Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 22 mar 2018, 08:00

agent terenowy pisze:Ten cytat powinien wystarczyć.
*[[2 Mojż 7:1]] PUBG* I PAN powiedział do Mojżesza: Oto ustanowiłem cię bogiem dla faraona, a twój brat Aaron będzie twoim prorokiem.


Dlaczego Pan Bóg powiedział do Mojżesza w liczbie mnogiej: "ustanowię cię bogami dla faraona"? Bo tak się do Mojżesza zwrócił Pan: "ustanowię cię elohim dla faraona.
Elohim jest rzeczownikiem w liczbie mnogiej: Bogowie.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: agent terenowy » 22 mar 2018, 10:29

Zakładam że drzwi masz w domu wyłącznie dwuskrzydłowe, bo liczba mnoga, i nie może być inaczej. ;)

A czy Samuel też jest wieloosobowy?
*[[I Sam 28:13-14/PBPNS]]* %v 13% Ale król rzekł do niej: „Nie bój się; lecz co ujrzałaś?” I kobieta powiedziała Saulowi: „Ujrzałam jakiegoś boga(elohim) wychodzącego z ziemi”. %v 14% Od razu rzekł do niej: „Jak wygląda?”, a ona odrzekła: „Wychodzi starzec, okryty płaszczem bez rękawów”. Wówczas Saul rozpoznał, że to Samuel, i pokłonił się nisko twarzą ku ziemi, i padł na twarz.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 22 mar 2018, 11:02

Dla mnie to co Pan Bóg powiedział jest zastanawiające; uczynię cię jakby bogami dla faraona.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: agent terenowy » 22 mar 2018, 11:22

To czy elohim należy rozumieć jako liczbę mnogą zależy od kontekstu. Np. taki Dagon nie był bogiem wieloosobowym, a też elohim.

*[[Sędz 16:23]] PBPNS* A filistyńscy władcy sojuszniczy zebrali się, by złożyć wielką ofiarę Dagonowi, swemu bogu(elohim), i by się weselić, i mówili: „Nasz bóg(elohim) wydał w naszą rękę Samsona, naszego nieprzyjaciela!”

W przypadku Mojżesza też kontekst sugeruje rozumienie elohim jako liczbę pojedynczą, mimo że jest mnoga.
To dokładnie tak samo, jak z drzwiami. Mogą być wahadłowe z dwoma skrzydłami, albo pojedyncze. A i tak użyje się liczby mnogiej.

Ponadto liczby mnogiej używano także żeby podkreślić czyjś majestat. Czasami do teraz się takiej formy używa. W czeskim języku, mówi się wtedy "wy", zamiast "ty" dla przykładu.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 22 mar 2018, 14:09

Jeremiasz pisze:Dla mnie to co Pan Bóg powiedział jest zastanawiające; uczynię cię jakby bogami dla faraona.

Kontekst może więc być też taki; uczynię cię bogiem dla faraona.
uczynię cię wszystkimi wszelkimi bogami, dla tego który ma wielu bogów - faraona.
albo: uczynię cię tak jakby Ojcem i Synem dla tego który ma wielu bogów - faraona.

Dałeś agencie wyczerpujące informacje; liczba mnoga lub pojedyncza rzeczownika elohim zależy od kontekstu.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 22 mar 2018, 14:26

Ciekawą rzecz znalazłem w Izajaszu 51,16: Pan Bóg Jahwe mówi do swego Syna:
"(16) I włożyłem moje słowa w twoje usta i ukryłem cię w cieniu mojej ręki, aby rozciągnąć niebiosa i założyć ziemię, i powiedzieć do Syjonu: Ty jesteś moim ludem! "
Realista powinien być z tego usatysfakcjonowany. Bóg Jahwe mówi tu o sobie jako stwórcy który przez Syna stworzył niebiosa i założył ziemię wkładając słowa w usta Syna i ukrywając go w cieniu swojej ręki.
Bóg Ojciec włożył słowa w usta Syna, ten je wypowiedział i powstało niebo i ziemia.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: agent terenowy » 22 mar 2018, 19:56

Ciekawy wers. :)


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 23 mar 2018, 08:52

agent terenowy pisze:Ponadto liczby mnogiej używano także żeby podkreślić czyjś majestat. Czasami do teraz się takiej formy używa. W czeskim języku, mówi się wtedy "wy", zamiast "ty" dla przykładu.

Ktoś kiedyś, twierdził, że w 1Moj.1,26 Pan Bóg mówił w liczbie mnogiej jedynie dla podkreślenia swojego majestatu:"Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas..."
Z Izajasza 51,16 wynika że w procesie stwarzania świata i człowieka, brały udział przynajmniej dwie osoby. Uzasadnionym więc zwrotem nie mającym na celu podkreślenia majestatu stwórcy, ale mającym na celu wskazanie ilości osób zaangażowanych w dzieło stwarzanie, jest zwrot:"Uczyńmy człowieka na obraz nasz..." wyrażony w liczbie mnogiej.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: agent terenowy » 23 mar 2018, 09:21

A w Rodzaju 3:22 Elohim mówi
*[[1 Mojż 3:22]] PBPNS* I przemówił Jehowa Bóg: „Oto człowiek stał się jak jeden z nas pod względem znajomości dobra i zła, a teraz, żeby nie wyciągnął ręki i nie wziął owocu również z drzewa życia, i nie jadł — i żyłby po czas niezmierzony...”

Czyli Elohim mówi do kogoś innego niż on sam.

Ponadto mówi: jak jeden z nas.
"jeden" to echad(tu w formie kachad).
A skoro echad to jeden z nich, to echad jest tu jedną osobą, a ten do kogo mówi jest inną osobą.

Wychodzi z tego wiersza, że Elohim jest tu jednym z nich.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 23 mar 2018, 13:36

agent terenowy pisze:A w Rodzaju 3:22 Elohim mówi
*[[1 Mojż 3:22]] PBPNS* I przemówił Jehowa Bóg: „Oto człowiek stał się jak jeden z nas pod względem znajomości dobra i zła, a teraz, żeby nie wyciągnął ręki i nie wziął owocu również z drzewa życia, i nie jadł — i żyłby po czas niezmierzony...”

Czyli Elohim mówi do kogoś innego niż on sam.

Ponadto mówi: jak jeden z nas.
"jeden" to echad(tu w formie kachad).
A skoro echad to jeden z nich, to echad jest tu jedną osobą, a ten do kogo mówi jest inną osobą.

Wychodzi z tego wiersza, że Elohim jest tu jednym z nich.


Dla nas jest to zrozumiałe: Bóg był u Boga - Ew.Jana 1,1. Czyli człowiek mógłby stać się jak jeden z nich: Albo taki jak Bóg Ojciec Jahwe, albo taki jak jego Syn Jezus Chrystus, znający dobro i zło.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: agent terenowy » 23 mar 2018, 14:11

Dlatego namaścił cię Elohim Elohim twój( Ps 45)


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
jon
Posty: 330
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: jon » 23 mar 2018, 20:02

agent terenowy pisze:Ciekawy wers. :)

A co tu ciekawego? to że "Jeremiasz "wyrywa słowa z kontekstu i próbuje coś udowodnić tj.swój punkt widzenia. A co z wers.12 czy 13 tego samego rozdziału ? kim jesteś że się boisz człowieka śmiertelnego, ustawicznie dzień po dniu drżysz przed zawziętością gnębiciela ilekroć zamierza niszczyć -one też odnoszą się do Syna?


Aby wszyscy czcili Syna jak czczą Ojca.
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: agent terenowy » 24 mar 2018, 00:53

Napisałem że ciakawy wers, a nie napisałem czy się zgadzam z jego interpretacją.
Ale jak masz jakąś inną interpretację niż Jeremiasz, chętnie się zapoznam. :)


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 24 mar 2018, 08:09

jon pisze:
agent terenowy pisze:Ciekawy wers. :)

A co tu ciekawego? to że "Jeremiasz "wyrywa słowa z kontekstu i próbuje coś udowodnić tj.swój punkt widzenia. A co z wers.12 czy 13 tego samego rozdziału ? kim jesteś że się boisz człowieka śmiertelnego, ustawicznie dzień po dniu drżysz przed zawziętością gnębiciela ilekroć zamierza niszczyć -one też odnoszą się do Syna?


Sam widzisz "jon" że wersety 12; 13, odnoszą się do kogoś innego, nie do Syna Bożego.
Np. w Psalmie 110,1 Bóg Ojciec mówi do Syna: "Siądź po prawicy mojej..." W Psalmie 16,10 Syn Boży mówi do Ojca: "Nie zostawisz duszy mojej w otchłani..."

Uważasz "jon" że w czasie stwarzania ziemi był jeszcze ktoś inny oprócz Syna Bożego, do kogo Bóg Ojciec mógłby się zwrócić tymi słowami z Izajasza 51,16?

Hebr.1,2:"ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył. "

Bóg Ojciec mówi też do Syna w Izajaszu 51,16: "Włożyłem moje słowa w twoje usta i ukryłem cię w cieniu mojej ręki, aby rozciągnąć niebiosa i założyć ziemię."
Ostatnio zmieniony 24 mar 2018, 08:30 przez Jeremiasz, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 24 mar 2018, 08:26

Jeremiasz pisze:
agent terenowy pisze:Ponadto liczby mnogiej używano także żeby podkreślić czyjś majestat. Czasami do teraz się takiej formy używa. W czeskim języku, mówi się wtedy "wy", zamiast "ty" dla przykładu.

Ktoś kiedyś, twierdził, że w 1Moj.1,26 Pan Bóg mówił w liczbie mnogiej jedynie dla podkreślenia swojego majestatu:"Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas..."
Z Izajasza 51,16 wynika że w procesie stwarzania świata i człowieka, brały udział przynajmniej dwie osoby. Uzasadnionym więc zwrotem nie mającym na celu podkreślenia majestatu stwórcy, ale mającym na celu wskazanie ilości osób zaangażowanych w dzieło stwarzanie, jest zwrot:"Uczyńmy człowieka na obraz nasz..." wyrażony w liczbie mnogiej.


Uzasadnionym więc jest także wyrażenie z 1Moj.3,22: " I przemówił Jehowa Bóg: "Oto człowiek stał się jak jeden z nas pod względem znajomości dobra i zła, a teraz, żeby nie wyciągnął ręki i nie wziął owocu również z drzewa życia, i nie jadł - i żyłby po czas niezmierzony..."

Zwrot: " jeden z nas " jest uzasadniony jeżeli były co najmnie dwie osoby znające dobro i zło. Takimi osobami był Bóg Ojciec i jego Syn. Nie miało to na celu podniesienia prestiżu, czy majestatu Stwórcy, tylko wyrażało liczebną ilość osób zaangażowanych; najpierw w dzieło stworzenia (1Moj.26), a następnie w rozpatrywanie czynu Adam i Ewy (1Moj.3,22)



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości