Pytania o zmianę wyznania, od strony bardziej praktycznej

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Pytania o zmianę wyznania, od strony bardziej praktycznej

Postautor: niebieska777 » 02 mar 2014, 22:25

Już czytałam różne posty na ten temat, nie chce się z tym spieszyć, podejmować pochopnych decyzji, byłam dopiero kilka razy w zborze - malutkim- Zielonoświątkowców w Nowym Targu... Tak się jakoś złożyło, że obejrzałam film na yt gdzie były ksiądz katolicki podważał dogmaty i doktryny, tradycję i obrzedy KK, Katechizm itp.. zaczęłam się nad tym zastanawiać... nie byłam gorliwą katoliczką, raczej tylko trochę ponadprzeciętną która z własnej inicjatywy czytała nieraz Biblię i zastanawiała się np. nad czcią dla figur i kultem Matki Boskiej, ba, nawet raziło mnie to... a także nieznajomość własnej wiary przez katolików- bo kto o tym dyskutuje, zastanawia się , a nawet są tacy, którzy bardzo mało wiedzą o podstawowych fundamentach wiary. Zaczełam poszukiwać prawdy... i "tak się złozyło" przyjechałm do tego miasta do przyjaciołki - a tam Chrześcijańskie Centrum Otwarte Drzwi.. myślałam że to jakaś katolicka instytucja... byłam zrozpaczona, z dnia na dzień straciłam pracę. potrzebowałam wsparcia.. ku mojemu zdumieniu jak podeszłam do budynku przeczytałam że to Zielonoświątkowcy... rozmawiałam z pastorem, zaprosił mnie na spotkanie modlitewne i nabożeństwo.. póki co chodzę tu i tu, nie biorę udziału w Ich Wieczerzy, do Komunii Św. też nie chodzę bowątpię w dogmaty a to grzech w KK.. i zastanawiam się jak bym powiedziała np. mojej mamie, która słuch O. Rydzyka, ze chce przejść na protestantyzm - jeszcze nie wiem czy akurat K Zielonoświątkowy- jak by zareagowali teściowie, którzy są takimi niedzielnymi katolikami... nie mają Biblii w domu nawet... i co np. z takimi rzeczmi jak pogrzeb i chrzest moich przyszłych dzieci bo szanuję to, że mój mąż jest katolikiem.Bede wdzieczna za odp, przepraszam za długi wywód:)


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 03 mar 2014, 00:11

niebieska777 pisze:Pytania o zmianę wyznania, od strony bardziej praktycznej


Bardziej praktyczną stroną zmiany wyznania od kwestii które poruszyłaś jest nowonarodzenie.

Zacznę jak zawsze:
niebieska777 powiedz proszę kim jest dla Ciebie Jezus? :)


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: niebieska777 » 03 mar 2014, 07:58

Masz rację:)) Jezus jest najważniejszy:) może źle zaczęłam pisać swój post... pisałam już w przywitaniu - Jezus jest moim Panem i Jemu chcę służyć, jest Moim Jedynym Zbawicielem,

wiem, że nie zwraca uwagę na formę, w jakiej jest czczony, ani na wyznanie, jeśli tylko postępuje się zgodnie z Jego słowem. Ale jesteśmy tylko ludźmi- nie wiem jak Wy, ale ja potrzebuje jakichś form i praktycznych wskazówek, co dalej TU i TERAZ właśnie w tym miejscu, w tym kraju, w małym miasteczku...


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 03 mar 2014, 10:41

Czytaj Pismo Święte, módl się i staraj się tak normalnie, z dnia na dzień, żyć z Chrystusem :) To jest dobre moim zdaniem na początek :)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lord Vajler » 03 mar 2014, 13:02

Myślę, że ksiądz nie robiłby problemów w takiej sytuacji jeśli twój mąż powiedziałby księdzu jaka jest sytuacja. Jeśli twoje dzieci byłby protestantami to pogrzebu udzieliłby pastor, jeśli katolikami to ksiądz katolicki. Wszystko zależy od tego jak one w przyszłości się zadeklarują.


Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: niebieska777 » 03 mar 2014, 15:41

Lord Vajler pisze:Myślę, że ksiądz nie robiłby problemów w takiej sytuacji jeśli twój mąż powiedziałby księdzu jaka jest sytuacja. Jeśli twoje dzieci byłby protestantami to pogrzebu udzieliłby pastor, jeśli katolikami to ksiądz katolicki. Wszystko zależy od tego jak one w przyszłości się zadeklarują.


ale pewnie musiałabym je ochrzcić w Krk... bo tesciowie by mi żyć nie dali.. a mój mąż - choć jest tzw. "letnim" katolikiem też by wolał aby taki chrzest się odbył... ale to dopiero daleka przyszłość, nie o to mi teraz chodzi. Pewnie bym je ochrzciła w KK a potem jakby były pełnoletnie to by zdecydowały same..

co do pogrzebu.. dlaczego uważasz, ze zależy to od wyznania moich przyszłych dzieci... i przecież w mojej wiosce jest tylko katolicki cmentarz.. więc jak.. gdzie..


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: niebieska777 » 03 mar 2014, 15:42

bo dla sprostowania... pytałam o MÓJ pogrzeb...może nie do końca zrozumiale napisałam, przepraszam


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
Grażyna
Posty: 1248
Rejestracja: 21 gru 2013, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Grażyna » 03 mar 2014, 15:47

Dlaczego pytasz o swój pogrzeb?


Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, laska Twoja i kij Twój mnie pocieszają... Ps. 23:4


Grażyna
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: niebieska777 » 03 mar 2014, 15:56

wiem ze to może dziwić, mam wszak 25 lat... ale powiedzmy, ze jestem świadoma że kiedyś umrę i zaczynam się zastanawiać, co by było gdybym umarła jako protestantka w mojej katolickiej wiosce..


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 03 mar 2014, 16:09

niebieska777 pisze:bo dla sprostowania... pytałam o MÓJ pogrzeb...może nie do końca zrozumiale napisałam, przepraszam
Formalnie ksiądz z KRK nie będzie mógł go przeprowadzić na cmentarzu należącym do parafii, a w praktyce różnie to bywa (Rodzina naciśnie i nagle znów będziesz katoliczką ;)). Luterański ksiądz przeprowadziłby bez problemów, podobnie zielonoświątkowy czy baptystyczny, a w większości miast cmentarze komunalne istnieją i na nich nikt o wyznanie nie pyta :) Więc nie masz co się przejmować, jakoś Cię pochowają i nie będziesz już wtedy miała na to najmniejszego wpływu ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Grażyna
Posty: 1248
Rejestracja: 21 gru 2013, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Grażyna » 03 mar 2014, 16:10

A to już chyba będzie problem rodziny, a nie Twój. Rodzina poprosi pastora z najbliższej miejscowości, a firma pogrzebowa zajmie się resztą.
Mnie opinia ludzka aż tak bardzo nie martwi, bo przez większość życia byłam Gdynianką. Tu w Stargardzie jednemu z braci zmarł ojciec-katolik. Najpierw nad grobem modlił się ksiądz, a potem pastor i można było to jakoś pogodzić. :)


Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, laska Twoja i kij Twój mnie pocieszają... Ps. 23:4





Grażyna
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: niebieska777 » 03 mar 2014, 16:17

dzięki:) w sumie masz dużo racji. Chodziło mi raczej o miejsce... bo na cmentarzu katolickim chyba by nie można, jeśli bym kiedyś oficjalnie... no właśnie- jak to jest u Zielonoświątkowców- konfirmacja? czy CHrzest z Ducha?

i gdzieś czytałam że zbór przesyła informację o wstąpieniu takiej osoby do Wspólnoty do Parafii RK i ksiądz sobie to odnotowuje, czyli odbywa się bez tej całej apostazji rozumiem? bo przecież nie porzucam wiary w Boga- wręcz przeciwnie


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: niebieska777 » 03 mar 2014, 16:21

[quote="fantomik"][quote="niebieska777"] większości miast cmentarze komunalne istnieją i na nich nikt o wyznanie nie pyta :) Więc nie masz co się przejmować, jakoś Cię pochowają i nie będziesz już wtedy miała na to najmniejszego wpływu ;)

wiem wiem... ale właśnie u mnie NIE MA takich cmentarzy... nie chcę pytać Zielonoświatkowców z Nowego Targu co oni o tym myślą itd.. bo jakoś tak mi głupio.. dopiero kilka razy byłam tam u nich i się modliłam z nimi, nawet za dobrze mnie nie znają, ani ja ich.
Ale bardzo cenna jest dla mnie ta modlitwa z nimi i chwalenie Boga, czytanie Biblii, świadectwa, jakie opowiadają. Widzę że starają się żyć z Chrystusem, że Jezus jest drogą, to piękne.


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 03 mar 2014, 18:01

niebieska777 pisze:Ale bardzo cenna jest dla mnie ta modlitwa z nimi i chwalenie Boga, czytanie Biblii, świadectwa, jakie opowiadają. Widzę że starają się żyć z Chrystusem, że Jezus jest drogą, to piękne.
Chwała Panu :) cmentarzem się nie przejmuj, jak to jest mniejsza mniejscowość to nikt księdzu patrzeć na ręce nie będzie (zrobi jak uważa i jak mu reszta Rodziny przytupnie).


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 03 mar 2014, 18:01

niebieska777, zgodnie z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, prawo do pochówku na cmentarzu wyznaniowym ma każdy, niezależnie od wyznawanej wiary bądź jej braku, jeśli na terenie danej gminy nie istnieje żaden inny cmentarz.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości