Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 12 sie 2014, 21:50

zdzisław, a niektórzy Francuzi uważają, że Bogiem jest Napoleon Bonaparte :roll:
Są nawet wyznawcy Putina itp.
Ja wyznaję słonia.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
zdzisław
Posty: 89
Rejestracja: 13 cze 2014, 15:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: zdzisław » 13 sie 2014, 08:41

Trójca czy Bóstwo?
W biblistyce naukowej - obejmującej między innymi, egzegezę biblijną, teologię biblijną, filologię biblijną - na określenie istoty Boga, od II w., ma zastosowanie termin: trójca, a w ślad za nim trójjedyny, czy też pierwsza osoba Bóstwa, druga osoba Bóstwa, trzecia osoba Bóstwa. Powyższa tytulatura ma swoje źródło w przejętym przez chrześcijaństwo w pogańskim hierarchizowaniu i numerowaniu bogów. Przy takim rozumowaniu zachodzi pytanie, kim jest trójca? Bo jeżeli jest pierwsza, druga, trzecia osoba Bóstwa, to od razu narzuca się pytanie? A ten drugi, w czym jest lepszy od trzeciego, a gorszy od pierwszego? A ten trzeci, dlaczego nie jest pierwszym lub drugim? Co zadecydowało o tym, że ten jest pierwszy? Tego rodzaju wnioskowanie stało się zasadniczą przesłanką, do sformułowania fałszywych nauk.
Tytułem przykładu: jedne zakładają istnienie trzech Bogów, między którymi nie ma istotowej jedności (tryteizm). Drugie każą spostrzegać Syna, jako coś mniejszego (subordynacjonizm, znany również, jako hierarchizm, monarchizm, arianizm). A trzecie, głoszą, że jest jeden Bóg, który w poszczególnych okresach, czasu pojawia się, jako Ojciec, Syn, Duch Święty (modalizm). Żadne z tych rozumowań, nie ma uzasadnienia w lekturze Pisma Świętego.
Wiele nieporozumień w tej kwestii udałoby się uniknąć, gdyby z piśmiennictwa biblijnego usunąć: słowa: trójca, trójjedyny, pierwsza, druga, trzecia osoba Bóstwa, a operować tylko: Bóg - Ojciec – Syn Boży – Duch Święty vel Bóstwo.

Kim zatem jest Bóstwo?
 Bóstwo są to nieuhierarchizowane, równorzędne sobie Osoby, z których każda to Bóg, a w każdej z nich jest absolutna pełnia Bóstwa.
 Każda z osób Bóstwa sama przez się, jest bytem absolutnie samoistnym, niezależnym, nieograniczonym, wiecznym, doskonałym, nieśmiertelnym, wszechmogącym, wszechwiedzącym.
 Są jednością umysłową, emocjonalną i uczuciową oraz wolitywną. Wspólnie tworzą otaczającą rzeczywistość, za którą biorą solidarną odpowiedzialność.


Nie wolno wierzyć w nic, co wcześniej nie zostało zrozumiane!
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 08 wrz 2014, 22:54

zdzisław, przemyślenia ciekawe i oczywiście niepotrzebne.
Jezus (znasz tego Człowieka?) uczył, że Jedyny Prawdziwy Bóg jest Duchem.
Nic nie nauczał o trójcy, dwójcy czy sześciórcy itp.
Wystarczy.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Raf
Posty: 58
Rejestracja: 19 paź 2010, 20:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: świętokrzyskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Raf » 22 sty 2017, 12:50

Otóż nie drogi nesto :) Bibla naucza o 7 Duchach Bożych, które przepatrują Ziemię /Obj. Jana/ i tutaj zawsze zadziwia mnie pewna niekonsekwencja trynitarian. Powinni oni raczej wierzyć w Dziewięciurcę, a nie Trójcę. No ale przecież "wiemy" - te 7 duchów Bożych jest tylko symboliczne i należy je rozumieć jako jeden (1) Duch :) Jedne rzeczy traktujemy bardziej, a inne mniej symbolicznie - tak już jest :)
Nauka o Trójcy jest dla mnie nielogiczna - całe stworzenie wskazuje na Jednego Kreatora. Jeśli osoby Trójcy są równorzędne mocą to jaki sens ma ich istnienie? O czym mogą takie osoby ze sobą rozmawiać? Dla mnie kiedy Jezus objawia się w Piśmie jako Bóg - to nie jest to inny Bóg, niż YHWH, nawet niewierny Tomasz to potwierdza słowami: "Pan mój i Bóg mój". Myślę, że tak podchodzili do tego tematu Apostołowie.
pozdrawiam

NIe odświeżaj starych wątków!!!


Wyznanie: Brak_demonizacji
MarshObed
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: MarshObed » 01 lut 2017, 16:16

Trafiłem tutaj, gdyż jestem ostatnio mocno zainteresowany dyskusją nad "Trójcą". Z tego powodu, że duch święty stoi mi na drodze do powrotu do Kościoła. Przeczytałem dyskusję, sporo ciekawych wątków na które jeszcze się nie natknąłem. Natomiast zastanawia mnie dlaczego przy takim temacie nikt nie wspomniał o tym, że Trójcę świętą niejako wymyślono sobie na soborze w Nicei, a zatwierdzono dopiero na soborze konstantynopolitańskim w 381r. Czyli setki lat po Jezusie i powstawaniu Biblii (nowego testamentu). Nagle się obudzili, i kilka zdań z Biblii uznali za powód do stworzenia gigantycznie odmiennej wizji Boga niż była wcześniej?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Zbyszekg4 » 01 lut 2017, 16:24

Zajęto się tematem Trójcy we wspomnianym przez Ciebie czasie PONIEWAŻ wtedy doszły do głosu poglądy negujące osobowość i Bóstwo Ducha Świętego, oraz Bóstwo Jezusa!
To była normalna potrzeba "chwili" by dać konkretny "wykład" na ten temat - stąd zdogmatyzowano wtedy to, co jest obecne w Biblii od zawsze!
Znasz to obszerne opracowanie 3-częsciowe?: http://watchtower.org.pl/jz-trojca.php


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: artur403 » 01 lut 2017, 20:56

MarshObed pisze:Trafiłem tutaj, gdyż jestem ostatnio mocno zainteresowany dyskusją nad "Trójcą". Z tego powodu, że duch święty stoi mi na drodze do powrotu do Kościoła. Przeczytałem dyskusję, sporo ciekawych wątków na które jeszcze się nie natknąłem. Natomiast zastanawia mnie dlaczego przy takim temacie nikt nie wspomniał o tym, że Trójcę świętą niejako wymyślono sobie na soborze w Nicei, a zatwierdzono dopiero na soborze konstantynopolitańskim w 381r. Czyli setki lat po Jezusie i powstawaniu Biblii (nowego testamentu). Nagle się obudzili, i kilka zdań z Biblii uznali za powód do stworzenia gigantycznie odmiennej wizji Boga niż była wcześniej?


Inna wersja KAANa się odezwała.
Drogi MarshObedzie:
czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie koncepcje Boga funkcjonowały w pierwszych wiekach?
Studiowałeś to, czy tylko powtarzasz kłamstwa za innymi?

Przy okazji: serdecznie współczuję. Większość chrześcijan wchodzi do Kościoła dzięki Duchowi Świętemu Parakletowi.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
MarshObed
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: MarshObed » 02 lut 2017, 09:29

Zdaję sobie sprawę, że Trójca to był temat pojawiający się od początku, że wypłynął bardziej przez Arian, że musieli to spisać itd. Czytałem trochę o tym (swoją drogą, wszyscy my powtarzamy coś za kimś). Dziękuję Zbyszku za link, dużo ciekawych tekstów do których jeszcze nie dotarłem tam znalazłem.

Jednak po lekturze nawet najbardziej prawdopodobnych analiz, hipotez itd, wciąż pozostaje pytanie, czy to że była dyskusja o tym od początku chrześcijaństwa, czy to, że dyskutowali o tym i twierdzili tak ojcowie kościoła itd, to już jest argument, dowód na to, że Biblia każe nam wierzyć w ducha świętego? Przecież to też, tylko ludzie byli. A gdyby w tamtych czasach gdy ścierały się różne koncepcje, "wygrał" arianizm? A nie oszukujmy się, mógł. Też pewnie byśmy mieli po drodze dziesiątki ojców kościoła dających dowody, że nie ma trójcy, a takich co w nią wierzą by się beształo i by się im współczuło.

Dodam, że wychowałem się jako, i długo byłem, katolikiem. Wierzę w Jezusa jako Boga, ale duch święty to coś zupełnie niepotrzebnego, stworzonego na bazie przenośni i interpretacji.

Ja pewnie nie przekonam was, wy mnie.. Znaczy, że jeśli chcę do Boga, to jestem skazany na zostanie Świadkiem Jehowy? (z całym dla nich oczywiście szacunkiem)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Zbyszekg4 » 02 lut 2017, 10:40

MarshObed, ponieważ piszesz: Dziękuję Zbyszku za link, dużo ciekawych tekstów do których jeszcze nie dotarłem tam znalazłem.
To pozwól na kolejne linki:

Oto materiały nt boskości Ducha Świętego:
https://www.youtube.com/watch?v=kdMEDcD ... lIm4oEbpdq

http://adwent.pl/wp-content/uploads/201 ... -lb-03.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=OWNob-qeehI

Oto materiały nt osobowości Ducha Świętego:
https://www.youtube.com/watch?v=d-zl30A ... lIm4oEbpdq

http://adwent.pl/wp-content/uploads/201 ... -lb-04.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=erOQhFHR5SI

Dobrego odbioru :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: nesto » 06 lut 2017, 22:01

@ MarshObed
To wierzysz w Dwójcę?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 18 lut 2017, 17:08

Jak długo trójcowi beda tkwic w systemie Rzymskobabilonskich doktryn ?


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Zbyszekg4 » 18 lut 2017, 17:17

Oliwka pisze:Jak długo trójcowi beda tkwic w systemie Rzymskobabilonskich doktryn ?

Nie bądź "taka do przodu"... :hihi:
Dopóki Biblia jest w obecnej treści, to mamy fundament do wiary w Trójjedynego Boga!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: nesto » 23 lut 2017, 15:43

Zbyszekg4 pisze:
Oliwka pisze:Jak długo trójcowi beda tkwic w systemie Rzymskobabilonskich doktryn ?

Nie bądź "taka do przodu"... :hihi:
Dopóki Biblia jest w obecnej treści, to mamy fundament do wiary w Trójjedynego Boga!


Przeciwnie:
http://www.focusonthekingdom.org/Polish.pdf


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 01 mar 2017, 12:42

Zbyszekg4 pisze:
Oliwka pisze:Jak długo trójcowi beda tkwic w systemie Rzymskobabilonskich doktryn ?

Nie bądź "taka do przodu"... :hihi:
Dopóki Biblia jest w obecnej treści, to mamy fundament do wiary w Trójjedynego Boga!

to ty sie cofnales ?
Nie wiesz ze prorok zawsze jest do przodu ?

A Fundamentem jest Mesjasz a nie trójca z wymysłu człowieka
Dla mnie słowa Jeszua Mesjasz nadal maja Moc Prawdy
Słuchaj Israelu YHVH JEDEN JEST .


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Zbyszekg4 » 01 mar 2017, 12:47

Pewnie, że Jeden jest! A co, myślisz, że wierzę w odrębnych wielu bogów?... [dobrze wiesz, jak pojmują trynitarze Trojjedyność Boga, więc chyba nie ma co się rozpisywać... No chyba, że nie wiesz...].
Miłego popołudnia :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości