Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 11 lip 2017, 11:03

Bracie, amen :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 11 lip 2017, 12:17

Motyl pisze:Cudowna Prawda Slowa Bozego...Wspaniala...niepodwazalna :->
Jak mozna z tym dyskutowac...?
Z prawdą Słowa Bozego nie można dyskutować, natomiast z herezjami jakie pisze zBiblią trzeba walczyć.

Kiedy czytam ostatnie zdanie w zacytowanym fragmencie to poprostu jest koniec dyskusji na temat "osoby" Ducha Sw.
Kosciol to spolecznosc z"Ojcem i Jego Synem"...a nie z tajemnicza trojca.
Jeden werset nie mówi wszystkiego, Biblia uczy że Bóg jest troisty:

II List do Koryntian 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.

Nie ma "osoby" Ducha Sw...jest natomiast Duch Ojca i Syna w Kosciele...To jest piekne, jasne, logiczne. zgodne ze Slowem Bozym i na dodatek ma moc zbawienna...Duch daje wolnosc...Dzieki Bogu !
To nielogiczne i pokręcone, sprzeczne z nauką Biblii, Duch Święty ma atrybuty osoby i nic tego zmienić nie może. Duch zamieszkuje świątynię ciała zbawionych (nie waszych) :

I List do Koryntian 6:19 Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych?

Dzieje Apostolskie 5:9 A Piotr do niej: Dlaczego zmówiliście się, by kusić Ducha Pańskiego?

Dlaczego zmówiłeś się ze zBiblią by kusić Ducha Pańskiego? Mocy nie da się kusić i mocy kłamać. to osobę się kusi i kłamie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 11 lip 2017, 15:02

KAAN pisze:
Motyl pisze:Cudowna Prawda Slowa Bozego...Wspaniala...niepodwazalna :->
Jak mozna z tym dyskutowac...?
Z prawdą Słowa Bozego nie można dyskutować, natomiast z herezjami jakie pisze zBiblią trzeba walczyć./quote]

a gdzie je zwalczyłeś? bo nie widziałem, żebyś się odniósł w podobny sposób, jak Motyl, ale krytyczny, obalając każdą kolejną herezję. Nie jesteś w stanie tego zrobić, bo to co przybliżyłem jest prawdą. Chyba już rozumiem co Kamil miał na myśli, mówiąc, każdy heretyk z Biblią w ręku tak mówi. Tak mówi jak ty, bo nie ma nic ciekawego do napisania.

KAAN pisze:
Motyl pisze:Kiedy czytam ostatnie zdanie w zacytowanym fragmencie to poprostu jest koniec dyskusji na temat "osoby" Ducha Sw.
Kosciol to spolecznosc z"Ojcem i Jego Synem"...a nie z tajemnicza trojca.
Jeden werset nie mówi wszystkiego, Biblia uczy że Bóg jest troisty:

II List do Koryntian 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.


No własnie ty cały czas jeden werset przedstawiasz. Z mojej strony było ich już ponad setka, każdy inny, a część z nich wyjaśniła w sposób zupełny to co przytoczyłeś. Jesteś bezradny, innymi słowy zaślepiony i uparty. Ale to nic, mam cierpliwość, by poznać czy Trójca istnieje.


KAAN pisze:
Motyl pisze:Nie ma "osoby" Ducha Sw...jest natomiast Duch Ojca i Syna w Kosciele...To jest piekne, jasne, logiczne. zgodne ze Slowem Bozym i na dodatek ma moc zbawienna...Duch daje wolnosc...Dzieki Bogu !
To nielogiczne i pokręcone, sprzeczne z nauką Biblii, Duch Święty ma atrybuty osoby i nic tego zmienić nie może. Duch zamieszkuje świątynię ciała zbawionych (nie waszych) :

I List do Koryntian 6:19 Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych?

Dzieje Apostolskie 5:9 A Piotr do niej: Dlaczego zmówiliście się, by kusić Ducha Pańskiego?

Dlaczego zmówiłeś się ze zBiblią by kusić Ducha Pańskiego? Mocy nie da się kusić i mocy kłamać. to osobę się kusi i kłamie.


Jesteś niezwykły, trzymasz się tej personifikacji jak starsza katoliczka figurki maryjnej. I chociaż wyłożyć, że personifikacja rzeczy (nie osób) widzialnych i niewidzialnych jest normą literacką w Biblii to ty swój kult będziesz mimo to uprawiał.
Duch Boga Ojca i Syna mieszka w wiernych, to normalne, i wykładałem to dziesiątki razy.

Może inaczej, podam tobie cytaty biblijne i zadam pytania:
"A gdy o tym rozmyślał, oto anioł Pana ukazał mu się we śnie i powiedział: Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Marii, twojej żony. To bowiem, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego" Mt 1:20.
Czy Duch Święty jest Ojcem Jezusa?

"Temu, kto zwycięży, dam zasiąść ze mną na moim tronie, jak i ja zwyciężyłem i zasiadłem z moim Ojcem na jego tronie" Obj 3:21.
Gdzie równy w Trójcy Duch zasiada?

"I powiedział do nich: Gdy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech będzie uświęcone twoje imię. Niech przyjdzie twoje królestwo. Niech się dzieje twoja wola na ziemi, tak jak w niebie" Łk 11:2.
W świetle tego, że Jezus jest poczęty z osoby Ducha Świętego, gdzie Jezus pozostawia nam wzór modlitwy do Ducha?

"To, co widzieliśmy i słyszeliśmy, to wam zwiastujemy, abyście i wy mieli z nami społeczność, a nasza społeczność to społeczność z Ojcem i z jego Synem, Jezusem Chrystusem" 1J 1:3.
Dlaczego Jan zapomina o osobie Ducha, pamiętając o ludziach?

I poproszę, abyś przestał mnie obrażać od heretyków, póki nie masz nic, co zaprzecza temu co przybliżam, do napisania.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 12 lip 2017, 10:47

zBiblia pisze:
KAAN pisze:
Motyl pisze:Cudowna Prawda Slowa Bozego...Wspaniala...niepodwazalna :->
Jak mozna z tym dyskutowac...?
Z prawdą Słowa Bozego nie można dyskutować, natomiast z herezjami jakie pisze zBiblią trzeba walczyć.


a gdzie je zwalczyłeś? bo nie widziałem, żebyś się odniósł w podobny sposób, jak Motyl, ale krytyczny, obalając każdą kolejną herezję. Nie jesteś w stanie tego zrobić, bo to co przybliżyłem jest prawdą. Chyba już rozumiem co Kamil miał na myśli, mówiąc, każdy heretyk z Biblią w ręku tak mówi. Tak mówi jak ty, bo nie ma nic ciekawego do napisania.

KAAN pisze:Jeden werset nie mówi wszystkiego, Biblia uczy że Bóg jest troisty:

II List do Koryntian 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.

No własnie ty cały czas jeden werset przedstawiasz. Z mojej strony było ich już ponad setka, każdy inny, a część z nich wyjaśniła w sposób zupełny to co przytoczyłeś. Jesteś bezradny, innymi słowy zaślepiony i uparty. Ale to nic, mam cierpliwość, by poznać czy Trójca istnieje.
Jesteś bezradny wobec Słowa Bożego, nic nie potrafisz udowodnić cytując wersety nieadekwatne do tematu, Duch Święty jest osobą co jasno wynika z przekazu Biblijnego.
KAAN pisze:To nielogiczne i pokręcone, sprzeczne z nauką Biblii, Duch Święty ma atrybuty osoby i nic tego zmienić nie może. Duch zamieszkuje świątynię ciała zbawionych (nie waszych) :

I List do Koryntian 6:19 Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych?

Dzieje Apostolskie 5:9 A Piotr do niej: Dlaczego zmówiliście się, by kusić Ducha Pańskiego?

Dlaczego zmówiłeś się ze zBiblią by kusić Ducha Pańskiego? Mocy nie da się kusić i mocy kłamać. to osobę się kusi i kłamie.
Jesteś niezwykły,
Wiem :) , jestem zbawiony przez Pana Jezusa to cud.
trzymasz się tej personifikacji jak starsza katoliczka figurki maryjnej.
Myślę ze to ty trzymasz się idei personifikacji jak starsza katoliczka figurki maryjnej.
Duch Boga Ojca i Syna mieszka w wiernych, to normalne, i wykładałem to dziesiątki razy.
Co ty możesz wykładać, jak prawdy nie znasz, twoje wykłady znaczą co innego niż Biblia uczy.

Może inaczej, podam tobie cytaty biblijne i zadam pytania:
"A gdy o tym rozmyślał, oto anioł Pana ukazał mu się we śnie i powiedział: Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Marii, twojej żony. To bowiem, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego" Mt 1:20.
Czy Duch Święty jest Ojcem Jezusa?
Duch Święty jest tym który wykonał pracę poczęcia, a może według ciebie Ojciec zstąpił na ziemię jak Zeus płodząc Perseusza? Kotłuje ci się w głowie mitologia grecka ze swoim panteonem bogów i półbogów, jeden większy drugi mniejszy...
"Temu, kto zwycięży, dam zasiąść ze mną na moim tronie, jak i ja zwyciężyłem i zasiadłem z moim Ojcem na jego tronie" Obj 3:21.
Gdzie równy w Trójcy Duch zasiada?
A Duch musi siadać? Gdzie jest taka idea w Biblii że musi siadać?

W świetle tego, że Jezus jest poczęty z osoby Ducha Świętego, gdzie Jezus pozostawia nam wzór modlitwy do Ducha?
Jaki jest związek logiczny poczęcia z Ducha z modlitwą?
"To, co widzieliśmy i słyszeliśmy, to wam zwiastujemy, abyście i wy mieli z nami społeczność, a nasza społeczność to społeczność z Ojcem i z jego Synem, Jezusem Chrystusem" 1J 1:3.
Dlaczego Jan zapomina o osobie Ducha, pamiętając o ludziach?
Nie zapomina, bo Ducha już mamy w sobie, to najbliższa relacja ukryta wewnątrz człowieka

List do Rzymian 8:16 Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.

On jest przy naszym duchu ludzkim, zrodzonym z niego, on się nim opiekuje jak matka dzieckiem; poucza, przekonuje, prowadzi, pociesza. Te działania Ducha Świętego są wymienione w Biblii. Inne wersety które cytowałem mówią, że będziemy zawsze z Panem Jezusem nie oznacza to, że nie ma tam Ojca, ani Ducha.

I poproszę, abyś przestał mnie obrażać od heretyków, póki nie masz nic, co zaprzecza temu co przybliżam, do napisania.
Oczywiście że głosisz herezje to jesteś heretykiem, to po prostu określenie twojego stosunku do prawdy Słowa Bożego i nie jest to nic obraźliwego, jak przestaniesz rozgłaszać fałszywą naukę to przestaniesz być heretykiem, czego ci życzę z całego serca...


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 12 lip 2017, 11:41

Zgłaszam również ten post Kaana, napisał, że podaję nieadekwatne cytaty do tematu, nie odwołując się po raz kolejny do żadnego, aby wykazać błędy tego co piszę, nazywając mnie ostatecznie heretykiem. Prosiłem go kilkukrotnie, by tego nie robił póki tego nie wykaże.

Przy okazji, zastanów się Kaan, czy odpowiedziałeś na moje pytania przy biblijnych cytatach, czy zacząłeś filozofować... Oczekuję odpowiedzi na pytania, biblijne, a nie twoje widzi-mi-się.


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 12 lip 2017, 21:55

KAAN pisze:Jesteś bezradny wobec Słowa Bożego, nic nie potrafisz udowodnić cytując wersety nieadekwatne do tematu, Duch Święty jest osobą co jasno wynika z przekazu Biblijnego.


Proszę to wykazać, podać cytat z Biblii, który źle przedstawiłem.

KAAN pisze:
zBiblia pisze:Duch Boga Ojca i Syna mieszka w wiernych, to normalne, i wykładałem to dziesiątki razy.
Co ty możesz wykładać, jak prawdy nie znasz, twoje wykłady znaczą co innego niż Biblia uczy.


Podczas, gdy ja przedstawiam taki cytat, mówiący o Duchu Ojca i Syna: "Lecz wy nie jesteście w ciele, ale w Duchu, gdyż Duch Boży mieszka w was. A jeśli ktoś nie ma Ducha Chrystusa, ten do niego nie należy. Ale jeśli Chrystus jest w was, to ciało jest martwe z powodu grzechu, a duch jest żywy z powodu sprawiedliwości. A jeśli Duch tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, mieszka w was, ten, który wskrzesił Chrystusa z martwych, ożywi i wasze śmiertelne ciała przez swego Ducha, który w was mieszka" Rz 8:9-11, proszę mi wykazać błąd jaki zasugerowałeś i przedstawić na podstawie Biblii, że Chrystus i Ojciec nie mają Ducha.


KAAN pisze:
zBiblia pisze:Może inaczej, podam tobie cytaty biblijne i zadam pytania:
"A gdy o tym rozmyślał, oto anioł Pana ukazał mu się we śnie i powiedział: Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Marii, twojej żony. To bowiem, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego" Mt 1:20.
Czy Duch Święty jest Ojcem Jezusa?
Duch Święty jest tym który wykonał pracę poczęcia, a może według ciebie Ojciec zstąpił na ziemię jak Zeus płodząc Perseusza? Kotłuje ci się w głowie mitologia grecka ze swoim panteonem bogów i półbogów, jeden większy drugi mniejszy...


A Ojciec nie mógł wykonać tej pracy samodzielnie? Jestem bardzo ciekawy odpowiedzi, najlepiej biblijnej. Pytasz o Ojca schodzącego na ziemię jak jakiś Zeus, tylko dlatego, że nie rozumiesz o czym piszę. Ja nauczam, że Ojciec wykonał tą pracę za sprawą swojego Ducha. A ty, że Jezusa ojciec to Duch Święty, czy może ma dwóch ojców, a może w Trójcy jedyny sam sobie też jest ojcem? Która z tych opcji? Czy może czwarta, biblijna, taka jaką przedstawiłem?
Staraj się odpowiadać na pytania, a nie filozofuj. Może nie zrozumiałeś pytania, więc trzeba grzecznie poprosić, a nie wymyślać. Zatem podam to pytanie raz jeszcze, teraz w kontekście dwóch wersetów więcej:
"A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak: Gdy Maria, jego matka, została zaślubiona Józefowi, zanim się zeszli, okazało się, że jest brzemienna z Ducha Świętego. Ale Józef, jej mąż, będąc sprawiedliwym i nie chcąc jej zniesławić, chciał ją potajemnie oddalić. A gdy o tym rozmyślał, oto anioł Pana ukazał mu się we śnie i powiedział: Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Marii, twojej żony. To bowiem, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego" Mt 1:18-20
Kto w tym fragmencie jest ojcem Chrystusa?


KAAN pisze:
zBiblia pisze:W świetle tego, że Jezus jest poczęty z osoby Ducha Świętego, gdzie Jezus pozostawia nam wzór modlitwy do Ducha?
Jaki jest związek logiczny poczęcia z Ducha z modlitwą?


Skoro nie zrozumiałeś pytania, to spytam inaczej. Gdzie Jezus zwraca się do Ducha Świętego (bezpośrednio, a nie na podstawie poszlak/założeń jak to uczyniłeś), tak jak to robi do Ojca?


KAAN pisze:
zBiblia pisze:"To, co widzieliśmy i słyszeliśmy, to wam zwiastujemy, abyście i wy mieli z nami społeczność, a nasza społeczność to społeczność z Ojcem i z jego Synem, Jezusem Chrystusem" 1J 1:3.
Dlaczego Jan zapomina o osobie Ducha, pamiętając o ludziach?
Nie zapomina, bo Ducha już mamy w sobie, to najbliższa relacja ukryta wewnątrz człowieka

List do Rzymian 8:16 Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.

On jest przy naszym duchu ludzkim, zrodzonym z niego, on się nim opiekuje jak matka dzieckiem; poucza, przekonuje, prowadzi, pociesza. Te działania Ducha Świętego są wymienione w Biblii. Inne wersety które cytowałem mówią, że będziemy zawsze z Panem Jezusem nie oznacza to, że nie ma tam Ojca, ani Ducha.


To, że Duch Święty jest w wiernym Chrystusowi (niekoniecznie wiernym Trójcy), to wiadomo:
"Każdego więc, kto mnie wyzna przed ludźmi, i ja wyznam przed moim Ojcem, który jest w niebie. A tego, kto się mnie wyprze przed ludźmi, i ja się wyprę przed moim Ojcem, który jest w niebie" Mt 10:32-33. Znów brak Ducha?
"Umiłowani, nie wierzcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na świat. Po tym poznacie Ducha Bożego: każdy duch, który wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Każdy zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że nadchodzi, i już teraz jest na świecie. (...) Boga nikt nigdy nie widział, ale jeśli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka, a jego miłość jest w nas doskonała. Po tym poznajemy, że w nim mieszkamy, a on w nas, że dał nam ze swego Ducha. My zaś widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec posłał Syna, aby był Zbawicielem świata. Każdy, kto wyzna, że Jezus jest Synem Bożym, w tym mieszka Bóg, a on w Bogu. My poznaliśmy i uwierzyliśmy w miłość, którą ma Bóg do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w nim" 1J 4:1-3, 12-16.
"Będąc więc wywyższony prawicą Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i wylał to, co wy teraz widzicie i słyszycie (...) Wtedy Piotr powiedział do nich: Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego" Dz 2:33, 38.
Mogę tak dalej... Ale moje pytanie było inne, dlaczego Jan nie dokonuje wyznania wiary w Trójcę, a czyni dokładnie takie jak przedstawiam?


KAAN pisze:
zBiblia pisze:"Temu, kto zwycięży, dam zasiąść ze mną na moim tronie, jak i ja zwyciężyłem i zasiadłem z moim Ojcem na jego tronie" Obj 3:21.
A Duch musi siadać? Gdzie jest taka idea w Biblii że musi siadać?

A nie może? Chyba powinien skoro jest równą osobą Trójcy... Zaiste nie może, skoro nie jest napisane. Ja nie wymagam, by siadał, bo Duch nie jest osobą, ale jestem ciekaw dlaczego Duch w Trójcy nie dostępuje tego zaszczytu... Może da się to jakoś sensownie w teologii trynitarnej wytłumaczyć.


KAAN pisze:
zBiblia pisze:I poproszę, abyś przestał mnie obrażać od heretyków, póki nie masz nic, co zaprzecza temu co przybliżam
Oczywiście że głosisz herezje to jesteś heretykiem, to po prostu określenie twojego stosunku do prawdy Słowa Bożego i nie jest to nic obraźliwego, jak przestaniesz rozgłaszać fałszywą naukę to przestaniesz być heretykiem, czego ci życzę z całego serca...


A możesz w końcu wykazać, przy którym cytacie biblijnym czynię herezję?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 13 lip 2017, 10:36

zBiblia pisze:
KAAN pisze:Jesteś bezradny wobec Słowa Bożego, nic nie potrafisz udowodnić cytując wersety nieadekwatne do tematu, Duch Święty jest osobą co jasno wynika z przekazu Biblijnego.
Proszę to wykazać, podać cytat z Biblii, który źle przedstawiłem.
Wszystkie, żaden z wersetów nie udowadnia twojej tezy. Nie rozumiesz przesłania Biblii i dlatego źle cytujesz.
KAAN pisze:
zBiblia pisze:Duch Boga Ojca i Syna mieszka w wiernych, to normalne, i wykładałem to dziesiątki razy.
Co ty możesz wykładać, jak prawdy nie znasz, twoje wykłady znaczą co innego niż Biblia uczy.
Podczas, gdy ja przedstawiam taki cytat, mówiący o Duchu Ojca i Syna: Rz 8:9-11, proszę mi wykazać błąd jaki zasugerowałeś i przedstawić na podstawie Biblii, że Chrystus i Ojciec nie mają Ducha.
Nie kręć, Problem nie polega na tym że Duch Święty jest Duchem Bożym, Ojca i Syna ale że Duch Święty jest osobowy. To że Duch Święty jest osobą w żaden sposób nie podważają twoje cytowania.
KAAN pisze:
zBiblia pisze:Może inaczej, podam tobie cytaty biblijne i zadam pytania:
"A gdy o tym rozmyślał, oto anioł Pana ukazał mu się we śnie i powiedział: Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Marii, twojej żony. To bowiem, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego" Mt 1:20.
Czy Duch Święty jest Ojcem Jezusa?
Duch Święty jest tym który wykonał pracę poczęcia, a może według ciebie Ojciec zstąpił na ziemię jak Zeus płodząc Perseusza? Kotłuje ci się w głowie mitologia grecka ze swoim panteonem bogów i półbogów, jeden większy drugi mniejszy...
A Ojciec nie mógł wykonać tej pracy samodzielnie?
A co mówi Biblia? Z kogo został poczęty Pan Jezus?

Ewangelia św. Mateusza 1:20 I gdy nad tym rozmyślał, oto ukazał mu się we śnie anioł Pański i rzekł: Józefie, synu Dawidowy, nie lękaj się przyjąć Marii, żony swej, albowiem to, co się w niej poczęło jest z Ducha Świętego.

Jak widzisz pytanie które zadałeś jest czystą sofistyką; czy Ojciec, mógł wykonać tą pracę? Mógł! Ale wykonał ją Duch Święty. Sugerujesz w tym pytaniu że skoro mógł to wykonał. To błąd logiczny.

Jestem bardzo ciekawy odpowiedzi, najlepiej biblijnej. Pytasz o Ojca schodzącego na ziemię jak jakiś Zeus, tylko dlatego, że nie rozumiesz o czym piszę.
Ja rozumiem o czym piszesz, piszesz fałszywą ideologię jakoby Duch Święty był pozbawiony cech osobowego Boga.

Ja nauczam, że Ojciec wykonał tą pracę za sprawą swojego Ducha.
I to jest fałszywa nauka, Pismo wyraźnie mówi kto wykonał tą pracę; Duch Święty jest tą osobą.

Ewangelia św. Łukasza 1:35 I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.

A ty, że Jezusa ojciec to Duch Święty, czy może ma dwóch ojców, a może w Trójcy jedyny sam sobie też jest ojcem? Która z tych opcji? Czy może czwarta, biblijna, taka jaką przedstawiłem?
Masz fałszywe rozumienie istoty Boga i sposobu jego działania; Bóg jest jednością i wszystko co Bóg robi ma swoje znaczenie wyznaczone przez Boga w całej konstrukcji objawienia Słowa. Jeśli będziesz kombinował z dostosowywaniem Słowa do swoich ideologii zawsze popadniesz w herezję.
Staraj się odpowiadać na pytania, a nie filozofuj.
Myślę że powinieneś nabrać trochę pokory, nie pozjadałeś wszystkich rozumów; ty uprawiasz filozofowanie polegające na stawianiu tez sprzecznych z nauczaniem Biblii i próbami naciągania znaczenia Słowa do twoich ideologii.
Może nie zrozumiałeś pytania, więc trzeba grzecznie poprosić, a nie wymyślać. Zatem podam to pytanie raz jeszcze, teraz w kontekście dwóch wersetów więcej:
Mt 1:18-20
Kto w tym fragmencie jest ojcem Chrystusa?
Nie da się rozważać znaczenia Słowa z perspektywy dwóch wersetów, Słowo Boże uczy że Pan Jezus jest Synem Ojca. I podpowiem ci że Synostwo Pana Jezusa nie jest takie zwykłe jak synostwo wśród ludzi, pomyśł nad tym i zaprzestań redukowania Pana Boga do twoich modeli cielesnych.
KAAN pisze:
zBiblia pisze:W świetle tego, że Jezus jest poczęty z osoby Ducha Świętego, gdzie Jezus pozostawia nam wzór modlitwy do Ducha?
Jaki jest związek logiczny poczęcia z Ducha z modlitwą?
Skoro nie zrozumiałeś pytania, to spytam inaczej. Gdzie Jezus zwraca się do Ducha Świętego (bezpośrednio, a nie na podstawie poszlak/założeń jak to uczyniłeś), tak jak to robi do Ojca?
A jaki to ma związek logiczny poczęcia z Ducha? Nie wyjaśniłeś tego związku.
To, że Duch Święty jest w wiernym Chrystusowi (niekoniecznie wiernym Trójcy), to wiadomo:
Wierność jest cechą osobową.
"Każdego więc, kto mnie wyzna przed ludźmi, i ja wyznam przed moim Ojcem, który jest w niebie. A tego, kto się mnie wyprze przed ludźmi, i ja się wyprę przed moim Ojcem, który jest w niebie" Mt 10:32-33. Znów brak Ducha?
A czego to dowodzi?
Mogę tak dalej... Ale moje pytanie było inne, dlaczego Jan nie dokonuje wyznania wiary w Trójcę, a czyni dokładnie takie jak przedstawiam?
Nie przedstawia tak jak ty, Jan nigdzie nie sugeruje, ze Duch Święty nie jest osobą. Ty możesz tak dalej pisać sobie różne rzeczy, ale nigdzie nie udowodniłeś ze Duch Swięty nie jest osobowy; przeciwnie przed chwil wymieniłeś cechę osobową Ducha Świętego - wierność.
KAAN pisze:A Duch musi siadać? Gdzie jest taka idea w Biblii że musi siadać?
A nie może?
A musi? Po to żeby zaspokoić twoje wyobrażenia?
Chyba powinien skoro jest równą osobą Trójcy...
Co powinien to wie On sam, działania Ducha są opisane w Biblii i z nich można wywnioskować o jego roli w działaniu Bożym. Ale o tym innym razem, jak zrozumiesz kim jest Bóg :) .
Zaiste nie może, skoro nie jest napisane.
Znowu błąd logiczny, skoro nie jest napisane to nie możesz wiedzieć czy nie może. Ja wiem że może, ale nie chce, bo to nie jest w jego planie objawionym w Biblii.
Ja nie wymagam, by siadał, bo Duch nie jest osobą, ale jestem ciekaw dlaczego Duch w Trójcy nie dostępuje tego zaszczytu... Może da się to jakoś sensownie w teologii trynitarnej wytłumaczyć.
Ty nie rozumiesz że Duch Święty jest osobą i chcąc bardziej zdyskredytować tą osobę zakładasz że czegoś nie może, albo nie umie. Twoje założenia nie mają biblijnych podstaw, zmyślasz.

zBiblia pisze:A możesz w końcu wykazać, przy którym cytacie biblijnym czynię herezję?
Nie cytacie biblijnym(znowu sofistyka), ale twoje twierdzenia są herezją, nie rozumiesz że herezja to nie cytat biblijny tylko myśl jaką podczepiasz pod ten cytat? Zacznij myśleć logicznie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunieteMtl » 13 lip 2017, 12:10

KAAN pisze:
zBiblia pisze:
Mogę tak dalej... Ale moje pytanie było inne, dlaczego Jan nie dokonuje wyznania wiary w Trójcę, a czyni dokładnie takie jak przedstawiam?
Nie przedstawia tak jak ty, Jan nigdzie nie sugeruje, ze Duch Święty nie jest osobą. Ty możesz tak dalej pisać sobie różne rzeczy, ale nigdzie nie udowodniłeś ze Duch Swięty nie jest osobowy; przeciwnie przed chwil wymieniłeś cechę osobową Ducha Świętego - wierność.



Zaden z natchnionych pisarzy Slowa Bozego ani nie zaprzecza, ani nie potwierdza osobowosci Ducha Sw....czesto natomiast jest On przez nich personifikowany, podobnie jak dary duchowe, np. milosc , radosc , madrosc, prawda, zycie...

Duch to potezna Natura Boga, niepojeta dla zadnego zwyklego smiertelnika, ktory nie uwierzyl w Chrystusa i nie narodzil sie z Ducha Sw., tak jak Syn Bozy, Piotr i wszyscy, ktorych Bog przeznaczyl do zycia w jednosci ze soba i swoim umilowanym Synem, ktorego wywyzszyl do rangi krola w swoim Bozym Krolestwie za wszystko, czego dokonal w Boskim planie zbawienia.

Wiernosc jest cecha Boga i Syna Bozego, ktorzy maja Nature Ducha Sw...dlatego naturalna i logiczna konsekwencja jest przypisywanie Duchowi Sw. wszystkich doskonalych i zgodnych z Boska Natura cech...Dlatego tez darami Ducha Sw. sa rozne cechy Boga ...czlowiek duchowy ( w przeciwienstwie do zmyslowego) rozwija sie na podobienstwo Boze...dzieki ofierze Jezusa Chrystusa stalo sie mozliwe, ze czlowiek moze odzyskac swa pierwotna nature, ktora otrzymal bezposrednio od Stworcy.

Takie jest przeslanie Slowa Bozego, Biblii...

Nigdzie nie jest poruszona kwestia osobowosci Ducha Sw., rownosci czy nierownosci trojcy ani zadne inne tego typu kwestie...Biblia powstala w konkretnym celu i zawiera informacje jaki to jest cel...

Dyskusje o problematyce trojcy uwazam za zwodnicza i niebezpieczna dla chrzescian (prawdziwych) zabawe filozoficzna, odciagajaca od Prawdy zapisanej w Biblii.:



NOWY TESTAMENT
Ewangelia wg św. Jana


MODLITWA ARCYKAPŁAŃSKA CHRYSTUSA


W obliczu dokonanego dzieła

17
1 To powiedział Jezus, a podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: «Ojcze, nadeszła godzina. Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył 2 i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem1 dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. 3 A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa2. 4 Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. 5 A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał.

Prośba za uczniów

6 Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. 7 Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. 8 Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. 9 Ja za nimi proszę, nie proszę za światem3, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. 10 Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą. 11 Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś4, aby tak jak My stanowili jedno. 12 Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo5. 13 Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. 14 Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. 15 Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. 16 Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. 17 Uświęć ich6 w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. 18 Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. 19 A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie7.

Prośba za przyszły Kościół

20 Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; 21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. 22 I także chwałę8, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. 23 Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. 24 Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. 25 Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. 26 Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».






[i]21 W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
22 Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić». ....Luk. 10, 21-22
[/i]




Prosze, przeczytajcie z uwaga zacytowane teksty, zanim napadniecie na mnie, wymyslajac mi od heretykow....Przeczytajcie i zastanowcie sie, czy widzicie gdzies osobe Ducha Sw...czy modlacy sie Jezus gdzies te osobe widzi...czy z Jego slow wynika w jakikolwiek sposob, ze Duch Sw. jest osoba....?...Czy moze raczej wspolgra to z inna znamienna wypowiedzia Jezusa :



19 Rzekła do Niego kobieta: «Panie, widzę, że jesteś prorokiem. 20 Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». 21 Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. 22 Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. 23 Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie4, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. 24 Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie». 25 Rzekła do Niego kobieta: «Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko». 26 Powiedział do niej Jezus: «Jestem nim Ja, który z tobą mówię»...Jan, 4


Pozdrawiam wszystkich forumowiczow


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 13 lip 2017, 14:13

Motyl pisze:Zaden z natchnionych pisarzy Slowa Bozego ani nie zaprzecza, ani nie potwierdza osobowosci Ducha Sw.
To nie jest prawda, w każdym miejscu gdzie Duch Świety jest określany cechami osoby jest dowód na jego osobowość.
Takie jest przeslanie Slowa Bozego, Biblii...
To nie jest przesłanie Biblii, ale fałszywej filozofii.
Nigdzie nie jest poruszona kwestia osobowosci Ducha Sw.,
Nieprawda, Słowo Boże przedstawia Ducha Świętego jako osobę np.:

List do Efezjan 4:30 A nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym jesteście zapieczętowani na dzień odkupienia.

Duch Święty może się smucić. Moc się nie smuci.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunieteMtl » 13 lip 2017, 22:22

KAAN pisze:Duch Święty może się smucić. Moc się nie smuci.



Skoro tak uwazasz, to wytlumacz mi, dlaczego Jezus w ponizszym opisie nie raduje sie sam w sobie ,lecz "raduje sie w Duchu Swietym"...?...:


21 W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
22 Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
....Luk. 10, 21-22


KAAN, co to znaczy " radowac sie w Duchu Swietym "...?


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 13 lip 2017, 22:38

KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Jesteś bezradny wobec Słowa Bożego, nic nie potrafisz udowodnić cytując wersety nieadekwatne do tematu, Duch Święty jest osobą co jasno wynika z przekazu Biblijnego.
Proszę to wykazać, podać cytat z Biblii, który źle przedstawiłem.
Wszystkie, żaden z wersetów nie udowadnia twojej tezy. Nie rozumiesz przesłania Biblii i dlatego źle cytujesz.


nawet jeśli w twoim mniemaniu nie udowadnia, to na pewno nie zaprzecza :) jeszcze nic nie wykazałeś, nie odniosłeś się do żadnego mojego komentarza opartego na konkretnym biblijnym cytacie, aby wykazać (na sposób biblijny oczywiście), że się mylę.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Co ty możesz wykładać, jak prawdy nie znasz, twoje wykłady znaczą co innego niż Biblia uczy.
Podczas, gdy ja przedstawiam taki cytat, mówiący o Duchu Ojca i Syna: Rz 8:9-11, proszę mi wykazać błąd jaki zasugerowałeś i przedstawić na podstawie Biblii, że Chrystus i Ojciec nie mają Ducha.
Nie kręć, Problem nie polega na tym że Duch Święty jest Duchem Bożym, Ojca i Syna ale że Duch Święty jest osobowy. To że Duch Święty jest osobą w żaden sposób nie podważają twoje cytowania.


Nie kręcę, od początku tak piszę, zgodnie z np. Rz 8:9-11, może wcześniej nie zrozumiałeś. Czyli wg ciebie Duch Święty jest z Ojca i Syna i jest zarazem odrębną osobą? Jeśli tak, to poproszę o biblijny cytat tego twierdzenia. Jeśli nie, to wytłumacz dokładnie jaki jest Bóg Trójcy. Mam nadzieję w końcu na biblijną wykładnię, a nie jakiś mistycyzm.






KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Duch Święty jest tym który wykonał pracę poczęcia, a może według ciebie Ojciec zstąpił na ziemię jak Zeus płodząc Perseusza? Kotłuje ci się w głowie mitologia grecka ze swoim panteonem bogów i półbogów, jeden większy drugi mniejszy...
A Ojciec nie mógł wykonać tej pracy samodzielnie?
A co mówi Biblia? Z kogo został poczęty Pan Jezus?

Ewangelia św. Mateusza 1:20 I gdy nad tym rozmyślał, oto ukazał mu się we śnie anioł Pański i rzekł: Józefie, synu Dawidowy, nie lękaj się przyjąć Marii, żony swej, albowiem to, co się w niej poczęło jest z Ducha Świętego.

Jak widzisz pytanie które zadałeś jest czystą sofistyką; czy Ojciec, mógł wykonać tą pracę? Mógł! Ale wykonał ją Duch Święty. Sugerujesz w tym pytaniu że skoro mógł to wykonał. To błąd logiczny


A możesz w końcu odpowiedzieć na proste pytanie: czy jeśli Jezus począł się z Ducha Świętego to znaczy, że ta osoba, Duch, jest Jego Ojcem?






KAAN pisze:
zBiblia pisze:Jestem bardzo ciekawy odpowiedzi, najlepiej biblijnej. Pytasz o Ojca schodzącego na ziemię jak jakiś Zeus, tylko dlatego, że nie rozumiesz o czym piszę.
Ja rozumiem o czym piszesz, piszesz fałszywą ideologię jakoby Duch Święty był pozbawiony cech osobowego Boga.


Nigdzie nie napisałem, że Duch przypisaną personifikację stosowaną dla Ojca i Syna, jak i dla ludzi, ale ta sama personifikacja jest użyta to rzeczy i zjawisk nie będących osobami, dlatego ten argument nie może być wiążący, ponieważ wówczas za osobę trzeba koniecznie uznać np. sprawiedliwość, prawo, miłość, drzewa, mądrość, ducha ludzi, ducha faraona, ducha kościoła i wiele innych jakie przytoczyłem. W przypadku Ducha Świętego zastosowane są działania nieodpowiadające personifikacji, bo czy osobę można wylać, czy osobą można ochrzcić (czy ogień jest osobą?), czy osobę można pić, czy można być uczestnikiem osoby, czy można rozpalić/rozniecić osobę, czy można być napełniony osoba i wiele innych. Jeśli się założy, że Duch jest osobą, to i takie nieosobowe cechy stają się osobowe. Ciekawy przykład w jednym fragmencie:
"Abyśmy istnieli dla uwielbienia jego chwały, my, którzy wcześniej położyliśmy nadzieję w Chrystusie. W nim i wy położyliście nadzieję, kiedy usłyszeliście słowo prawdy, ewangelię waszego zbawienia, w nim też, gdy uwierzyliście, zostaliście zapieczętowani obiecanym Duchem Świętym; Który jest zadatkiem naszego dziedzictwa, aż nastąpi odkupienie nabytej własności, dla uwielbienia jego chwały. Dlatego i ja, gdy usłyszałem o waszej wierze w Pana Jezusa i o miłości względem wszystkich świętych; Nie przestaję dziękować za was, czyniąc o was wzmiankę w moich modlitwach; Prosząc, aby Bóg naszego Pana Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia w poznaniu jego samego" Ef 1:12-17.
Zapieczętowani osobą Ducha? Chyba niezbyt osobowe określenie, dlatego zapieczętowani duchem brzmi właściwie i jest biblijne. A tak przy okazji trynitarianie Kaanie, dlaczego nie zapieczętować osobą Jezusa, w jakim celu kolejna osoba musi zejść na Ziemię (czyżby dzieło Jezusa było niedoskonałe)? I odpowiadaj biblijne, a jak nie rozumiesz to podpytaj.
Osoba jest zadatkiem naszego dziedzictwa. Którą jej częścią dokładnie? To też tylko tak z ciekawości, bo brzmi co najmniej wątpliwie jeśli chodzi o osobowość Ducha...
Wiara w Pana Jezusa, miłość do ludzi, prośba do Ojca (brak osoby Ducha). Prośba o to, by Duch objawił o Bogu Ojcu, jedynym Bogu Ojcu, nie Trójcy, ale trynitarianie widzą coś innego najwyraźniej.




KAAN pisze:
zBiblia pisze:Ja nauczam, że Ojciec wykonał tą pracę za sprawą swojego Ducha.
I to jest fałszywa nauka, Pismo wyraźnie mówi kto wykonał tą pracę; Duch Święty jest tą osobą.

Ewangelia św. Łukasza 1:35 I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.


Czyli jednak Duch Święty jest ojcem Jezusa?





KAAN pisze:
zBiblia pisze:A ty, że Jezusa ojciec to Duch Święty, czy może ma dwóch ojców, a może w Trójcy jedyny sam sobie też jest ojcem? Która z tych opcji? Czy może czwarta, biblijna, taka jaką przedstawiłem?
Masz fałszywe rozumienie istoty Boga i sposobu jego działania; Bóg jest jednością i wszystko co Bóg robi ma swoje znaczenie wyznaczone przez Boga w całej konstrukcji objawienia Słowa. Jeśli będziesz kombinował z dostosowywaniem Słowa do swoich ideologii zawsze popadniesz w herezję.

Poproszę o biblijny wykład tego, co pogrubiłem z twojej wypowiedzi.




KAAN pisze:Nie da się rozważać znaczenia Słowa z perspektywy dwóch wersetów, Słowo Boże uczy że Pan Jezus jest Synem Ojca. I podpowiem ci że Synostwo Pana Jezusa nie jest takie zwykłe jak synostwo wśród ludzi, pomyśł nad tym i zaprzestań redukowania Pana Boga do twoich modeli cielesnych.


Gdyby wiedza o Bogu pochodziła tylko z tego wersetu, to i owszem, Duch byłby ojcem Jezusa. Biblia jednak nie pozostawia wątpliwości, kto jest Ojcem Chrystusa, sam Bóg Ojciec jedyny. Tu się zgodzę, trzeba wyczuwać kontekst całej Biblii, ale i wnioski muszą być biblijne.
Jednak z tego co od ciebie czytam, widzę, że chyba teraz już nie masz pewności, że osoba Duch jest ojcem Chrystusa?
Wyłóż model biblijny kim jest Duch w Trójcy? Stryjkiem, ojczymem, matką, kuzynem, aniołem...




KAAN pisze:A jaki to ma związek logiczny poczęcia z Ducha? Nie wyjaśniłeś tego związku.


Bo skoro jest poczęty z osoby Ducha, który jest częścią Boga w Trójcy jedynym (a wg ciebie to bardzo ważne), to dlaczego Jezus notorycznie zapomina się pomodlić do tego, który go zrodził (rzekomo z Ducha Świętego)? I nie przekazuje nam wzoru modlitwy do osoby Ducha? Czegoś jeszcze nie rozumiesz?





KAAN pisze:Wierność jest cechą osobową.


Wylewanie i inne wcześniej przytoczone niekoniecznie są cechą osobową, ewentualnie można założyć, że wszystkie cechy są osobowe.
Z resztą, nie pisałem o wierności Ducha, a raczej o wiernych. Więc nie rozumiem twojej odpowiedzi....





KAAN pisze:A czego to dowodzi?

Że nie wyprze się wiernych przed Duchem, bo może nie ma takiej osoby... Co by nie mówić, to kolejne wyznanie wiary w Biblii, a było już ich kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt przytoczonych przeze mnie.








Jeśli Jan wyznaje Trójcę, to poproszę o cytat. Jan nie musi nic sugerować, po prostu nie naucza, że Duch jest osobą.
Duchowi Świętemu przypisuje się cechy osobowe, co nie musi oznaczać, że jest osobą w Trójcy. Gdyby na tylko takiej podstawie Duch był osobą, to miłość, krew, woda, ogień i inne też koniecznie muszą byś osobami tego samego Boga. Nie myl cech osobowości, które w literaturze (również w Biblii) mają zastosowanie do nieosobowych obiektów i zjawisk, z osobą.
Widzę, że z tobą to trzeba chyba przedstawić przykład pozabiblijny, bo najwyraźniej nie rozumiesz całości problemu. Jeśli mówię: "pies poprzez te gesty chce tobie zakomunikować, byś go nakarmił", to znaczy, że pies jest osobą?
A w przypadku wierności to pisałem o wiernych Chrystusowi, nie duchowi, więc nie bardzo wiem o jakiej personifikacji piszesz...








Ja wiem, że jest na tronie, ponieważ Duch pochodzi od Ojca i Syna (wypływa z tronu jak to w Objawieniu napisane). Ale czy osoba Duch (konkretnie) w Trójcy siedzi na tronie? Tak tylko pytam... Co by trynitarianie nie wymyślili Pismo ukazuje tron z dwoma osobami, nie Boga w Trójcy jedynym.







Bóg wie i my wiemy, siedzą tylko dwie osoby, a nie Trójca. Obraz tronu nie wspiera Trójcy, a raczej wspiera binitarianizm:
"I pokazał mi czystą rzekę wody życia, przejrzystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka" Obj 22:1. Z tronu Ojca i Chrystusa wypływa woda, a woda raczej nie jest osobą...
"Kto wierzy we mnie, jak mówi Pismo, rzeki wody żywej popłyną z jego wnętrza. A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w niego. Duch Święty bowiem jeszcze nie był dany, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony" J 7:38-39.
"Jezus jej odpowiedział: Gdybyś znała ten dar Boży i wiedziała, kim jest ten, który ci mówi: Daj mi pić, ty prosiłabyś go, a dałby ci wody żywej. I powiedziała do niego kobieta: Panie, nie masz czym naczerpać, a studnia jest głęboka. Skąd więc masz tę wodę żywą? Czy ty jesteś większy niż nasz ojciec Jakub, który nam dał tę studnię i sam z niej pił, a także jego synowie i jego dobytek? Odpowiedział jej Jezus: Każdy, kto pije tę wodę, znowu będzie pragnął. Lecz kto by pił wodę, którą ja mu dam, nigdy nie będzie pragnął, ale woda, którą ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu (...) Jezus powiedział do niej: Kobieto, wierz mi, że nadchodzi godzina, gdy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcić Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, a my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie pochodzi od Żydów. Ale nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca w duchu i w prawdzie. Bo i Ojciec szuka takich, którzy będą go czcić. Bóg jest duchem, więc ci, którzy go czczą, powinni go czcić w duchu i w prawdzie" J 4:10-14, 21-24.
"Odpowiedział Jan wszystkim: Ja was chrzczę wodą, lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godny rozwiązać rzemyka u jego sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem" Łk 3:16.







Biblijna prawda jest taka, że Bóg "trójkąta równobocznego" jest nierówny na tronie władzy. Tylko przybliżam, nie zmyślam.







Jeśli w ten sposób jaki zaprezentowałeś wykażesz, będę szczęśliwy. Czekam na twoje biblijne odpowiedzi, po raz co najmniej dziesiaty o to proszę.



Zachowałem odstępy przytaczając twoje cytaty, abyś się do tego dostosował, ponieważ szatkujesz moje zdania (czasami wyrzucając kontekst mojej wypowiedzi, mam nadzieję, że nie celowo), że czasami trudno się połapać o czym piszesz. Starałem się zachować twoje zdania w całości. To tylko taka uwaga techniczna, proszę o dostosowanie się.


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 13 lip 2017, 22:55

Motyl pisze:
KAAN pisze:Duch Święty może się smucić. Moc się nie smuci.



Skoro tak uwazasz, to wytlumacz mi, dlaczego Jezus w ponizszym opisie nie raduje sie sam w sobie ,lecz "raduje sie w Duchu Swietym"...?...:


21 W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
22 Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
....Luk. 10, 21-22


KAAN, co to znaczy " radowac sie w Duchu Swietym "...?


A ty sie nigdy nie radowałeś w innej osobie? :)

Raduję się w duchu za twój poprzedni wpis, Motyl, ponieważ szybciej ode mnie potrafiłeś rozniecić dar Ducha Bożego w poznaniu Ojca przez wiarę w Jezusa Chrsytusa. Chyba w niecały miesiąc załapałeś biblijny portret Boga, to nie takie łatwe, mając przeświadczenie, że Trójca jest właściwa.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunieteMtl » 14 lip 2017, 00:19

zBiblia pisze:
Motyl pisze:A ty sie nigdy nie radowałeś w innej osobie? :)



W innej osobie powinienes chyba wziac w cudzyslow , zeby bylo jasno i zrozumiale :->

Jesli chodzi o mnie, to rowniez czesto raduje sie i smuce w duchu ...i sa to szczere i naturalne uczucia...

Podobnie bylo z Jezusem...narodzony z Ducha Sw., nie byl czlowiekiem zmyslowym, lecz duchowym...a wiec mogl sie tylko w Duchu Sw. radowac i smucic...Nie ma innej opcji :->

...no i oczywiscie opcja "osoba" w odniesieniu do Ducha Sw. nie ma racji bytu w spolecznosci Ducha Sw., czyli w spolecznosci Kosciola, w ktorego sklad wchodza wszyscy , ktorym dane bylo narodzic sie z Ducha Sw....i stac sie czlowiekiem duchowym...dzieckiem Bozym...

Spolecznosc Ducha Sw. to spolecznosc z Ojcem i Synem, ktorzy w tak doskonaly sposob zrealizowali zadziwiajacy plan zbawienia...poslugujac sie wlasnie Duchem Bozym...czyli wszystkimi mozliwosciami, ktore skladaja sie na duchowa Nature Boga Ojca, ktory to Ojciec obdarza darami swojego Ducha wszystkich, ktorych miluje...





Cudowne jest zamierzenie Boga Ojca w stosunku do ludzi...Az chce sie za psalmista powtorzyc:

4 Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców,
księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził:
5 czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,
i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: diedmaroz » 14 lip 2017, 21:58

My też możemy mieć sprawiedliwość, radość i pokoj w Duchu Świętym, bo to nie z nas, ale od Boga pochodzi.


PS. Patrzę na interlinearny i w Łukaszu 10:21 widzę tylko w duchu, a nie w Duchu Świętym.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 15 lip 2017, 02:21

diedmaroz pisze:My też możemy mieć sprawiedliwość, radość i pokoj w Duchu Świętym, bo to nie z nas, ale od Boga pochodzi.


PS. Patrzę na interlinearny i w Łukaszu 10:21 widzę tylko w duchu, a nie w Duchu Świętym.


A Kaan jak przytaczał J 4:24 to twierdził, że wymieniony tam duch to osoba Duch Święty...
Duch "pneuma" NT czy "ruach" ST to tylko duch, pisany z małej litery, wiec jeśli nie ma opisu przynależności ducha (np. Boży, ludzki, Ojca, faraona, króla, Syna, demona) trzeba się domyślać z kontekstu wypowiedzi... czesto jest tak, że jest mowa o duchu i chodzi o Ducha Świętego/Bożego. Albo, że Ojciec jest duchem J 4:24.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości