Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunięte1 » 16 kwie 2018, 12:14

Jeremiasz pisze:Należy rozróżniać Ducha Świętego Jezusa, od Ducha Świętego Boga Ojca.

Z tym stwierdzeniem to bym dyskutowała. Myślę, że to jest ten sam Duch. Tworzą jedność i stąd tzw. Trójca.
3 w 1 :-D


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 16 kwie 2018, 13:16

Jeremiasz pisze:
KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:Ja nigdy nie powiedziałem, że Bóg Ojciec powstał w Jezusie, ale że Bóg Ojciec w czasie chrztu wodnego Pana Jezusa w Jordanie zstąpił w pod postacią gołębicy i zamieszkał w jego sercu:.
Modalizm to fałszywa teologia, napisano że Duch zstąpił na Jezusa a nie Ojciec.
Duch zstąpił na Pana Jezusa tyko, że Pan Jezus powiedział, że Bóg jest Duchem .
Komunista to czerwony, pomidor jest czerwony, wniosek : pomidor to komunista.
To że w Biblii coś jest napisane nie oznacza że taka jest nauka Biblii, to co jest napisane trzeba rozumieć w kontekście całej Biblii. Cała Biblia naucza że Bóg jest jeden i jest w trzech osobach : Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Pan Jezus modlił się do Ojca w niebie (dwie różne osoby) i powiedział że Ojciec pośle Pocieszyciela który ma cechy osoby.

Ewangelia św. Jana 14:16 Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -

Bóg jest troisty.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunięte1 » 16 kwie 2018, 13:27

Ojciec pośle Pocieszyciela który ma cechy osoby.

Wydaje mi się, że tu dajesz "broń do ręki" ;-) przeciwnikom Trójcy.
To może być zrozumiane, że osobą nie jest, ale ma cechy osobowe.
Może tylko mnie się tak skojarzyło, to sorki.
Pamiętam sprzed laty taką ankietę na forum, gdzie o coś takiego właśnie spór się toczył. Mnóstwo osób wierzących w Trójcę odpowiadało o jakiejś Mocy, o cechach osobowych itp.
Z kolei jak udowodnić tej drugiej stronie (wersetami), że Duch św. to faktycznie Osoba, skoro nam osoba kojarzy się raczej z ciałem, z czymś widzialnym, namacalnym. Tylko znowu źle mnie nie zrozumcie, bo doprawdy, aż strach się odezwać, tak ludzie intencje i słowa potrafią przeinaczyć, że nawet prostować się nie chce :-(


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 16 kwie 2018, 13:51

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:
KAAN pisze:Modalizm to fałszywa teologia, napisano że Duch zstąpił na Jezusa a nie Ojciec.
Duch zstąpił na Pana Jezusa tyko, że Pan Jezus powiedział, że Bóg jest Duchem .
Komunista to czerwony, pomidor jest czerwony, wniosek : pomidor to komunista.
To że w Biblii coś jest napisane nie oznacza że taka jest nauka Biblii, to co jest napisane trzeba rozumieć w kontekście całej Biblii. Cała Biblia naucza że Bóg jest jeden i jest w trzech osobach : Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Pan Jezus modlił się do Ojca w niebie (dwie różne osoby) i powiedział że Ojciec pośle Pocieszyciela który ma cechy osoby.

Ewangelia św. Jana 14:16 Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -

Bóg jest troisty.

Tym Pocieszycielem jest Chrystus (Rzym.8,9), czyli Pan Jezus. Tutaj się zgadzamy. Zgadzamy?
Zgadzam się; że jest Bóg Ojciec, Syn Boży zasiadający w Niebie po prawicy Boga Ojca (Dz.Ap.7,55-56) i działający i przebywający wśród nas Duch Święty, czyli ten Pocieszyciel obiecany którym jest Chrystus, Pan (Rzym.8,9).
Zasiadający Bóg Ojciec na tronie ma duchowe ciało, duszę, swojego ducha i mieszkającego w jego sercu Ducha Jezusa (Ew.Jana 1,18).
Zasiadający po jego prawicy Syn Boży Jezus Chrystus ma duchowe ciało, duszę, swojego ducha i w sercu Ducha Ojca (Ew.Jana 14,10).

W Duchu Jezusa wszystko zostało stworzone (Kol.1,16) i ten Duch Jezusa w którym wszystko powstało co powstało znajduje się w Duchu Ojca (Ew.Jana 14,10).

W czasie chrztu w Jordanie Duch Święty Ojca, z zewnątrz wniknął w Ducha Jezusa w którym istnieje cały nasz wszechświat i spoczął na Panu Jezusie, a ten go przyjął do serca tak jak my przyjmujemy do serca Ducha Jezusa (Efezjan 3,17)(Rzym.8,16:" Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy")
Tak samo jak w naszym przypadku opisanym w Rzym. 8,16 Duch Ojca który zamieszkał w sercu Pana Jezusa, świadczył wespół z Duchem Jezusa o tym kim jest Pan Jezus.
Duch Ojca, widać to porównując Rzym.8,16 do Ew.Jana 1,32, jest różny od Ducha Jezusa.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 16 kwie 2018, 13:59

Jeremiasz pisze: Ja nigdy nie powiedziałem, że Bóg Ojciec powstał w Jezusie, ale że Bóg Ojciec w czasie chrztu wodnego Pana Jezusa w Jordanie zstąpił w pod postacią gołębicy i zamieszkał w jego sercu:.

A wczesniej to kto w nim mieszkał jaki duch moze powiesz ze jego ?

Znowu mataczaysz i pomniejszasz szukasz 2 duchy 3 duchy a Duch JEST JEDEN.
Zanurzenie było ZNAKIEM dla Jana on miał ujrzec i ujrzał Gołebice
ktora zstapiła jako Znak .
Dajac Janowi świadectwo ze chodzi o YHVH przed którym szedl ktorego był prorokiem
ty dziecie Prorokiem Najwzyszego bedziesz ,bedziesz szedł przed YHVH
dlatego mówi ze nie jest godny zawiazac rzemyków u sandałów.

Duch zstąpił na Pana Jezusa tyko, że Pan Jezus powiedział, że Bóg jest Duchem (Ew.Jana 4,24) i później mówi, że ten Duch który w nim mieszka jest jego Ojcem (Ew.Jana 14,10). Więc ten Duch Święty który spoczął na Panu Jezusie w czasie chrztu w Jordanie był jego Ojcem, Bogiem Ojcem, który jednocześnie zasiadał na tronie w Niebie.


gdyby nie gołab to by Ojca nie widzieli ?
kto Mnie widzi widzi Ojca .


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 16 kwie 2018, 14:06

Duch Święty to więcej niz osoba to Istnosc wszystkiego Jeden Jedyny niepodzielny a nie ograniczona osoba
Osoba to ograniczonosc to YHVH w Panu Jeszua sam siebie unizył do bycia Synem/Sługa .Syn Siebie nie uniza bo juz jest unizony
Pytanie KIm był zanim Sam Siebie Unizył a tego jak widac sobie nie zadajecie boi poco strach myslec samodzielnie.
modalizm co to za stwór co to za zastraszanie ze jak wierzysz ze YHVH jest Jeden a nie trzech to masz mod laizm ?

bóg jest troisty no i ma 6 rąk jak w hinduizmie :-D


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 16 kwie 2018, 14:18

Oliwka pisze:
Jeremiasz pisze: Ja nigdy nie powiedziałem, że Bóg Ojciec powstał w Jezusie, ale że Bóg Ojciec w czasie chrztu wodnego Pana Jezusa w Jordanie zstąpił w pod postacią gołębicy i zamieszkał w jego sercu:.

A wczesniej to kto w nim mieszkał jaki duch moze powiesz ze jego ?


Od chwili poczęcia w łonie Marii, w poczętym dziecku zamieszkał nie stworzony duch ludzki, tylko Duch Jezusa który jest Świętym Duchem (Ew.Łuk.1,35). Nastepnie w czasie chrztu w Jordanie, w sercu Jezusa zamieszkał Święty Duch Boga Ojca.

Oliwka pisze:Znowu mataczaysz i pomniejszasz szukasz 2 duchy 3 duchy a Duch JEST JEDEN.
Zanurzenie było ZNAKIEM dla Jana on miał ujrzec i ujrzał Gołebice
ktora zstapiła jako Znak .
Dajac Janowi świadectwo ze chodzi o YHVH przed którym szedl ktorego był prorokiem
ty dziecie Prorokiem Najwzyszego bedziesz ,bedziesz szedł przed YHVH
dlatego mówi ze nie jest godny zawiazac rzemyków u sandałów.

Duch zstąpił na Pana Jezusa tyko, że Pan Jezus powiedział, że Bóg jest Duchem (Ew.Jana 4,24) i później mówi, że ten Duch który w nim mieszka jest jego Ojcem (Ew.Jana 14,10). Więc ten Duch Święty który spoczął na Panu Jezusie w czasie chrztu w Jordanie był jego Ojcem, Bogiem Ojcem, który jednocześnie zasiadał na tronie w Niebie.


gdyby nie gołab to by Ojca nie widzieli ?
kto Mnie widzi widzi Ojca .

Dlatego bo Syn Boży jest całkowitym odbiciem Boga Ojca, dlatego kto widzi Syna, widzi Boga Ojca. Hebr.1,3: " On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach"


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 16 kwie 2018, 14:27

Jeremiasz pisze:
KAAN pisze:Ewangelia św. Jana 14:16 Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -

Bóg jest troisty.
Tym Pocieszycielem jest Chrystus (Rzym.8,9), czyli Pan Jezus. Tutaj się zgadzamy. Zgadzamy?
.
Nie zgadzamy się, Duch Święty nie jest Synem ani Ojcem. Rz 8:9 nie mówi że Jezus to Duch.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 16 kwie 2018, 15:21

To znaczy KAAN, trochę jaśniej to przedstawiłeś. Będę się przyglądał Twoim wyjaśnieniom. Wiem co chcesz powiedzieć mówiąc Trójca Święta. nie wiem czy wszyscy tak wierzą mówiąc o Trójcy? W Rzym. 8,9 jest powiedziane, że ten Duch zamieszkały w nas jest Chrystusem, tak że nie wiem co inni trynitarianie o tym myślą.
Rzym.8,9: "Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
(10) Jeśli jednak Chrystus jest w was, to chociaż ciało jest martwe z powodu grzechu, jednak duch jest żywy przez usprawiedliwienie. "


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 16 kwie 2018, 15:58

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:
KAAN pisze:Ewangelia św. Jana 14:16 Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -

Bóg jest troisty.
Tym Pocieszycielem jest Chrystus (Rzym.8,9), czyli Pan Jezus. Tutaj się zgadzamy. Zgadzamy?
.
Nie zgadzamy się, Duch Święty nie jest Synem ani Ojcem. Rz 8:9 nie mówi że Jezus to Duch.

Dogmat Trójcy Świętej tak wygląda (przepisane z Katechizmu Kościoła Katolickiego str.69) ):

Trójca jest jednością. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach: "Trójcę współistotną". Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury"

To jednak inaczej niż ja wierzę. Jak Pan Jezus powiedział, że będzie w nas, to ja uważam, że to On jest tym Duchem, który we mnie zamieszkał (Ew.Jana 14,20).


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 16 kwie 2018, 16:18

Jeremiasz
Od chwili poczęcia w łonie Marii, w poczętym dziecku zamieszkał nie stworzony duch ludzki, tylko Duch Jezusa który jest Świętym Duchem (Ew.Łuk.1,35). Nastepnie w czasie chrztu w Jordanie, w sercu Jezusa zamieszkał Święty Duch Boga Ojca.


Poczęcie było CUDEM własnie tego nie pojmujecie nie rozumiecie trzymacie sie ziemi zamiast spojrzec z Wyzsza
Namnozyłes sobie duchów ale to NIEBIBLIJNE .
Jeden Duch ŚWIĘTY Duch Jeszua i Ojca dlatego mówi Ja i Ojciec Jeden My.

Nie przystoi z Jeszua robic faceta jak sami jestescie .

KAAN
Nie zgadzamy się, Duch Święty nie jest Synem ani Ojcem. Rz 8:9 nie mówi że Jezus to Duch.

a kim jest bo chyba nie czytałes dzieów ap
zalezy jakimi oczami patrzysz bo namaszczenie to inna wiedza


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 16 kwie 2018, 17:22

Jeremiasz pisze:Dogmat Trójcy Świętej tak wygląda (przepisane z Katechizmu Kościoła Katolickiego str.69) ):
Ja nie dyskutuję z dogmatem, tylko pokazuje ci że na podstawie Słowa Bożego Bóg przedstawia się jako jeden ale w trzech osobach i tyle. Twoje stanowisko jest błędne, bo zamykasz oczy na odrębność Pana Jezusa, Ojca i Ducha Świętego przedstawioną w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 16 kwie 2018, 17:26

Oliwka pisze:KAAN
Nie zgadzamy się, Duch Święty nie jest Synem ani Ojcem. Rz 8:9 nie mówi że Jezus to Duch.

a kim jest bo chyba nie czytałes dzieów ap
zalezy jakimi oczami patrzysz bo namaszczenie to inna wiedza
Widocznie nie czytałaś nie tylko dziejów apostolskich ale i reszty Słowa Bożego gdzie Pan Jezus jest przedstawiony jako Bóg ten sam co Ojciec i Duch Święty, a jednak jest odrębną osobowością, podobnie jak Duch Święty jest osobowy, ale nie tożsamy z Ojcem i Synem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 16 kwie 2018, 17:29

Jeremiasz pisze:
Dlatego bo Syn Boży jest całkowitym odbiciem Boga Ojca, dlatego kto widzi Syna, widzi Boga Ojca
. Hebr.1,3: " On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach"

Skoro Syn jest Odbiciem Ojca to tak jakbys ty przegladal sie w lustrze i TO Odbicie Siebie Samego posłał ,zatem Jeszua jest
Przemienionym Obrazem Samego Siebie = YHVH Ukryty Eloihim Moszija ODKUPICIEL Israela
On ktory jest BLASKIEM CHWAŁY i Odbiciem Jego /Swojej Istoty ....zasiadł Na Prawicy Majestatu
Prawica to Jego Majestat POZYCJA POTĘGA WSZYSTKOSĆ.


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 16 kwie 2018, 17:34

Oliwka pisze:Skoro Syn jest Odbiciem Ojca to tak jakbys ty przegladal sie w lustrze i TO Odbicie Siebie Samego posłał ...
Pokrętne kombinacje stosujesz i nie dostrzegasz że odbicie to nie w lustrze, ale odbicie pieczęci. Pan Jezus nie jest Ojcem, jest Synem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości