Dla ewolucjonistów

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 04 cze 2008, 20:34

jj pisze:[...]...i przypadkiem potwierdza,[...]

Bardziej mi chodziło o to, że w potwierdza w sensie -- Całe ;-) A wiadomo jak podchodzą katolicy do hermenautyki skłaniającej się częściej do literalnego niż symbolicznego rozumienia Pisma.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 14 lip 2008, 22:15

fantomik pisze:
jj pisze:[...]...i przypadkiem potwierdza,[...]

Bardziej mi chodziło o to, że w potwierdza w sensie -- Całe ;-) A wiadomo jak podchodzą katolicy do hermenautyki skłaniającej się częściej do literalnego niż symbolicznego rozumienia Pisma.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


chyba zartujesz? Katolicy literalnie? A to ciekawe, tyle, ze to nie katolicy maja problem z opowiesciami Starego Testamentu, ktore w duzej mierze zostaly zywcem zaczerpniete z mitow sumeryjskich. Wystarczy poczytac katolickich biblistow takich jak Swiderkowna, Chrostowski czy S. Ziolkowski.


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo

,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 14 lip 2008, 22:25

jj pisze:... co "przypadkiem" może potwierdzić, że ... Bóg ma racje (tzn. Jego Słowo) ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa zardzewiałe grosze)

...i przypadkiem potwierdza, bo jesli czlowiek potrafi w prostym eksperymencie zatrzymac swiatlo, wylaczyc zrodlo i nastepnie przyspieszyc swiatlo do predkosci poczatkowej, to rowniez Bog mogl stworzyc swiatlosc, odzielic ja od ciemnosci, a dopiero po trzech dniach stworzyc zrodlo - slonce (wlaczyc laser :mrgreen: ). Dokladnie tak, jak w eksperymencie!

[/quote]

nie chce mi sie wkolko tego samego pisac, ale widze ze masz problem z logicznym mysleniem. Juz ci kilka razy pisalem, ze nie ma znaczenia czy sie swiatlo zatrzyma czy tez zwolni, skoro empiria wykazuje, ze odlegle gwiazdy emituja do nas regularny przyplyw fotonow.
Juz pomijam fakt, ze masz problem z tworzeniem sensownych zdan. Jak mozna najpierw storzyc swiatalo, a potem dopiero je oddzielac od ciemnosci ? :o
I chyba slabo znasz biblie skoro z taka lekkoscia probujesz dowodzic, ze biblia dawala przekaz wiarygodny przekaz naukowy.


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 lip 2008, 22:25

gregorio pisze:[...]chyba zartujesz? Katolicy literalnie?

No tak tak, jedzenie ciała, picie krwi itd... nawet mimo wyraźnych zakazów takich praktyk w NT i ST.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 14 lip 2008, 22:27

No tak tak, jedzenie ciała, picie krwi itd... nawet mimo wyraźnych zakazów takich praktyk w NT i ST.


to w takim razie Jezus mial schizofrenie jak mowil o swoim ciele i krwi pod postacia chleba i wina?


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 lip 2008, 23:11

Nie -- tylko źle to odczytujecie, tak to jest jak się do Objawienia dorzuca kilka tomów greckiej filozofii i przymyka się oczy na jawne sprzeczności -- chociażby z zakazami spożywania krwi.

Jn 6:27,29-32,35-38 (BT)
27. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec.
...
29. Jezus odpowiadając rzekł do nich: Na tym polega dzieło /zamierzone przez/ Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał.
30. Rzekli do Niego: Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz?
31. Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba.
32. Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba.
...
35. Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie.
36. Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież nie wierzycie.
37. Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę,
38. ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał.

Zwróć szczególną uwagę na wers 35 w kontekście "zaspakajania łaknienia". A wers 37 jest w sumie w kontekście innej dyskusji, którą prowadzimy. Dodatkowo nijak swojego "pod postaciami" nie udowodnisz na podstawie Pisma -- konsubstancjację już prędzej, ale nie transsubstancjację, która zresztą nikomu nie była znana przez ponad następne milenium i nigdzie nie odnajdziesz nawet wspomnienia o oddawaniu boskiej czci (latria) chlebowi czy kielichowi z winem wśród wczesnych pisarzy chrześcijańskich. Ale w sumie to idziemy w off-topic.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 14 lip 2008, 23:16

Nie -- tylko źle to odczytujecie, tak to jest jak się do Objawienia dorzuca kilka tomów greckiej filozofii i przymyka się oczy na jawne sprzeczności -- chociażby z zakazami spożywania krwi.


a co ma do tego ST i zakaz spozywania krwi? opierasz sie na zupelnie innym prawie.
Protestanci tak bardzo lubia nazywac luteranow i katolikow kanibalami (w kontekscie eucharystii), dokladnie tak samo jak okresil pierwszych chrzescijan pewien poganin rzymski. :D
Zastanawiajace podobienstwo w interpretacji. :D


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 lip 2008, 23:30

gregorio pisze:[...]
a co ma do tego ST i zakaz spozywania krwi? opierasz sie na zupelnie innym prawie.

A w NT to nie ma zakazu spożywania krwi? A może on Ciebie nie obowiązuje? Polecam też poszukać chociażby List do Rzymian w poszukiwaniu słów "czy zakon unieważniamy?", choć w sumie wątpię, że te słowa zrozumiesz, a raczej czy nie zrozumiesz ich opacznie. Widzę również, że swoją wiedzę nt. wczesnego chrześcijaństwa opierasz na pismach pogan, można i tak ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 14 lip 2008, 23:42

fantomik pisze:
gregorio pisze:[...]
a co ma do tego ST i zakaz spozywania krwi? opierasz sie na zupelnie innym prawie.

A w NT to nie ma zakazu spożywania krwi? A może on Ciebie nie obowiązuje? Polecam też poszukać chociażby List do Rzymian w poszukiwaniu słów "czy zakon unieważniamy?", choć w sumie wątpię, że te słowa zrozumiesz, a raczej czy nie zrozumiesz ich opacznie. Widzę również, że swoją wiedzę nt. wczesnego chrześcijaństwa opierasz na pismach pogan, można i tak ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


oczywscie, ze mnie nie obowiazuje jakies prymitywne prawo dane zydom. Nie spozywanie krwi bylo uwarunkowane kulturowo i kazdy etnolog o tym doskonale wie.
Swiety Pawel pisze np. ze kobiety powinny milczec na zebraniach chrzescijan, czy rowniez odbierasz to dzisiaj tak doslownie?
Jak wczesniej ci pisalem Jezus sam w czasie wieczerzy mowil, ze jest realnym cialem pod postacia wina i chleba. Niektore biblie protestanckie probowaly niesamowitych sztuczek aby zatrzec wrazenie katolickiego pojmowania eucharysrii, np. dodajac do wersetu biblijnego z wieczerzy Panskiej slowo ,,symbol"(czego oczywiscie nie ma w oryginale greckim).
Natomiast epizod z owym poganinem rzymskim tylko potwierdza fakt w jaki sposob pojmowano wowczas wieczerze pierwszych chrzescijan.


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 lip 2008, 15:17

gregorio pisze:
fantomik pisze:
gregorio pisze:[...]
a co ma do tego ST i zakaz spozywania krwi? opierasz sie na zupelnie innym prawie.

A w NT to nie ma zakazu spożywania krwi? A może on Ciebie nie obowiązuje? Polecam też poszukać chociażby List do Rzymian w poszukiwaniu słów "czy zakon unieważniamy?", choć w sumie wątpię, że te słowa zrozumiesz, a raczej czy nie zrozumiesz ich opacznie. Widzę również, że swoją wiedzę nt. wczesnego chrześcijaństwa opierasz na pismach pogan, można i tak ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


oczywscie, ze mnie nie obowiazuje jakies prymitywne prawo dane zydom.

(16) Jeśli mają spór, to przychodzą do mnie i ja rozstrzygam pomiędzy stronami, oznajmiam prawa i przepisy Boże. (Ks. Wyjścia 18:16, Biblia Tysiąclecia)
Wlasnie
-"prymitiwne"
Za to slowo kilka osob dostalo pkt karny.
ty tu kpisz ze Slowa Boga
dlatego czuje sie zobowiazny

gregorio pisze: Nie spozywanie krwi bylo uwarunkowane kulturowo i kazdy etnolog o tym doskonale wie.

Tak samo jak to ze bozki sa wymyslem ludzkiej psychiki ...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 15 lip 2008, 18:51

tak to sie polemizowac nie da, jesli ktos jest tak skrajnie przewrazliwiony. O tym ze niektore prawa ST sa prymitywne to ci powie prawie kazdy zyd ortodoks(sic!). Jelsi chcesz moge cie umowic na pogawedke z pewnym ortodoksyjnym zydem, ktory ci uswiadomi czym tak naprawde jest Tora. Juz pomijam fakt, ze jakbys troche czytal NAUKOWYCH opracowan biblistycznych, to bys nie jeden raz spotkal sie z okresleniem ,,prymitywne prawo". Niestety jak sie nie czyta naukowej literatury to pozniej popelnia sie takie androny.
Nawet nie bede probowal tego uzasadaniac, dlaczego stosuje sie takie okreslenie, bo to i tak nic nie da. Radze tak na przyszlosc troche wiecej trzezwej analizy wzgledem tego co sie czyta i z ,,troszka" mniej emocji. Nikt tutaj nie mial zamiaru obrazac czyis uczuc religijnych. Natomiast ja nie mam zamiaru odpowidac, za to, ze ktos sobie cos ubzdura na temat mojej wypowiedzi.

Po drugie, uzylem okreslenia ,,prymitywne prawo" w kontekscie oceny tychze czasow z perspektywy wspolecznej. W tamtym kontekscie kulturowym owe prawa byly wrecz wskazane, co chyba jasno wyrazilem(piszac o uwarunkowaniu kulturowym).
I teraz pytanie do lasha, czemu dzisiaj nie zaleca sie stosowania takiego prawa? Czyzby dlatego, ze jest to prawo zbyt anachroniczne?
Zeby uzsmyslowic co mam na mysli, pozwole sobie uzyc kilka cytatow:

„Jeśli się bić będą mężczyźni, mężczyzna i jego brat, i zbliży się żona jednego z nich i - chcąc
wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę i chwyci go za części wstydliwe, odetniesz jej
rękę, nie będzie twe oko miało litości” (Pwt 25, 11-12).

Kto by porwał człowieka i sprzedał go, albo
znaleziono by go jeszcze w jego ręku, winien
być ukarany śmiercią. (Wj 21,16)

Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego,
będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i
cudzołożnica. (Kpł 20, 10)

Złamanie za złamanie, oko za oko, ząb za ząb.
W jaki sposób ktoś okaleczył bliźniego, w
taki sposób będzie okaleczony. (Kpł 24, 20)
Oko za oko, ząb za ząb, rękę za rękę, nogę za
nogę, oparzenie za oparzenie, ranę za ranę,
siniec za siniec. (Wj 21, 24)

„Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływały duchy albo wróżyć, będą
ukarani śmiercią” (Kpł 20, 27)

- „Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca
ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, ojciec i matka pochwycą go,
zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, i powiedzą starszym miasta: Oto nasz syn jest
nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu.
Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go aż umrze” (Pwt 21, 18-21

„Jeśli dziewica została zaślubiona mężowi, a spotkał ją inny jakiś mężczyzna w mieście i
spał z nią, oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie aż umrą:


„Jeśli się znajdzie u Ciebie w jednym z miast twoich, danych ci przez Pana, Boga twego,
mężczyzna lub kobieta, ktoś, kto czynić będzie to, co jest złe w oczach Pana, Boga twego,
przestępując Jego przymierze, przechodząc do bogów obcych, by służyć im i oddawać
pokłon, jak słońcu, księżycowi lub całemu wojsku niebieskiemu, czego nie nakazałem - skoro
ci to zostanie doniesione, wysłuchasz i zbadasz dokładnie sprawę. Jeśli okaże się prawdą, że
taką ohydę popełniono w Izraelu, zaprowadzisz tego mężczyznę lub kobietę - którzy tej złej
rzeczy się dopuścili - do bramy miasta i będziesz tego mężczyznę lub tę kobietę kamienował,
aż śmierć nastąpi.” (Pwt 17, 2-5)

„Ktokolwiek spośród synów Izraela albo spośród przybyszów, którzy osiedlili się w Izraelu,
da jedno ze swoich dzieci Molochowi, będzie ukarany śmiercią. Miejscowa ludność
ukamienuje go” (Kpł 20, 2)

„Jeżeli córka kapłana bezcześci siebie nierządem, bezcześci przez to swego ojca. Będzie
spalona w ogniu” (Kpł 21, 9)

„Gdyby pochwycił ktoś złodzieja w czasie włamywania się
w nocy i pobił go tak, iżby umarł, nie będzie winien krwi. Ale gdyby to uczynił po wschodzie
słońca, będzie winien krwi” (Wj 22, 1-2)


najśmieszniejsze jest to, ze wielu protestantow lubi sobie drwic ze swietej inkwizyji obrzucajac ją epitetami nadwyraz mocniejszymi, niz okresleniami ,,prymitywne prawo", natomiast gdy ja uzywam powszechnie przyjetego okreslenia, to jest wielkie halo i oburzenie. Czekam Lashu na twoja samokrytyke. Niecytowalem wszytskiego, aby nie byc tak doslownym, ale wystarczy poczytac prawa zydowskie w kontekscie sfer ,,wstydliwych". Jestem ciekaw kto ma odwage dzisiaj zyc wedlug regul tamtego prawa.

Gdy sie dyskutuje na tematy teologiczne czy egzegetyczno-biblijne to nalezy pozostawic uczucia religijne na boku i starac sie dyskutowac zgodnie z zasadami naukowej konwencji. Inaczej dyskusja nie ma sensu, bo jest wylewiskiem emocji, a z emocjami nie da sie polemizowac.


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 lip 2008, 23:23

gregorio pisze: tak to sie polemizowac nie da, jesli ktos jest tak skrajnie przewrazliwiony.
Wybaz aLe gdybym twoja zon czy matke nazwal kukla malowana to tez bys sie obrazil co nie? Wiec prosze cie nie kpij ze SLowa Bozego ktorym jest Sam Chystus i jest ona Prawem bozym
gregorio pisze: O tym ze niektore prawa ST sa prymitywne to ci powie prawie kazdy zyd ortodoks(sic!).
Gdybymn nie chcial wierzyc Bogu to moze bym zostal Zydem ale wierze Bogu u jestesm Chrystusowy
gregorio pisze: Jelsi chcesz moge cie umowic na pogawedke z pewnym ortodoksyjnym zydem, ktory ci uswiadomi czym tak naprawde jest Tora.
A co on mipowie innego niz swiat mowi?
gregorio pisze: Juz pomijam fakt, ze jakbys troche czytal NAUKOWYCH opracowan biblistycznych, to bys nie jeden raz spotkal sie z okresleniem ,,prymitywne prawo". Niestety jak sie nie czyta naukowej literatury to pozniej popelnia sie takie androny.
Czytalem rozne naukowe pozycje na ten temat od Blochera po przez Brighta i teoryjki o czterech zrodlach znam wiec prosze cie przetan kpic z kogos kogo nawet nie znasz. A o nuce fajnie sie wypoiedzial chrzescijanin tu:
http://protestanci.forumowisko.net/view ... 2104#12104
I zgadzam sie z nim w wiekszosci
gregorio pisze: Nawet nie bede probowal tego uzasadaniac, dlaczego stosuje sie takie okreslenie, bo to i tak nic nie da. Radze tak na przyszlosc troche wiecej trzezwej analizy wzgledem tego co sie czyta i z ,,troszka" mniej emocji. Nikt tutaj nie mial zamiaru obrazac czyis uczuc religijnych. Natomiast ja nie mam zamiaru odpowidac, za to, ze ktos sobie cos ubzdura na temat mojej wypowiedzi.

Prosze bardzo mozesz sobie wmawiac ze nazywnaie Slowa BOzego prymitywizmem jest dobre.
O ile to dla ciebie Slowo Boga ..
gregorio pisze:
Po drugie, uzylem okreslenia ,,prymitywne prawo" w kontekscie oceny tychze czasow z perspektywy wspolecznej.

Masz na mysli np "nieprymitywne prawo" do mordowania nienarodzonych dzieci?
gregorio pisze: W tamtym kontekscie kulturowym owe prawa byly wrecz wskazane, co chyba jasno wyrazilem(piszac o uwarunkowaniu kulturowym).

W tamtym kontekscie wypowiedzial sie Bog....
gregorio pisze:
I teraz pytanie do lasha, czemu dzisiaj nie zaleca sie stosowania takiego prawa? Czyzby dlatego, ze jest to prawo zbyt anachroniczne?

Dlatego ze Z prawa nikt nie jest zbawiony
gregorio pisze: Zeby uzsmyslowic co mam na mysli, pozwole sobie uzyc kilka cytatow:

(Pwt 25, 11-12).

(Wj 21,16)

(Kpł 20, 10)

(Wj 21, 24)

„ (Kpł 20, 27)

-” (Pwt 21, 18-21

(Pwt 17, 2-5)

„ (Kpł 20, 2)

„(Kpł 21, 9)

(Wj 22, 1-2)


najśmieszniejsze jest to, ze wielu protestantow lubi sobie drwic ze swietej inkwizyji obrzucajac ją epitetami nadwyraz mocniejszymi, niz okresleniami ,,prymitywne prawo", natomiast gdy ja uzywam powszechnie przyjetego okreslenia, to jest wielkie halo i oburzenie. Czekam Lashu na twoja samokrytyke.

Nie doczekasz sie.,... Slowo BOze to nie prymiwtyne prawo
gregorio pisze: Niecytowalem wszytskiego, aby nie byc tak doslownym, ale wystarczy poczytac prawa zydowskie w kontekscie sfer ,,wstydliwych". Jestem ciekaw kto ma odwage dzisiaj zyc wedlug regul tamtego prawa.

A po co?
gregorio pisze: Gdy sie dyskutuje na tematy teologiczne czy egzegetyczno-biblijne to nalezy pozostawic uczucia religijne na boku i starac sie dyskutowac zgodnie z zasadami naukowej konwencji.

A ja myslelm ze zgodnie z wiara w Chrystusa. Jezus nic nie wspominal o "naukowej konwencji" a uczeni w pismie wiemy kim byli wlasnie uczeni " naukowo "
gregorio pisze: Inaczej dyskusja nie ma sensu, bo jest wylewiskiem emocji, a z emocjami nie da sie polemizowac.
Ja nie jestem emocjonalny :) w tym temacie


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 15 lip 2008, 23:31

Lash pisze: A ja myslelm ze zgodnie z wiara w Chrystusa. Jezus nic nie wspominal o "naukowej konwencji" a uczeni w pismie wiemy kim byli wlasnie uczeni " naukowo "


Jak w świetle tej wypowiedzi widzisz uczonych czasów Jezusa wspomnianych w Mt 13,52?


Pozdrowienia - Joanna
(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 lip 2008, 23:34

Machu Picchu pisze:
Lash pisze: A ja myslelm ze zgodnie z wiara w Chrystusa. Jezus nic nie wspominal o "naukowej konwencji" a uczeni w pismie wiemy kim byli wlasnie uczeni " naukowo "
Jak w świetle tej wypowiedzi widzisz uczonych czasów Jezusa wspomnianych w Mt 13,52?
(52) A On rzekł do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare.
Nie jestem Wrogiem nauki ale nauka i logika maja byc poddane Pismu i Tworcy nauki - Bogu .
Nauka bowiem mowi - watpie
wiara mowi jestem pewien ...
Dlatego ci co maja wiedze i sie poddaj Bogu moga doro czynic. Ale ci do nie czynia poddani Bogu tkwi w bledach coraz wiekszych


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości