, opisy danych wydarzeń, są zamieszczone w Biblii pod natchnieniem Ducha, ale nie są Słowem Boga.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 gru 2009, 10:59

Norbi pisze:
fantomik pisze:Nie do końca mogę się zgodzić (również z Tobą Norbercie). Ale wcześniej może powiedzcie, według was, które części są "Słowem Bożym", a które nie są. Tak będzie łatwiej dyskutować (choć jest to dla mnie utrudnione w tej właśnie chwili).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

Jak w definicji, czyli SĄ nim wszelkie fragmenty wypowiadane przez Boga, a także słowa Boga powtarzane przez człowieka, proroctwa, także psalmy.
Fakty historyczne, opisy danych wydarzeń, są zamieszczone w Biblii pod natchnieniem Ducha, ale nie są Słowem Boga.
Wybacz Norbi ale powiedziałeś czystą herezję.
Rozważ te słowa.

(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. (2 List do Tymoteusza 3:1-17, Biblia Warszawska)

(20) Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. (21) Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym. (2 List Piotra 1:1-21, Biblia Warszawska)

Jak widać Apostołowie mówili o PISMIE z natchnienia Ducha i własnie to nazywamy słowem Boga bo Bóg je tchnał. Nie chodzi tu o to co powiedział Bóg w treści księgi.

Można to porównać to autobiografii.
Autobiograf opisuje np sytuacje
Krzyknałem do Krzysia:
- Podaj mi tem klucz szybko!
Krzyś z grymasem złośliwości na twarzy, lekkim gestem wrzucił klucz do ścieku i wycedził...
- Nurkuj sobie po niego szczurze!.


Czy Słowa Nurkuj sobie ... są Krzysia - tak!
czy sa jednoczęsnie autorstwa Autobiografa - tak bo on jest autorem ksiegi. On bowiem wybrał i zinterpretował i podał to co chciał w ksiązce. I ksiazka jest ksiązka Autobiografa i całe jej treść


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 18 gru 2009, 11:09

Lash pisze:
Norbi pisze:
fantomik pisze:Nie do końca mogę się zgodzić (również z Tobą Norbercie). Ale wcześniej może powiedzcie, według was, które części są "Słowem Bożym", a które nie są. Tak będzie łatwiej dyskutować (choć jest to dla mnie utrudnione w tej właśnie chwili).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

Jak w definicji, czyli SĄ nim wszelkie fragmenty wypowiadane przez Boga, a także słowa Boga powtarzane przez człowieka, proroctwa, także psalmy.
Fakty historyczne, opisy danych wydarzeń, są zamieszczone w Biblii pod natchnieniem Ducha, ale nie są Słowem Boga.
Wybacz Norbi ale powiedziałeś czystą herezję.
Rozważ te słowa.

(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. (2 List do Tymoteusza 3:1-17, Biblia Warszawska)

(20) Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. (21) Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym. (2 List Piotra 1:1-21, Biblia Warszawska)

No i powiedz co Ty wyczyniasz?
Zastanowiłeś się przed wysłaniem tego postu? Czy po prostu jesteś przeciw a nawet za dla samej przepychanki?
CO jest herezją???
Napisałem [własnymi słowami] DOKŁADNIE to co mi tak na kolorowo cytujesz! O natchnieniu Biblii, o proroctwach...


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 gru 2009, 11:14

Norbi pisze:
Lash pisze:
Norbi pisze:
fantomik pisze:Nie do końca mogę się zgodzić (również z Tobą Norbercie). Ale wcześniej może powiedzcie, według was, które części są "Słowem Bożym", a które nie są. Tak będzie łatwiej dyskutować (choć jest to dla mnie utrudnione w tej właśnie chwili).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

Jak w definicji, czyli SĄ nim wszelkie fragmenty wypowiadane przez Boga, a także słowa Boga powtarzane przez człowieka, proroctwa, także psalmy.
Fakty historyczne, opisy danych wydarzeń, są zamieszczone w Biblii pod natchnieniem Ducha, ale nie są Słowem Boga .
Wybacz Norbi ale powiedziałeś czystą herezję.
Rozważ te słowa.

(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. (2 List do Tymoteusza 3:1-17, Biblia Warszawska)

(20) Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. (21) Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym. (2 List Piotra 1:1-21, Biblia Warszawska)

No i powiedz co Ty wyczyniasz?
Zastanowiłeś się przed wysłaniem tego postu? Czy po prostu jesteś przeciw a nawet za dla samej przepychanki?
CO jest herezją???
Napisałem [własnymi słowami] DOKŁADNIE to co mi tak na kolorowo cytujesz! O natchnieniu Biblii, o proroctwach...
Chyba jednak nie
Twoje zdanie zaznaczone na czerwono i powiékszone mówi co innego.

Fakty historyczne sa słowem Boga bo zostały zapisane z Jego tchnienia.
CAŁE PISMO jest z tchnienia Boga i całe jest Jego Słowem bo do tego nawiązuje "wy"-tchnienie.
Z twoje wypowiedzi wynika że cześć Pisma jest tchiona ale nie jest Słowem Boga! stąd moja reakcja.

Może to tylko sprawa komunikacji :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 18 gru 2009, 11:39

Lash pisze:
Norbi pisze:
Lash pisze:
Norbi pisze:
fantomik pisze:Nie do końca mogę się zgodzić (również z Tobą Norbercie). Ale wcześniej może powiedzcie, według was, które części są "Słowem Bożym", a które nie są. Tak będzie łatwiej dyskutować (choć jest to dla mnie utrudnione w tej właśnie chwili).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

Jak w definicji, czyli SĄ nim wszelkie fragmenty wypowiadane przez Boga, a także słowa Boga powtarzane przez człowieka, proroctwa, także psalmy.
Fakty historyczne, opisy danych wydarzeń, są zamieszczone w Biblii pod natchnieniem Ducha, ale nie są Słowem Boga .
Wybacz Norbi ale powiedziałeś czystą herezję.
Rozważ te słowa.

(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. (2 List do Tymoteusza 3:1-17, Biblia Warszawska)

(20) Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. (21) Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym. (2 List Piotra 1:1-21, Biblia Warszawska)

No i powiedz co Ty wyczyniasz?
Zastanowiłeś się przed wysłaniem tego postu? Czy po prostu jesteś przeciw a nawet za dla samej przepychanki?
CO jest herezją???
Napisałem [własnymi słowami] DOKŁADNIE to co mi tak na kolorowo cytujesz! O natchnieniu Biblii, o proroctwach...
Chyba jednak nie
Twoje zdanie zaznaczone na czerwono i powiékszone mówi co innego.


Lash, mnie powala Twój brak logiki ;) Choć wiem, ze tym co piszę narażam się większości bo tradycja nazywania całej Biblii Słowem Boga jest bardzo silna w protestantyzmie i w ogóle w chrześcijaństwie.
Lash pisze:Fakty historyczne sa słowem Boga bo zostały zapisane z Jego tchnienia.

Spisywanie faktów pod natchnieniem, nie czyni z tego autorstwa.
Lash pisze:CAŁE PISMO jest z tchnienia Boga i całe jest Jego Słowem bo do tego nawiązuje "wy"-tchnienie.
Całe pismo jest przez Boga natchnione- TYLE na ten temat mówi samo o sobie :)
Lash pisze:Z twoje wypowiedzi wynika że cześć Pisma jest tchiona ale nie jest Słowem Boga! stąd moja reakcja.

Z mojej wypowiedzi wynika, że całe Pismo jest natchnione przez Boga, ale nie całe jest słowami Boga, choć je zawiera.
Grzegorz Turnau komponuje swe piosenki pod natchnieniem red labela bo jak sam stwierdza, to mu dodaje natchnienia. Mimo to, to nie alkohol jest autorem jego kompozycji, mimo, iż pisał pod jego natchnieniem.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 gru 2009, 12:11

Norbi pisze:
Lash pisze:Fakty historyczne sa słowem Boga bo zostały zapisane z Jego tchnienia.
Spisywanie faktów pod natchnieniem, nie czyni z tego autorstwa.

Czy Herodot napisał Dzieje? czy był AUTORM DZIEJÓW? tak
Czy znaczy to że stworzył fakty historyczne nie?
Jednak Dzieje są słowem Herodota!
Norbi pisze:
Lash pisze:CAŁE PISMO jest z tchnienia Boga i całe jest Jego Słowem bo do tego nawiązuje "wy"-tchnienie.
Całe pismo jest przez Boga natchnione- TYLE na ten temat mówi samo o sobie :)
Dokładnie PISMO jest natchnione. a nie tylko część.
Całość przez Boga.
Norbi pisze:
Lash pisze:Z twoje wypowiedzi wynika że cześć Pisma jest tchiona ale nie jest Słowem Boga! stąd moja reakcja.

Z mojej wypowiedzi wynika, że całe Pismo jest natchnione przez Boga, ale nie całe jest słowami Boga, choć je zawiera.
Z tym ze nie chodzi o Słowa ale o SŁOWO.
Słowo Boga to inna rzecz niż tylko to co powiedział Bóg bezpośrednio.

(16) Do czasów Jana był zakon i prorocy, od tego czasu jest zwiastowane Królestwo Boże i każdy się do niego gwałtem wdziera. (17) Lecz łatwiej jest niebu i ziemi przeminąć, niż przepaść jednej kresce z zakonu.

Ziemi i nieby jest łatwiej przepać niż księgom mojżeszowym i prorokom. tam sa zdania i FAKTY podawane na równi z wypowiedziami Boga.
To wszystko jest Słowem Boga.

Norbi pisze: Grzegorz Turnau komponuje swe piosenki pod natchnieniem red labela bo jak sam stwierdza, to mu dodaje natchnienia. Mimo to, to nie alkohol jest autorem jego kompozycji, mimo, iż pisał pod jego natchnieniem.

Z tym że natchnienie Boga nie jest jak natchnienie whiskey nawet tak dobrej :P
Wybacz ale Bóg Jest osoba i tylko z JEGO Ducha ci ludzie mówili - byli kierowani / niesieni / prowadzeni / wiedzeni.

(20) To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. (21) Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili /od Boga/ święci ludzie. (2 List Piotra 1:1-21, Biblia Tysiąclecia)

To nie jest tak że inspiracja Ducha dawała dowolnosć w tworzeniu.
Duch nie tłamsił ludzkości w autorach ale napisął dokładnie to co chciał Bóg.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
ami
Posty: 754
Rejestracja: 17 gru 2008, 11:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ami » 18 gru 2009, 12:55

2 tym 3.16 - Wszelakie Pismo jest Bogiem natchnione

Ciekawe jak rozumieć to natchnienie,jak w samym NT są podstawowe rozbieżności w tłumaczeniach ewangelii Chrystusowej,czy Królestwo Boże i Chrystus jako Słowo Boże są "w nas",czy "pośród nas"?

Jedynym prawdziwym Słowem Bożym jest Chrystus (Jan.1,1: Obj.19,13),a reszta może być uważana za slowo Boże,na ile jest prawdą.


Jeden jest Bóg,jeden jest też pośrednik między Bogiem i ludźmi,Syn Boży Chrystus,obecny we wszystkich ludziach przez swojego Ducha Chrystusowego.Kto wierzy w Syna Bożego,ma świadectwo Jego obecności w sobie.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości