Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 21 gru 2018, 10:23

KAAN pisze:
Oliwka pisze:Jeszua mówi o sobie jak o Matce -chciałem was zgromadzic jak Kwoka piskleta ,a nie chcieliście cie
Nieprawda; w tych słowach jest pouczenie o troskliwości Pana Boga a nie o jego płci, albo płci ptaka.

brniesz to brnij skoro poddałes sie programowaniu religii krk i boisz sie poddac Duchowi Prawdy ,
Nic nie pisałam o płci ptaka :eek:
W Jeszua Mesaszu jest Pełnia Elohim a skoro stworzył na Swój Obraz mężczyzne i kobiete to znaczy ze Sam taki jest .
1Moj
Duch Elihim UNOSIŁA sie nad wodami.
nie On ale Ona Unosiła sie .


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 21 gru 2018, 12:12

Oliwka pisze:
KAAN pisze:
Oliwka pisze:Jeszua mówi o sobie jak o Matce -chciałem was zgromadzic jak Kwoka piskleta ,a nie chcieliście cie
Nieprawda; w tych słowach jest pouczenie o troskliwości Pana Boga a nie o jego płci, albo płci ptaka.

brniesz to brnij skoro poddałes sie programowaniu religii krk i boisz sie poddac Duchowi Prawdy ,
Brniesz w fałszywą ideologię judaistów, dałaś się zaprogramować faryzeizmu odmawiającemu Panu Jezusowi boskości, dlatego go zabili.
Nic nie pisałam o płci ptaka :eek:
W Jeszua Mesaszu jest Pełnia Elohim a skoro stworzył na Swój Obraz mężczyzne i kobiete to znaczy ze Sam taki jest .
Znaczy że nie rozumiesz czym jest to podobieństwo, nie ma tam podobieństwa Boga do człowieka ale odwrotnie człowieka do Boga, płeć nie ma nic do rzeczy, Pan jezus mówi o sobie jak o zbawicielu, pasterzu, odkupicielu, kapłanie, ale nie o matce.
1Moj
Duch Elihim UNOSIŁA sie nad wodami.
nie On ale Ona Unosiła sie .
Nie ma tam unosiła się, nie ma tam ona, jest ten Duch, on unosił się.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 23 gru 2018, 13:41

A jest ,jest Unosiła ale przetłumaczyli jak zwykle Podobnie jak z Ono zmiazdzy Ona zmiazdzy podczas gdy jest On zmiadży .
ja odmawiam Panu ezusowi boskosci ?
Alez On JEST BOGIEM YHVH
czego ty nie uznajesz podobnie jak sj.


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 24 gru 2018, 10:29

Oliwka pisze:Alez On JEST BOGIEM YHVH
czego ty nie uznajesz podobnie jak sj.
Rozsiewasz fałszywe informacje o mnie, ja od początku ogłaszam na tym forum ze Pan Jezus to jest ten sam Bóg co starotestamentowy JHVH .


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Realista » 25 gru 2018, 23:50

KAAN pisze:
Oliwka pisze:Alez On JEST BOGIEM YHVH
czego ty nie uznajesz podobnie jak sj.
Rozsiewasz fałszywe informacje o mnie, ja od początku ogłaszam na tym forum ze Pan Jezus to jest ten sam Bóg co starotestamentowy JHVH .

To zupełnie inaczej KAAnie niż autorzy ksiąg NT, którzy jednoznacznie odróżniali Jezusa od Boga Jahwe


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 26 gru 2018, 00:40

Realista pisze:
KAAN pisze:
Oliwka pisze:Alez On JEST BOGIEM YHVH
czego ty nie uznajesz podobnie jak sj.
Rozsiewasz fałszywe informacje o mnie, ja od początku ogłaszam na tym forum ze Pan Jezus to jest ten sam Bóg co starotestamentowy JHVH .
To zupełnie inaczej KAAnie niż autorzy ksiąg NT, którzy jednoznacznie odróżniali Jezusa od Boga Jahwe
Mylisz się, oni nie odróżniali Pana Jezusa od JHVH, przeciwnie kładli grunt pod właściwe zrozumienie relacji Ojciec - Syn. Cały ST w kontekście objawienia NT pokazuje, że tym który przemawiał do człowieka był w ST JHVH - Syn.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Realista » 26 gru 2018, 10:24

KAAN pisze:Mylisz się, oni nie odróżniali Pana Jezusa od JHVH, przeciwnie kładli grunt pod właściwe zrozumienie relacji Ojciec - Syn. Cały ST w kontekście objawienia NT pokazuje, że tym który przemawiał do człowieka był w ST JHVH - Syn.

To ciekawe, bo gdy autor listu do Hebrajczyków przeciwstawia sobie dwie dyspensacje wyjątkowość drugiej upatruje w tym, że Bóg przemówił do nas w Synu [lub przez Syna] jest to jedną z przesłanek na rzecz właśnie wyższości drugiego przymierza nad pierwszym. Twoja opinia niweczy pogląd autora Listu do Hebrajczyków. Poza tym nawet tak doniosłe wydarzenie jak przekazanie prawa odbyło się nie poprzez Syna, ale właśnie anioły. Niestety, ale nie ma ani jednego przykładu na to, by gdziekolwiek w Starym Testamencie Syn przemawiał do Izraela. A jeżeli jakiś jednoznaczny przykład jest to poproszę wskaż nam go.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Dziesięć panien
Posty: 76
Rejestracja: 10 gru 2018, 20:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Dziesięć panien » 27 gru 2018, 17:28

Gdy człowiek chce zrozumieć trójce to patrzy przez pryzmat osobowy człowieka zapomina że Bóg nie jest ograniczony. Dlatego ma problem a czego nie rozumie to potępia.


Jezus Chrystus. Izajasz 9,6 "...
Cudowny, Doradca, Bóg Mocny,
Ojciec Wieczności, Książę Pokoju;
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 27 gru 2018, 18:30

KAAN pisze:
Oliwka pisze:Alez On JEST BOGIEM YHVH
czego ty nie uznajesz podobnie jak sj.
Rozsiewasz fałszywe informacje o mnie, ja od początku ogłaszam na tym forum ze Pan Jezus to jest ten sam Bóg co starotestamentowy JHVH .

Skoro tak wierzysz to obalasz trójce .


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 27 gru 2018, 22:26

Realista pisze:
KAAN pisze:Mylisz się, oni nie odróżniali Pana Jezusa od JHVH, przeciwnie kładli grunt pod właściwe zrozumienie relacji Ojciec - Syn. Cały ST w kontekście objawienia NT pokazuje, że tym który przemawiał do człowieka był w ST JHVH - Syn.
To ciekawe, bo gdy autor listu do Hebrajczyków przeciwstawia sobie dwie dyspensacje wyjątkowość drugiej upatruje w tym, że Bóg przemówił do nas w Synu [lub przez Syna] jest to jedną z przesłanek na rzecz właśnie wyższości drugiego przymierza nad pierwszym.
Rzeczywista wyższość drugiego przymierza nad pierwszym nie zaprzecza rzeczywistości starego czasu. Wnioskiem z listu do Hebrajczyków w temacie dyskusji jest fakt otwartego działania Syna bez zasłony majestatu Bożego.
Twoja opinia niweczy pogląd autora Listu do Hebrajczyków.
Nie niweczy, przeciwnie; pokazuje, że Pan Bóg działa przez Syna w całej historii, a w poszczególnych dyspensacjach działa nieco inaczej aby ukształtować w człowieku pewne schematy myślenia potrzebne do zrozumienia planu zbawienia. Dzisiaj Kościół ma pełny przegląd Bożego działania nawet w przyszłości.
Poza tym nawet tak doniosłe wydarzenie jak przekazanie prawa odbyło się nie poprzez Syna, ale właśnie anioły.
Znowu się mylisz, Pan Bóg zakon wypisał własną swoją ręką:

II Księga Mojżeszowa 31:18 A gdy dokończył rozmowy z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice świadectwa, tablice kamienne, zapisane palcem Bożym.

V Księga Mojżeszowa 9:10 Pan dał mi dwie kamienne tablice, zapisane palcem Bożym, a na nich prawie wszystkie słowa, które Pan wypowiedział do was na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia.


pośrednikiem był Mojżesz jako prorok, dlatego zostało zapisane proroctwo o pośrednictwie dotyczące Pana Jezusa.:

V Księga Mojżeszowa 18:18 Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty. Włożę moje słowa w jego usta i będzie mówił do nich wszystko, co mu rozkażę.

Niestety, ale nie ma ani jednego przykładu na to, by gdziekolwiek w Starym Testamencie Syn przemawiał do Izraela. A jeżeli jakiś jednoznaczny przykład jest to poproszę wskaż nam go.
Wszędzie tam gdzie Bóg (Pan, Adonai, Elohim, JHVH) rozmawia z człowiekiem twarzą w twarz musiał rozmawiać Syn bo:

Ewangelia św. Jana 1:18 Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go

Takim miejscem w ST jest np. to :

Księga Jozuego 5:14 A ten odpowiedział: Nie, ale jestem wodzem wojska Pana; przyszedłem teraz. Wtedy Jozue upadł twarzą na ziemię, oddał mu pokłon i rzekł do niego: Co rozkaże mój pan słudze swemu?

albo to:

1M 18:1 Potem ukazał mu się Pan (JHVH) w dąbrowie Mamre, gdy siedział u wejścia do namiotu w skwarne południe.


i dalsze wersety.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 27 gru 2018, 22:31

Oliwka pisze:
KAAN pisze:
Oliwka pisze:Alez On JEST BOGIEM YHVH
czego ty nie uznajesz podobnie jak sj.
Rozsiewasz fałszywe informacje o mnie, ja od początku ogłaszam na tym forum ze Pan Jezus to jest ten sam Bóg co starotestamentowy JHVH .
Skoro tak wierzysz to obalasz trójce .
Tak wierzę, a ty myślisz źle, nie obalam idei troistego jedynego Boga. Po prostu nie rozumiesz istoty Boga i dlatego miotasz się po dziwacznych ludzkich ideologiach.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Realista » 28 gru 2018, 16:14

KAAN pisze:Rzeczywista wyższość drugiego przymierza nad pierwszym nie zaprzecza rzeczywistości starego czasu. Wnioskiem z listu do Hebrajczyków w temacie dyskusji jest fakt otwartego działania Syna bez zasłony majestatu Bożego.

W czasach ostatnich Bóg przemówił przez Syna autor z tego czyni jeden z głównych argumentów na rzecz swojej tezy, co znaczy iż wcześniej przez Syna Bóg nie przemawiał. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego ...zasłony majestatu Bożego..." itp po prostu przez Syna przemówił w dniach ostatnich, tylko wtedy ma to sens ostatnich, gdy wcześniej nie miało miejsca.


KAAN pisze:Znowu się mylisz, Pan Bóg zakon wypisał własną swoją ręką:

II Księga Mojżeszowa 31:18 A gdy dokończył rozmowy z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice świadectwa, tablice kamienne, zapisane palcem Bożym.

V Księga Mojżeszowa 9:10 Pan dał mi dwie kamienne tablice, zapisane palcem Bożym, a na nich prawie wszystkie słowa, które Pan wypowiedział do was na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia.

Według tradycji Żydowskiej aniołowie przekazali prawo Mojżeszowi i ta tradycja została wpleciona przez Pawła i autora Listu do Hebrajczyków w Nowy Testament:

Gal 3.19 Na cóż więc Prawo? Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka, któremu udzielono obietnicy; przekazane zostało przez aniołów; podane przez pośrednika.

Dz. Ap 7.38 On to w społeczności na pustyni pośredniczył między aniołem, który mówił do niego na górze Synaj, a naszymi ojcami. On otrzymał słowa życia, ażeby wam je przekazać.

Dz. Ap 7.53 Wy, którzy otrzymaliście Prawo za pośrednictwem aniołów, lecz nie przestrzegaliście go».

Hbr 2.2 Jeśli bowiem objawiona przez aniołów mowa była mocna, a wszelkie przekroczenie i nieposłuszeństwo otrzymało słuszną zapłatę.

KAAN pisze:Wszędzie tam gdzie Bóg (Pan, Adonai, Elohim, JHVH) rozmawia z człowiekiem twarzą w twarz musiał rozmawiać Syn bo:

Gdyby Syn był Jahwe jak Ojciec byłby po prostu tak samo niewidzialny. W teofaniach ST pojawia się Bóg za pośrednictwem aniołów jak widać to chociażby powyżej.

Opis w Dziejach Apostolskich również mówi wprost, że to był anioł w płomieniu, gdyby autor uważał, że to był Chrystus to by z całą pewnością nie omieszkał o tym wspomnieć. Próby odczytywania teofanii ze ST chrystologicznie noszą znamiona myślenia życzeniowego. Nic kompletnie nie wskazuje na Chrystusa.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 28 gru 2018, 19:36

Realista pisze:
KAAN pisze:Rzeczywista wyższość drugiego przymierza nad pierwszym nie zaprzecza rzeczywistości starego czasu. Wnioskiem z listu do Hebrajczyków w temacie dyskusji jest fakt otwartego działania Syna bez zasłony majestatu Bożego.

W czasach ostatnich Bóg przemówił przez Syna autor z tego czyni jeden z głównych argumentów na rzecz swojej tezy, co znaczy iż wcześniej przez Syna Bóg nie przemawiał.
To nadinterpretacja, tworzenie doktryny na podstawie domysłu.
KAAN pisze:Znowu się mylisz, Pan Bóg zakon wypisał własną swoją ręką:....
Według tradycji Żydowskiej aniołowie przekazali prawo Mojżeszowi...
Gal 3.19
Dz. Ap 7.38
Dz. Ap 7.53
Hbr 2.2 .
Nie rozmawiamy o tradycji tylko o przekazie Słowa które ma swoje sformułowania czasami mylnie rozumianymi z powodów kulturowych. Kiedy natrafiamy na słowo ἄγγελος pojawia się w umysłach ludzi obraz anioła - stworzenia duchowego, niektórzy wyobrażają sobie istotę ze skrzydłami podczas gdy znaczenie tego słowa to posłaniec, w szczególności Boży posłaniec. Tym posłańcem wcale nie musi być anioł - istota duchowa, to może być człowiek a w szczególności może to być Pan Jezus określany w niektórych miejscach ST aniołem Bożym - MALAK ELOHIM.
KAAN pisze:Wszędzie tam gdzie Bóg (Pan, Adonai, Elohim, JHVH) rozmawia z człowiekiem twarzą w twarz musiał rozmawiać Syn bo:

Gdyby Syn był Jahwe jak Ojciec byłby po prostu tak samo niewidzialny.
Znowu nadinterpretacja i zawężenie do idei nie wynikającej wprost z przekazu.
W teofaniach ST pojawia się Bóg za pośrednictwem aniołów jak widać to chociażby powyżej.
Konkretnie MALAK ELOHIM, to Pan Jezus zanim przyszedł na ziemię
Opis w Dziejach Apostolskich również mówi wprost, że to był anioł w płomieniu, gdyby autor uważał, że to był Chrystus to by z całą pewnością nie omieszkał o tym wspomnieć. Próby odczytywania teofanii ze ST chrystologicznie noszą znamiona myślenia życzeniowego. Nic kompletnie nie wskazuje na Chrystusa.
Odwrotnie wszystko wskazuje na Chrystusa, a anioł MALAK ma takie samo znaczenie jak ἄγγελος, nie mówi nic precyzyjnego o istocie postaci występującej w tekście.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Realista » 28 gru 2018, 21:09

KAAN pisze:To nadinterpretacja, tworzenie doktryny na podstawie domysłu.
Bardzo zdawkowe odniesienie, z którego niewiele wynika. Moja obiekcja wynika wprost z tekstu. Zresztą na potrzeby jakiej doktryny? Podobną uwagę wyraził ks. Uglorz też ze względów doktrynalnych?

KAAN pisze:Nie rozmawiamy o tradycji tylko o przekazie Słowa które ma swoje sformułowania czasami mylnie rozumianymi z powodów kulturowych. Kiedy natrafiamy na słowo ἄγγελος pojawia się w umysłach ludzi obraz anioła - stworzenia duchowego, niektórzy wyobrażają sobie istotę ze skrzydłami podczas gdy znaczenie tego słowa to posłaniec, w szczególności Boży posłaniec. Tym posłańcem wcale nie musi być anioł - istota duchowa, to może być człowiek a w szczególności może to być Pan Jezus określany w niektórych miejscach ST aniołem Bożym - MALAK ELOHIM.[/qyote]
Problem polega na tym, że autorzy używają liczby mnogiej mówiącej o wielu aniołach to ilu tych Jezusów było?


Tylko nadal nie podałeś powodów dla których poprzez anioła należy rozumieć Jezusa. Kompletnie brak jest powiązania pomiędzy owym aniołem czy też aniołami a Jezusem. To interpretacja wytrzaśnięta niejako na poczekaniu.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 29 gru 2018, 00:12

Realista pisze:Tylko nadal nie podałeś powodów dla których poprzez anioła należy rozumieć Jezusa. Kompletnie brak jest powiązania pomiędzy owym aniołem czy też aniołami a Jezusem. To interpretacja wytrzaśnięta niejako na poczekaniu.
Powiązanie przedstawiłem na samym początku; to przekaz o pośredniku pomiędzy Bogiem a ludźmi - Panu Jezusowi.

I List do Tymoteusza 2:5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości