Zeitgeist

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 gru 2011, 15:36

Iv pisze:
Tomasz_S pisze:
Lash pisze:Czy ty jestes junior admin Lashu?
- Tak jestem juniorem adminem !
czy ci powiem
- Sam to wyrzekłeś!
Na jedno wychodzi!
Tekst jednoznacznie wskzuje ze Jezus nie opnuje ale zgadza się z piłatem
Guzik prawda, to, że jawnie nie oponuje nie znaczy, że się zgadza. Słowa "Ty tak powiedziałeś" oznacza odcięcie się od słów Piłata : To twoja opinia a nie moja, ja tego nie powiedziałem. gdyby Jezus zgadzał się z Piłatem, co do tego czy jest królem Żydów powiedziałby to samo co w Tysiąclatce.
Mam wrażenie, że próbujesz mącić Lash


Tomasz ma racje.
"Tyś to powiedział" itp wskazuje raczej na nie potwierdzenie i nie zaprzeczenie.
Taka dwuznaczna odpowiedz, a niech się Piłat zastanawia.

"Tak jestem" jest jednoznaczne.

Lash, poza tym fakt iż Jezus został niesłusznie osądzony/skazany jest o tyle w tej kwestii istotny, że przyjmując tłumaczenie Tysiąclatki, wskazywałoby że poniekąd słusznie jednak.
I co z tym fantem? Czy nie lepiej trzymać się wierniejszego tłumaczenia, niż dorabiać by bardziej zrozumiale było ;)
Tłuamczenie jest jakie jest :)
W grece mamy stale to samo zdanie :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 gru 2011, 16:11

Tomasz_S pisze:
Lash pisze:Tłuamczenie jest jakie jest :) W grece mamy stale to samo zdanie :)
No i co z tego, że w grece masz 1den tekst skoro prawie nikt tej greki nie zna :?: Dalej pozostaje pytanie, czy tekst w grece jest dwuznaczny, czy tłumaczenie w Tysiąclatce jest złe :?: Po polsku jest widoczna różnica, bo "(1)Skoro tak powiedziałeś" nie oznacza "(2)Tak, ja nim jestem". Innymi słowy stwierdzenie (po polsku), że ktoś coś powiedział nie oznacza, że się z tym zgadza.
Różnica nie jest błaha, bo w (1)ym przypadku Jezus nie mianuje się żydowskim królem a w (2)gim tak.
NIE MA TO ZNACZENIA dla twoejgo postulatu że Chrystus w Jana mówi coś innego niż w innych Ewangeliach!

A to postulowałeś.

Jeśli uznamy że WE WSZYSTKICH przypadkach mówi - ty tak twierdzisz ( literalnośc nad prznośnią ) to nic nie zmiania to w przekazie Ewangeli
Jełsi uznamy to że stwierdzenie Bliższe - Skoro tak twierdzisz te nie ma to większego znaczniea
Natomiast obala to TWOJE pierwotne twierdzenie o rozbiezności ewangeli


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 09 gru 2011, 01:47

Jescze zalezy pzred kim pzred faryzeuszami czy Rzymianami.
Rzymianie nie mieli powodu,faryzeusze ze wzgledu na psalm 84 takze nie mogli go osadzić za bluznierstwo,i nie osadzili mimo iz złosc była w ich sercach.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 gru 2011, 14:19

Tomasz_S pisze:
Lash pisze:NIE MA TO ZNACZENIA dla twoejgo postulatu że Chrystus w Jana mówi coś innego niż w innych Ewangeliach!

A to postulowałeś.

Jeśli uznamy że WE WSZYSTKICH przypadkach mówi - ty tak twierdzisz ( literalnośc nad prznośnią ) to nic nie zmiania to w przekazie Ewangeli
Jełsi uznamy to że stwierdzenie Bliższe - Skoro tak twierdzisz te nie ma to większego znaczniea
Natomiast obala to TWOJE pierwotne twierdzenie o rozbiezności ewangeli
Plączesz 2ie kwestie, bo jak powiedział mój "kolega" Antychryst Ehrman : Musimy znać słowa zanim zaczniemy je interpretować, a tu chodzi o 1ną konkretną ewangelię a właściwie jej fragment (Mt 27:11). Nie odwracaj zatem kota ogonem, bo nie ma co porównywać tekstów, dopóty nie masz ich wiarygodnych tłumaczeń (w języku/{ach}), które znasz. A tu nie biega o porównywanie poszczególnych ewangelii, ale o ustalenie co w określonym fragmencie jednej z nich jest napisane. Po polsku widać różnicę i to jest niezaprzeczalne
piękny wywód mącąco mieszjący

PO polsku jest róznica i jej nie powinno BYĆ
W grece jest w KAZDYM PRZYADKU IDENTYCZNIE
Dlatego twój argument jest niedorzeczny!

Cutuje jeszcze raz


Jana 18:37 εἶπεν οὖν αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος οὐκοῦν βασιλεὺς εἶ σύ ἀπεκρίθη ὁ Ἰησοῦς σὺ λέγεις ὅτι βασιλεύς εἰμι ἐγὼ εἰς τοῦτο γεγέννημαι καὶ εἰς τοῦτο ἐλήλυθα εἰς τὸν κόσμον ἵνα μαρτυρήσω τῇ ἀληθείᾳ πᾶς ὁ ὢν ἐκ τῆς ἀληθείας ἀκούει μου τῆς φωνῆς

Marka 15:2 καὶ ἐπηρώτησεν αὐτὸν ὁ Πιλᾶτος Σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν αὐτῷ Σὺ λέγεις

Luk 23:3 ὁ δὲ Πιλᾶτος ἐπηρώτησεν αὐτὸν λέγων, Σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων ὁ δὲ ἀποκριθεὶς αὐτῷ ἔφη Σὺ λέγεις

Mat 27:11 Ὁ δὲ Ἰησοῦς ἔστη ἔμπροσθεν τοῦ ἡγεμόνος καὶ ἐπηρώτησεν αὐτὸν ὁ ἡγεμὼν λέγων, Σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων ὁ δὲ Ἰησοῦς ἔφη αὐτῷ Σὺ λέγεις


W kazdym wypadku jest to samo


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 10 gru 2011, 02:44

Tomasz_S pisze:Widzę, że nic dociera do twojego pustego łba. Piłat nie mógł skazać Jezusa za bluźnierstwo wobec religii Żydów, ale za wystąpienie przeciw rzymskim władzom. Faryzeusze dobrze zdają sobie z tego sprawę i wrabiają go w bycie "królem Żydów" i taki jest formalny (a wg. mnie rzeczywisty) powód skazania Jezusa na śmierć i stąd napisy w 3ech językach na krzyżu.
Po stronnictwie Jakuba nie przetrwało ani jedno pismo, a mimo to stronnictwo Pawła musiało się odwoływać do tego jak żywot Jezusa postrzegała jego rodzina(/bliscy)
Poukładaj to w całość, zanim zaczniesz kłapać


Tomaszu postaraj sie nie uzywać określenia "pustego łba" nie odnosimy sie do ciebie w taki sposób,emocje emocjami ale troszke taktu,mozna dobrac inne slowa.
Na PW jesli obie strony sobie tak pozwalaja to inna sprawa.


Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 11 gru 2011, 03:02

Ok...ale póki co na to wychodzi...jednak potwierdzam ze jest on autorytetem w dziedzinie nauki dla nich ale nie w dziedzinie pogladów.Nie uwazaja by kiedykolwiek wierzył chyba ze widza w tym upadek i wierzą ze sie podniesie.Lepiej...?
To olbrzymi cios smierc bliskiego,jednak jego Ojciec był poniekad wierzacy,chyba sam Bartek przyniósł mu Słowo Boze.
Mozna głosić ewangelie bedąc obłudnikiem,jednak głosząc obłudnie czyni siebie sam Antychrystem.
Badania których dokonał ten pan sa zadziwiajace nie kwestionuje tyle ich,co jego co niektórych hipotez czy tesz płytkiego rozumowania w niektórych sprawch.
Mój Angielski nie jest tak zły,próbowałem obejrzec te debaty,mnie raczej w zrozumieniu pzreszkadzaja takie typowe zwroty techniczne,biblijne plus te których sie nie uzywa na codzień.|Chciałbym jez obejrzeć tak abym mógł sie skupić i zrozumieć dokładnie,ale narazie nie znalazłem zadnej PL wersji.
Gdyby uzył swojego intelektu i zapału w druga strone,byłby wielkim budowniczym królestwa Bozego


Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 11 gru 2011, 04:08

mendrek pisze:Jescze zalezy pzred kim pzred faryzeuszami czy Rzymianami.
Rzymianie nie mieli powodu,faryzeusze ze wzgledu na psalm 84 takze nie mogli go osadzić za bluznierstwo,i nie osadzili mimo iz złosc była w ich sercach.
Tomasz_S pisze:
Przed przesłuchaniem przed San Hedrynem faryzeusze dobrze wiedzieli co gadał Jezus, z jednej strony potrzebowali jakiegoś powodu, by Jezusa potępić, z drugiej wiedzieli, że nie mogą oskarżyć formalnie Jezusa o bluźnierstwo przed Piłatem, bo ten ich religię miał za nic. Jako wierzący powinieneś to widzieć

Jak wyzej napisałem,zanczy ze wiem,teraz i ty wiesz.
Wspomniałem o tym bo Jezus ukrywała kim jest,by sie wypełniło w czasie odpowiednim,nie chodził i się nie pysznił,czy pzrechwalał.
Nie mogli go nawet oskarzyć o bluznierstwo przed faryzeuszami,pzreczytaj o czym mówi ten psalm,Jezus nie odniósł sie do niego od tak tylko dlatego ze pisało Bogami jestescie,zeby uroatowac skóre,cos ich spłoszyło w tym psalmie.Rozkmin.
Pozatym doczytaj sie jakie były powody nienawisci wzgledem Jezusa,to nie było tylko karcenie.
Wiele fragmentów mówi o karceniu,jest fragment o zazdrosci i fragment o chytrej nadzieji zbawienia,tu troszke paradox bo to on pzrysłania nasze grzechy,a oni chcieli sie go pozbyć by te własnie zakryc,tak jak ich ojcowie zabijali proroków.
Oni pytali Tomaszu bo nie byli pewni,a sam watek bluznierstwa nie wchodzi w gre bo o nim nie swiadzczyły jego słowa a sprawiedliwe czyny,cuda i pisma.
Pismo chyba w Jana mówi ze nie mieli mu uwierzyć ze wzgledu na jego słowa....kminisz?
Skazali go za prawde.Łamiac swoje prawo,płacac łapówke Judaszowi,kłamiac Piłatowi.
Co do Bartka,taki pusty łep jak ja zdaje sobie sprawe z tego ze skoro Rzym chciał miec monopol na nowa wiare,i wyjał chrzescijan z pod prawa,znaczy ze ewnagelie musiały głosić mówiac po twojemu:RELIGIE,a takowa przekazuje zwykle jakas dobra nowine.
Jezeli po jednej stronie morza sródziemnego znaleziono manuskrypty konczace sie na śmierci Jezusa(Marka) a po drugiej wersja z zmartwychstaniem,to nie trzeba obracać kota ogonem ze cos zostało dopisane,raczej zostało ujete.
Ewangelia o miłym królu którego zabili,mówił ze zmartwychstanie po 3 dniach i lipa,to nic wiecej jak kolejny upadły ruch religijny,po smierci swojego Mesjasza.
A to była szybka rozwijajaca sie religia,nie taka zła bo nie buntowała pzreciwko Rzymowi,była doskonałym narzedziem władzy.
A "plaga" chrzescijan nie była pzreciez posród samych żydów podzielona na 2 obozy...ale pojawiała sie wszedzie i w Rzymie samym,czy zmarły Zydowski kolejny Mesjasz tak poruszył ludzi?
Teraz wystarczy sie dowiedziec z kad to dorwac orginały,bo juz robiło sie zamieszanko,uczynic siebie pzrywódca duchowym i gitara.

Teraz patrzac na wiele innych hipotez same sobie pzreczą.
Bo jezeli uznajemy jednych skrybów za wiarygodnych powiedzmy tych którzy nie opisali zmartwychstania,to jakze sie teraz czepiać ich innych zapisów...itd
Po co wiec wierzacemu obracać kota ogonem...?bo Bartek nie znalazł pzrypadkiem błedów,tylko sie ich doszukiwał,gdy mu Ojciec zmarł w zyciu sie nie powiodło jedynym usprawiedliwieniem pzred Bogiem jest wyeliminowanie samego Boga.Widzisz to?
I to stawia Ewangelicki beton w ciezkiej sytuacji bo jak juz raz napisałem jako wierzacy to co mówi jeste nie głupie,nie jest kretyńskie ale nie jest też prawdą.
Nie chodzi o same fakty,ale o obracanie kota ogonem.


Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 11 gru 2011, 05:09

Lash pisze:W kazdym wypadku jest to samo

Lashu jest tak samo ale co?
"Ty to powiedziałes" czy?"tak jestem królem"?
O to chodzi...
Ty to powiedziałeś jest pzreciwieństwem do "tak jestem królem" w koncepcji zakładajacej w pierwszym pzrypadku dwuznaczną odpowiedz "ty to powiedziałeś- nie ja"
O to chodzi Tomaszowi,to ty się zamieszałeś teraz a Tomasz aż paruje :lol:



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości