Raj a niebo

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Raj a niebo

Postautor: Anmarivero » 29 lis 2013, 18:27

Witam wszystkich serdecznie!
Trwa u mnie proces nawrócenia i w związku z nim pojawia się wiele pytań, jedno z nich dotyczy definicji raju, nieba, Królestwa Bożego.

Jeszcze jako osoba nienawrócona, ale szczerze poszukująca miałam ta wątpliwość w sobie:
dlaczego Jezus na krzyżu zwrócił się do łotra, że będzie z nim w raju, dlaczego właśnie nie użył słowa niebo, królestwo Boże? Gdzie był Jezus podczas tych dni swojej śmierci?

Czy między tymi terminami jest jakościowa różnica?
Co się faktycznie dzieje z nami po śmierci?

W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział.
Idę przygotować wam miejsce.
A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.
I dokąd Ja idę, wiecie, i drogę znacie”.


„Oto ja tajemnicę wam powiadam; nie wszyscyć zaśniemy, ale wszyscy przemienieni będziemy, bardzo prędko w okamgnieniu, na trąbę ostateczną. Albowiem zatrąbi, a umarli wzbudzeni będą nieskazitelni, a my będziemy przemienieni. Boć musi to, co jest skazitelnego, przyoblec nieskazitelność, i co jest śmiertelnego, przyoblec nieśmiertelność."

Znalazłam też ciekawą odpowiedź pod jednym artykułem protestanckiego pastora:


Pastorze

Nie wszyscy protestanci wierzą tak jak ty, więc myślę, że nie powinieneś pisać, że protestanci tak wierzą.

Pismo Swięte nie naucza, ze po śmierci dusza idzie do nieba, lub do piekła.
Wspomniany przez ciebie tekst z Mat.7,13 nic na ten temat nie mówi.

Oto co czytam w Biblii na temat śmierci:

Ecc 12:7 bw "(7) Wróci się proch do ziemi, tak jak nim był, duch zaś wróci do Boga, który go dał."

Ecc 9:3-10 bw "(3) To jest najgorsze z wszystkich rzeczy, jakie się dzieją pod słońcem: że wszystkich spotyka ten sam los, lecz również serce synów ludzkich jest pełne zła i głupota jest w ich sercu, dopóki żyją, a potem idzie się do umarłych. (4) Kto należy do grona żyjących, ten jeszcze ma nadzieję; gdyż żywy pies jest lepszy niż martwy lew. (5) Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie. (6) Zarówno ich miłość, jak ich nienawiść, a także ich gorliwość dawno minęły; i nigdy już nie mają udziału w niczym z tego, co się dzieje pod słońcem. (7)Nuże więc, jedz radośnie swój chleb i pij w dobrym nastroju swoje wino, gdyż Bogu już dawno miłą jest ta twoja czynność. (8) Noś zawsze białe szaty, a na twojej głowie niech nigdy nie braknie olejku. (9) Używaj życia ze swoją ukochaną żoną po wszystkie dni twojego marnego bytowania, jakie ci dał pod słońcem, bo to jest twój udział w życiu i trudzie, jaki znosisz pod słońcem. (10) Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości."

Pan Jezus zapowiedział, że zabierze nas do nieba, gdy przyjdzie powtórnie, a nie po naszej śmierci.

Joh 14:1-3 bw "(1) Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie! (2) W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce. (3) A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli."

Paweł również o tym wyraźnie napisał.

1Th 4:15-18 bw "(15) A to wam mówimy na podstawie Słowa Pana, że my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli. (16) Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na głos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie, (17) potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem. (18) Przeto pocieszajcie się nawzajem tymi słowy."

Bardzo dziękuję za cierpliwość i każdą okazaną pomoc :)


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 30 lis 2013, 11:29

Prawie 40 odsłon i ani jednej odpowiedzi... Bardzo proszę, niech ktoś się wypowie!


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 30 lis 2013, 11:37

Brakuje źródła wypowiedzi tego pastora, podaj go bo nie wiadomo w sumie o co chodzi.


.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Raj a niebo

Postautor: jj » 30 lis 2013, 13:46

Anmarivero pisze:

Bardzo dziękuję za cierpliwość i każdą okazaną pomoc :)


Jak widzisz sama, nie ma za co. :-D

W stopce naszego forum jest link do gotquestions.org. Tam znajdziesz odpowiedzi konserwatywnego chrzescijanstwa ewangelicznego na bardzo wiele pytan:

http://www.gotquestions.org/Polski/


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 30 lis 2013, 16:20

Skopiowany wyżej komentarz znalazłam, jako odpowiedź do tego oto artykułu:

http://www.pbartosik.pl/2013/11/protest ... etych.html

:) Dodatkowych źródeł nie znam :D


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 30 lis 2013, 16:53

Zdaje się, że tam ktoś już odpowiedział na to pytanie?


.
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 30 lis 2013, 17:15

Proszę o odpowiedź na pytania, które zadałam na początku wątku.
Nie mówię o wierze czy dogmatach KK.
Moje wątpliwości wydaja mi się bardzo konkretne, czy wyraziłam się nie jasno?

Odpowiedź pod artykułem, czyli ta część, którą wkleiłam wydaje się przeczyć po prostu tezom przedstawionym przez Pastora.

Przyszła też mi na myśl chwila, kiedy Jezus spotkał Marie Magdalenę... i mówił o wstąpieniu do Ojca... Brak mi w tym wszystkim przejrzystości... Szukam...


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 30 lis 2013, 17:26

Anmarivero pisze:Odpowiedź pod artykułem, czyli ta część, którą wkleiłam wydaje się przeczyć po prostu tezom przedstawionym przez Pastora.


W pewnym sensie tak, ale część z Objawienia potwierdza, że zbawieni stoją przed tronem Boga. A tron Boży jest przecież w Niebie, czy nie?

Anmarivero pisze:Czy między tymi terminami jest jakościowa różnica?

Nie zastanawiałem się nigdy nad tym, ale nie wydaje mi się, aby to miało jakieś znaczenie. Będąc przy Bogu w Niebie źle nie może być, czy nie? Można zatem powiedzieć, że niebo to raj.


.
Awatar użytkownika
macio_men
Posty: 144
Rejestracja: 23 lis 2013, 18:29
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: macio_men » 30 lis 2013, 17:29

Chrystus zapowiada łotrowi raj bo to samo co niebo. Tak przynajmniej ja to rozumiem- raj, w którym mieszkali pierwsi ludzie (Eden) był miejscem gdzie byli w bliskości z Bogiem. Niebo polega na tym, że Boga będziemy oglądać twarzą w twarz. To będzie naszym szczęściem, tak jak było to szczęściem Adama i Ewy.

Z Królestwem Bożym jest inna sprawa. Już Nowy Testament mówi nam, że Królestwo Boże już jest pośród nas (niestety nie potrafię sobie przypomnieć "adresu" tego cytatu). Pierwsi ojcowie Kościoła utożsamiali Królestwo Boże z Duchem Św. A wiec celem chrześcijanina jest posiąść Królestwo Boże, a więc Ducha Świętego (polecam dzieło prawosławnego eremity Serafina z Sarowy "Ogień Ducha Świętego").

Sam do końca nie wiem co się dzieje z duszą po śmierci. Mało tego. Nikt nie wie tego na pewno ;) Mam nadzieję, że coś ci rozjaśniłem, a jeżeli nie to przynajmniej dałem jakieś wskazówki do poszukiwania :D


Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstałŁk 24, 5-6
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 24 sty 2014, 09:52

Nieoczekiwanie znalazłam odpowiedź na nurtujące mnie pytania w innym wątku!
Bardzo wiele się wyjaśniło, mnie ten artykuł przekonał :)

http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/piotr.htm

Polecam!


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 03 lut 2014, 00:16

Pytanie do znawców tematu denominacji :)

Która protestancka denominacja (poza adwentystami) wierzy w śmiertelność duszy, tzn, że teraz umarli jakby w nieświadomości/ śnie czekają na dzień sądu, a w dniu zmartwychwstania zostaną odpowiednio zbawieni i potępieni przywróceni do życia na sąd, ci pierwsi do życia w królestwie Bożym, a Ci drudzy aby zginać (zostać unicestwionym) z szatanem i upadłymi aniołami w jeziorze ognia ?


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 03 lut 2014, 08:47

Anmarivero pisze:Pytanie do znawców tematu denominacji :)

Która protestancka denominacja (poza adwentystami) wierzy w śmiertelność duszy, tzn, że teraz umarli jakby w nieświadomości/ śnie czekają na dzień sądu, a w dniu zmartwychwstania zostaną odpowiednio zbawieni i potępieni przywróceni do życia na sąd, ci pierwsi do życia w królestwie Bożym, a Ci drudzy aby zginać (zostać unicestwionym) z szatanem i upadłymi aniołami w jeziorze ognia ?

Ja się nad tym zastanawiam.
Tam nie ma czasu, wiec wszyscy jakby w tym samym momencie "obudzą się". Będą mieli wrażenie, jakby dopiero co umarli.
Chętnie posłucham innych wypowiedzi.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości