Przystąpienie do kościoła protestanckiego.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
rydzyq
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2013, 18:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Przystąpienie do kościoła protestanckiego.

Postautor: rydzyq » 21 lis 2013, 19:02

Witam! Moi rodzice wychowali mnie w wierze katolickiej. Sama jednak nie odczuwam przynależności do kościoła katolickiego. Wierzę w Boga i jego naukę ale katoliccy księża zniechęcają swoją postawą do przynależności do swojej wspólnoty. Czytałam o protestantyzmie i wydaje mi się, że jest to wyznanie bardziej przyjazne dla człowieka i nieosądzające go po jego czynach. W moim mieście znajduje się kilka wspólnot kościołów protestanckich Filiał Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Zbór Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów, Zbór Ewangelicznych Chrześcijan w Duchu Apostolskim. Zwracam się do Was z pytaniem, czy zmienił ktoś z Was wiarę z katolickiej na protestantyzm. Jakie formalności są wymagane i jak mogę przygotować się do wstąpienia do nowej wspólnoty.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 21 lis 2013, 19:35

Cześć tak w ogóle ;)

rydzyq pisze:jest to wyznanie bardziej przyjazne dla człowieka i nieosądzające go po jego czynach.


To zależy co masz na myśli. Jakich czynach? Na pewno jeśli ktoś grzeszy i to w dodatku publicznie, tak że każdy to widzi, to nie ma szans, żeby ktoś nie zwrócił mu uwagi.

rydzyq pisze:czy zmienił ktoś z Was wiarę z katolickiej na protestantyzm


Tak, wielu z nas przeszło na jakieś wyznanie protestanckie z katolicyzmu. Ja także.

rydzyq pisze:Jakie formalności są wymagane i jak mogę przygotować się do wstąpienia do nowej wspólnoty


Formalności akurat są mało istotne. A szczegóły możesz popytać w konkretnych wspólnotach. Zawsze możesz przejść się do kazdego zboru jako gość i zobaczyć co i jak.
Nabożeństwa znacznie się różnią od tych, do których jesteś przyzwyczajony. Więc może to być trochę "szokujące" na pierwszy rzut oka :)
No i najważniejsze to oddanie życia Jezusowi, prawdopodobnie będzie to jedno z pierwszych pytań jakie usłyszysz.


.
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 21 lis 2013, 19:42

doktorsky pisze:Formalności akurat są mało istotne.


No jak przychodzi do formalnej konwerski, to mogą zrobić się dość ważne. Ale u rydzyq raczej jeszcze długa droga do tego. Nikt raczej nie ma nic przeciwko, by w nabożeństwach uczestniczyć jako osoba nienależąca do danej wspólnoty.

doktorsky pisze:Nabożeństwa znacznie się różnią od tych, do których jesteś przyzwyczajony. Więc może to być trochę "szokujące" na pierwszy rzut oka


No akurat w KEA czy KEM wielkiego szoku być nie powinno.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 21 lis 2013, 20:15

Podejrzewam, że tak naprawdę duża część została nawrócona:) W tym ja :)

Wierzę w Boga i jego naukę ale katoliccy księża zniechęcają swoją postawą do przynależności do swojej wspólnoty.

Bardzo dobrzę, że wierzysz w Boga. Czy ja wiem czy należy wierzyć w jego nauki? Sam antyklerykalizm nie jest najlepszym powodem do zmiany wyznania, z tym powinno się wiązać wiele, rzeczy między innymi trzeba zobaczyć błąd w doktrynach katolickich :) pozatym i w denominacjach protestanckich pewnie też się to zdarza. Ale uważaj na ruch zwany neo-protestantyzmem

Czeka cię długa droga przed tobą, która przetrawać mogą nieliczni, ale mam nadzieję, że ci się uda.

Jeśli chodzi o wybór denominacji jaką wybierzesz powinien być poprzedzony, czytaniem Biblii(która jest dla protestantów najważniejszym żródłem wiedzy o Świętej Trójcy, prawach bożych oraz łasce i chwałe Bożej), wizytami na nabożeństwach.

poza tym poczytaj o 5 soliach, różnicach między ewangelikami a ewangelikanami. Może później zapodam nawet linkami, bo zdażają się nawet w książkach błedy(np. w mojej książce z polskiego mówino, że są 3) albo książki (inne niż podręczniki) używają pojęć ewangelicki i ewangelikalny jako synonimów :).

Ja ze swojej strony chyba bym polecał baptystów :)


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 21 lis 2013, 20:29

Witaj :D
Większość z nas narodziła się na nowo, z Ducha Świętego i opuściła KK. Na początku polecam J.3 -rozmowa Jezusa z Nikodemem.
Pójdź na nabożeństwa do tych wspólnot, a Pan cię poprowadzi. Formalności nie są istotne, to nie religianctwo, tylko społeczność z Bogiem. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 21 lis 2013, 20:55

A pro po rozmowy Jezusa z Nikodemem przypomniało mi się coś ważnego. Są pastorzy, denominacje czy zbory która nauczają(sądzić jedno, ale nauczać tego to jak dla mnie co innego, bo na jakiej podstawie ktoś może nauczać podważać autorytet Słowa Bożego autorytetem swojego), że nie wszystkie fragmenty Bibilii są do końca prawdą. Jeśli gdzieś lub ktoś podważa Bibilie, lub jej fragmenty to nie idź tam.


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 21 lis 2013, 22:10

Witaj nie zajmuj się formalnościami, bo to są tylko ziemskie sprawy. Skup się na Bogu i oddaj swoje życie Jezusowi. Czy znasz Ewangelię? Czy jesteś narodzona na nowo? ----> http://www.gotquestions.org/Polski/Nowo ... janin.html


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 21 lis 2013, 22:49

rydzyq pisze: Jakie formalności są wymagane i jak mogę przygotować się do wstąpienia do nowej wspólnoty.


Jak nie zginiesz gdzieś w tłumie i będziesz chciała poznawać bardziej tego w które wierzymy to będziesz mogła pewnie się rozwijać. Jedną z cecha protestantyzmu jest to aby właśnie osobiście poznawać Jezusa Chrystusa i jeżeli człowiek chce to inni jak najbardziej poświęcą Ci swój czas. Nawet będąc w kościele o danym charakterze (powiedzmy spokojnym) nikt nie będzie Ci bronił odwiedzić baptystów czy przeczytać jakiejś książki kaznodziei zielonoświątkowego. Nie musisz być przygotowana. Przygotowanie otrzymasz. Ważne jest abyś pragnęła poznać prawdziwego Boga.
Co do wymagań to raczej wymaga się tego czego wymaga Biblia.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 21 lis 2013, 23:26

1.Najważniejsze to czytaj Biblię, żebyś wiedziała co to w ogóle chrześcijaństwo, bo będąc katolikiek to niekoniecznie to się wie.

2. Idź na nabozeństwa do różnych zborów

3. Pogadaj z pastorami w tych zborach

Na pewno jak będziesz tam nowa to i tak sam pastor do ciebie podejdzie.
Potem pewnie będziesz miała z pastorem jakieś nauki i rozmowy i przygotowanie do chrztu. No to tak w skrócie. Ludzie też na pewno podejda po nabożeństwie do nowej osoby i dużo ci poradzą. W kościołach protestanckich wszyscy się znają. Nie jesteś tak zupełnie anonimowa jak w KK. Idź i zobacz porozmawiaj. Ja też wyszłam z KK. Trafiłam na adwentystów i niestety po jakimś czasie odeszłam bo nie wierzę w ich prorokinię. Wierzę w Jezusa ,zbawienie przez wiarę z łaski ,Czytam ciągle pismo święte a to najważniejsze. Ciesze się ze Bóg ci otworzył oczy na ten kościół. Życzę wzrastania w wierze.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 22 lis 2013, 01:37

rydzyq pisze:Jakie formalności są wymagane


Jeśli chodzi o KEA i KEM, to jedynie odpis aktu chrztu z rzymskokatolickiej parafii, w której zostałaś ochrzczona. Resztę powie Ci ksiądz, gdy się do niego zwrócisz - od tego w ogóle należałoby zacząć. W większych miastach z reguły organizowane są grupowe spotkania dla zainteresowanych Kościołem (wspominane w ogłoszeniach parafialnych), w mniejszych często indywidualne wg potrzeb. Oczywiście nie zobowiązują one do niczego, jednak po przejściu takiego cyklu, można już konwertować.

Przede wszystkim - wystartować od czytania Biblii i weryfikowania nią nauczania danego Kościoła. Do tego oczywiście uczestnictwo w nabożeństwach, które zawsze mają charakter otwarty.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lord Vajler » 22 lis 2013, 08:09

Większość na tym forum to byli katolicy. Osobiście na Twoim miejscu udałbym się do baptystów, ale to Twój wybór. Antyklerykalizm nie jest dobrym powodem by zmieniać wyznanie, bo powiem szczerze, że choć pastorzy generalnie są bardziej otwarci na ludzi, to także są ludźmi i na nich można się zawieść. Jak pisano powyżej czytaj Biblię.


Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 22 lis 2013, 13:44

Jak obiecałem :) Oto trochę linków.

Przede wszystkim unikaj takich kościołów jak pokazano w tej karykaturze(?) ewangelizacji
http://www.youtube.com/watch?v=tBNs3qMTauw

Tutaj przez jakiś czas możesz posłuchać, poglądać nauczań KWCh w Palowicach
http://www.palowicekwch.pl/nauczanie

5 solii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99%C ... estantyzmu



Kazanie które może się ci przydać aby zrozumięć w pewnym stopniu czym jest nawrócenie
http://www.youtube.com/watch?v=6g_hgbFjGVQ cz.1
http://www.youtube.com/watch?v=j_EvJMrHAnA cz.2

Do niedawna tkwiłem w omawianym błedzie rozumienia nawrócenia.


Trochę dłuższa lektura którą ja czytałem na twoim etapie, którą mi tutaj polecono, która pokaże podstawowe różnice między katolikami a chrześciajanami(mniej lub bardziej słusznie katolicy wedłóg autora nie zostali zakwalifiokowani do chrześcijan).
http://www.gotquestions.org/Polski/dobra-nowina.html

Jak mógłbym jeszcze jakoś pomóc to pisz pw :)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przystąpienie do kościoła protestanckiego.

Postautor: jj » 23 lis 2013, 13:51

rydzyq pisze:Witam! Moi rodzice wychowali mnie w wierze katolickiej. Sama jednak nie odczuwam przynależności do kościoła katolickiego. Wierzę w Boga i jego naukę ale katoliccy księża zniechęcają swoją postawą do przynależności do swojej wspólnoty. Czytałam o protestantyzmie i wydaje mi się, że jest to wyznanie bardziej przyjazne dla człowieka i nieosądzające go po jego czynach. W moim mieście znajduje się kilka wspólnot kościołów protestanckich Filiał Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Zbór Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów, Zbór Ewangelicznych Chrześcijan w Duchu Apostolskim. Zwracam się do Was z pytaniem, czy zmienił ktoś z Was wiarę z katolickiej na protestantyzm. Jakie formalności są wymagane i jak mogę przygotować się do wstąpienia do nowej wspólnoty.


Czytaj samodzielnie Biblie i zwroc uwage na to, kim jest Pan Jezus. Cala Biblia jest swiadectwem o Nim. On jest celem wiary, drogą, prawdą i wiecznym życiem:

(6) Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie. (Ew. Jana 14:6, Biblia Warszawska)

Wszyscy wierza w jakiegos Boga, ale nie ma innej drogi "na skróty" do Niego, jak tylko przez Jezusa Chrystusa. To jest podstawowa kwestia wiary, a nazywa sie Ewangelia, czyli dobra nowina o zbawieniu w Chrystusie.

Kim jest dla ciebie Jezus? To jest pierwsza sprawa. Wierzacy czlowiek, zna Jego glos i rozpozna bez trudu spolecznosc innych wierzacych:

(27) Owce moje głosu mojego słuchają i Ja znam je, a one idą za mną.
(Ew. Jana 10:27, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 23 lis 2013, 17:03

jj pisze:On jest celem wiary, drogą, prawdą i wiecznym życiem:


masz rcje to najwaażniejsze i na tym wszystko się opiera .

Jezus jest naszym panem i królem.

Mt 6:33 bw "Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane."


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości