Co znaczy wg ks. Daniela 2300 wieczorów i poranków?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
alessa
Posty: 588
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Co znaczy wg ks. Daniela 2300 wieczorów i poranków?

Postautor: alessa » 03 lip 2012, 19:37

dalej 1260, 1335,1290 dni?
Możecie zacząć od tłumaczenia 70-tyg. Daniela albo od czasu,czasów i pół czasu.
Wszystkie chwyty dozwolone dla wyjaśnienia kwestii. Zapraszam. A temat mega ważny!!!
Ostatnio zmieniony 03 lip 2012, 20:55 przez alessa, łącznie zmieniany 1 raz.


Przez wiarę z miłości do Boga Sabat świecąca, którego tajemnica z łaski objawiona jest przez Ducha Świętego
Potem ujrzałem anioła, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia tym, którzy siedzą na ziemi, wszystkim narodom, szczepom różnojęzycznym i ludom. Wołał on głosem donośnym: "Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo nadeszła godzina Jego sądu. Oddajcie pokłon Temu, który uczynił niebo i ziemię, i morze, i źródła wód!"
Obrazek
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 03 lip 2012, 21:52

Ważny żeby coś udowodnić, czy żeby się dowiedzieć?


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
alessa
Posty: 588
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: alessa » 08 lip 2012, 20:46

agent terenowy pisze:Ważny żeby coś udowodnić, czy żeby się dowiedzieć?

udowodnić, że nikt na ten temat nie ma zielonego pojęcia i nikogo to nie interesuje
dowiedzieć się można, jak najbardziej. najprościej w necie

p.s Temat generalnie powinien się znaleźć w dziale Eschatologii, ale mi tam nie wolno pisać a wszyscy tutejsi znawcy wydarzeń czasów końca uważają, że nie mają one nic wspólnego z Apokalipsą a tym bardziej ks. Daniela

przewidywany grad odpowiedzi c.d


Przez wiarę z miłości do Boga Sabat świecąca, którego tajemnica z łaski objawiona jest przez Ducha Świętego

Potem ujrzałem anioła, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia tym, którzy siedzą na ziemi, wszystkim narodom, szczepom różnojęzycznym i ludom. Wołał on głosem donośnym: "Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo nadeszła godzina Jego sądu. Oddajcie pokłon Temu, który uczynił niebo i ziemię, i morze, i źródła wód!"

Obrazek
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 08 lip 2012, 21:16

Mnie przekonuje rozwiązanie tego problemu jakie zaproponowała Biblia Tysiąclecia.
Otóż ofiary składano rano i wieczorem.
2300 takich ofiar to 1150 dni.
Jakieś trzy lata z groszami.
Wypełniło się w czasach Antiocha Epifanesa, kiedy to po zbezczeszczeniu przez niego świątyni przestano składać ofiary.
Więcej info patrz pierwsza księga Machabejska pierwsze rozdziały.
Warto porównać tą księgę z ósmym rozdziałem księgi Daniela.
Dużo się wyjaśnia.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 08 lip 2012, 21:33

agent terenowy pisze:Otóż ofiary składano rano i wieczorem.
2300 takich ofiar to 1150 dni.
Jakieś trzy lata z groszami.
Wypełniło się w czasach Antiocha Epifanesa, kiedy to po zbezczeszczeniu przez niego świątyni przestano składać ofiary.
Więcej info patrz pierwsza księga Machabejska pierwsze rozdziały.
Warto porównać tą księgę z ósmym rozdziałem księgi Daniela.
Dużo się wyjaśnia.

Dzięki, potwierdzasz to o czym już czytałem:

"Antioch IV Epifanes, będący historycznym typem Antychrysta, zagarnął brutalnie skarby świątyni w Jerozlimie, co wzbudziło niepokoje, a w ich efekcie powstanie Machabejskie. Przestępstwo na codziennej ofierze rozpoczęło się w miesiącu Sziwan roku 171 p.n.e gdy arcykapłan Jazon doprowadził do zaniechań w tej sprawie na korzyść wpływów greckich. Można o tym przeczytać w apokryfach [I Machabejska 1:10-15; II Machabejska 4:7-14]. Koniec okresu 2300 dni przypada na ponowne poświęcenie Świątyni w roku 165 p.n.e."

http://www.ulicaprosta.net/forum/viewto ... f=2&t=1191


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co znaczy wg ks. Daniela 2300 wieczorów i poranków?

Postautor: okidoki » 08 lip 2012, 22:14

alessa pisze:dalej 1260, 1335,1290 dni?
Możecie zacząć od tłumaczenia 70-tyg. Daniela albo od czasu,czasów i pół czasu.
Wszystkie chwyty dozwolone dla wyjaśnienia kwestii. Zapraszam. A temat mega ważny!!!

W 12 rozdziale Daniela jest omówiony ostatni tydzień wyznaczony dla ludu Izraela w proroctwie z rodziału 9, co jeszcze uzupełnia Jan w swym apokaliptycznych Objawieniu.

Zacznie się od ustalenia przymierza:

"Utrwali on przymierze dla wielu przez jeden tydzień. A około połowy tygodnia ustanie ofiara krwawa i ofiara z pokarmów. Na skrzydle zaś świątyni będzie ohyda ziejąca pustką i przetrwa aż do końca, do czasu ustalonego na spustoszenie." (Dn 9:27)


Mniej więcej w połowie tygodnia ustaną ofiary, ponieważ antychryst obwoła się Bogiem (2 Tes 2:4) i zacznie prześladować świętych Najwyższego:

"Będzie wypowiadał słowa przeciw Najwyższemu i wytracał świętych Najwyższego, będzie zamierzał zmienić czasy i Prawo, a święci będą wydani w jego ręce aż do czasu, czasów i połowy czasu." (Dn 7:25)


Czas, czasy i pół czasu jest to okres 1260 dni, przez ten czas część Izraela schowa się w górach (Mich. 2:12-13), ucieknie przed Szatanem, który zostanie stracony na ziemię i wiedząc, że mało ma czasu (Ap 12:13) będzie dążył do wytracenia narodu wybranego (czyli Niewiastę, z której wyszedł Mesjasz):

"A Niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga, aby ją tam żywiono przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni. I dano Niewieście dwa skrzydła orła wielkiego, by na pustynię leciała do swojego miejsca, gdzie jest żywiona przez czas i czasy, i połowę czasu, z dala od Węża." (Obj 12:6.14)


W trakcie wielkiego ucisku narodu wybranego, jakiego nie było od początku świata, zwanego "czasem utrapienia Jakuba", antychryst wymorduje 2/3 populacji żydowskiej (Zach 13:8-9). Ci, którzy dotrwają do samego końca będą uznani za błogosławionych.

"A od czasu, gdy zostanie zniesiona codzienna ofiara, zapanuje ohyda ziejąca pustką, upłynie tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt dni. (12) Szczęśliwy ten, który wytrwa i doczeka tysiąca trzystu trzydziestu pięciu dni. "


Dokładniejsze diagramy dla ostatniego tygodnia może obejrzeć na stronie:
http://kuzbawieniu.pl/wyklady/czasy-ostateczne
w punkcie "Materiały dodatkowe".


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
alessa
Posty: 588
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: alessa » 08 lip 2012, 22:30

Faktycznie temat śliski, bo po pobieżnym przejrzeniu internetu widzę że interpretacji jak mrówków. mI jednak chodzi bardziej o niedodawanie dodatkowych czasów, jak tylko tych które widnieją w ks. Daniela.
lub w Biblii... na zasadzie 1260 dni, czasów czasu i pół oraz 42 miesięcy, znaczących to samo także w ks. Objawienia.
Jeśli 2300 wieczorów i poranków znaczy dosłowne 2300 dni, to jak mamy odbierać 70 tyg. Daniela. czy również traktować dosłownie?


Przez wiarę z miłości do Boga Sabat świecąca, którego tajemnica z łaski objawiona jest przez Ducha Świętego

Potem ujrzałem anioła, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia tym, którzy siedzą na ziemi, wszystkim narodom, szczepom różnojęzycznym i ludom. Wołał on głosem donośnym: "Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo nadeszła godzina Jego sądu. Oddajcie pokłon Temu, który uczynił niebo i ziemię, i morze, i źródła wód!"

Obrazek
alessa
Posty: 588
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: alessa » 08 lip 2012, 23:05

okidoki pisze:Dokładniejsze diagramy dla ostatniego tygodnia może obejrzeć na stronie:
http://kuzbawieniu.pl/wyklady/czasy-ostateczne

wykładów Pana Dubisa słuchałam jakiś czas temu, i fajnie że ktoś się interesuje ale odniesienia tam do apokalipsy żadnego a Daniel przerobiony powierzchownie.
Właśnie dla tego założyłam taki temat, żeby pokazać jakie przesłanie kryje się w proroctwach o czasach i że Bóg nie objawia nam czegoś co miało by być niezrozumiałe.


Przez wiarę z miłości do Boga Sabat świecąca, którego tajemnica z łaski objawiona jest przez Ducha Świętego

Potem ujrzałem anioła, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia tym, którzy siedzą na ziemi, wszystkim narodom, szczepom różnojęzycznym i ludom. Wołał on głosem donośnym: "Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo nadeszła godzina Jego sądu. Oddajcie pokłon Temu, który uczynił niebo i ziemię, i morze, i źródła wód!"

Obrazek
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 08 lip 2012, 23:09

alessa pisze:Jeśli 2300 wieczorów i poranków znaczy dosłowne 2300 dni, to jak mamy odbierać 70 tyg. Daniela. czy również traktować dosłownie?

Okres 2300 dni wypełnił się dosłownie w przeszłości w czasach Antiocha,
okres 69 tygodni do Władcy-Pomazańca wypełnił sie dosłownie jak najbardziej,
więc stawiam, że równie dosłownie wypełni się ostatni tydzień w proroctwie Daniela, który prorok Daniel niejako wyodrębnia i odnosi do dni ostatecznych w rozdziale 12.

Słowo Boże jest niezawodne, przekonuję się coraz bardziej gdy je zagłębiam.

alessa pisze:Mi jednak chodzi bardziej o niedodawanie dodatkowych czasów, jak tylko tych które widnieją w ks. Daniela.
lub w Biblii... na zasadzie 1260 dni, czasów czasu i pół oraz 42 miesięcy, znaczących to samo także w ks. Objawienia.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale spróbuję.

1260: Prorok Daniel i apostoł Jan podają w księgach, że od mniej więcej połowy tygodnia przez cały okres czasu, czasów i pół czasu = 42 miesiące = 1260 dni, będą trwały takie wydarzenia jak:
* panowanie antychrysta-bestii, "niszczyciela świętego narodu" - Dn 12:7
i strąconego na ziemię Węża (Obj 12:13)
* zaprzestanie ofiar w świątyni (Dn 9:28 oraz Dn 12:11)
* prześladowania świętych i wielki ucisk Niewiasty, czyli narodu Izraela
* sąd siedmiu czasz (Apokalipsa)

1290: Prorok Daniel dodatkowo podaje, że "ohyda ziejąca pustka" po zniesieniu ofiar potrwa 1290 dni.
1335: Błogosławieni będą ci, którzy dotrwają do 1335 dnia.

Zauważ, że pomiędzy 1260 dniem a 1335 dniem, który jest początkiem Ery Mesjańskiej, występuje luka 75 dni i prorok Daniel nie wyjaśnia nam szczegółowo co się wówczas będzie działo. My możemy tylko poukładac w przybliżeniu, że może być tak:

Okres 30 dni.

Daniel informuje, że skończy się "ohyda pustki" , czyli ohyda zostanie usunięta.
Wiemy od proroka Zachariasza, że Izrael będzie opłakiwał "tego, którego przebodli" (Zach 12:10) a np. opłakiwanie Mojzesza trwało równo 30 dni (zobacz Pwt 34:8).

Okres 45 dni.

Sąd nad narodami przed Synem Człowieczym opisany w rozdziale 25 ewangelii Mateusza.
Ci, którzy pomagali "wybranym" czyli w wielkim ucisku dzielili się z Żydami ("byłem głodny, a daliście mi jeść", "byłem spragniony, a daliście mi pić")
wejdą do Królestwa Chrystusa.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
alessa
Posty: 588
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: alessa » 08 lip 2012, 23:48

okidoki pisze:"Antioch IV Epifanes, będący historycznym typem Antychrysta, zagarnął brutalnie skarby świątyni w Jerozlimie, co wzbudziło niepokoje, a w ich efekcie powstanie Machabejskie. Przestępstwo na codziennej ofierze rozpoczęło się w miesiącu Sziwan roku 171 p.n.e gdy arcykapłan Jazon doprowadził do zaniechań w tej sprawie na korzyść wpływów greckich. Można o tym przeczytać w apokryfach [I Machabejska 1:10-15; II Machabejska 4:7-14]. Koniec okresu 2300 dni przypada na ponowne poświęcenie Świątyni w roku 165 p.n.e."

okidoki pisze:Okres 2300 dni wypełnił się dosłownie w przeszłości w czasach Antiocha,

171+165=336 dni * 7 = 2352 dni choć w 2300 wieczorów i poranków nie ma mowy o tygodniach.
okidoki pisze:okres 69 tygodni do Władcy-Pomazańca wypełnił sie dosłownie jak najbardziej,

70 * 7 = 490 dni - 33 = 457 dni
Co wydarzyło się 457 lat p.n.e to wiemy, ale co zdarzyć się mogło 457 dni p.n.e ???


Przez wiarę z miłości do Boga Sabat świecąca, którego tajemnica z łaski objawiona jest przez Ducha Świętego

Potem ujrzałem anioła, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia tym, którzy siedzą na ziemi, wszystkim narodom, szczepom różnojęzycznym i ludom. Wołał on głosem donośnym: "Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo nadeszła godzina Jego sądu. Oddajcie pokłon Temu, który uczynił niebo i ziemię, i morze, i źródła wód!"

Obrazek
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 09 lip 2012, 00:12

alessa pisze:
okidoki pisze:Okres 2300 dni wypełnił się dosłownie w przeszłości w czasach Antiocha,

171+165=336 dni * 7 = 2352 dni choć w 2300 wieczorów i poranków nie ma mowy o tygodniach.

Pewnie, że nie ma mowy o tygodniach. Jest 2300 dni i co do dnia spełniło się proroctwo (czyli dosłownie).

Co to jest 336 dni * 7 = 2352 ? Jeżeli próba dopasowania do tygodnia to niepotrzebna.

alessa pisze:
okidoki pisze:okres 69 tygodni do Władcy-Pomazańca wypełnił sie dosłownie jak najbardziej,

70 * 7 = 490 dni - 33 = 457 dni

Och tak, takiej dosłowności to faktycznie nie ma, ale z samej księgi wynika (i komplementarnej z nią Apokalipsy) że tygodnie są liczone jak lata, dlatego okres około połowy tygodnia (9:28) jest w treści zbieżny z okresem 1290 dni (12:11).

Tygodnie to nie są symboliczne okresy o dowolnej długości (coś jak "bardzo bardzo długo") lecz okresy o konkretnej długości, pozwalającej prowadzić realne obliczenia, i w tym znaczeniu proroctwo wypełniło się jak najbardziej dosłownie, niezależnie od tego czy stwarza trudności w obliczeniu jak dokładnie liczyć lata.

Zatem ostatni tydzień również wskazuje na określonej długości odcinek czasu, której można sensownie dociekać.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
alessa
Posty: 588
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: alessa » 09 lip 2012, 00:32

oki
od początku;
okidoki pisze:"Antioch IV Epifanes, będący historycznym typem Antychrysta, zagarnął brutalnie skarby świątyni w Jerozlimie, co wzbudziło niepokoje, a w ich efekcie powstanie Machabejskie. Przestępstwo na codziennej ofierze rozpoczęło się w miesiącu Sziwan roku 171 p.n.e gdy arcykapłan Jazon doprowadził do zaniechań w tej sprawie na korzyść wpływów greckich. Można o tym przeczytać w apokryfach [I Machabejska 1:10-15; II Machabejska 4:7-14]. Koniec okresu 2300 dni przypada na ponowne poświęcenie Świątyni w roku 165 p.n.e."

okidoki pisze:alessa napisał/a:
okidoki napisał/a:
Okres 2300 dni wypełnił się dosłownie w przeszłości w czasach Antiocha,

171+165=336 dni * 7 = 2352 dni choć w 2300 wieczorów i poranków nie ma mowy o tygodniach.

Pewnie, że nie ma mowy o tygodniach. Jest 2300 dni i co do dnia spełniło się proroctwo (czyli dosłownie).

Co to jest 336 dni * 7 = 2352 ? Jeżeli próba dopasowania do tygodnia to niepotrzebna.

Więc na jakiej podstwie wyliczasz że to co podałeś spełniło się co do dnia?

okidoki pisze:alessa napisał/a:
okidoki napisał/a:
okres 69 tygodni do Władcy-Pomazańca wypełnił sie dosłownie jak najbardziej,

70 * 7 = 490 dni - 33 = 457 dni

Och tak, takiej dosłowności to faktycznie nie ma, ale z samej księgi wynika (i komplementarnej z nią Apokalipsy) że tygodnie są liczone jak lata, dlatego okres około połowy tygodnia (9:28) jest w treści zbieżny z okresem 1290 dni (12:11).


dzień za rok a nie tydzień za rok.
70 tyg. Daniela ani jeden ani połowa z tego tygodnia nie wiąże się z okresem 1290 dni czyli proroczych lat. Gdzie w Biblii jest napisane że tydzień bierzesz za rok?


Przez wiarę z miłości do Boga Sabat świecąca, którego tajemnica z łaski objawiona jest przez Ducha Świętego

Potem ujrzałem anioła, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia tym, którzy siedzą na ziemi, wszystkim narodom, szczepom różnojęzycznym i ludom. Wołał on głosem donośnym: "Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo nadeszła godzina Jego sądu. Oddajcie pokłon Temu, który uczynił niebo i ziemię, i morze, i źródła wód!"

Obrazek
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 lip 2012, 06:01

agent terenowy pisze:Mnie przekonuje rozwiązanie tego problemu jakie zaproponowała Biblia Tysiąclecia.
Otóż ofiary składano rano i wieczorem.
2300 takich ofiar to 1150 dni.
Jakieś trzy lata z groszami.
Wypełniło się w czasach Antiocha Epifanesa, kiedy to po zbezczeszczeniu przez niego świątyni przestano składać ofiary.
Więcej info patrz pierwsza księga Machabejska pierwsze rozdziały.
Warto porównać tą księgę z ósmym rozdziałem księgi Daniela.
Dużo się wyjaśnia.

Proszę zapoznać się z tym (fragment; całość na: http://www.czasdecyzji.pl/infusions/art ... cle_id=120 ):
--------------------------------------
Obliczenie 2300 dni jako literalnego okresu zbezczeszczenia świątyni przez Antiocha (Dan. 8,14) nie da się utrzymać w świetle chronologii, odpowiadającej źródłom historycznym.

Niektórzy twierdzą, że w proroctwie Dan. 8,14 chodzi o 1150 dni. Dlaczego? Ponieważ wieczór i poranek rzekomo przedstawia dwie ofiary składane każdego dnia. A zatem dwie ofiary dziennie dają 2300 „wieczornych i porannych” ofiar złożonych przez pełne 1150 dni. Taki jest komentarz do tego tekstu w Biblii Tysiąclecia wyd. IV.

Czy można przyjąć, że 2300 wieczorów i poranków oznacza 1150 dni?

Istnieją poważne argumenty przeciwko temu poglądowi. Po pierwsze: występuje tutaj kolejność odwrotna niż w opisie składania ofiar całopalnych, gdzie za każdym razem poranne są wymienione jako pierwsze (zob. 2 Mojż. 29,39; 4 Mojż. 28,4). Nigdzie nie ma kolejności „wieczór i ranek”, jak to jest w Dan. 8,14. Kolejność ta nie ma nic wspólnego z ofiarami. Ma natomiast związek z opisem stworzenia w pierwszym rozdziale Księgi Genesis (Rodzaju), gdzie określa cały dzień. Gdy Żydzi chcieli określić oddzielnie dzień lub noc, wymieniali ich liczbę osobno np. „czterdzieści dni i czterdzieści nocy” (zob. Genesis (1 Mojż.) 7,4.12). Lecz nawet tutaj wyrażenie „czterdzieści dni i czterdzieści nocy” oznacza czterdzieści pełnych dni, a nie dwadzieścia.

Przyczyną, dla której niektórzy usiłują zmienić 2300 dni w 1150 dni jest próba dopasowania króla z dynastii Seleucydów, Antiocha IV Epifanesa, który prześladował Żydów w drugim stuleciu p.n.e., do opisu „małego rogu” z proroctwa Daniela.

Ale profanowanie świątyni przez Antiocha trwało tylko 1080 dni. Nawet gdyby w proroctwie chodziło o 1150 dni, brakowałoby w dalszym ciągu siedemdziesięciu dni do tysiąca stu pięćdziesięciu dni, nie mówiąc już o dwóch tysiącach trzystu!
------------------------------
Także warto poczytać: http://maranatha.pl/lekcje/34-daniel/27 ... czona.html


http://pl.scribd.com/doc/16407298/OCZYS ... EJ-WITYNI-

Naginanie okresu 2300 wieczorów i poranków do Antiocha jest błedne!
:-/


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 09 lip 2012, 09:32

Zbyszekg4 pisze:Obliczenie 2300 dni jako literalnego okresu zbezczeszczenia świątyni przez Antiocha (Dan. 8,14) nie da się utrzymać w świetle chronologii, odpowiadającej źródłom historycznym.
Przeciwnie, źródła historyczne podają że Antioch IV Epifanes rządził 12 lat z czego ok 6 lat przypadało na rządy w Samarii i Judei. Z proroctwa dowiadujemy się jak rozumieć czas przed oczyszczeniem świątyni czyli przed grudniem 164BC (święto Chanuka upamiętnia to wydarzenie). Licząc 2300 wieczorów i poranków mieścimy się w czasie inwazji Antiocha na Egipt czyli czasu deptania prześlicznej ziemi. W drodze powrotnej zbeszcześcił świątynię i mamy drugi element proroctwa.
Oczywiście 2300 wieczorów i poranków dotyczy Antiocha IV. Oczywiście nie zgadza się to z adwentystyczną wykładnią, ale to już problem adwentystów :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 lip 2012, 09:56

KAAN pisze:Oczywiście 2300 wieczorów i poranków dotyczy Antiocha IV.

Pozwól, że zacytuję z wcześniej zacytowanego tekstu, te zdania:
========
Przyczyną, dla której niektórzy usiłują zmienić 2300 dni w 1150 dni jest próba dopasowania króla z dynastii Seleucydów, Antiocha IV Epifanesa, który prześladował Żydów w drugim stuleciu p.n.e., do opisu „małego rogu” z proroctwa Daniela.

Ale profanowanie świątyni przez Antiocha trwało tylko 1080 dni. Nawet gdyby w proroctwie chodziło o 1150 dni, brakowałoby w dalszym ciągu siedemdziesięciu dni do tysiąca stu pięćdziesięciu dni, nie mówiąc już o dwóch tysiącach trzystu!
==========
Jak wytłumaczysz BRAK dokładności, wykazany wyżej co do czasu i osoby Antiocha??!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości