Czemu to niby chrześcijaństwo ma być prawdziwe?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dualista » 01 sie 2012, 18:41

de Ptysz, oddawna wiadomo że umarł za ludzi kochających dobro


humata,huchta,hwarszta
" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "
Zaratusztra
Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm
Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej
Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie
uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 01 sie 2012, 19:41

Alkhilion pisze:

Wg mitologii greckiej Prometeusz ;-)

Ale nie zmartwychwstał
Alkhilion pisze: A chrześcijaństwo jest jedyną prawdziwą wiarą, ponieważ Biblia tak mówi, a Ty możesz to przyjąć lub odrzucić.

To nie jest argument,równie dobrze ktoś może powiedzieć że Islam jest prawdziwy ponieważ Koran tak mówi



Oto dlaczego Chrześcijaństwo:
Jezus Chrystus pomimo ponad 3 lat nauczania, jest powszechnie uważany za człowieka który wywarł na świat największy wpływ, suche fakty. Nie będę się rozpisywał, jeśli ktoś jest obiektywny nie zaprzeczy. Dodam tylko, że nikt z poważnych historyków nie ma wątpliwości co do co do tego, że był postacią historyczną. W jego czasach, nawet Żydzi nie negowali jego istnienia.W. Durant powiedział: "Gdyby kilku prostych ludzi za życia jednego pokolenia wymyśliło tak silną i ujmującą osobowość, tak wzniosłe mierniki moralne i tak urzekającą wizję braterstwa, byłby to cud o wiele bardziej niezwykły niż którykolwiek z opisanych w Ewangeliach"

Chrześcijaństwo jest największą religią w historii ludzkości, nigdy żadna nie miała tylu wyznawców.

Wypełnione Proroctwa. Nigdzie indziej nie spełniły się z taką dokładnością. Tyr, Babilon i setki innych.
Żywot świętych i innych niezwykłych postaci chrześcijaństwa.

Żadna inna religia nie naucza tak o miłości do bliźnich (nawet do nieprzyjaciół) jak Jezus


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 01 sie 2012, 19:43

Małgorzata pisze:
Alkhilion pisze:Wg mitologii greckiej Prometeusz ;-)


On został ukarany za miłość do ludzi, pomoc im i opiekę nad nimi :D Sam na śmierć nie poszedł.


Dobrze napisałaś Małgorzato
Tak więc to tylko w Chrześcijaństwie Syn Boży dobrowolnie oddał życie swoje za ludzi,za nas


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dualista » 01 sie 2012, 20:08

albercik, zgadzam się:), a twój odłam katolicki alberciku na czym się opiera?


humata,huchta,hwarszta

" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "

Zaratusztra

Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm

Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej

Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie

uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 01 sie 2012, 20:18

Dualista pisze: albercik, zgadzam się:), a twój odłam katolicki alberciku na czym się opiera?


Dualisto
Ja nie jestem rzymskim katolikiem.
Ale katolikiem to tak ponieważ wierzę w to co wszędzie, co zawsze, co przez wszystkich było wyznawane, to jest bowiem prawdziwie i rzeczywiście katolickie.
Chcę utrzymać zgodnośc z wiarą i porządkiem starego, nie podzielonego Kościoła ( sprzed 1054 r).
Uważam że prawomocne były tylko wielkie, zasadnicze orzeczenia niepodzielonego Kościoła, zawarte w ekumenicznych wyznaniach wiary oraz w dogmatach Soborów ekumenicznych.


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dualista » 01 sie 2012, 21:00

albercik, trafił swój na swego,ja też nie Rzymski,ale katolicki(powszechny),bliżej mi do starokatolicyzmu+baptyzm dnia siódmego :)


humata,huchta,hwarszta

" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "

Zaratusztra

Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm

Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej

Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie

uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dualista » 01 sie 2012, 21:06

Szkoda że nie ma w Polsce Baptystów Dnia Siódmego :/
ja bym siebie nazwał uniwersalistycznym katolikiem


humata,huchta,hwarszta

" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "

Zaratusztra

Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm

Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej

Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie

uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 01 sie 2012, 21:09

Chrześcijaństwo jest prawdziwe, ponieważ:
1. Bóg istnieje, ponieważ widać wyraźnie, że otaczający nasz świat został zaprojektowany. Bez jakiejś wiecznej, samowystarczalnej istoty, posiadającej świadomość i wolę wszechświat nie mógłby powstać. W razie czego mogę napisać, dlaczego, ale tym razem nie będę się rozpisywał. Jeżeli Bóg istnieje, to możemy odrzucić automatycznie wszelkie religie, filozofie i systemy wierzeń, które negują Jego istnienie, czyli ateizm, agnostycyzm i inne. Bóg istnieje i to On jest wieczną istotą, która stworzyła wszechświat, dlatego wszechświat nie może być wieczny i być Bogiem. To również wyklucza z rozważań religie takie jak hinduizm, buddyzm, dżinizm i wszystkie inne religie panteistyczne. Właściwie zostały nam jedynie judaizm, chrześcijaństwo i islam. Jeżeli Bóg stworzył nas, nadał nam prawo, utworzył nas istotami moralnymi, to sam również musi być moralny, zapewne chce, aby jak najwięcej osób poznało go. Dlatego prawdziwą religią nie może być raczej jakaś maleńka sekta, ale coś dużego, wyróżniającego się z reszty. Dla mnie chrześcijaństwo jak najbardziej wyróżnia się spośród reszty. Jest jedyną wiarą na świecie, w której to nie człowiek pracuje na swoje zbawienie, ale jest ono nade z łaski przez Boga. Wszelkie inne religie mówią: "Zrób to i to, a zostaniesz zbawiony.", natomiast Chrystus mówi: "Wszystko zrobiłem dla Ciebie, przyjmij zbawienie.". Chrześcijaństwo jest właściwie kontynuacją judaizmu. Islam nie jest jakąkolwiek kontynuacją, w dodatku wciąż tkwi w uczynkach. Prawo islamskie jest niezbyt moralne, podobnie jak jego Bóg, który nakazuje zabijać Żydów i chrześcijan...
2. Posiadamy przytłaczającą ilość relacji świadków, manuskryptów, świadectw o Chrystusie oraz chyba najważniejsze - spełnione proroctwa biblijne Starego oraz Nowego Testamentu.
3. Chrystus naprawdę zmartwychwstał, inaczej nie da się racjonalnie wytłumaczyć fenomenu rozpowszechnienia się chrześcijaństwa w świecie starożytnym. Jak na razie nie powstała rozsądna teoria, która byłaby alternatywą dla faktycznego zmartwychwstania.
4. Cuda, uzdrowienia, natychmiastowe zerwania z nałogami po narodzeniu na nowo, czyli widoczna działalność Boga w chrześcijaństwie.
5. To po prostu działa, o czym świadczą świadectwa nawrócenia, uczucie wypełnienia pustki w życiu, odzyskanie jego sensu, wysłuchane modlitwy.

To na razie przyszło mi do głowy.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2012, 21:12 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dualista » 01 sie 2012, 21:11

albercik, a gdzie sie spotykasz na nabożeństwa ,macie własny kościół?


humata,huchta,hwarszta

" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "

Zaratusztra

Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm

Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej

Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie

uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dualista » 01 sie 2012, 21:17

albercik, do jakiego kościoła należysz?jeśli dzialasz sam to czy mógłbym się do ciebie przyłączyć? Mój e-mail:abona594@interia.pl,pozdrawiam cię


humata,huchta,hwarszta

" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "

Zaratusztra

Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm

Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej

Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie

uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów
Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 01 sie 2012, 21:49

Dragonar pisze:3. Chrystus naprawdę zmartwychwstał, inaczej nie da się racjonalnie wytłumaczyć fenomenu rozpowszechnienia się chrześcijaństwa w świecie starożytnym.

Sukces chrześcijaństwa jak najbardziej da się interpretować w kategoriach socjologicznych. Poza tym dzisiejsi socjologowie łamią sobie głowę, skąd tak gwałtowna ekspansja i sukces islamu w świecie współczesnym.

5. To po prostu działa, o czym świadczą świadectwa nawrócenia, uczucie wypełnienia pustki w życiu, odzyskanie jego sensu, wysłuchane modlitwy.

Wiesz, założę się, że wielu muzułmańskich neofitów mogłoby powiedzieć dokładnie to samo o swojej religii ;-)

Dualista pisze:albercik, a gdzie sie spotykasz na nabożeństwa ,macie własny kościół?

Dualista pisze:albercik, do jakiego kościoła należysz?jeśli dzialasz sam to czy mógłbym się do ciebie przyłączyć? Mój e-mail:abona594@interia.pl,pozdrawiam cię

Takie rzeczy to na PW, nie zaśmiecaj tematu.


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20
Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 01 sie 2012, 22:02

de Ptysz pisze:Sukces chrześcijaństwa jak najbardziej da się interpretować w kategoriach socjologicznych. Poza tym dzisiejsi socjologowie łamią sobie głowę, skąd tak gwałtowna ekspansja i sukces islamu w świecie współczesnym.

Tylko jak? Przypuśćmy, że Chrystus umarł, nie zmartwychwstał, ale uczniowie wykradli jego ciało. Nagle ci sami uczniowie, którzy wiedzą, że ich mistrz poległ, nie sprostał własnej obietnicy, którą złożył, czyli obietnicy zmartwychwstania, biegną głosić Ewangelię. Dwunastka zwykłych, niezbyt znanych ludzi zdobywa mnóstwo wiernych, Paweł za pomocą starożytnych środków transportu wędruje po Azji, po Europie, później wraz z Piotrem i innymi umiera jako męczennik za wiarę w Chrystusa, który wcale nie zmartwychwstał i okazał się oszustem... Dla mnie taka wizja jest absurdalna. Apostołowie nie umieraliby za kłamstwo. Choroba psychiczna tylu ludzi na raz jest również wątpliwa. A grób pozostaje pusty...

de Ptysz pisze:Wiesz, założę się, że wielu muzułmańskich neofitów mogłoby powiedzieć dokładnie to samo o swojej religii ;-)

Fakt. ;-)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 01 sie 2012, 22:23

Dragonar pisze:Sukces chrześcijaństwa jak najbardziej da się interpretować w kategoriach socjologicznych. Poza tym dzisiejsi socjologowie łamią sobie głowę, skąd tak gwałtowna ekspansja i sukces islamu w świecie współczesnym.

Tylko jak? Przypuśćmy, że Chrystus umarł, nie zmartwychwstał, ale uczniowie wykradli jego ciało. Nagle ci sami uczniowie, którzy wiedzą, że ich mistrz poległ, nie sprostał własnej obietnicy, którą złożył, czyli obietnicy zmartwychwstania, biegną głosić Ewangelię. Dwunastka zwykłych, niezbyt znanych ludzi zdobywa mnóstwo wiernych, Paweł za pomocą starożytnych środków transportu wędruje po Azji, po Europie, później wraz z Piotrem i innymi umiera jako męczennik za wiarę w Chrystusa, który wcale nie zmartwychwstał i okazał się oszustem... Dla mnie taka wizja jest absurdalna. Apostołowie nie umieraliby za kłamstwo. Choroba psychiczna tylu ludzi na raz jest również wątpliwa. A grób pozostaje pusty...
[/quote]
Spotkałem się z wieloma teoriami, większość z nich zakłada, że rzeczywiste początki chrześcijaństwa nie są do końca zgodne z narracją Ewangelii i listów kanonicznych. Jedna z ciekawszych (i nawet nieźle poparta źródłowo) zakłada, że po śmierci Jezusa (który sam był raczej filozofem i nie uważał się za Zbawcę świata) Jego ruch rozpadł się na kilka rywalizujących ze sobą stronnictw. Mamy więc judaistów Jakuba Sprawiedliwego, różne grupy gnostycyzujące, oraz poganochrześcijan Pawła, który utworzył i przewodził temu nurtowi. W końcu paulianie zdobyli przewagę w całym chrześcijaństwie, mogli więc pozwolić sobie na określenie kanonu pism i storpedowanie innych grup (np. judeochrześcijan - to akurat rzeczywisty fakt), jako odstępczych i heretyckich, pomogło oczywiście też to, że od czasów apostolskich minęło kilka pokoleń i nie ma naocznych świadków.

Ogólnie rozwinęła się cała spekulacja soclogoów i religioznawców nt. fermentu religijnego na Bliskim Wschodzie na przełomie er, co tłumaczyłoby rozwój tak wielu tak różnych wyznań, jak esseńczycy, nazarejczycy, mandejczycy, gnostycy, paulianie, judeochrześcijanie i inni. I po części jest to prawda, dlatego nie można pierwotnego chrześcijaństwa utożsamiać z żadnym monolitem doktrynalno-organizacyjnym (co nota bene lubią czasem robić katolicy)


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20

Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Witam

Postautor: Dualista » 02 sie 2012, 09:38

[quote="de Ptysz"][quote="Dragonar"]3. Chrystus naprawdę zmartwychwstał, inaczej nie da się racjonalnie wytłumaczyć fenomenu rozpowszechnienia się chrześcijaństwa w świecie starożytnym.


humata,huchta,hwarszta

" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "

Zaratusztra

Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm

Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej

Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie

uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów
Awatar użytkownika
Dualista
Posty: 196
Rejestracja: 29 lip 2012, 16:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dualista » 02 sie 2012, 09:44

Do jakiej religii zaliczylibyście białobogizm?do monoteizmu czy politeizmu? Niechrześcijaństwa czy chrześcijaństwa?


humata,huchta,hwarszta

" dobre myśli, dobre słowa , dobre uczynki "

Zaratusztra

Wierze w liberalny katolicyzm(40%) i protestantyzm(40%) z elementami religii monoteistycznych(, judaizm ,islam, bahaizm,sikhizm,zaratusztrianizm,babizm,rastafari) i białobogizm

Przyjmuje że papierze i prorocy są omylni,ale uznaje papieża za biskupa jak w uni ultrehckiej

Przyjmuje również 39 artykułów anglikańskich prócz świętych obcowanie

uważam że święta żydówskie nas wciąz obowiązują a kościół powinien być bez kapłanów

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości